<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski

PROBLEM 59

Problem pochodzi z niemieckiego Bridge Magazin 3/2009, wiÄ™c bÄ™dziesz mógÅ‚ swÄ… opiniÄ™ porównać z wypowiedziami ekspertów niemieckich.

Mecz, obie po partii, rozd. E.
Co zalicytujesz z ręką W
:

 RÄ™ka S:
 A 7 6 5 4
 7 2
 7
 A D W 7 3

West North East South
    1  1 ♠ 
 ?
   

WE licytujÄ… podobnie jak w Polsce, 2 - nie forsuje.

Tłumaczył z niemieckiego: Krzysztof Simm (Szwajcaria)

Panel prowadził: Jochen Bitsschene

  punktacja Liczba gÅ‚osów
2  100 25
ktr.  40 3
pas  30 1

Na pozór jednoznaczna zapowiedź; prawie wszyscy eksperci sÄ… co do tej „wÅ‚aÅ›ciwej“ odzywki zgodni. Jednak uzasadnienia sÄ… niekiedy wzruszajÄ…co rozpaczliwe, gdyż odzywka 2opatrzona jest przeważnie komentarzem „nie widzÄ™ alternatywy“. Tylko niewielu ekspertów zalicza swojÄ… rÄ™kÄ™, bÄ…dź co bÄ…dź 13 punktami (za honory i ukÅ‚ad), jako wystarczajÄ…co silnÄ…, by sforsować do dogranej przez wejÅ›cie kontrÄ… negatywnÄ… lub pasem forsujÄ…cym. Jeżeli po 1partner wznowi kontrÄ…, można ewentualnie karnie spasować; mamy w koÅ„cu pięć atutów i rozwojowy kolor boczny. Niemniej tylko jeden ekspert byÅ‚ wystarczajÄ…co “mÄ™ski”, by zaryzykować 1z kontrÄ….      

Barbara Hackett: PasujÄ™. Problem leży w tym, że 2nie forsujÄ… i zatem brak mi odpowiedniej odzywki. Kontra nie wchodzi w rachubÄ™, gdyż nie mam 4-rech kierów, na BA nie mam ani ukÅ‚adu ani siÅ‚y i forsujÄ…cej rÄ™ki, to tak naprawdÄ™ też nie mam. Jeżeli partner spasuje na 1, no to bronimy te 1, które powinni leżeć bez kilku. Jeżeli partner wznowi kontrÄ…, mam zamiar spasować.

Celny strzaÅ‚, doskonaÅ‚a analiza i można oczekiwać 500 punktów po naszej stronie. Ponadto istnieje realna szansa, że uda siÄ™ wykryć ewentualny bluff.  


C. Günther
: 2. OczywiÅ›cie jasne maksimum, ale na karny pas to moje piki sÄ… zbyt marne, a na kontrÄ™ negatywnÄ…  lub forsujÄ…ce 3po otwarciu partnera w czerwony kolor jest moja rÄ™ka nieco za sÅ‚aba.

Oczywiście można uważać, że brakuje jakiegoś tam punkcika, ale nie każdy podziela te wątpliwości.

H. Kondoch
: Kontra. Z uwagi na dobry kolor treflowy decyduję się moją rękę nieco przewartościować. Jeżeli partner ma:

x   A K x   D x x x x   K 10 x x, 

idzie 6. Blotki pikowe sÄ… na karnego pasa zbyt sÅ‚abe. 

Tu nas konie lekko poniosły, bo przy naszym wyposażeniu 6nie jest cukierkiem - jednak przeświecający w wypowiedzi optymizm podoba mi się.
 

Dr. A. Kirmse
: Kontra. Może być nieprzyjemnie, gdyż bÄ™dÄ™ zmuszony licytować trefle na poziomie trzech, lecz na nieforsujÄ…ce 2jest ta rÄ™ka po prostu za silna (nawet jeÅ›li z uwagi na mojÄ… dÅ‚ugość pikowÄ… wzrasta szansa na fit treflowy).   

A tak  w ogóle, to jak rozumiecie siÄ™ z partnerem? Oto jego zdanie:


M. Gromöller
: 2. Co wielkiego może siÄ™ stać? Na pewno dojdÄ™ jeszcze raz do gÅ‚osu. KontrÄ™ na 1uważam za perwersyjnÄ…. 

Perwersyjna lub nie, ale jest to jedyna możliwość pokazania forcingu do dogranej na treflach.


J. Piekarek
: 2. Pas może być lukratywny, o ile partner nie ma poparcia w treflach.

Dobry nos, ale zła analiza - jeśli partner ma
K i oba czerwone asy, bÄ™dzie dość drogo na 1- po wiÅ›cie w trefle. 

Dr. K.-H. Kaiser
: 2. Mam o jeden punkt za dużo. Jednak singleton karo jest o jeden punkt mniej warty oraz brak mi wysokich blotek w pikach, dziÄ™ki czemu jestem przeciwko karnemu pasowi. 

Niestety, nie jest to koncert życzeń ale masz rację: z forsującymi 2
byłoby łatwiej.

B. Ludewig
: 2. Niezależnie od tego, czy forsujące czy nie. (Karnie) spasować nie chcę i ponadto nie widzę alternatywy.

Jak się nic nie widzi, to nie znaczy, że nic nie ma.


J. Linde
: 2. Po kontrze negatywnej musiałbym moją rękę sprzedać jako forsing do dogranej na kolorze, na co ona nie wygląda, jako tez i na bezpośrednie BA. A zatem mam raz maksimum na swoją odzywkę.

Miejmy nadziejÄ™, że partner zrozumie ten niespodziewany zwrot z tym maksimum. Również po 2
nie jest  Å‚atwo dojść do dobrych 5, gdyż partner wprawdzie podniesie do 3, ale teraz trzeba bÄ™dzie ominąć ReguÅ‚Ä™ Hammana (kontrakt 3BA) i wysterować poprawny kontrakt. 


WASZE WYPOWIEDZI i moje komentarze

PaweÅ‚ Keller: 2. Ponieważ gramy nieforsujÄ…cymi odpowiedziami na wysokoÅ›ci dwóch, formalnie z tÄ… kartÄ… powinno siÄ™ dać kontrÄ™, a później zalicytować 3 (10-11PC, 5 trefli). Zastanówmy siÄ™ jakÄ… koÅ„cówkÄ™ możemy osiÄ…gnąć, widzÄ…c nasze karty. W kolorach starszych nic nie ugramy, koÅ„cówka w kolorze mÅ‚odszym jest możliwa, ale partner musi mieć co najmniej dwie nadwyżki: siÅ‚owÄ… i super fit w treflach. Zostaje tylko 3BA, wtedy partner też musi mieć dwie nadwyżki ale trochÄ™ mniej niż przy koÅ„cówce w kolorze mÅ‚odszym. PatrzÄ…c z innej strony, po poczÄ…tkowej licytacji partner statystycznie powinien mieć krótkość pik maksimum 4 kiery, 5+ kar i sÅ‚abe trefle a wiÄ™c ukÅ‚ady: 1453, 1462, 2452, 2362 i jeÅ›li nie zastaniemy u niego trzech trefli, to po kontrze osiÄ…gniemy poziom 3 na misfitach. Dlatego uważam, że najlepszÄ… licytacjÄ… bÄ™dzie spokojne 2, a jeÅ›li partner bÄ™dzie posiadaÅ‚ fit i nadwyżkÄ™, to zalicytuje 3i osiÄ…gniemy firmówkÄ™. Po 2spasujemy, a po 3spróbujemy 3BA.

Wypowiedź PawÅ‚a zawiera jeden poważny bÅ‚Ä…d. Otóż kontra, a później zgÅ‚oszenie trefli nie obiecuje 10-11 PC (siÅ‚a inwitu) lecz 12+ PC - forsuje do dogranej. A ponieważ PaweÅ‚ w swym komentarzu uznaÅ‚, że karta ta nie zapewnia bilansu na koÅ„cówkÄ™, wiÄ™c w konsekwencji należy odrzucić kontrÄ™.

Marcin SkurzyÅ„ski: 3. U partnera wielce prawdopodobna krótkość pik i fit trefl wiÄ™c forsujemy.

Marcinie, partner nie wie, że Ty wiesz (?) o jego ficie treflowym. BÄ™dzie wiÄ™c spodziewaÅ‚ siÄ™ u Ciebie dobrego szeÅ›ciokartu w sile forsingu do dogranej. Swój fit treflowy, jeÅ›li go ma, uzna za poważnÄ… nadwyżkÄ™ i jego myÅ›li zacznÄ… chodzić zbyt wysoko.

Wojciech Majchrowski: 2. Trochę dużo na odzywkę na NF, ale grożą misfity. Jak ma iść 5, to ktoś się jeszcze zamelduje.

Ciastek: 2BA. Inwit do 3BA.

Ta rÄ™ka nie jest bezatutowa. Jest niemal pewne, że przeciwnik N, majÄ…c singla pik, po takiej licytacji, na pewno zawistuje w kiera, a na ten wist jesteÅ›my zupeÅ‚nie nieprzygotowani. JeÅ›li zaÅ› N ma dubla, to zaatakuje w pika wyrabiajÄ…c partnerowi 4 lewy w tym kolorze. Możemy przegrać 3BA, gdy do wygrania byÅ‚a koÅ„cówka, a może nawet szlemik treflowy (partner ma przecież wtedy singla pik).

Piotr Darznik: 1BA.

Piotrze, co Å‚atwiej bÄ™dzie Ci wygrać 2, czy 1BA? Twoja rÄ™ka zachÄ™ca do gry kolorowej, czy bezatutowej? Która odzywka lepiej ustawia dalsza licytacjÄ™ 1BA czy 2?

Jerzy Lubowicz: Wybieram odzywkÄ™ 2, która najlepiej ustawia naszÄ… ewentualnÄ… dalszÄ… licytacjÄ™.
Nie wybieram pasa, ponieważ:
1) w meczu nie zamierzam grać 1z kontrÄ… (po wznowieniu partnera kontrÄ…). TakÄ… akcjÄ™ mógÅ‚bym zaryzykować jedynie w turnieju, oczekujÄ…c wyniku maks lub zero. A wyniesienie po kontrze partnera w 2BA lub 3do niczego dobrego nie doprowadzi.
2) po każdym innym niż kontra wznowieniu partnera (np. 2) bÄ™dÄ… również kÅ‚opoty, bo ukÅ‚ad jest mocno odbiegajÄ…cy od statystycznego, choć w tym przypadku nasze wyniesienie z 2 na 2BA lub 3powinno sugerować partnerowi, że czekaliÅ›my na wznowienie kontrÄ…, z zamiarem jej ukarnienia.
    LicytujÄ…c nieforsujÄ…ce 2czekamy na reakcjÄ™ partnera. JeÅ›li spasuje, to znaczy, że nic wiÄ™cej nie mamy do grania. Ponadto nasze 2powinno też skutecznie wyÅ‚Ä…czyć z licytacji gracza N (po naszym alternatywnym pasie ma możliwość zmieÅ›cić siÄ™ z odpowiedziÄ… 1BA, po której otworzy siÄ™ dla przeciwników szansa uzgodnienia kierów, bo przecież partner wcale nie musi mieć ich aż cztery.
Po 2 pozostaje nam także jeszcze niewielka szansa, skontrowania przeciwników, jeÅ›li bÄ™dÄ… bronić naszej częściówki treflowej (karowej) pikami na wysokoÅ›ci dwóch.


Tomek Branicki: Pas. Rozdanie misfitowe każda akcja może być walką o wpadkę. W kolejnych okrążeniach (jeśli będą) łatwiej będzie mi podjąć jakąś akcję. A jak obiegnie, zadowolę się wpadką po partii.

Jeśli rozpatrujemy odzywkę pas, to zasadnicze nasze pytanie brzmi: Czy chcemy grać 1z kontrą?
- Tak naprawdÄ™ mamy jedna naturalnÄ… lewÄ™ atutowÄ…, a as pik stanowi
także dobrą wartość do gry własnej.
Autentyczne rozdanie wyglądało tak:


 
 2
 W 10 9 5 4
 D 8 3 2
 K 6 5
 
 A 7 6 5 4
 7 2
 7
 A D W 7 3
 D 3
 A K
 A W 6 5 4
 10 9 8 2
 
 K W 10 9 8
 D 8 6 3
 K 10 9
 4
 

Jeśli spasujemy i partner wznowi kontrą, my spasujemy, to po idealnym wiście weźmiemy 500, jak zrobimy lekki błąd (nie odegramy w odpowiednim momencie asa trefl), będzie tylko 200. A przecież 500 weźmiemy tylko dlatego, że partner ma damę pik i nie ma dojścia do stołu, by ją podegrać. Wychodzi nam 5
- za 600.
Przypuśćmy jednak, że to partner ma singla pik (co jest równie prawdopodobne, jak to - że ma go N) np.:



 D 2
 W 10 9 5
 D 8 3 2
 9 6 5

 A 7 6 5 4
 7 2
 7
 A D W 7 3
 3
 A K 4
 A W 6 5 4
 K 10 8 2

 K W 10 9 8
 D 8 6 3
 K 10 9
 4


Też nastÄ…pi wznowienie kontrÄ…. Teraz 1jest nadal bez dwóch - za 500, natomiast szlemik treflowy jest bezproblemowy - za 1370, a szlema obkÅ‚ada tylko pierwszy wist w atu.

Cofnijmy siÄ™ do wypowiedzi ekspertów niemieckich:

Barbara Hackett
: PasujÄ™. Problem leży w tym, że 2nie forsujÄ… i zatem brak mi odpowiedniej odzywki. Konta nie wchodzi w rachubÄ™, gdyż nie mam 4-rech kierów, na BA nie mam ani ukÅ‚adu ani siÅ‚y i forsujÄ…cej rÄ™ki, to tak naprawdÄ™ też nie mam. Jeżeli partner spasuje na 1, no to bronimy te 1, które powinni leżeć bez kilku. Jeżeli partner wznowi kontrÄ…, mam zamiar spasować.

Tę wypowiedź prowadzący panel skomentował:

Celny strzaÅ‚, doskonaÅ‚a analiza i można oczekiwać 500 punktów po naszej stronie. Ponadto istnieje realna szansa, że uda siÄ™ wykryć ewentualny bluff.  


A cóż to za doskonaÅ‚a analiza??? Jest to jedynie w miarÄ™ celny strzaÅ‚ (500 do 600 za 5
), a byÅ‚ to jedyny strzelec w caÅ‚ym 29-cio osobowym towarzystwie ekspertów. Czyżby prowadzÄ…cy panel umizgiwaÅ‚ siÄ™ do pani Barbary Hackett?
Władysław Izdebski

PS. Otrzymałem taki liścik:

Dzień dobry

Bardzo zaskoczyła mnie Pana wypowiedź po tym problemie.
1-1-kontra - nie przyrzeka 4 kierów?? To jak licytować po blokach przeciwnika np. 3♠, jeÅ›li kontra jest wieloznaczna? Czy nie lepiej zostawić kontrÄ™ z 4 kierami, a z 5-ma treflami i z siÅ‚Ä… 13+ licytować 3? Ja tak wÅ‚aÅ›nie rozumowaÅ‚em i nawet udaÅ‚oby siÄ™ zagrać te 5-:)
Marcin Skurzyński

Marcinie,
Można grać takim lub innym systemem. My licytujemy Wspólnym JÄ™zykiem i stosujemy ustalenia w nim obowiÄ…zujÄ…ce. Zastrzegam siÄ™, nie przeze mnie zaproponowane. LansowaÅ‚ je Marek Wójcicki w swojej książce "Licytacja dwustronna" (1993 r) i tak już zostaÅ‚o. Zgadzam siÄ™ z TobÄ…, że to nie najlepszy sposób licytacji.
Oto moja propozycja:


West North East South
    1  1 ♠ 
 ?
   

Z kierami licytujemy:
ktr  = a) 4 kiery w dowolnej sile, 5 kierów przy sÅ‚abej rÄ™ce, do 8 PC;
         b) 5+ kierów w sile forsingu do dogranej.
2= 5+ kierów, w sile 9-11 PC.

Z treflami licytujemy:
2= nie forsuje;
3= forsing na niezłym sześciokarcie lub bardzo silnym pięciokarcie;
2= ogólny forsing do dogranej bez kierów, a wiec także możliwa jest rÄ™ka z niezbyt silnym longerem treflowym.
Obecne trendy w licytacji dwustronnej ukierunkowane sÄ… na transfery.
W.I.


 



wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl