<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
SPRAWDZIAN 3
Jaki charakter ma kontra?
Licytujemy Wspólnym Językiem.

1)
S
W
N
E
 
 1 1 BA
 ktr.      

Kontra ma charakter karny, obiecuje przewagę siły po naszej stronie, a więc powinniśmy mieć co najmniej 9 zgrabnych miltonów. Nasze wejście kolorem na poziomie dwóch jest nieforsujące. Skok kolorem, np. 3
♦ 
ma charakter lekkiego inwitu, siła tkwi głównie w układzie, a siła honorowa jest zbyt mała, by kontrować. 2BA to dwukolorówka 5-5 w sile półpozytywnej (6-9 PC), do uzgodnienia w parze na jakich kolorach. Można nawet przyjąć, że na dowolnych, wtedy partner licytuje najbliższy fit (bilans stolika wskazuje, że końcówka jest niemal wykluczona).

2)

S
W
N
E
 
 1 ♦  3
 ktr.Kontra ma charakter wywoławczy, obiecuje 4 piki i co najmniej 9-10 PC. Z większą siła niekiedy tak zalicytujemy bez czterech pików, mając nadzieję, że spadniemy na cztery łapy, gdy partner zapowie 3BA.

3)

S
W
N
E
 
 1 1
 ktr.W Polsce przyjęło się, iż kontra wyklucza 4+ piki (wtedy 1
), a więc wywołuje kolory młodsze, siła 7/6+ PC. Przypominam, że odpowiedź kolorem na poziomie dwóch w WJ-cie nie forsuje. Nowy kolor z przeskokiem, np. tu 2, obiecuje dobry kolor i forsuje do dogranej.

4)

S
W
N
E
  2 *  pas 2
 ktr.


* Precision

Ponieważ 2jest sztucznym pytaniem o układ i wskazuje co nieco w karcie (niemal na pewno przewaga siły jest po stronie przeciwników), więc nasza kontra jest wskazaniem wistu, obiecuje longer karowy. Jest to sytuacja analogiczna do kontry na Staymana (2) po otwarciu przeciwnika 1BA.


5)
S
W
N
E
1 pas
 1 ♠  2
 ktr.We współczesnym brydżu kontra wskazuje 3 karty w kolorze partnera (tzw. kontra fit), nie wymaga nadwyżki, choć jej nie wyklucza.

6)
S
W
N
E
 

4
 ktr.Kontra ma zasadniczo charakter wywoławczy, więc partner z pięcioma pikami, bez opozycji w kierach, na pewno zgłosi 4. Jeśli nie jesteś na to przygotowany - nie kontruj! Np. mając kartę:
A 2  D 10 5 4  A K 5   D 10 5 4
pasuj! Cóż niekiedy musisz dać się wyblokować, np. tu może wychodzić wam 3BA, a Ty nie masz jak przeciwników skarcić.


SPRAWDZIAN 4
Jaki charakter ma kontra?
Licytujemy Wspólnym Językiem.

1)
S
W
N
E
 
 2 * 3
 ktr.* słabe dwa, 6 pików, 7-10 PC


2nieźle określa kartę, wiec twoja kontra ma charakter decyzji - jest karna.

2)

S
W
N
E
 
 1 BA 2
 ktr.Tu jest podobny przypadek i kiedyś kontra była karna. We współczesnej wersji WJ (na pewno już od co najmniej 10 lat) kontra jest negatywna (wywoławcza).

3)

S
W
N
E
 

1
 ktr. 2 pas
pas
 ktr.      

Pierwsza kontra jest wywoławcza, więc podczas tego okrążenia licytacji charakter twojej ręki się nie zmienił. Kontra jest nadal wywoławcza, obiecuje jedynie nadwyżkę, 16/15+ PC.4)
S
W
N
E
 

1
 pas 1 pas
1 BA
ktr.      

Kontra jest wywoławcza, wskazuje rękę z którą nie mogłeś skontrować w pierwszym okrążeniu licytacji ze względu na krótkość w kolorze starszym
. Teraz Twoja kontra wskazuje krótkie piki, np. tak zalicytujesz z ręką:
D 10 5 4  A K 5 3   W 10 5 4


5)
S
W
N
E
1 pas
 pas 2 ♣ 
ktr.Oczywiście kontra jest wywoławcza, np. tak zalicytujesz z kartą:
A 10 9 3  A D 10 5 4  K D 3   4

6)
S
W
N
E
 1 BA
pas
2
2
 ktr.Tym razem kontra jest karna. Partner pyta o starsza czwórkę, więc musi być przygotowany na  kontynuację, gdybyśmy to my, po pasie E, zalicytowali 2
. Po Staymanie możemy przyjąć, że przewaga siły jest po naszej stronie, więc nasze kontry - tak z pozycji otwierającego, jak odpowiadającego - są karne. Artykuł na ten temat znajdziesz w m-ku Świat Brydża 1-2/2012.

Bezbłędnie odpowiedzieli (nadeszło 10 odpowiedzi): Marcin Skurzyński i Jacek Komorowski. Najgorszy wynik, to zaledwie 4 poprawne odpowiedzi.
Władysław Izdebski

 


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl