<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

PROBLEM 8

Problem pochodzi z Le Bridgeur (Avril 2007). Swoją opinię będziesz mógł skonfrontować z wypowiedziami ekspertów francuskich.

Spróbuj więc odpowiedzieć na pytanie:


Co zalicytujesz z ręką?
Mecz. Obie po, rozd. E.

 Ręka S:
 
 A D 5 4
 A W
 K 8 6 5
 K D 7
 
West North East
South
  4  ?
 
4 - klasyczne otwarcie zaporowe na kolorze treflowym.

Przetłumaczył z francuskiego Roman Krzemień.

Punktacja:
Odzywka Eksperci Punkty
 pas  5  100
 ktr.  5   100
 4BA  5   100
Panel prowadzi: Pierre-Yves Guillaumin
 
Na wstępie przypomnijmy, że jest ogólnie przyjęte, że 4BA jest naturalne. Z 19 PC, podwójnym stoperem w treflach i ręką zrównoważoną S mógłby użyć tej konwencji. Jednakże brak szybkich lew jest niepokojący. Również kontra z tylko dublem kier nie jest bezpieczna. Trzecia opcja – to pas. Daje pewność zapisu po naszej stronie, ale oczywiście nie tak wysokiego jak nasza ewentualna końcówka. I rzeczywiście jury było bardzo podzielone. Najpierw posłuchajmy argumentów zwolenników 4BA.
 
Alain Levy: 4BA. Naturalne. Niektórzy grają, że to oznacza dwukolorówkę czerwoną – 6 kar i 5 kierów, ale ja nie jestem tego zwolennikiem – przekraczamy przecież kontrakt 4.

Lionel Sebbane: 4BA naturalne. Żadna inna odzywka nie jest dobra. Pas żąda od partnera wznowienia, o ile jest on krótki w treflach, ale na wysokości 4 będzie to dla niego niebezpieczne. Po kontrze partner mając równe starsze na pewno zalicytuje kiery. 4BA sprzedaje skład i siłę. Przekraczamy co prawda 4 i 4, ale ponieważ te kolory się na pewno źle dzielą, więc nie musi to być zawsze złe.

Pierre Adad: 4BA – naturalne. Powiedziałbym 3BA po otwarciu 3 z damą pik mniej. Być może byłoby rozsądne spasować z tą ręką 19 PC bez lew, ale mam w systemie 4BA naturalne po otwarciu 4 w młodszy, więc wypróbujmy zabawkę.

Jean-Jacques Palau et Jean-Louis Stoppa : 4BA naturalne.
 
A teraz argumenty kontrujących.

Jean-Christophe Quantin: Kontra. Bez przekonania. Myślę, że równie dobrze można spasować lub powiedzieć 4BA naturalne.

Pierre Chidiac: Kontra. 4BA jest chyba naturalne, ale kontrę traktuję jako „explanatory double” (objaśniająca???). Taka kontra oznacza rękę silną, zrównoważona 17+ lub od 19 na niezrównoważonym. Na tym poziomie idealna kontra to z przynajmniej 3 kartami w każdym kolorze. Jednakże 19 PC, podwójne zatrzymanie trefl jest idealne od kontry „explanatory” z intencją przeniesienia na 4BA (naturalne) jeżeli partner zalicytuje 4. Gdyby kontrujący miał fit kier, to po kontrze i 4 (N) z ładna kartą mógłby ruszyć do szlemika poprzez cue-bid treflowy, lub 5 jako Blackwooda. Ten Blackwood prosi partnera o pokazanie kart kluczowych o ile ma trzymanie trefl (5 – pierwszy szczebel, 5BA drugi itp.). Jeżeli nie ma kontroli trefl, to pasuje.

Helenę Zuccarelli: Kontra. Bez pewności co z tego wyniknie.

Christian Barucchi: Kontra. Co innego? Najmniej ryzykowna.

Fulvio Fantoni: Kontra.

A teraz zobaczmy, dlaczego 1/3 ekspertów pasowała.

Herve Pacault: Pas. Czy skontrowałbym z trzema małym treflami I podobnym układem? Nie. Więc pasuję, pewna wpadka, z nadzieją na wznowienie partnera.

Marc Kerlero: Pas. To dziwne z taką kartą, ale mam pewność wpadki przeciwników i małe szanse na wygraną własną przy złych podziałach i figurach źle leżących. 4BA (które zresztą może być źle zrozumiane, przewyższą 4 i 4. Poza tym, jeżeli mamy coś wygrać, to N powinien mieć dosyć układu do wznowienia. Poza tym 300 za 4 bez kontry, do ew. 620 na drugim stole nie jest tak drogo.

Jean-Paul Meyer: Pas. Wiem, że dla niektórych 4BA jest naturalne, ale nie widzę 10 lew tylko dlatego, że mam 2 trzymania treflowe.

Jean-Pierre Rocafort: Pas. Nie wiem dokąd iść, więc się nie ruszam.

N miał:

x x x     K 10 9 x x x     D 10 x x     ♣ ---

4 i 4BA wychodziły, a 4 było bez trzech.

Jak głosowali Internauci?

Wojciech Majchrowski: Pas. Zalicytowanie ktr. doprowadzi do odpowiedzi 4 partnera i trzeba będzie zgadywać. Może partner wznowi?

langolier
: Pas. Kontra to fatalny wybór - jest wywoławcza, a ja nie mam fitu kierowego. Muszę liczyć na wznowienie przez partnera.

Michał Gulczyński:
Pas - za krótkie kiery, chciałbym zagrać 4
z kontrą, ale partner pewnie zniesie, co może się skończyć siedmioatutówką.

Jacek Piątkiewicz:
Pas. Wolę zadowolić się małym zapisem dodatnim, niż próbować grać niepewną końcówkę nie wiadomo w co (kontra jest wywoławcza i co zrobić, gdy partner zgłosi 4
), natomiast opozycja treflowa jest doskonała do gry obronnej (przy grze własnej być może tylko jedna lewa).

Jerzy Lubowicz: 
Pas. Jak skontruję wywoławczo, to będę w kłopocie po 4
partnera. Ponadto jeśli partner ma rękę bliską zera, czy nawet "brzydką" w sile półpozytywnej, to niczego na wysokości czterech nie wygramy. Natomiast jeśli partner wznowi kontrą, to ją przyjmę i wypłata powinna być duża.

Jurek Guzowski:
4BA.

Wojciech Kałużny: Kontra.

Piotr Siemiaszko:
Kontra.

Waldemar Majewski:
Kontra.

Jerzy Miś:
Kontra... do niczego innego ta ręka się nie klasyfikuje ;)

Adam Michalak:
Kontra.

Andrzej (andmch):
Kontra.

Grzegorz Grunau:
Kontra. Zauważam bardzo dużą szanse położenia tego kontrakt bez dwóch a nawet bez trzech co daje nam +500 lub +800, a bez starszej piątki nie mam odwagi po partii wrzucić końcówki pikowej.

UWAGA! Panie Grzegorzu, kontra jest wywoławcza, a partner ma na pewno krótkie trefle, więc ją wyniesie.
Bardzo zachęcam do przeczytania znakomitej książki M. Lawrence "Kontra wywoławcza". W.I.

OD TRENERA

Dlaczego zdecydowałem się zamieścić ten problem? Bowiem jestem przekonany, że wśród polskich brydżystów nie ma wyrobionej opinii co do znaczenia zapowiedzi 4BA. Wynika to z faktu, iż tego typu problem nigdy (ja przynajmniej nie pamiętam) nie był omawiany w naszych brydżowych periodykach.

A więc zapamiętajcie:

Po blokującym otwarciu przeciwników 4/ nasze 4BA jest naturalne!

Po blokującym otwarciu przeciwników 4/♠ nasze 4BA jest dwukolorowe: po 4 - 5-5+ na młodszych, po 4♠ - 5-5+ na dowolnych!

Władysław Izdebski


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl