<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski

PROBLEM 58

Zaproponuj licytacjÄ™ Wspólnym JÄ™zykiem

NS po partii, rozd. W.

 K D W 10 8 6
 A 4
 A D 8
 D 7
 9 4
 ---
 K 10 9 5 4
 A W 9 8 6 3

West East
 ?
 ?
? ?
  itd.  

Czekam na Wasze odpowiedzi.

WASZE PROPOZYCJE

ZdzisÅ‚aw Wróbel

West East
 1
1
2 3
4 4
   4 BA  5
6  pas









A co jeżeli przy tym układzie zamiast asa trefl będzie as pik?
Chyba po 4należy zalicytować 4.

Wojtek Bernaciak:

Pierwszy dylemat. Co otwieramy? Zamiast 1może jednak 1? Mamy piki, wiÄ™c trudniej bÄ™dzie wrogom je przykryć. Mamy rÄ™kÄ™ jednokolorowÄ…Â…. Tak niewiele potrzebujemy od partnera by grać koÅ„cówkÄ™ (np. ta sama rÄ™ka E po odjÄ™ciu asa trefl - czy po otw. 1E podtrzyma licytacjÄ™?? - wÄ…tpiÄ™). Zatem:


West East
 1
1
2 4
 5  "coÅ›"
6 pas








Spokojnie, spokojnie. Proszę bez histerii. Już się tłumaczę.
1już wyjaÅ›niÅ‚em. 1- chyba oczywiste. 2- jestem konsekwentny. 4- splinter, który jednoznacznie opisuje kartÄ™ i intencje, a wiÄ™c mÅ‚odsze kolory (brak licytacji 3lub 3po 1) kontrole, karta póÅ‚pozytywna. Licytacja tym bardziej uzasadniona, że E ma renons kierowy. 5 - to taki maÅ‚y psychologiczny zabieg majÄ…Â…cy na celu wysterowanie odpowiedniego wistu. Jak siÄ™ uda to bÄ™dziemy mieli prawo puszyć siÄ™ przed populacjÄ… reszty brydżystów (wyobrażacie sobie ten podziw... ew. zawiść?? :-). 6- kartÄ™ partnera mamy jak na dÅ‚oni. Szlemik jest prawdopodobnie impasowy (takie czasy że już siÄ™ je grywa ) ale bez wistu treflowego... mniam, mniam.

Wojtku, zastanawiaÅ‚eÅ› siÄ™, czy aby nie otworzyć 1, z tego wniosek, że otwarcie 1jest minimalne, a tym samym Twój skok na 2(także ZdzisÅ‚awa) jest nieuzasadniony. 2wymaga rÄ™ki bliskiej dogranej. Także Twój splinter z dublem w pikach jest naciÄ…gany. To prawda, że skok 2 sugeruje szeÅ›ciokart, ale nie obiecuje go na pewno. Z ukÅ‚adem 5 pików - 4m i stosownÄ… siÅ‚Ä…, także tak skoczymy. Gorzej z ukÅ‚adem 5-4 w starszych, bo skaczÄ…c możemy zgubić kolor uzgodniony 4-4 w drugim starszym. Poza tym, gdy nastÄ…piÅ‚ skok 2(karta bliska dogranej), to splinter może być sÅ‚abszy co do siÅ‚y.

Marcin Skurzyński
:

West East
 1
 1
1   2 ♦ 
2  4
5  5
5 pas









Chyba najproÅ›ciej, z żadnÄ… odzywkÄ… nie bÄ™dzie problemów interpretacyjnych. Alternatywne 3zamiast 4rodzi pytanie czy forsujÄ…ce czy nie. StaÅ‚e pary majÄ… tu jakieÅ› rozwiÄ…zania konwencyjne, licytuje przy zaÅ‚ożeniu, że ich nie mamy.
To chyba dobre rozdanie pokazujące słabe strony WJ-ota...

Tak, to jest trudne rozdanie dla wiÄ™kszoÅ›ci systemów stosowanych we wspóÅ‚czesnym brydżu. JeÅ›li gramy tak popularnym dzisiaj "2/1 - Game Force", to po otwarciu 1nie bÄ™dzie nam Å‚atwo, bowiem zacząć musimy od odpowiedzi 1BA.

Jerzy Lubowicz:
Jest to przykÅ‚ad rozkÅ‚adu rÄ…k, gdzie uwidacznia siÄ™ przewaga gry systemem silno-treflowym, z którym dojÅ›cie do optymalnego praktycznie kontraktu tj. 6
z rÄ™ki E (na które 12 lew jest górÄ…) nie wymaga nawet zastosowania jakichkolwiek dodatkowych konwencji typu alfa, beta, gammma, itp.
Wylicytowanie 6Wspólnym JÄ™zykiem jest trudne, ale spróbujmy:

West East
 1
 1
1   2 ♦ 
2   3 ♣ 
3  4
  4 BA  5
6 pas










1- ręka za silna na otwarcie 1
! Dowód? UsuÅ„my z rÄ™ki E asa lub króla i dalej 4 jest górÄ…, a my skoÅ„czymy licytacjÄ™ w 1. Ponadto przy tym rozkÅ‚adzie siÅ‚y po otwarciu 1 możemy zapomnieć o jakiejkolwiek grze szlemowej - staniemy w 4.
1
- ustalenie standardowe z WJ 2005 i WJ 2010. W odpowiedzi 1mieszczÄ… siÄ™ także rÄ™ce o sile 7-11 PC w skÅ‚adzie niezrównoważonym na obu mÅ‚odszych lub 6+ w mÅ‚odszym.
1
- nie przyrzeka ani silnego otwarcia, ani nawet 5+ kartowego koloru pikowego, ale skoro wybieraliÅ›my otwarcie pomiÄ™dzy 1a 1, to rÄ™ka jest z pewnoÅ›ciÄ… za sÅ‚aba na rebid 2 (prawie forsing do dogranej). OczywiÅ›cie w dalszym ciÄ…gu istnieje teoretyczne zagrożenie, że partner spasuje, a koÅ„cówka bÄ™dzie górÄ…, jednakże z siÅ‚Ä… 5+ PC ma on obowiÄ…zek podtrzymać licytacjÄ™.
2
- naturalne, obiecuje 5+ kar i siÅ‚Ä™ 5+ PC. Z uwagi na sÅ‚abość koloru karowego wybór nie jest oczywisty - kusi zalicytowanie 2, czyli potraktowanie kar jako koloru 4 kartowego.
2
- dopiero teraz sprzedajemy silnego trefla na pikach.
3
-  nie ma powodu chować koloru treflowego, tym bardziej, że jesteÅ›my gotowi go powtórzyć w nastÄ™pnym okrążeniu i nie mamy peÅ‚nego fitu w pikach.
3
- mając tak silny fit uzgadniamy kara bez wahania. 4 zawsze zdążymy ewentualnie jeszcze zagrać jeśli partner jest bardzo słaby i zacznie sterować do 3BA.
4
- cue-bid krótkoÅ›ciowy. Taka interpretacja nie powinna chyba ulegać wÄ…tpliwoÅ›ci. Możliwe nawet, że taka odzywka powinna informować o renonsie (z singletonem najpierw zalicytujemy 4 i po 4partnera zgÅ‚osimy dopiero teraz 4), ale to już wymaga precyzyjnych ustaleÅ„ w parze w strefie licytacji szlemowej.
Logiczne jest również, że tego rodzaju cue-bid powinien obiecywać nadwyżkÄ™ w sile, czyli min. ok. 8 PC, (bo z mniejszÄ… nie ma sensu prowokować gry szlemowej. 

Ciastek:


West East
1
1
1  2
2  3  
4  4  
   4 BA  5  
6   pas  










4 - cue-bid
4BA - Blackwood.
5
- 2 wartosci bez damy atu.

Czy po rebidzie otwierającego 1E powinien zacząć licytację od trefli, czy od kar?
W Polsce przyjęło siÄ™, by z ukÅ‚adem 6-5 OTWIERAĆ z koloru wyższego (niekoniecznie dÅ‚uższego). Z grubsza chodzi o to, by nie zgubić koloru starszego, np. mamy 5 kierów i 6 kar - otwieramy 1
. Chodzi także o siÅ‚Ä™ karty, bowiem jeÅ›li  z siÅ‚Ä… np. 12 PC otworzymy 1, a później zgÅ‚osimy kiery (rewers), to partner bÄ™dzie spodziewaÅ‚ siÄ™ u nas silniejszej miltonowo karty. Na Zachodzie zdania na ten temat sÄ… podzielone, niektórzy zawsze zalecajÄ… otwarcie z koloru dÅ‚uższego (w peÅ‚ni naturalne zachowanie) inni tylko przy sile upoważniajÄ…cej do rewersu..
A jak to wyglÄ…da z pozycji odpowiadajÄ…cego?
Jeśli jesteśmy wystarczająco silni (odzywka jest forsująca), to należy postępować zupełnie naturalnie, tj. zaczynać licytację od koloru dłuższego, tu od trefli. Gdy nasza zapowiedź jest nieforsująca, to mając niezły pieciokart starszy i sześciokart młodszy, można preferować kolor starszy. W naszym przypadku 2
nie forsuje. Głoszę je, gdyż przy przygotowawczym treflu wole grać w trefle. Natomiast jeśli partner ma silnego trefla, to moja karta staje się silna i wtedy będę licytował rewersowo kara. Powtarzając je dwa razy, sprzedam układ 6-5.
Ciastek zaczÄ…Å‚ wiÄ™c sÅ‚usznie od koloru dÅ‚uższego, ale później uzgodniÅ‚ kara, które w tej fazie licytacji mogÄ… być u E tylko czterokartowe.

Piotr Darznik:


West East
 1
1
1 ♠  3
3 ♠  4 ♠ 
pas







Co znaczy 3?
Opis WJ-2005(10) wskazuje na niezbyt silny szeÅ›ciokart w sile ok. 10 PC (inwit do koÅ„cówki). Z solidnym szeÅ›ciokartem licytujemy 3
w pierwszym okrążeniu licytacji (1-3). W ten sposób Piotr zgubiÅ‚ boczny piÄ™ciokart. W tej sytuacji późniejsze 4 byÅ‚o rozsÄ…dnym wyborem.

Wojciech Majchrowski:
Zakładam, że trzeba dojść do szlemika w piki. Z ręki E jest on poprawny, z ręki W teoretycznie nie, ale grywało się już gorsze.

West East
1
1
1  2
2 ♠   3
3  4  
   4 BA  5  
6   pas  










1
- za mało na 2;
3
- gramy autolebensohlem, a więc GF.

Wojciech gra autolebensohlem, ale w oficjalnej wersji systemu nic takiego nie obowiÄ…zuje.

PODSUMOWANIE

Rozdanie pochodzi z Pojedynku licytacyjnego, z poczÄ…tku lat siedemdziesiÄ…tych (Brydż 9/71). Reprezentacyjna para Polski, licytowaÅ‚a tak (Wspólny JÄ™zyk):

 K D W 10 8 6
 A 4
 A D 8
 D 7
 9 4
 ---
 K 10 9 5 4
 A W 9 8 6 3

West East
1  2
 3 ♠   4
4  5
  6 ♠   pas

Licytacja w stylu "los jak wicher".
Redaktor prowadzący Pojedynek nie opatrzył tej licytacji żadnym komentarzem i wcale mu się nie dziwię.
A popatrzmy jak licytowali to rozdanie Anglicy Cansino - Milford (klasyczny Acol):

Milford Cansino
1  2
 2 ♦   4
  4 BA  5
6 ♠   pas

Ponieważ w klasycznym Acolu rebid 3byÅ‚ tylko inwitem, Milford zgÅ‚osiÅ‚ 2(naturalne). Cansino skoczyÅ‚ splinterem 4 (w kontekÅ›cie gry karowej jego karta nabraÅ‚a siÅ‚y), a Milford po odpowiedzi na asy wybraÅ‚ do gry piki wychodzÄ…c z zaÅ‚ożenia, że dwóch krótkoÅ›ci partner mieć nie powinien, a kar może mieć tylko cztery.

Rozdanie jest bardzo trudne także do licytacji
Wspólnym JÄ™zykiem. Przypominam, że w WJ 2010
otwierający, przy bezatutowym otwarciu (12-14 PC), może posiadać 4 kara. A wtedy, na przykład przy takim układzie kart:

 A K 8 6
 W 9 4
 A D 8 3
 10 5
 9 4
 ---
 K 10 9 5 4
 A W 9 8 6 3

prawidłowym kontraktem jest szlemik karowy, a my gralibyśmy 2.
Przy BARDZO dużej dozie optymizmu można sobie wyobrazić nawet szlema treflowego, np.:

 A K 8 6
 10 9 4
 A 3
 K 10 5 2
 9 4
 ---
 K 10 9 5 4
 A W 9 8 6 3


Moja propozycja licytacji:

 K D W 10 8 6
 A 4
 A D 8
 D 7
 9 4
 ---
 K 10 9 5 4
 A W 9 8 6 3

West East
1
1
1 2
 2 ♠  3
3  4  
5  5  
6   pas  

3
- wskazuje na kolorowy charakter ręki;
3
- na pewno 6+ pików (z piÄ™ciokartem, bÄ™dÄ…c niezdecydowanym co grać, mamy do dyspozycji 3- czwarty kolor);
4
- cue-bid uzgadniający piki, aspiracje szlemikowe. W świetle dotychczasowej licytacji otwierającego wskazującej minimum silnego trefla (18-20 PC), E inwitując szlemika powinien mieć ok. 10 PC. Przypominam cue-bidy służą także, a może przede wszystkim, bilansowaniu rozdania.
5- cue-bid (brak cue-bidu treflowego);
5 - renons kier oraz zatrzymanie w treflach.
Władysław Izdebski






wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl