<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski

PROBLEM 43

Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów Brasov 2009

 
 W 8 7 4
 K D 8 7
 3 2
 A K 2
 
 10 5 2
 9 4
 9 4
 D 10 9 7 6 3
 A D 3
 5 4 3
 K D W 8 7 6
 8
 
 K 9 6
 A W 10 6
 A 10 5
 W 5 4
 

          Mecz; obie przed, rozd. E.

West North East South
 
 1  pas
  pas  ktr.
 2  2
  pas   pas  pas  

Kto jest odpowiedzialny za niedogranie koÅ„cówki?


WASZE WYPOWIEDZI

Henryk Cybulski: Gracz S powinien licytować kontrę, jest za silny na licytację 2.

Ale czy kontra na 2, zamiast 2jest wywoÅ‚awcza, czy też karna? BÄ™dzie o tym mowa później

Adam Michalak: Reka S kwalifikuje się na kontrę wywoławczą. Wina S.

Maciej Krajowski: Zarówno N jak i S licytowali bardzo konserwatywnie. S mógÅ‚ dać kontrÄ™ wywoÅ‚awczÄ… w 1 okrążeniu ale nie zdecydowaÅ‚ siÄ™ na niÄ…. N musi wznowić z krótkoÅ›ciÄ… karo nawet jak ma sÅ‚abÄ… rÄ™kÄ™, mimo to uważam ze 2jest za sÅ‚abe - skoczyÅ‚bym na 3, mimo że partner nie obiecaÅ‚ 4 kierów.

Wojtek Bernaciak: S dwukrotnie zalicytowaÅ‚ rachitycznie, zupeÅ‚nie nie w juniorskim stylu.Już pierwszy PAS byÅ‚ b. zachowawczy zaÅ› drugi... szkoda gadać. Partner wprawdzie mógÅ‚ wznawiać z nieco sÅ‚abszÄ…Â… rÄ™kÄ…Â… liczÄ…c na "trapa" u S ale biorÄ…c pod uwagÄ™ "brzmienie stoÅ‚u" należaÅ‚o teraz zdecydowanie odsprzedać dużą… kartÄ™ np. poprzez KTR. ( wg. mnie nie karna bowiem zakÅ‚adam, że przeciwnik wie co robi ) lub ostatecznie praktycznie, skocznie zalicytować 3. Nawiasem mówiÄ…c koÅ„cówka jest "taka sobie".

Tomasz Nadolski: 100% winy S, moim zdaniem.
Licytacja naszej pary:
1- kontra (Å‚Ä…cznie minimum 7 kart w kolorach starszych) -1-2-4.

Tomku, 1 zgłoszone po wywoławczej kontrze partnera jest nieforsujące!!!! Koniecznie przeczytaj książkę "Kontra wywoławcza" M. Lawrence (każdy brydżysta powinien ją przeczytać!)..

MichaÅ‚ Krucan: Winien jest S, powinien dać kontrÄ™ wywoÅ‚awczÄ…, zgÅ‚aszajÄ…c 13 pkt,  N oceniÅ‚ rÄ™kÄ™ S jako sÅ‚abszÄ… niż byÅ‚a w rzeczywistoÅ›ci, wiÄ™c spasowaÅ‚ na 2.

ZdzisÅ‚aw Wróbel: Odpowiedzialne sÄ… obie pary, bo nie graÅ‚y żadnym systemem. S miaÅ‚ na kontrÄ™ wywoÅ‚awczÄ…. Gdy siÄ™ ma i nie licytuje, to taki sam bÅ‚Ä…d jak wtedy, gdy siÄ™ nie ma i licytuje, a bywa, że wiÄ™kszy. Kontra w pozycji re-open jest podlimitowa lub mocna i nie jest to 13 PC. W tym rozdaniu nie ma już innych problemów. Problem jest wtedy, gdyby S nie miaÅ‚ na kontrÄ™ z tÄ… siÅ‚Ä… (blotka trefl zamiast blotki pik). N licytuje 1BA, a E przeszkadza. Ale skÄ…d mÅ‚odzież ma siÄ™ nauczyć, jeżeli kolejne opracowania WJ nie poruszajÄ… dostatecznie licytacji z pozycji re-open. Ja polecam artykuÅ‚ Z. Szuriga "Wznowienie licytacji" - Brydż 7/1982.

Zdzisławie, już za jakieś dwa miesiące ukaże się znakomita książka M.Lawrence "Wszystko o wznawianiu" (ok. 250 stron niezwykle interesującej lektury).

Eugeniusz StarzyÅ„ski: 100% winy S, najpierw mógÅ‚, dać cienkÄ… bo cienkÄ… kontrÄ™, a później ta karta jest zdecydowania za silna na tylko 2.

Marcin Skurzyński: 100% winy S; brak kontry w pierwszym okrążeniu i zamiast 2powinna być kontra.

Prowokator: Praktycznie to E jest odpowiedzialny za niedogranie koÅ„cówki przez NS. Powtórzenie koloru z 12 PC po pasie partnera i kontrze wznawiajÄ…cej spowodowaÅ‚o że NS siÄ™ pogubili. Sporo spraw jest do wyjaÅ›nienia w tym jednym przykÅ‚adzie.
1) Co oznacza powtórzenie koloru przez otwierajÄ…cego po pasie partnera i kontrze wznawiajÄ…cej, albo co oznacza rekontra czy nowy kolor w takiej sekwencji?
2) Ile trzeba mieć PC na wznowienie kontrą po otwarciu jeden w młodszy?
3) Co oznacza odpowiedź swobodna w sekwencji jak w przykÅ‚adzie (mógÅ‚ spasować - zalicytować 2czyli coÅ› ma - tylko ile i co? Czy ma bilans na wygranie 2licytujÄ…c do 8 PC partnera?)
4) Na ile można przegiąć i skontrować na drugiej ręce otwarcie.
Myślę, że Pan trener będzie miał o czym pisać. Z pary NS winny wydaje się być N, za nie ujawnienie nadwyżki PC i fitu.

Odpowiadam:
ad1. Powtórzenie koloru znaczy tylko tyle, że chciaÅ‚bym grać 2
, wystarczy dobry kolor. Podobnie skok na 3ma charakter bloku. SilnÄ… licytacjÄ… otwierajÄ…cego jest rekontra.
ad2. Na wznowienie wystarczy Å‚adne 8 PC.
ad3. BÄ™dzie o tym mowa później.
ad4. BÄ™dzie o tym mowa później.


Jerzy Lubowicz: 100% winy S. Najpierw się zdrzemnął i nie dał czystej kontry wywoławczej na II ręku, a potem się bał, że partner wznowił podlimitowo i dał najsłabszą… odzywkę z możliwych.

Tomek Branicki: Moim zdaniem S powinien skontrować w pierwszym okrążeniu. Potem chyba nie miał wyjścia bo 3wskazałoby chyba na trapping pasa, do wyboru między 4i 3BA.
Pas N też bardzo asekurancki. Ma śliczny fit i nadwyżkę w punktach, a na swobodne 2S coś musi mieć.

Wojciech Majchrowski: N licytował poprawnie, 100% winy S.
pas(?) - Å‚adne 13PC i kilka dziesiÄ…tek i dziewiÄ…tek powinny skÅ‚onić do licytacji w pierwszym ruchu mimo skÅ‚adu 4333, co S zamierzaÅ‚ zrobić później? Wznawiać na wysokoÅ›ci 2/3 czy pasować?
2(???) - niewÄ…tpliwie najgorsza odzywka. Po pierwsze nie forsuje, po drugie mocno sugeruje 5 kierów a wiÄ™c kartÄ™ za sÅ‚abÄ…Â… na wejÅ›cie 1, co praktycznie wyÅ‚Ä…cza partnera.

Prawidłowa wg mnie licytacja NS:
West    North    East    South
                           1 ♦         ktr.
pas     2 ♦           pas        2
pas     4

Dopuszczam także:
West    North    East    South
                         1 ♦         pas
pas     ktr.          2         ktr.
pas     2           pas        3 *
pas     4

*(za sÅ‚abÄ… karta by przesÄ…dzić koÅ„cówkÄ™ do re-open partnera)

Piotr Darznik: Odpowiedzialny za niedogranie koÅ„cówki jest gracz S, w pierwszym okrążeniu powinien dać kontrÄ™, skoro jej nie dal, to w drugim czytaniu musi zalicytować mocniej (2jest sÅ‚abe!).

Problem nadesÅ‚aÅ‚ nam kpt. reprezentacji juniorów - WÅ‚odek Krysztofczyk, oto jego opinia na ten temat:

Sądzę, że gromy posypia się na głowę gracza S i właśnie jego chciałbym wziąć w obronę. Po meczu spytałem się naszego reprezentanta, dlaczego nie dał kontry wywoławczej w pierwszym okrążeniu. Okazało się, że przyczyną był niemodelowy skład na kontrę przy minimalnej sile honorowej. Skład 4333 to chyba najgorszy układ na kontrę!
I rzeczywiście ...dokładne obliczenia wskazują, że nie ma bilansu na kontrę wywoławczą.
Ja w takich sytuacjach mawiam: kontra jest decyzjÄ… gracza!
StaÅ‚o siÄ™ i licytacja poszÅ‚a dalej….
Gdyby otwierający spasował w drugim okrążeniu
West    North    East    South
                          1 ♦       pas
pas       ktr         pas      2 ♥ 

S skoczyÅ‚by w 2i sprzedaÅ‚ kartÄ™. Taki skok nie jest licytacjÄ… z bilansu , siÅ‚owość odzywki wynosi co najmniej 75% i bardziej upodabnia jÄ… do inwitu. MówiÄ…c prostym jÄ™zykiem skok na 2♥  zapewnia wygranie kontraktu nawet przy minimum kontry wznawiajÄ…cej czyli 8-9 PC w dobrym skÅ‚adzie.
Minimalne rÄ™ce na skok…
♠K x  W x x x x    A x x x  D 10
♠K x  A W 10 x  x x x x  D 10 x

Ze słabszymi choć pozytywnymi kartami np.
♠ K x x  A W x x  x x x  D x x
♠ D x   W 10 x x x  A x x x  D x
Licytujemy 1, bo bez znaczącej pomocy partnera nic nie wygramy. Gdy nasz spasuje, a przeciwnik wznowi licytację, sami możemy zalicytować 2. Mamy bilans do ręki średniej.

Przy stoliku otwierajÄ…cy powtórzyÅ‚ kara:
West    North    East    South
             1 ♦        pas        pas
pas      ktr          2 ♦          2 ♥ 
pas      pas        pas    
           
Teraz skok w 3byÅ‚by sporym przelicytowaniem, pozostaje wiÄ™c skromne 2, które wskazuje nie tylko tak silnÄ… rÄ™kÄ™ jak w autentycznym rozdaniu ale także rÄ™ce bilansowe pokazane powyżej.
Gracz N ma peÅ‚nÄ… nadwyżkÄ™ ponad rÄ™kÄ™ Å›redniÄ… (10-11PC) i powinien podnieść kiery do 3. Jednakże minusem rÄ™ki jest wyraźna niemodelowość rozÅ‚ożenia honorów: za sÅ‚abe piki, za mocne trefle i brak wysokich blotek. Wniosek : pas lub 3.
Oceniam, że żaden z graczy nie popełnił wyraźnego błędu !

WÅ‚odek zrobiÅ‚ nam interesujÄ…cy wykÅ‚ad z którego wynika, że pas S byÅ‚ poprawny. W moim odczuciu karta S jest graniczna i nie powiedziaÅ‚bym zÅ‚ego sÅ‚owa partnerowi (zwÅ‚aszcza w tym rozdaniu ), gdyby skontrowaÅ‚.

Im wcześniej zdecydujemy się na wejście, tym jest ono bezpieczniejsze.

To prawda, że trzy karty w kolorze przeciwnika, to najgorszy przypadek, ale z wszystkich tych zÅ‚ych przypadków trzeci as (do tego z dziesiÄ…tkÄ…) jest chyba najlepszy. Najgorszy jest tripleton DWx - przy grze kolorowej może być zupeÅ‚nie nieprzydatny, np. przeciwnicy na poczÄ…tek biorÄ… A-K i przebitkÄ™. SzczegóÅ‚owe rozważania na ten temat znajdziesz w książce M.Lawrence "Plastyczna ocena karty".
Tak wiÄ™c wielu graczy daÅ‚oby z rÄ™kÄ… S kontrÄ™, by mieć problem z gÅ‚owy. Niektórzy majÄ…c:

K 9   A W 10 6   A 10 5   W 6 5 4

po otwarciu 1wślizgnęliby się 1.
Ale przypuśćmy, że S ma taką rękę:

K 9   A 10 9 6   A 10 5   D 9 5 4

a całe rozdanie wygląda tak:


 
 W 8 7 4
 K D 8 7
 3 2
 A K 2
 
 10 6 5 2
 W 4
 9 4
 W 10 7 6 3
 A D 3
 5 4 3
 K D W 8 7 6
 8
 
 K 9
 A 10 9 6
 A 10 5
 D 9 5 4
 

          Mecz; obie przed, rozd. E.

West North East South
 
 1  pas
  pas  ktr.
 2  ?

Pas S był na pewno prawidłowy, ale co ma on zalicytować teraz? Nasuwa się natychmiast myśl:

A może kontra S na 2 nie powinna być jednak karna?

W sytuacjach trudnych, budzÄ…cych wÄ…tpliwoÅ›ci co do obecnych trendów w licytacji, konsultujÄ™ siÄ™ z Krzysztofem Martensem. Tym razem interesowaÅ‚a mnie wÅ‚aÅ›nie ewentualna kontra na 2
, która w klasycznym znaczeniu jest karna. Ale czy we wspóÅ‚czesnym brydżu także?

WÅ‚adku.
Sprawa nie jest taka prosta. Przeciwko sÅ‚abej opozycji kontra jest karna. Przeciwko solidnej lub zawodowej opozycji kontra przyda siÄ™ jako wskazanie siÅ‚y, np. +13 PC, aby przy sÅ‚abej kontrze wznawiajÄ…cej Å‚apać strefÄ™. Moim zdaniem w tej pozycji przeciwko zawodowcom, którzy zdajÄ… sobie sprawÄ™ z zagrożeÅ„ - kontra karna zdarzać siÄ™ bÄ™dzie coraz rzadziej.
Pozdrawiam - Krzysztof

CiÄ…g dalszy naszej wymiany poglÄ…dów:

WÅ‚adku.
Dzięki Tobie zaczynamy w Polsce zastanawiać się nad pozycjami licytacyjnymi dotychczas lekceważonymi. Na taki stosunek do teorii licytacji dwustronnej ma wpływ gra bez zasłon i źle pojmowana "obecność przy stole".
W zwiÄ…zku z tym, że kontra wznawiajÄ…ca jest bardzo enigmatyczna - 8-15 PC lub objaÅ›niajÄ…ca, niezbÄ™dny jest mechanizm pozwalajÄ…cy na zrobienie bilansu poÅ‚Ä…czonych rÄ…k. Kontra na 2wskazujÄ…ca na siÅ‚Ä™ + 13 (12) PC rozwiÄ…zuje te dylematy. Traci siÄ™ możliwość zÅ‚apania ich na 800. W poważnym brydżu zdarza siÄ™ to coraz rzadziej. Gracze zawodowi znajÄ… zagrożenia w tej pozycji i nawet z niezÅ‚Ä… szóstkÄ… wolÄ… grać 1z kontrÄ…, niż na wysokoÅ›ci dwóch.
Jako przykład - pamiętam z BBO taką kartę;


 x x
 W x x
 A K D x
 A W x x
 A K W x
 x x
 W 10 x
 x x x x

West North East South
       1
 pas  pas  ktr.  2
 ?      

Standardowe 3prowadziło donikąd. Kontraktem finalnym było 5 z kontrą, bez trzech.
Po kontrze bilansowej licytacja biegłaby tak:

West North East South
       1
 pas  pas  ktr.  2
 ktr.  pas 2  pas
   2 BA  pas 3     pas...

Konkluzja
Zawinił brak mechanizmu. Obaj juniorzy licytowali poprawnie.
Pozdrawiam - Krzysztof

Ja także pozdrawiam Was wszystkich - Władysław Izdebski





wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl