<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 79

Mecz; obie
po partii, rozd. N.

 A D 6
 6 3 2
 K D W 4 3
 5 4
 W 10 9 8 4
 A K D
 8 6 5
 K 3
 
West North East South
 
  1 pas
1 ♠ 
pas    1 BA pas   2 *
pas      2 ** pas 4
pas  pas pas  
* - gadżet, pytanie o fit pikowy i siłę
** - 3 piki, minimum otwarcia.

 
Wist D (odmienny), E dokłada dwójkę.


Co się dzieje? Jak rozgrywasz?


Wasze propozycje

Robert Rokosz
:
Gram asa pik i trefla. Zabezpieczam się przed niekorzystnym podziałem kar 4-1. Zagrywając asa pik gram, że ręka z krótkimi karami posiada 2-go króla pik. Zagranie trefla na przerwanie komunikacji. Przy trzecim królu pik u E i singlu karo zawsze przegrywam. Przy singlu karo u W i trzech pikach z królem też przegrywam tak jak zagrałem Nie potrafię policzyć szansy: jakie jest większe prawdopodobieństwo: ręka W która posiada Kxx i singl karo czy Kx pik i singiel karo u E (trzecia możliwość Kxx pik i singiel karo u E to leżę). Bo jeżeli na układ u W jest większe prawdopodobieństwo tzn. Kxx król pik i singiel karo u W do  drugiego króla pik i singla karo u E, to tak rozumują…c powinniśmy grać  na impas króla pik. Inaczej jeśli szansa pierwszego układu dajmy na to wynosi u W 12% a ręki E 5 %, to wynika że najlepszym zagraniem jest impas u W. Dlatego na razie jest magia oszacowanie szans na układ u W i E i granie na większą szanse. Ale może mylę pojęcia. Tak samo jak ktoś założy, że gra na 4 króla pik u W i singla karo, to przy takim założeniu pewną… ilość rozdań też wygra. Problem sprowadza się do oszacowania szans zastania poszczególnych układów i odkrycia w ten sposób zagrania optymalnego. Myślę, że rozdanie jest zbyt trudne aby pobieżnie je ocenić i podać właściwą… ścieżkę rozgrywki.

Robert uprawia umysłową ekwilibrystykę. Moim zdaniem trzeba się jedynie zastanowić dlaczego E przepuścił asem ryzykując, że lewę weźmie singlowy król trefl rozgrywającego.

Zdzisław Wróbel
:
E
ma przebitkę w karach i treflami chce dopuścić partnera do przebitki. Możliwe układy:
A. Renons karo u E. Na taki układ jest niewielka szansa. Przed takim układem praktycznie nie ma obrony jeżeli król pik jest za impasem. Zagranie pików z góry nic nie da, bo dłuższy fragment pików niemal na pewno będzie u E.
B. Singlowy as karo u E i król pik za impasem. To jest realny układ, który mógł skłonić E do przepuszczenia damy trefl.
Przy zagraniu pików z góry można przegrać również przy królu pik pod impasem. Na szczęście oddanie trefla w drugiej lewie zrywa komunikację.

A więc już wiemy, że właściwym jest...  zagranie w drugiej lewie trefla. I takie rozwiązanie zaproponowali także:   
Jacek Komorowski
oraz Wojciech Majchrowski.

Tomek Branicki
:
Wygląda na to, że E stara się za wszelką cenę dopuścić W. Może ma singlowego Asa karo i 2-go króla Pik. Rezygnuję z impasu pik i gram piki górą.
…
Tomek też usłyszał że dzwonią, ale nie wiedział w którym kościele.
Oto całe rozdanie:


 
 A D 6
 6 3 2
 K D W 4 3
 5 4
 
 7 3
 W 9 8
 10 9 7 2
 D W 10 6
 K 5 2
 10 7 5 4
 A
 A 9 8 7 2
 
 W 10 9 8 4
 A K D
 8 6 5
 K 3
 

wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl