<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 61

Problem pochodzi z amerykańskiego Bridge Bulletin 7/2010, więc będziesz mógł swą opinie porównać z wypowiedziami ekspertów amerykańskich.

Turniej par, obie przed partią, rozd. N.
Co zalicytujesz z ręką S
:

 Ręka S:
 D W 8 7 5
 K
 K 6 4
 W 9 7 2

West North East South
   1 pas  1 ♠ 
 pas    1 BA
pas
 ?

Panel prowadził: Dave Smith

  punktacja Liczba głosów
pas  100 12
2  30 3
2  30 3

„Pas – mówi Walker – Nasze punkty są zdecydowanie za słabe na inwit, a przy grze w piki nie ma się co upierać, zwłaszcza że mój partner miewa czasem w tej sekwencji singla. Poza tym wygląda na to, że singlowy K przyda się bardziej przy grze bez atu niż jako wartość przebitkowa”.
Popiera go Lawrence. „Nasz singleton kier to, bądź co bądź, król, a piki nie zasługują na powtórzenie”.
„Nie ma sensu dawać naciąganych odzywek w grze na maksy, i to z marną kartą – twierdzi Theurer – Niewykluczone, że należy grać w piki – wszystko zależy od fitu partnera i jego konfiguracji w kierach. Mimo to wolę zatrzymać się w potencjalnie lepiej płatnym kontrakcie”.
„Nie widzę powodu, by inwitować dograną albo grać częściówkę w piki – wtóruje mu Stack – Silna honorowo ręka skłania do wyboru najpopularniejszego kontraktu maksowego, 1BA. Jeśli przeciwnicy wznowią 2, spróbuję może 2”.
„Gramy na maksy, więc pasujemy i próbujemy wziąć zapis – mówią Gordonowie – Ręka zawiera niskie figury, przestrzelony kolor i wartości skupione w kolorach krótkich”.
„Nie zamierzam powtarzać takich pików, a jednocześnie singlowego K nie traktuję jako słabego punktu tej karty – deklaruje Meyers – Mam dobre wartości do gry 1BA”.
„Ten śmietnik w ręce S skłania do poszukiwania najpewniejszego sposobu wyjścia na plus – mówi Falk – A skoro nie da się sprawdzić, czy za jakiś inny kontrakt wzięlibyśmy większy zapis, to równie dobrze można pozostać przy 1BA”. 
„Pas – twierdzi stanowczo Rigal – Nie widzę żadnej innej możliwości”.

Rigal nie ma wątpliwości, że pas jest najlepszy, ale nie wszyscy podzielają tę pewność.

„Długo się nad tym zastanawiałem – przyznaje Colchamiro – i w końcu zdecydowałem się spasować. Bardzo dobry problem. 2jest poważną kontrkandydaturą. Na impy spróbowałbym natomiast 2”.
„Pasuję – mówi Robinson – bo partner może mieć singla pik i dobre kiery. Jeśli powiem 2, to po 2♥ partnera nie będę miał dobrej licytacji”.


Wbrew temu trzej paneliści wybierają 2.

„Zgodnie z systemem Bridge Bulletin Standard nowy kolor młodszy, to inwitujący do dogranej magister – przypominają Sutherlinowie – W odpowiedzi otwierający może zgłosić 2
, 3lub 2, a na każdą z tych odzywek możemy spasować”.
„2
– oświadcza Kennedy – Z takim układem ruszam do przodu”.

Nikt z nich nie powiedział jednak, co zamierza robić po 2partnera.
Troje ekspertów wybrało rebid 2
.

„Nie lubimy zostawiać partnera w 1BA z ręką niezrównoważoną, nawet z taką siłą – przekonują Cooperowie – Poza tym nie przychylamy się do modnego ostatnio zwyczaju licytowania 1BA z singlem pik, a to przemawia dodatkowo za 2
”. 
Zwolenniczką 2
jest również Sanborn. „Mam nadzieję, że nie natknę się na układ 1=4=5=3 w dziadku – mówi – Jeśli tylko partner ma co najmniej dwa piki, należy chyba znieść z 1BA”.
„Wolę zagrać w kolor starszy na ficie 5–2 albo 5–3 – mówi Cohen – Jako otwierający nie mam w zwyczaju licytować w tej sekwencji 1BA z singlem pik. Gdybym natomiast grał z kimś, kto to dopuszcza, spasowałbym na 1BA”.

Z 10 PC pas na 1BA wydaje się bezpieczny. Ze słabszą ręką (i singletonem kier) przeniesienie na 2
miałoby większe uzasadnienie.

WASZE WYPOWIEDZI

Kazimierz Adamski: Pas. Otwierający wskazał 11-14 PC, 4-5 kar na składzie zrównoważonym.
(dopuszczam też skład 1-4-4-4). Tylko desperat może myśleć tu o dogranej. Problemem jest wybór
optymalnej częściówki (pikowa, karowa a nawet treflowa). Brak wejścia 1
obrońcy nieco zwiększa prawdopodobieństwo podziału kierów 4-4 co jest dodatkową przesłanką by zagrać 1BA. Na drugim miejscu oceniam zalicytowanie 2. Nie ma narzędzi by uzgodnić trefle lub kara na 5-3. Osobiście z partnerem gram ustaleniem, że odpowiedz ze skokiem - 2/2=6-9 PC na szóstce dowolnej jakości. W konsekwencji powtórzenie koloru odpowiedzi na wysokości 2 oznacza u nas dokładnie piątkę i wtedy jest szansa znaleźć lepszy kontrakt w kolorze młodszym, gdy ta piątka trafi do singla.

Wojtek Bernaciak: Szczerze?? PAS. Ta karta w połączeniu z licytacją oraz brakiem wejścia kierami pachnie trójkolorówką w ręce W (1444) lub statystycznie b. prawdopodobnym składem 2443. Zwłaszcza, że  podobno na zachodzie w tej sekwencji nie mają oporów z uzgadnianiem z trójki koloru odpowiedzi. Na inwitową akcję czuję się za słaby. Poza tym licytacja jeszcze trwa. Może zechcą wznowić?

Paweł Keller: PAS. Kartę należy ocenić na pewno poniżej 11 pkt. Słabe jej strony to król kier singlowy i brak wysokich blotek. Końcówka w bez atu możliwa tylko przy bardzo ładnych 14 PC partnera (powinien wtedy otworzyć 1BA) choć nawet w kierach D10xx nie gwarantuje podwójnego zatrzymania (przeciwnicy posiadają min 8 kierów). Natomiast końcówka w piki tylko przy ficie 3-kartowym (partner przy ręce kolorowej mógł uzgodnić piki). Ponieważ gramy w turnieju a tam końcówki licytuje się przynajmniej na 50%, szanse na którąkolwiek oceniam znacznie mniej. Reasumując: pas pas pas.

Wojciech Majchrowski: Pas. Niby 10 PC, ale jakieś niewyraźne. Na 2 i PAS za dużo (szczególnie w systemach zachodnich), na 2BA wolałbym mieć czerwone kolory odwrotnie, gadżet 2postawi mnie pod ścianą jeśli partner ma maksimum. W turnieju par pozwolę sobie na PAS.

Piotr Darznik: Pas.

Ciastek: 2 - magister.

Tomek Branicki: Mimo wszystko 2jako PRO. Ładne uzupełnienie karo a i singlowy król kier też może pasować.

Zdzisław Wróbel: Zalicytuję 2jako gadżet. Gdybym jednak wiedział, że otwierają tam z czwórki karo, to wtedy otwierający częściej będzie miał układ bez singletona pik. Zalicytuję wtedy 2.

Jerzy Lubowicz: Wybieram 2- checkback. Dalej po 2lub 2- spasuję, a po 2- "poprawię" na 2♠ (żałując, że nie spasowałem na 1BA - w końcu to maksy).

Marcin Skurzyński: 2- wszystkie drogi otwarte

Podsumowanie
Po pierwsze zrezygnowałbym z inwitowania końcówki, gdyż szanse na nią są znikome, zwłaszcza - że jak słusznie zauważył Paweł - na maksy dopiero 50-cio procentowa końcówka jest opłacalna.
Z resztą Wy także niemal wszyscy tak uważacie. Bowiem Ci co zdecydowali się na 2
maja nadzieję, ze wyhamują jednak we właściwej częściówce.
Wybrałem ten problem, by ostatecznie rozstrzygnąć, czy rebidu 1BA może być z singletonem pik. Zauważmy, że dotyczy to jedynie sekwencji: 1
-1-1BA.
Kiedyś był zdecydowany zakaz rebidu z singletonem. Z układem 1444 właściwym był rebid 2
.
Takie ustalenie ma tę wadę, że partner z układem 5422 i siła półpozytywną wybierze negatywne 2
na sześciu atutach, gdy mamy 8 kart w kierach. To dlatego powstał pomysł, by z układem 5 pików i 4+ kiery w sile 6-9 PC licytować 1-2(konwencyjne). W ten sposób nie zgubimy kierów, a ponieważ w sekwencji: 1-1-2odpowiadający przy słabej karcie nie ma czterech kierów, to tym samym posiada więcej kart w kolorach młodszych i pozwoli zagrać częściówkę w młodszy na co najmniej siedmiu atutach.
A co z układem 1453, np. z ręką:

K D 5 4   K 7 6 5 4   A 6 5

Rebid 2
z tak kiepskim kolorem wygląda bardzo nieestetycznie. Wręcz na Zachodzie większość ekspertów uważa, że  rebid 2 zdecydowanie powinien obiecywać longer sześciokartowy. To dlatego coraz więcej par dopuszcza w omawianej sekwencji rebid 1BA z singlem pik.

Oczywiście jest nie do pomyślenia, by z ręką:

K 6 5  K D 5 4   A 7 6 5 4   5

zachodni brydżysta nie zalicytował rebidu 2
. Nawet z taka kartą:

K 6 5  5 4   A K 5 4 2   K 5 4

jedynie słusznym, ze względu na słabość kierów,
jest podniesienie do 2 (jeśli partner ma 4 piki, to ma tylko 3 kiery, a jeśli ma 4 kiery, to ma 5 pików i wszystko jest OK), .
Jeśli rebid 1BA może być z singlem, a podniesienie z fitem trzykartowym, to dalsza licytacja staje się trudna. Pewne rozwiązania dalszej licytacji zaproponowałem w książce "Wspólny Język XXI w" ale mam jeszcze jedną dobra wiadomość: Otóż Łukasz Gębalski zaproponował interesującą koncepcję licytacji po otwarciu 1
(pełna strefa), która pozwala natychmiast ujawnić fit trzykartowy i czterokartowy. Odsyłam Was do: "1 - nowa koncepcja licytacji"
wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl