<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj


PROBLEM 1

Problem pochodzi z miesięcznika Brydż, a prowadzącym panel był Krzysztof Jassem.
Co zalicytujesz z ręką S:

 Ręka S:
A K W 4
K D 9 8 5 4
---
K 5 4


West North East South
     2 BA*
 3 ♣**
 5  pas  pas ?
* - 5-5+ na młodszych
** - dwukolorówka na starszych, kiery nie gorsze niż piki

Czy już się odlicytowaliśmy? Kokish uważa, że tak.

Kokish: Pas. Czy opisałem już nieźle swoją rękę? Tak. Czy mam jakieś specjalne wartości dwutorowe? Nie. W obronie mogę wziąć jedną do dwóch lew, a nie chcę zgadywać, jak nam pójdzie na 5 w kolor starszy. Gdybym jednak musiał licytować, to wybrałbym kontrę, a nie 5
?.

"Wartości dwutorowe" to takie niezbyt udane tłumaczenie zwrotu "two-way values", który ma oznaczać wartości nadające się zarówno do gry w obronie (topy) jak i do gry własnej (układ).

Podobne zdanie do Kokisha ma Świderski, choć on uważa, że mogliśmy lepiej się odsprzedać.

Świderski: Pas. Można było zapowiedzieć 4
- 6 kierów, 4 piki. Teraz boję się, że partner nie ma nic.

Ciekawą wypowiedź otrzymałem od Martensa.

Martens: 5
ze sponsorem, pas z Markiem Szymanowskim - on sam jest bardzo aktywny.

Oczywiście zakładamy, że konkursowy N prezentuje wysoką klasę brydżową, dlatego wpisujemy Martensowi odzywkę pas. 5
byłoby licytacją taką trochę solową bez próby zasięgnięcia opinii partnera. Licytację 5 proponują Tuszyński, Pszczoła i Kwiecień (duża zgodność w parze na temat korzyści płynących z przekazywania inicjatywy w ręce partnera) oraz Witek (nigdy nie bał się podejmować decyzji). Ponadto 5 proponują Balicki, Romański i Gajak (czytelnik).

Balicki: 5
. Raczej nikt nie licytuje 5 po partii tylko po to by leżeć bez dwóch. Ponadto 5 może mi wychodzić, gdy partner ma np. czwartego asa kier "na plaży"

Odzywką najbardziej kooperacyjną jest:

Zawiślak: Kontra. Proszę o pomoc partnera. Mam rękę, z którą możemy zarówno obkładać przeciwników, jak i próbować ich przelicytować. Kontra stricte karna po przytoczonej sekwencji jest dobra tylko przeciwko brydżowym szaleńcom.

Wilkosz: Kontra. Oprócz układu kierowo-pikowego mam jeszcze trochę punktów. Ostateczna decyzja w rękach partnera, który z czterokartowym (lub dłuższym) fitem w kierach lub pikach zalicytuje 5
/, a bez takowego spasuje. Alternatywne 5 może doprowadzić do kontraktu 5 na siedmiu atutach, co przy prawdopodobnych misfitach zakończyłoby się katastrofą.

Harasimowicz: Kontra. Nasz partner został już poinformowany, że nie mamy wielkiego układu na starszych kolorach (moglibyśmy w pierwszym okrążeniu zalicytować 4
lub 4), a nie został jeszcze poinformowany, że mamy tak dobre wartości ofensywne i defensywne.

Manley: Kontra. Partner może znieść kontrę, ale z marnującymi się wartościami karo takimi jak D-W-x spasuje.

Ohrysko: Kontra. Nie powinni nadrobić. Nasza gra stoi pod dużym znakiem zapytania z uwagi na bardzo prawdopodobną przebitkę treflową. Dlatego decyzję przerzucam na partnera.

Klapper: Kontra. Atakująco-obronna. W dzisiejszych ciężkich czasach pas nie chce przejść przez gardło.

Skąd partner ma wiedzieć, że nasza kontra jest atakująco-obronna (czytaj: wskazująca nadwyżki układowe i jakieś lewy defensywne), a nie stricte karna?
Część odpowiedzi udzielił już Zawiślak. Drugą częścią jest przyjęcie ustalenia, że kontrę atakująco-obronną dajemy z rękami, które w poprzednich okrążeniach zaklasyfikowaliśmy jako ręce układowe
.
 
Kontra ma więc charakter atakująco-obronny, jeśli poprzednio wskazywaliśmy jeden długi kolor (przeskokiem) lub rękę dwukolorową (np. cue-bidem Michaelsa).

Nasza licytacja 3
podpada pod tą definicję, gdyż sprzedawała rękę układową (z kartą silniejszą punktową i gorszym układem np. 4-4 w starszych nie licytowalibyśmy 3 lecz dalibyśmy kontrę na 2BA).
Dla zaspokojenia ciekawości dodam, że problem pochodzi z meczu ligowego.
Ręka partnera była następująca:

 Ręka N:
D 10 9 7 5
6
D 7 6 4
8 7 6

Być może karta ta stanowiła kolejny problem licytacyjny. N, po kontrze e-S-a na 5?, zalicytował 5 i pomimo  podziału pików 2-2 musiał przegrać bez jednej (po skrócie karowym w stole nie można było wyrobić kierów), a 5 również było bez jednej. A zatem w rozdaniu najwięcej punktów zyskiwało się za pasa, w Konkursie za kontrę.

Punktacja
Odzywka Eksperci Punkty
 ktr.  11  100
 5  8   70
 pas  3   50

OD TRENERA
1. W sytuacjach decyzyjnych (tego typu), możesz ponownie zabrać głos w licytacji, gdy Twoja karta posiada co najmniej dwa odchylenia dodatnie. Omawiana ręka ma odchylenie dodatnie w kierach - szósty kier, dodatkowym plusem jest renons w kolorze przeciwników, wreszcie posiadasz niewielką nadwyżkę w sile (PC) - z nieco słabszą honorowo kartą też byśmy zdecydowali się na 3. W sumie możemy uznać, że posiadamy dwa odchylenia dodatnie. Dlatego zdecydowana liczba ekspertów postanowiła licytować dalej. Gdy posiadasz tylko jedno odchylenie, nie zastanawiaj się - pasuj!

2. Niektórzy eksperci, zgodnie z dyrektywą przewidywania licytacji, chcąc natychmiast odsprzedać swój układ, sugerowali odzywkę 4
w pierwszym okrążeniu licytacji. Ten pomysł jest w sprzeczności z podstawową zasadą licytacji - zasadą bilansu.

Zawyżanie licytacji to sugestia pozytywna - oznaka siły.

Wprawdzie w licytacji dwustronnej, przy rękach układowych, można tę zasadę nieco naruszyć, ale nasza karta jest daleka od bilansu na końcówkę. Będąc na pierwszym ręku otworzylibyśmy z nią tylko 1
, nawet nie silnym 1 (wg WJ), a już na pewno nie acolowskim otwarciem 2 (jeśli takim gramy).
Skok na 4
wymaga ręki co najmniej zbliżonej do otwarcia acolowskiego, i tym samym otwiera drogę do zastosowania w dalszej licytacji konwencji forsującego pasa.

3. Uwzględniaj poczynania przeciwników w kontekście założeń rozdania. Raczej nikt nie licytuje 5
po partii tylko po to by je przegrać bez dwóch - powiedział Balicki.

4.
Jeśli przeciwnicy silnie sfitowali kolor, mają w nim co najmniej 9 kart (ta licytacja na to wskazuje), Ty możesz być stuprocentowo pewny sfitowania (uzgodnienia) swojego koloru.

Właśnie ta pewność sprawia, że możemy w ogóle myśleć o licytacji na poziomie pięciu - uzgodnienie koloru wzmacnia siłę połączonych rąk. Przy czym do końca nie wiadomo czy licytujemy po to by wygrać kontrakt własny, czy też - by tanio obronić końcówkę przeciwników.


Dlaczego więc Wilkosz wspominał o ewentualnych misfitach?

Otóż dwukolorowe otwarcie 5-5 na kolorach młodszych ujawniło u E krótkości w kolorach starszych. Teraz do Twojej wysokiej gry potrzebne jest sfitowanie obu Twoich kolorów (tzw. podwójne fity), albo superfit w jednym z nich. Omawiane rozdanie jest potwierdzeniem tej tezy, mimo dziewięciu atutów w pikach i ich korzystnego podziału 2-2, kierów nie można wyrobić, gdyż muszą(!) dzielić się źle.
Dlatego większość ekspertów wybiera kontrę, prosząc o ostateczną decyzję partnera.

Kontra - pozostawia wszystkie drogi otwarte.

Chciałbym temat kontry atakująco-obronnej rozszerzyć na przykładzie następującego rozdania:

 

7 4

W 7

D 10 8

K 9 8 7 5 2
 

10 8 5 2 

K 9 8 3 2

5 4 2

4
A 3
A D 10 6 4
K 9 6 3
W 3
 
K D W 9 6
5
A W 7
A D 10 6
 

Porównajmy dwie możliwe licytacje:
1)
West North East
South
     1  ktr.
 4  pas  pas  4
 (...)      

2)
West North East
South
     1 1
 4  pas  pas  ktr.
 pas  5  (...)  

W Polsce, niemal każdy obrońca mając 16+ PC licytuje kontrę, tzw. Objaśniającą. Takie automatyczne podejście do problemu nie zapewniło sukcesu stronie NS w przypadku pierwszym. S mógł ujawnić longer pikowy dopiero na poziomie czterech. 4 zostało przegrane
(WE zawistowali dwukrotnie w kiera, do skrótu.) Właściwą drogę do sukcesu zapewniła licytacja druga. S najpierw spróbował poszukać uzgodnienia koloru rozłożonego 5-3 licytując 1
,a gdy do niego licytacja wróciła na poziomie czterech dał kontrę wywoławczą na pozostałe dwa, nielicytowane jeszcze kolory. Kontra taka niesie informacje nie tylko o układzie ale także o nadwyżce w sile, tak by partner, w razie potrzeby, mógł zamienić ją na karną. N trafnie zalicytował 5, ale nawet gdyby zdecydował się na pasa, zapewniłby sobie zapis +300.

Wniosek:

Mając longer starszy i fity w dwóch pozostałych kolorach nie nadużywaj kontry objaśniajacej. W pierwszej kolejności zgłoś swój starszy kolor (preferencja kolorów starszych), a dopiero potem dokończ opisu ręki kontrą.wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl