<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

PROBLEM 11

Problem pochodzi z niemieckiego m-ka Bridge Aktuell 12/2007. SwojÄ… opiniÄ™ bÄ™dziesz mógÅ‚ skonfrontować z wypowiedziami ekspertów niemieckich.
Licytujemy systemem naturalnym (Lepszy MÅ‚odszy, SAYC).
Spróbuj odpowiedzieć na pytanie:


Co zalicytujesz z ręką?
Mecz; obie po, rozd. E.

 RÄ™ka W:
 
 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
  
West North East
South

   1 ♣* 1
 ktr.** pas    1 ♠***   pas
2 pas 2   pas
3 pas 3   pas
?      

*     - lepszy mÅ‚odszy, co najmniej 3 trefle;
**    - negatywna, 4 piki;
***   - 3 piki, z czterema licytujemy 2
♠.         

Z niemieckiego przetłumaczyła Joanna Beier.
Punktacja
Odzywka Eksperci Punkty
 4 10  100
 4  4   40
  pas  2   20
 5  1   10
Panel prowadzi Kareen Schroeder.

JeÅ›li partner pokazuje trzy piki i nie może licytować BA – nawet po kilkukrotnej zachÄ™cie - to widocznie posiada zrównoważonÄ… rÄ™kÄ™, minimum, bez stopera w kierach. Å»eby udaÅ‚o sie wygrać 4♠, obydwie rÄ™ce muszÄ… do siebie idealnie pasować, figury powinny być dobrze poÅ‚ożone. Mimo tego wiÄ™kszość ekspertów probuje grać koÅ„cówkÄ™ z fitem 4-3:

H.Häusler: 4. JeÅ›li Partner ma trzeciÄ… damÄ™ pik i nie ma straconych wartoÅ›ci w kierach, nawet w turnieju na maksy chciaÅ‚bym grać koÅ„cówkÄ™.

J.Linde: 4. Wszystkie punkty partnera sÄ… ulokowane poza kierami i pracujÄ…, dlatego ryzykujÄ™ grÄ™ koÅ„cówki na siedmiu atutach.

A.Lindermann: 4. Uda sie. Na kiery trzeba wyrzucić trefle, żeby nie stracić kontroli atutowej. Ochoty na szlemika nie mam.

C.Oelker, Hamburg: 4. Partner ma prawdopodobnie ukÅ‚ad 3-4-3-3 lub 3-4-2-4. Stawiam na Dummy Reversal (grÄ™ na odwróconÄ… rÄ™kÄ™).

S.Reim: 4. Partner nie ma stopera w kierach i nie ma szeÅ›ciu trefli, bo po 2 nie licytowaÅ‚ 3♣ . Dlatego 4 jest jedynÄ… koÅ„cówkÄ…, która ma jakiekolwiek szanse. Pasowanie nie wchodzi dla mnie w grÄ™!

Wręcz przeciwnie:

A.Alberti & N.Bausback: Pas. Na dÅ‚uższÄ… metÄ™ tylko z bardzo wyrozumiaÅ‚ym partnerem. Ale my nie wierzymy w żadnÄ… koÅ„cówkÄ™.

B.Engel probuje sie jeszcze czegoÅ› dowiedzieć: 4♣. Nie chce grac 4, bo bÄ™dÄ… mnie skracać. Wole grac 5♣ lub 5, zależnie od tego, co partner teraz powie.

M.Schomann nie dopuÅ›ciÅ‚by do powstania tego problemu: 4♣. WejÅ›cie do licytacji odzywka 2 uchroniÅ‚oby nas przed tym problemem. Partner nie chce grac ani w BA ani w karo i ten 4-3 fit (chyba ze parter zapomniaÅ‚ o tej konwencji?) z koniecznoÅ›ciÄ… przebijania po dÅ‚uższej stronie, nie wydaje mi sie zbyt atrakcyjny.

E.Weber: 4♣. Moja pierwsza, instynktowna myÅ›l to zakoÅ„czenie licytacji odzywka 4. Partner ma pewnie dobre piki i nic w kierach, w przeciwnym wypadku zalicytowaÅ‚by 3. Ale w tym 4-3 ficie trzeba przebijać od dÅ‚ugoÅ›ci i 5♣ może lekko wychodzić.

M.Gromöller: zapowiada to od razu: 4♣. Partner nie ma nawet pól stopera w kierach. Może wprawdzie mieć ukÅ‚ad rÄ™ki 3-3-3-4 i 12-14 punktów, a wtedy 5♣ jest naturalnie żaÅ‚osnym kontraktem.

Na dobrym tropie byÅ‚ tutaj Marc Schomann, bo E zapomniaÅ‚ o umówionej konwencji i pomimo posiadanych czterech pików, torturowaÅ‚ swojego partnera, aż ten zrezygnowany siÄ™ poddaÅ‚ i spasowaÅ‚ na 3. E miaÅ‚: 10943, W64, W5, AKDW i 4 byÅ‚o wykÅ‚adane.

Wypowiedzi Internautów:

Krzysztof Korczyński. 4.

Paweł Serwatowski. Pas - bo przecież będę zmuszony przebijać w dłuższej ręce atutowej - partner wykluczył zatrzymanie w kierach.

Wojciech Bernaciak. Pas - w turnieju, a 4 - w meczu. Na wszystkie zachÄ™cajÄ…ce odzywki partner odpowiada negatywnie. Prawdopodobna rÄ™ka partnera to minimum otwarcia w skÅ‚adzie 3424. Nie boje sie pasować w turnieju, ale w meczu zgÅ‚osiÅ‚bym 4 liczÄ…c na rÄ™kÄ™ partnera: Dxx  10xxx Kx  ADWx. InteresujÄ…ce, że swojÄ… ważnÄ… rolÄ™ może odegrać 10-ka trefl.

JÄ™drek. 4. Bilans jest na koÅ„cówkÄ™. Dość duża duża szansa na wygranie 4, a reszta kontraktów już nie jest taka Å‚atwa.

Jurek Guzowski. 4. E swÄ… licytacjÄ… mówi tak: nie mam zdecydowanej preferencji (a jestem sforsowany), nie namawiam do BA (wówczas zalicytowaÅ‚bym 3BA, lub 3), preferujÄ™ grÄ™ w kolor. Wniosek: E ma skÅ‚ad 3235 lub 3325.
 LicytujÄ™ 4 z przesÅ‚aniem: gramy koÅ„cówkÄ™, ale zdecyduj jakÄ…? Partner prawdopodobnie dokona  wyboru:
1) z ukÅ‚adem 3-2-3-5  ---> 4P, nie bÄ™dzie groźny skrót.
2) z ukÅ‚adem 3-3-2-5  ---> 5T

Adrian Kaczmarek. 4, sign-off z lekkim niedosytem, gdyż prawdopodobne ucieka nam jakiś układowy szlemik w kara. Moim zdaniem, każda inna odzywka może spowodować duże zamieszanie. Na 3BA nie mamy trzymania kier, 4 to jakiś blefowy żart licytacyjny, a 4 partner zrozumie jako silny forsing na samodzielnym kolorze karowym.
ReasumujÄ…c:
1) Partner nie ma trzymania kier, zatem nie ma w kierach figur;
2) Skoro nie ma ich w kierach, zatem ma je w pozostałych kolorach;
3) Najbardziej oczekujemy ich w karach, w zasadzie wystarczy czwarty król z damÄ… (waletem) w tym kolorze, żeby myÅ›leć o szlemiku;
4) Jednakże wejście zawodnika S 1 sugeruje, iż ewentualny impas treflowy sie nie powiedzie, stąd moja decyzja o rezygnacji ze szlemika.
W tym, bardzo ciekawym problemie, jest jeszcze jeden element, który nakazuje licytować "do tyÅ‚u". WariacjÄ… ustalenia, że po kontrze wywoÅ‚awczej licytujemy wg. przedziaÅ‚ów 0-8, 9-11, 12+ może być ustalenie, że podobnie licytujemy po ktr partnera (w pierwszym czytaniu negatywnej, takÄ… też bÄ™dzie w 80% przypadków). Zatem, majÄ…c rÄ™kÄ™ minimalnÄ… 12-15 można licytować bez przeskoku, rÄ™kÄ… inwitujÄ… 15-17 z pojedynczym przeskokiem, zaÅ› z rÄ™kÄ… forsujÄ…cÄ…do dogranej 18+
- zgÅ‚osić kolor przeciwnika. Partner w przedmiotowym problemie mógÅ‚by zalicytować z przeskokiem, majÄ…c rÄ™kÄ™ inwitujÄ…cÄ…. Ustalenie, że majÄ…c cztery piki, licytujemy z przeskokiem uważam za niezbyt przydatne - lepiej zalicytować na niższym poziomie, informujÄ…c partnera o sile, aby potem powtórzyć uzgodniony kolor, informujÄ…c o czterokartowym ficie.

Rozmarynowicz. Pas.

Marek. 4.  ÅšwiÄ™ta idÄ… i problem Å›wiÄ…teczny. Partner w prezencie da D109 w pikach, AKDW w treflach i po trzy blotki w czerwonych. Weźmiemy 4 trefle, asa karo i 5 atutów (dzielÄ… sie też Å›wiÄ…tecznie.)

Jerzy Lubowicz. Pas! Partner ma minimum otwarcia bez choćby póÅ‚ zatrzymania kier i bez 5-ciu trefli. Prawdopodobnie ma dubletona karo, czyli ukÅ‚ad mniej wiÄ™cej 3-4-2-4. Rozdanie jest misfitowe i do wygrania koÅ„cówki pikowej potrzebny bÄ™dzie rozkÅ‚ad atutów u przeciwników 3-3 (wist kierowy jest po tej licytacji pewny), a i tak może to nam nie wystarczyć.

Wojciech Majchrowski. 4. ZamykajÄ…ce. Nie wiem, czy wygram (pewnie potrzebny bÄ™dzie podziaÅ‚ atu 3-3 lub impas w mÅ‚odym), ale nie mogÄ™ pasować, gdy tak mocno forsowaÅ‚em partnera. Poza tym na Zachodzie otwierajÄ… solidnie. E powinien mieć 3433, 3334 lub 3424 ze wskazaniem na opcje 1 i 3 (brak licytacji kierami u przeciwników)


OD TRENERA

WydawaÅ‚o mi siÄ™, że wybraÅ‚em problem Å‚atwy do rozstrzygniÄ™cia na tak zwany chÅ‚opski rozum. Wasze wypowiedzi nie potwierdziÅ‚y tej tezy, zresztÄ… ekspertów - też.

Gdybym miaÅ‚ skwitować problem krótko, to podpisaÅ‚bym siÄ™ pod wypowiedziÄ… Marka:

ÅšwiÄ™ty MikoÅ‚aj. 4.  ÅšwiÄ™ta idÄ… i problem Å›wiÄ…teczny. Partner w prezencie da D109 w pikach, AKDW w treflach i po trzy blotki w czerwonych. Weźmiemy 4 trefle, asa karo i 5 atutów (dzielÄ… sie też Å›wiÄ…tecznie.)

Jako trener brydża, na tej wypowiedzi jednak nie poprzestanę.
Najpierw sprawy wymagające ustaleń w parze.

1. Czy rebid otwierajÄ…cego 1 to tylko trzy karty w pikach?
Tak, bowiem z czterema kartami licytujemy 2
. Z trzema pikami można powiedzieć 1BA, tylko gdy ręka jest zorientowana do BA (na pewno stoper w kolorze przeciwnika).

To ustalenie budzi poważny sprzeciw u Adriana. Myślę, że niepotrzebnie. Występuje tu analogia do sekwencji:

West North East
South

    1 ♣* 1
  ktr.** pas  2   pas

*     - lepszy mÅ‚odszy, co najmniej 3 trefle;
**    - negatywna, 4 kiery;

albo

West North East
South

    1 pas
  1 pas   2  

Tu jesteÅ›my zmuszeni uzgodnić kolor na poziomie dwóch. Ustalenie, że 1 licytujemy z trzema pikami i rÄ™kÄ… ukierunkowanÄ… do gry kolorowej ma swoje zalety. MógÅ‚bym je omówić szerzej, może kiedyÅ›...
Założenie, iż E ma 3 piki było podane w zadaniu, więc jast jakby poza dyskusją.

2. Ile kar ma otwierajÄ…cy?
Ponownie Adrian roztoczył nam wizję pięknego szlemika, gdy E ma np. czwartego mariasza karo.
Przypominam: Przy układzie 4-4 w młodszych z założenia otwieramy 1
. Odstępstwo jest dopuszczalne, ale nie z tak dobrymi karami. O ficie karowym u E będzie jeszcze mowa.

3. Czy w licytacji dwustronnej stosujemy peÅ‚nÄ… preferencjÄ™ kolorów starszych, czy też dopuszczamy z rÄ™kÄ… W licytacjÄ™ 2 (w standardzie zachodnim forsuje).
Tak, preferujmy 4s, zwłaszcza, że w Polsce panuje moda na nieforsujące odpowiedzi (u nas 2
by nie forsowało i oczywiście wykluczało 4 piki).

Jeśli się na coś umawiamy z partnerem, musimy się tego z żelazną dyscypliną trzymać. Inaczej stracimy do siebie zaufanie, co wyraźnie odbije sie na jakości gry pary.
Przyjmując, że partner licytuje zgodnie z poczynionymi uzgodnieniami, pas z ręka W na 3
jest rozsądną decyzją. Popatrzcie na taką, prawdopodobną w świetle licytacji, rękę partnera:

 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
 D 10 x
 x x x x
 W x
 A K D x

Po skrócie kierowym, nawet przy podziale pików 3-3 (36%), nie zawsze wygramy koÅ„cówkÄ™
Jeszcze gorzej gdy zastaniemy:

 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
 D 10 x
 x x x x
 D x
 A K W x

4. Ile kierów ma E?
Jurek
Guzowski wspominaÅ‚ o możliwym u E ukÅ‚adzie z dublem kier. Czy wyobrażacie sobie, że przeciwnicy majÄ…c 10 kierów milczÄ…? Nie wierzy w to Wojtek Majchrowski, przypisujÄ…c E 4 kiery. Popieram Wojtka - grajmy przy stoliku na wszystkie 52 karty, wyciÄ…gajmy wnioski z licytacji wszystkich czterech graczy.

5. Ile trefli ma E?
Przypominam licytacjÄ™:

West North East
South

   1 ♣* 1
  ktr.** pas    1 ♠***   pas
2 pas 2   pas
3 pas 3   pas
?      

*    - lepszy mÅ‚odszy, co najmniej 3 trefle;
**   - negatywna, 4 piki;
***  - 3 piki, z czterema licytujemy 2
.                

Już po 2 E mógÅ‚ zgÅ‚osić 3, zrobiÅ‚by to na pewno z rÄ™kÄ…:

 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
 D 10 x
 x x x
 D x
 A K W x x

A jeśli się zapomniał, zrobiłby to po naszych 3. Chyba, że E ma bardzo "chude": trefle, np.:

 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
 D 10 x
 W x x
 K D
 A 9 x x x

6. Ile E ma kar?
Nie należy się też
spodziewać u E  fitu karowego. E nie ma czterech kar, bo z ukÅ‚adem 4-4 w mÅ‚odszych zalecane jest otwarcie 1. Nie ma nawet niezÅ‚ego trzykartowego fitu karowego, gdyż np. z rÄ™kÄ…:

 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
 D 10 x
 W x x
 K D x
 A W x x

po naszych 3, zalicytowałby waiting 3 - partnerze, pojawiła się NOWA możliwość, jest nią gra w kara - albo prostolinijnie uzgodnił, podnosząc je na poziom czterech.
Monotonne powtarzanie przez E tripletona pik wskazuje o wyjÄ…tkowo pÅ‚askiej, minimalnej karcie, bez stopera w kierach. Dlatego dziwi mnie niska ocena ekspertów pasa na 3
.

Trochę też dziwi, że gracz E nie oprzytomniał przy stoliku w trakcie licytacji. Wymsknęło mu się 1, OK. Wymsknęło mu się 2, trudno. Ale 3? Pora, by wreszcie przypomnieć coś sobie o poczynionym ustaleniu i zgłosić - 4 (zamiast 3).

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzy Wam - Władysław Izdebski






wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl