<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

PROBLEM 6

Problem pochodzi z Australian Bridge (June-July 2004). SwojÄ… opiniÄ™ bÄ™dziesz mógÅ‚ skonfrontować z wypowiedziami ekspertów, przede wszystkim australijskich.

Spróbuj wiÄ™c odpowiedzieć na pytanie:


Co zalicytujesz z ręką?
Mecz. Obie przed, rozd. N.

 RÄ™ka S:
 
 ---
 8 5 2
 D 9 5 4 3
 A K 7 6 5

Licytacja (wg klasycznych standardów zachodnich, otwarcie 1 z piÄ™ciokartu):

West North East
South
  1 1  ?
 

Wypowiedzi ekspertów przetÅ‚umaczyÅ‚ z angielskiego - Maciej Potz

Prowadzi: Michelle Brunner z Wielkiej Brytanii.

Odzywka Liczba gÅ‚osów Punktacja
 2 8  100
 ktr. 7  90
 2 3  30
 2 1  20
 3 1  10

Czyżbym czegoś nie dostrzegała? Znalezienie ośmiokartowego fitu w kolorze starszym to przecież czysta rozkosz. Czy nie powinniśmy natychmiast podzielić się dobrą wiadomością z partnerem? Skądże, lepiej potrzymać go w niepewności...

MICHAEL WARE: 2. ZakÅ‚adajÄ…c, że W za chwilÄ™ zamuli licytacjÄ™ pikami, musimy dać zapowiedź jak najdokÅ‚adniej opisujÄ…cÄ… naszÄ… rÄ™kÄ™. Z czterema atutami albo chociaż z trzeciÄ… figurÄ… zgÅ‚osiÅ‚bym 3♠ (splinter), ale trzy blotki siÄ™ do tego nie nadajÄ…. Wybieram kara, a nie trefle, żeby uÅ›wiadomić partnerowi, że jego figury karowe sÄ… wartoÅ›ciowe.

Przykro mi, Michael, ale nie możesz liczyć na najmniejsze choćby wsparcie kolegów ekspertów. Mamy wszak grupÄ™ zwolenników kontry negatywnej, którzy również odczuwajÄ… potrzebÄ™ ukrycia trzykartowego uzupeÅ‚nienia kierowego.

FRANK STEWART: Kontra. Przed nami mnóstwo możliwoÅ›ci taktycznych. JeÅ›li W skoczy na 4♠, a partner nie zdobÄ™dzie siÄ™ na kontrÄ™, zalicytujÄ™ 4BA.

JILL COURTNEY: Kontra. Zobaczmy... Czy mam oba kolory nielicytowane? Czy jestem przygotowany na powtórzenie kierów przez partnera? Czy mogÄ™ później uzgodnić kiery? Jak napisaÅ‚a Rebecca w SMS-ie do Beckhama: tak, tak, tak.

MATTHEW THOMSON: Kontra. SpodziewajÄ…c siÄ™ aktywnoÅ›ci pikowej przeciwników chcÄ™ pokazać inne kolory. Trzy blotki stanowiÄ… dość marny fit na wysokoÅ›ci piÄ™ciu. JeÅ›li partner ma mÅ‚odszÄ… czwórkÄ™, w ten kolor bÄ™dzie siÄ™ prawdopodobnie graÅ‚o lepiej, niż w kiery. Aby przelicytować przeciwników, musimy wspiąć siÄ™ na jednakowy poziom niezależnie od koloru, który wybierzemy. Przy nastÄ™pnej okazji skontrujÄ™ wywoÅ‚awczo.

MICHAEL LAWRENCE: Kontra. Być może uda mi siÄ™ później zmieÅ›cić bilansowe podniesienie kierów, wskazujÄ…ce fit trzykartowy. Informacja o dÅ‚ugoÅ›ci fitu w licytacji dwustronnej może siÄ™ okazać bardzo istotna. Ponadto nie da siÄ™ wykluczyć, że optymalne miano stanowi jeden z kolorów mÅ‚odszych.

PAUL SOLOWAY: Kontra. PokazujÄ™ oba mÅ‚odsze, z zamiarem późniejszego zalicytowania 4. JeÅ›li to siÄ™ nie uda, po 4♠ zgÅ‚oszÄ™ 4BA.

RON KLINGER: Kontra. Wskazuje oba mÅ‚odsze. Kiery poprÄ™ później. JeÅ›li dotrze do mnie 4♠ lewego przeciwnika, ponownie skontrujÄ™ (nadal wywoÅ‚awczo).

STEPHEN BURGESS: Kontra. ZgÅ‚oszenie jednego z kolorów mÅ‚odszych może doprowadzić do zgubienia drugiego, a 2 – do zgubienia obu. Za pomocÄ… kontry wskazujÄ™ mÅ‚odsze, nie rezygnujÄ…c wcale z kierów.

WiÄ™c dobrze, każdy z was wywodziÅ‚ nader przekonujÄ…co. Uderzam siÄ™ w piersi i podwyższam ocenÄ™ za kontrÄ™ z pierwotnie planowanych 70 do zasÅ‚użonych 90 punktów. Mimo wszystko gÅ‚ówna wygrana należy siÄ™ licytujÄ…cym 2♠. Każdy z nich ma do powiedzenia coÅ› mÄ…drego.

ANDREW ROBSON: 2♠. Przed przystÄ…pieniem do dalszych dziaÅ‚aÅ„ poinformujmy partnera o kolorze atutowym.

JUSTIN HACKETT: 2♠. Kontra ma tÄ™ wadÄ™, że po wysokim bloku pikowym nie zmieszczÄ™ siÄ™ z kierami. JeÅ›li zaÅ› 4♠ nastÄ…pi po moich 2♠, zawsze mogÄ™ jeszcze powiedzieć 4BA. GrajÄ…c otwarciami ze starszych czwórek, zgÅ‚osiÅ‚bym 2.

KEITH BALCOMBE: 2♠. ZakÅ‚adam, że uzgadnia kiery. Zważywszy, że W zamierza wÅ‚aÅ›nie zalicytować dużo pików, kolor przeciwnika zawiadomi partnera o najważniejszej cesze mojej karty.

LARRY COHEN: 2♠. Co najmniej inwit na kierach. Każda inna odzywka grozi pozbawieniem siÄ™ możliwoÅ›ci przekazania tej informacji partnerowi. Po co wydziwiać?

MARSHALL MILES: 2♠. Co najmniej inwit na kierach. MuszÄ™ to pokazać, zanim przeciwnicy zablokujÄ….

BOB JONES: 2♠. Najlepiej opisaÅ‚oby mojÄ… rÄ™kÄ™ uzgodnienie kierów poprzedzone kontrÄ… negatywnÄ…, ale to udaÅ‚oby siÄ™ tylko pod warunkiem, że W spasuje. Niestety, podniesienie pików wydaje siÄ™ nieuniknione, wiÄ™c wolÄ™ zawczasu zawiadomić partnera o ficie.

PETER FORDHAM: 2♠. Daleko tej odzywce do ideaÅ‚u, ale przynajmniej ujawnia fit kierowy, zanim W skoczÄ… nam do gardÅ‚a.

Bez wÄ…tpienia sÄ… inne sposoby na pokazanie fitu, ale bezpoÅ›rednie podniesienie kierów nie oddaje sprawiedliwoÅ›ci potÄ™dze tej karty. StÄ…d niska ocena za 2.

TED CHADWICK: 2. Problem sprowadza się do tego, czy lepiej dać kontrę negatywną na kolorach młodszych, czy uzgodnić kiery. Ponieważ W bez wątpienia entuzjastycznie poprze piki, to po kontrze moje skromne, przyznaję, uzupełnienie kierowe może już nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Wobec tego od razu popieram z poparciem. Prosta gra z tego brydża.

PAUL YOVICH: 2. Ze wzglÄ™du na wiszÄ…cy w powietrzu skok pikami, muszÄ™ powiedzieć partnerowi o ficie kierowym. SiÅ‚a ofensywna tej rÄ™ki upoważnia wprawdzie do inwitu, ale jeÅ›li potem nastÄ…pi 4♠ i kontra mojego partnera, stanÄ™ przed nierozwiÄ…zywalnym problemem.

TIM BOURKE: 2. Trudny wybór, ale obserwacja Richmana pozostaje w mocy (zaniedbywanie uzgodnienia koloru partnera z fitem trzykartowym prowadzi do wiÄ™kszych strat, niż jakiekolwiek inne dziaÅ‚anie w brydżu).

GARY LANE: 3. Dobre źródÅ‚o lew, ale rÄ™ka za sÅ‚aba na kolor przeciwnika.

OD TRENERA

Najwyżej przez ekspertów zostaÅ‚a oceniona odzywka 2. Nie jest to mój typ. Dlaczego? Otóż w klasycznym rozumieniu licytacji, kolor przeciwnika wskazuje fit i rÄ™kÄ™ zrównoważonÄ… w sile co najmniej inwitu (10+PC). Licytacja ta mówi: partnerze mamy przewagÄ™ siÅ‚y, Twój pas na poziomie czterech bÄ™dzie miaÅ‚ charakter forsujÄ…cy, np.:

West North East
South
  1 1  2
4 PAS    
 

PAS N jest forsujący, co ciekawe wg koncepcji amerykańskiego eksperta E. Manfielad`a wskazuje singletona w pikach. Obowiązuje tu tzw. reguła singletona:

JeÅ›li przeciwnik siedzÄ…cy z twej prawej strony zgÅ‚osiÅ‚ koÅ„cówkÄ™ a dotychczasowo licytacja wskazaÅ‚a na posiadanie przez was co najmniej 21 miltonów, ty powinieneÅ› pasować wskazujÄ…c krótkość w kolorze przeciwników gdy:

1) sprzedałeś w dotychczasowej licytacji rękę dwukolorową,

albo

2) partner sprzedaÅ‚ rÄ™kÄ™ zrównoważonÄ….

Natomiast jeÅ›li we wczeÅ›niejszej fazie licytacji sprzedaÅ‚eÅ› rÄ™kÄ™ zrównoważonÄ…, to pasuj z blotkami a kontruj z wartoÅ›ciami honorowymi w kolorze przeciwników.

Ed Manfield pisze:

"Nie ma nic radykalnie nowego w tej regule, wiele par stosuje jÄ… bez uzgodnieÅ„. Jednakże omówienie jej z partnerem pozwoli wam na stosowanie jej w przypadkach, w których dotychczas jej nie stosowaliÅ›cie."

ChcÄ…c stosować reguÅ‚Ä™ singletona (zapewniam was, że warto) nie możemy zalicytować 2, gdyż wskazuje to na rÄ™kÄ™ z fitem, ale zrównoważonÄ… (bez krótkoÅ›ci), tymczasem my posiadamy renons. W sekwencji:

West North East
South
  1 1  2
4 ktr.    
 
zgodnie z regułą singletona, kontra N obiecuje 2+ piki ale niekoniecznie opozycję pikową. Tymczasem my chcemy, by partner kontrował wyłącznie z opozycją w pikach.
JeÅ›li zechcesz poznać kompletnÄ… koncepcjÄ™ licytacji dwustronnej Ede Manfielda, to zamów e-book "Koncepcje licytacyjne E.Manfield`a". Praca E.Manfield`a zostaÅ‚a nagrodzona przez magazyn brydżowy The Bridge World, czeka wiÄ™c na ciebie kilkadziesiÄ…t stron frapujÄ…cej lektury.
Jeśli zgodzimy się, że 2
jest nieodpowiedniÄ… odzywkÄ…, to pozostaje nam: uzgodnienie kierów, wejÅ›cie kolorem (na Zachodzie forsujÄ…ce) lub kontra negatywna.
2/3
- mówi tylko o ficie (akcent na kiery),
2
lub 2 - mówi tylko o licytowanym kolorze (akcent na konkretny kolor),
ktr. - wskazuje kolory mÅ‚odsze, wskazana tolerancja kierów (akcent na dwa kolory i co nieco w kierach).

Moim zdaniem kontra negatywna jest najbliższa prawdy, steruje partnera do gry w kolory mÅ‚odsze i oto mi gÅ‚ównie chodzi. Moje odchylenia dodatnie sÄ… przede wszystkim w kolorach mÅ‚odszych. GubiÄ™ jednego kiera, wszystko inne jest w jak najlepszym porzÄ…dku.

Propozycje naszych Internautów (14 odpowiedzi):
ktr. - zaproponował tylko Wilold Dz,
2
: mcAnswer, Katon666, Agnieszka Kurpeta,
2
; oskkar,Damian Bober
Kilka osób zgÅ‚osiÅ‚o  kolor mÅ‚odszy na poziomie dwóch.
3
- Janusz W.
Kończąc, jeszcze raz namawiam do lektury e-booka "Koncepcje licytacyjne E.Manfield`a".

Władysław Izdebski

 

 








 



wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl