<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

PROBLEM 11

Problem pochodzi z niemieckiego m-ka Bridge Aktuell 12/2007. Swoją opinię będziesz mógł skonfrontować z wypowiedziami ekspertów niemieckich.
Licytujemy systemem naturalnym (Lepszy Młodszy, SAYC).
Spróbuj odpowiedzieć na pytanie:


Co zalicytujesz z ręką?
Mecz; obie po, rozd. E.

 Ręka W:
 
 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
  
West North East
South

   1 ♣* 1
 ktr.** pas    1 ♠***   pas
2 pas 2   pas
3 pas 3   pas
?      

*     - lepszy młodszy, co najmniej 3 trefle;
**    - negatywna, 4 piki;
***   - 3 piki, z czterema licytujemy 2
♠.         

Z niemieckiego przetłumaczyła Joanna Beier.
Punktacja
Odzywka Eksperci Punkty
 4 10  100
 4  4   40
  pas  2   20
 5  1   10
Panel prowadzi Kareen Schroeder.

Jeśli partner pokazuje trzy piki i nie może licytować BA – nawet po kilkukrotnej zachęcie - to widocznie posiada zrównoważoną rękę, minimum, bez stopera w kierach. Żeby udało sie wygrać 4♠, obydwie ręce muszą do siebie idealnie pasować, figury powinny być dobrze położone. Mimo tego większość ekspertów probuje grać końcówkę z fitem 4-3:

H.Häusler: 4. Jeśli Partner ma trzecią damę pik i nie ma straconych wartości w kierach, nawet w turnieju na maksy chciałbym grać końcówkę.

J.Linde: 4. Wszystkie punkty partnera są ulokowane poza kierami i pracują, dlatego ryzykuję grę końcówki na siedmiu atutach.

A.Lindermann: 4. Uda sie. Na kiery trzeba wyrzucić trefle, żeby nie stracić kontroli atutowej. Ochoty na szlemika nie mam.

C.Oelker, Hamburg: 4. Partner ma prawdopodobnie układ 3-4-3-3 lub 3-4-2-4. Stawiam na Dummy Reversal (grę na odwróconą rękę).

S.Reim: 4. Partner nie ma stopera w kierach i nie ma sześciu trefli, bo po 2 nie licytował 3♣ . Dlatego 4 jest jedyną końcówką, która ma jakiekolwiek szanse. Pasowanie nie wchodzi dla mnie w grę!

Wręcz przeciwnie:

A.Alberti & N.Bausback: Pas. Na dłuższą metę tylko z bardzo wyrozumiałym partnerem. Ale my nie wierzymy w żadną końcówkę.

B.Engel probuje sie jeszcze czegoś dowiedzieć: 4♣. Nie chce grac 4, bo będą mnie skracać. Wole grac 5♣ lub 5, zależnie od tego, co partner teraz powie.

M.Schomann nie dopuściłby do powstania tego problemu: 4♣. Wejście do licytacji odzywka 2 uchroniłoby nas przed tym problemem. Partner nie chce grac ani w BA ani w karo i ten 4-3 fit (chyba ze parter zapomniał o tej konwencji?) z koniecznością przebijania po dłuższej stronie, nie wydaje mi sie zbyt atrakcyjny.

E.Weber: 4♣. Moja pierwsza, instynktowna myśl to zakończenie licytacji odzywka 4. Partner ma pewnie dobre piki i nic w kierach, w przeciwnym wypadku zalicytowałby 3. Ale w tym 4-3 ficie trzeba przebijać od długości i 5♣ może lekko wychodzić.

M.Gromöller: zapowiada to od razu: 4♣. Partner nie ma nawet pól stopera w kierach. Może wprawdzie mieć układ ręki 3-3-3-4 i 12-14 punktów, a wtedy 5♣ jest naturalnie żałosnym kontraktem.

Na dobrym tropie był tutaj Marc Schomann, bo E zapomniał o umówionej konwencji i pomimo posiadanych czterech pików, torturował swojego partnera, aż ten zrezygnowany się poddał i spasował na 3. E miał: 10943, W64, W5, AKDW i 4 było wykładane.

Wypowiedzi Internautów:

Krzysztof Korczyński. 4.

Paweł Serwatowski. Pas - bo przecież będę zmuszony przebijać w dłuższej ręce atutowej - partner wykluczył zatrzymanie w kierach.

Wojciech Bernaciak. Pas - w turnieju, a 4 - w meczu. Na wszystkie zachęcające odzywki partner odpowiada negatywnie. Prawdopodobna ręka partnera to minimum otwarcia w składzie 3424. Nie boje sie pasować w turnieju, ale w meczu zgłosiłbym 4 licząc na rękę partnera: Dxx  10xxx Kx  ADWx. Interesujące, że swoją ważną rolę może odegrać 10-ka trefl.

Jędrek. 4. Bilans jest na końcówkę. Dość duża duża szansa na wygranie 4, a reszta kontraktów już nie jest taka łatwa.

Jurek Guzowski. 4. E swą licytacją mówi tak: nie mam zdecydowanej preferencji (a jestem sforsowany), nie namawiam do BA (wówczas zalicytowałbym 3BA, lub 3), preferuję grę w kolor. Wniosek: E ma skład 3235 lub 3325.
 Licytuję 4 z przesłaniem: gramy końcówkę, ale zdecyduj jaką? Partner prawdopodobnie dokona  wyboru:
1) z układem 3-2-3-5  ---> 4P, nie będzie groźny skrót.
2) z układem 3-3-2-5  ---> 5T

Adrian Kaczmarek. 4, sign-off z lekkim niedosytem, gdyż prawdopodobne ucieka nam jakiś układowy szlemik w kara. Moim zdaniem, każda inna odzywka może spowodować duże zamieszanie. Na 3BA nie mamy trzymania kier, 4 to jakiś blefowy żart licytacyjny, a 4 partner zrozumie jako silny forsing na samodzielnym kolorze karowym.
Reasumując:
1) Partner nie ma trzymania kier, zatem nie ma w kierach figur;
2) Skoro nie ma ich w kierach, zatem ma je w pozostałych kolorach;
3) Najbardziej oczekujemy ich w karach, w zasadzie wystarczy czwarty król z damą (waletem) w tym kolorze, żeby myśleć o szlemiku;
4) Jednakże wejście zawodnika S 1 sugeruje, iż ewentualny impas treflowy sie nie powiedzie, stąd moja decyzja o rezygnacji ze szlemika.
W tym, bardzo ciekawym problemie, jest jeszcze jeden element, który nakazuje licytować "do tyłu". Wariacją ustalenia, że po kontrze wywoławczej licytujemy wg. przedziałów 0-8, 9-11, 12+ może być ustalenie, że podobnie licytujemy po ktr partnera (w pierwszym czytaniu negatywnej, taką też będzie w 80% przypadków). Zatem, mając rękę minimalną 12-15 można licytować bez przeskoku, ręką inwitują 15-17 z pojedynczym przeskokiem, zaś z ręką forsującądo dogranej 18+
- zgłosić kolor przeciwnika. Partner w przedmiotowym problemie mógłby zalicytować z przeskokiem, mając rękę inwitującą. Ustalenie, że mając cztery piki, licytujemy z przeskokiem uważam za niezbyt przydatne - lepiej zalicytować na niższym poziomie, informując partnera o sile, aby potem powtórzyć uzgodniony kolor, informując o czterokartowym ficie.

Rozmarynowicz. Pas.

Marek. 4.  Święta idą i problem świąteczny. Partner w prezencie da D109 w pikach, AKDW w treflach i po trzy blotki w czerwonych. Weźmiemy 4 trefle, asa karo i 5 atutów (dzielą sie też świątecznie.)

Jerzy Lubowicz. Pas! Partner ma minimum otwarcia bez choćby pół zatrzymania kier i bez 5-ciu trefli. Prawdopodobnie ma dubletona karo, czyli układ mniej więcej 3-4-2-4. Rozdanie jest misfitowe i do wygrania końcówki pikowej potrzebny będzie rozkład atutów u przeciwników 3-3 (wist kierowy jest po tej licytacji pewny), a i tak może to nam nie wystarczyć.

Wojciech Majchrowski. 4. Zamykające. Nie wiem, czy wygram (pewnie potrzebny będzie podział atu 3-3 lub impas w młodym), ale nie mogę pasować, gdy tak mocno forsowałem partnera. Poza tym na Zachodzie otwierają solidnie. E powinien mieć 3433, 3334 lub 3424 ze wskazaniem na opcje 1 i 3 (brak licytacji kierami u przeciwników)


OD TRENERA

Wydawało mi się, że wybrałem problem łatwy do rozstrzygnięcia na tak zwany chłopski rozum. Wasze wypowiedzi nie potwierdziły tej tezy, zresztą ekspertów - też.

Gdybym miał skwitować problem krótko, to podpisałbym się pod wypowiedzią Marka:

Święty Mikołaj. 4.  Święta idą i problem świąteczny. Partner w prezencie da D109 w pikach, AKDW w treflach i po trzy blotki w czerwonych. Weźmiemy 4 trefle, asa karo i 5 atutów (dzielą sie też świątecznie.)

Jako trener brydża, na tej wypowiedzi jednak nie poprzestanę.
Najpierw sprawy wymagające ustaleń w parze.

1. Czy rebid otwierającego 1 to tylko trzy karty w pikach?
Tak, bowiem z czterema kartami licytujemy 2
. Z trzema pikami można powiedzieć 1BA, tylko gdy ręka jest zorientowana do BA (na pewno stoper w kolorze przeciwnika).

To ustalenie budzi poważny sprzeciw u Adriana. Myślę, że niepotrzebnie. Występuje tu analogia do sekwencji:

West North East
South

    1 ♣* 1
  ktr.** pas  2   pas

*     - lepszy młodszy, co najmniej 3 trefle;
**    - negatywna, 4 kiery;

albo

West North East
South

    1 pas
  1 pas   2  

Tu jesteśmy zmuszeni uzgodnić kolor na poziomie dwóch. Ustalenie, że 1 licytujemy z trzema pikami i ręką ukierunkowaną do gry kolorowej ma swoje zalety. Mógłbym je omówić szerzej, może kiedyś...
Założenie, iż E ma 3 piki było podane w zadaniu, więc jast jakby poza dyskusją.

2. Ile kar ma otwierający?
Ponownie Adrian roztoczył nam wizję pięknego szlemika, gdy E ma np. czwartego mariasza karo.
Przypominam: Przy układzie 4-4 w młodszych z założenia otwieramy 1
. Odstępstwo jest dopuszczalne, ale nie z tak dobrymi karami. O ficie karowym u E będzie jeszcze mowa.

3. Czy w licytacji dwustronnej stosujemy pełną preferencję kolorów starszych, czy też dopuszczamy z ręką W licytację 2 (w standardzie zachodnim forsuje).
Tak, preferujmy 4s, zwłaszcza, że w Polsce panuje moda na nieforsujące odpowiedzi (u nas 2
by nie forsowało i oczywiście wykluczało 4 piki).

Jeśli się na coś umawiamy z partnerem, musimy się tego z żelazną dyscypliną trzymać. Inaczej stracimy do siebie zaufanie, co wyraźnie odbije sie na jakości gry pary.
Przyjmując, że partner licytuje zgodnie z poczynionymi uzgodnieniami, pas z ręka W na 3
jest rozsądną decyzją. Popatrzcie na taką, prawdopodobną w świetle licytacji, rękę partnera:

 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
 D 10 x
 x x x x
 W x
 A K D x

Po skrócie kierowym, nawet przy podziale pików 3-3 (36%), nie zawsze wygramy końcówkę
Jeszcze gorzej gdy zastaniemy:

 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
 D 10 x
 x x x x
 D x
 A K W x

4. Ile kierów ma E?
Jurek
Guzowski wspominał o możliwym u E układzie z dublem kier. Czy wyobrażacie sobie, że przeciwnicy mając 10 kierów milczą? Nie wierzy w to Wojtek Majchrowski, przypisując E 4 kiery. Popieram Wojtka - grajmy przy stoliku na wszystkie 52 karty, wyciągajmy wnioski z licytacji wszystkich czterech graczy.

5. Ile trefli ma E?
Przypominam licytację:

West North East
South

   1 ♣* 1
  ktr.** pas    1 ♠***   pas
2 pas 2   pas
3 pas 3   pas
?      

*    - lepszy młodszy, co najmniej 3 trefle;
**   - negatywna, 4 piki;
***  - 3 piki, z czterema licytujemy 2
.                

Już po 2 E mógł zgłosić 3, zrobiłby to na pewno z ręką:

 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
 D 10 x
 x x x
 D x
 A K W x x

A jeśli się zapomniał, zrobiłby to po naszych 3. Chyba, że E ma bardzo "chude": trefle, np.:

 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
 D 10 x
 W x x
 K D
 A 9 x x x

6. Ile E ma kar?
Nie należy się też
spodziewać u E  fitu karowego. E nie ma czterech kar, bo z układem 4-4 w młodszych zalecane jest otwarcie 1. Nie ma nawet niezłego trzykartowego fitu karowego, gdyż np. z ręką:

 A K W 2
 3
 A 10 7 4 2
 10 6 5
 D 10 x
 W x x
 K D x
 A W x x

po naszych 3, zalicytowałby waiting 3 - partnerze, pojawiła się NOWA możliwość, jest nią gra w kara - albo prostolinijnie uzgodnił, podnosząc je na poziom czterech.
Monotonne powtarzanie przez E tripletona pik wskazuje o wyjątkowo płaskiej, minimalnej karcie, bez stopera w kierach. Dlatego dziwi mnie niska ocena ekspertów pasa na 3
.

Trochę też dziwi, że gracz E nie oprzytomniał przy stoliku w trakcie licytacji. Wymsknęło mu się 1, OK. Wymsknęło mu się 2, trudno. Ale 3? Pora, by wreszcie przypomnieć coś sobie o poczynionym ustaleniu i zgłosić - 4 (zamiast 3).

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzy Wam - Władysław Izdebski


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl