<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski

PROBLEM 38

Kto zawinił?

 
 10 6 3
 W 8 2
 8 4
 K D 10 9 3
 
 D 9 8 2
 D 4 2
 W 7 6 5 2
 7
 A 7 5
 9 6
 D 9 3
 A 6 5 4 2
 
 K W 4
 A K 10 7 5
 A K 10
 W 8
 
 

North South
   1  
 2 4
 pas  

W zawistował
7. E zbiÅ‚ asem i odwróciÅ‚ 6 do przebitki. W trzeciej lewie W zagraÅ‚ dwójkÄ™ pik do asa partnera. E, po namyÅ›le, odwróciÅ‚ w pika i kontrakt zostaÅ‚ wygrany.
Kto zawinił ?



WASZE WYPOWIEDZI i moje komentarze

MieczysÅ‚aw Gajak: Pierwszym winnym jest W. MajÄ…c najprawdopodobniej naturalnÄ… lewÄ™ atutowÄ…, nie chodzi siÄ™ do przebitki, tym bardziej, że do obÅ‚ożenia trzeba wtedy znaleźć dwa szybkie dojÅ›cia do partnera. WyjÄ…tkowo karta partnera speÅ‚niaÅ‚a te marzenia, ale jeszcze trzeba umieć grać. A przecież wystarczyÅ‚o dać pierwszy wist blotkÄ… pik i po odwrocie partnera w ten sam kolor, przebitka nie byÅ‚aby potrzebna. Ba, nawet jeÅ›liby rozgrywajÄ…cy pokusiÅ‚ siÄ™ o impas damy atutowej, to mogÅ‚oby być bez dwóch, gdyż dopiero wtedy można by postarać siÄ™ o przebitkÄ™ treflowÄ….
JeÅ›li zaÅ› już W zawistowaÅ‚ w trefla do przebitki i jÄ… zainkasowaÅ‚, to powinien wybić z gÅ‚owy partnerowi nawrót pikowy  wychodzÄ…Â…c w
D pik do asa partnera, co byłoby jednoznacznym wskazaniem promocji atutowej.
WyglÄ…da to na 100 % winy W.

Podobnie myślą:

Przemysław Gałązka:
1. Należy siÄ™ zastanowić, czy pierwszy wist treflowy W jest wÅ‚aÅ›ciwy. MajÄ…c trzeciÄ… damÄ™ atu można z dużym prawdopodobieÅ„stwem zakÅ‚adać, że weźmie ona lewÄ™, którÄ… można stracić przebijajÄ…c jednego trefla. Raczej maÅ‚o prawdopodobne, żeby udaÅ‚o siÄ™ wziąć dwie lewy przebitkowe, choć akurat w rozdaniu (szczęśliwie) gracz E posiadaÅ‚ dwa Asy i mógÅ‚ zagrać dwa razy trefle do przebitki, dziÄ™ki czemu zachodziÅ‚a promocja. Po wiÅ›cie i odwrocie pikowym nie byÅ‚oby problemów z obÅ‚ożeniem kontraktu.
2. Nie dziwi mnie namysł gracza E w rozdaniu. Musi on zgadywać, gdyż
zagranie dwójkÄ… pik powiedziaÅ‚o o posiadaniu figury w tym kolorze przez gracza W.
Jaka to figura?
W posiadajÄ…c
K zagraÅ‚by w niego!!! A zatem E powinien wiÄ™c wykluczyć u W króla pik i zagrać w trefla.
3. Gracz W mógÅ‚ bardziej wymownie przekazać swe intencje, wistujÄ…c
D!
Ciekawy problem wistowy, im dłużej przyglądamy się rozdaniu - dostrzegamy coś nowego.
WinÄ™ podzieliÅ‚bym: 80% W,  20% E.


Wojciech Majchrowski: Ręka S pozostaje wielką zagadką dla broniących, nie da się oszacować siły ani składu.
Wybór wistu przez W:
Pierwszy wist to czÄ™sto loteria, ale moim zdaniem poprawność poszczególnych wistów to: w piki - 50%, kiery - 2% w karo - 13% i w trefle - 35%. Po pikowym Å‚atwe - bez jednej.
Przy wiście treflowym pierwsze 2 lewy wzorowo - wskazanie dojścia pikiem. W trzeciej lewie W zagrał bardzo słabo 2-ką pik sugerując partnerowi alternatywną linię obrony, mimo iż
D na promocji gwarantowała wpadkę przy założeniu A u E. Poprawne było zagranie 8(9) pik, by wybić partnerowi z głowy ten kolor.
100% winy W. Jak wie się więcej o rozdaniu od partnera to trzeba ułatwiać mu właściwe zagrania.

Nie zgadzam siÄ™, iż pierwszy wist W z singla jest zdecydowanie zÅ‚y. RÄ™kÄ… W jest bardzo sÅ‚aba, wiÄ™c oprócz  lewy na damÄ™ atu, musimy wziąć 3 lewy bokiem, które ma zapewnić przede wszystkim partner. A wiÄ™c możemy siÄ™ spodziewać u partnera dwóch dojść. Tak wiÄ™c nie winiÅ‚bym W za pierwszy wist treflowy, jest on poprawny.
 

Kolejne głosy odnoszą się już tylko do środkowej fazy wistu i są podobne w swej wymowie:

Wojtek Bernaciak: Problem wydaje siÄ™ być tak banalny, że aż zaczynam kombinować czy nie ma tu jakiegoÅ› drugiego dna. ZawiniÅ‚ w 100% W. OdejÅ›cie dwójkÄ… pik sugeruje możliwość kÅ‚adzenia przez piki i Å›wiadczy o braku możliwoÅ›ci gry na promocjÄ™. Powinien komunikować siÄ™ z partnerem wysokÄ… blotkÄ… pikowÄ…, by niejako zdemarkować piki.

Maja: ZawiniÅ‚ W. Dwójka zachÄ™ca E do odwistu w pika. W tej sytuacji, jak najbardziej prawidÅ‚owym zagraniem jest dziewiÄ…tka pik.

Jerzy Lubowicz:
100% winy ponosi W. Wyjście 2 nie było (przynajmniej moim zdaniem) żądaniem kontynuowania przez partnera trefli, tylko sugestią wzięcia 2 szybkich lew pikowych. Stąd kontynuacja przez E wistu pikowego była uzasadniona. W wiedział, że obkłada kontrakt na promocji atutowej, więc zamiast 2-ką powinien odejść 8 i E nie miałby żadnej innej alternatywy, jak odejście treflowe.

Tomasz Sinkiewicz:
Wg mnie zawinił‚ W - wyjÅ›cie 2-kÄ… pik sugeruje honor pikowy, którego E szukaÅ‚ odwracajÄ…c w piki. Zawodnik W, widzÄ…c że ma damÄ™ kier na promocji, powinien ukryć‡ damÄ™, wistujÄ…c 9-kÄ… pik!

Tadeusz Wróbel: ZawiniÅ‚ W, powinien odejść 9-kÄ… pik!


TroszeczkÄ™ innym tropem idÄ…:

Prowokator:
GÅ‚upia sprawa. W wie o asie pik i promocji damy atu. Z królem pik zagraÅ‚bym króla pik i pika. Jeżeli E ma‚ króla w pikach z waletem  - to zagranie W dwójkÄ… pik jest dobre. PrzypisaÅ‚bym winÄ™ E. W zagraÅ‚ normalnie czwartÄ… najlepszÄ…, wskazujÄ…c damÄ™ pik. Króla mieć nie mógÅ‚.

Marcin Skurzyński:
W majÄ…c K powinien w niego odwrócić wiÄ™c caÅ‚a wina po stronie E.

Odosobniony motyw (dwójka pik jako lawintal na trefle) wprowadziÅ‚:

Andrzej Piesiewicz: E
myÅ›laÅ‚, ale wÅ‚aÅ›ciwie nad czym, skoro w ostatecznym rachunku zagraÅ‚ źle. Jedyne, co mógÅ‚ wymyÅ›lić, to że partner mu nie chce pomóc. Dlatego obarczam go caÅ‚Ä… winÄ….
A jak według mnie powinno wyglądać rozumowanie?
1. Czy partner odczytał właściwie mojego Lawintala?
- TAK, wskazałem mu
A.
2. Ile W ma punktów?
Widział‚em 17, rozgrywajÄ…cy ma jeszcze max. 16, jeÅ›li przeciwnicy licytujÄ… WJ, lub 18-19, jeÅ›li naturalnie. Oznacza to, że partner ma 4-7 PC. Czyli ma co najmniej jeden honor. JeÅ›li jedna przebitka nie wystarcza i coÅ› zależy od zagrania E, to znaczy, że partnerowi musi pozostać jeszcze jeden z honorów:
K albo singlowy K albo druga D albo A.
3. Jak powinien zagrać z każdym z tych honorów?
Z
K powinien zagrać Króla.
Z
A może go zagrać, albo wyjść 9, żeby go wskazać.
Z singlowym K albo druga D powinien zagrać 2, żeby pokazać, że kładzie zagranie w trefla.
Z tego już wynika, że W zagraÅ‚ wÅ‚aÅ›ciwie, a E uznaÅ‚ go za gracza, który wprawdzie widzi lawintala, ale nie potrafi z niego skorzystać.

Drogi Andrzeju,
Twoje rozumowanie, zwÅ‚aszcza w tym rozdaniu, jest do przyjÄ™cia, ale należy siÄ™ posÅ‚ugiwać zasadami uniwersalnymi, a nie wymyÅ›lonymi na okoliczność konkretnego rozdania. CzÄ™sto ten bÅ‚Ä…d popeÅ‚niany jest w licytacji. Na okoliczność jakiegoÅ› konkretnego rozdania, gracz wymyÅ›la na poczekaniu nowÄ… konwencjÄ™ (ustalenie). WracajÄ…c do gry obroÅ„ców wist niskÄ… blotkÄ… wskazuje na figurÄ™ w tym kolorze, a wiÄ™c przekazuje zainteresowanie tym kolorem - zachÄ™ca do brania lew w tym kolorze. Wist wysokÄ… blotkÄ… mówi: w tym kolorze nic nie mam, partnerze nie szukaj tu lew.

Przykład (nie dotyczy omawianego rozdania)
Gdyby rozkład kluczowego koloru wyglądał tak:

                   9 8 6
K W 7 3                       A 6 5
                   D 4 2

albo

                  10 8 6
K 7 4 3                       A 5
                   D W 9 2


to tylko wist trójkÄ… do Asa i odwrót w ten kolor daje nam trzy lewe (w drugim przypadku przebitka). I wÅ‚aÅ›nie taki przekaz niesie wist trójkÄ….

W naszym problemowym rozdaniu W powinien więc zagrać wysokiego pika.
UWAGA!
W Å›rodkowej fazie wistu, gdy trzeba przekazać partnerowi konkretne intencje, nie stosujmy  obligatoryjnie zasad wistu odmiennego, np. z K94 - dziewiÄ…tkÄ…. Gdy ważne jest pokazanie źródÅ‚a lew, wistujmy z tej konfiguracji czwórkÄ….
Wist odmienny ma swoje wady - nie rozróżniamy wistu z blotek od wistu spod trzeciej figury.


ProszÄ™ zauważyć, że wist 9 umiejscowi u S mariasza pik, wiÄ™c E doliczy siÄ™ u rozgrywajÄ…cego 10-ciu lew i dojdzie do wniosku, że tylko gra na promocjÄ™ może doprowadzić do wpadki. To prawda, że w tym rozdaniu E powinien siÄ™ domyÅ›lić, że partner nie ma króla pik, bo w niego nie zawistowaÅ‚, ale wiÄ™cej winy jest po stronie W - on widziaÅ‚ prostÄ… drogÄ™ do obÅ‚ożenia kontraktu i powinien jÄ… w sposób jak najbardziej wyrazisty wskazać partnerowi.
Popatrzcie na taki problem wistowy:


 10 6 3
 A K D
 K D 4
 K D W 2
 
 7 5
 W 4 2
 9 5 3
 A 6 5 4 3

 

West North East South
 pas  1  pas  1
 1  2  pas  3
 pas  4  pas  pas
 pas      

W gra A-K-D pik. ChcÄ…c dobrze wspóÅ‚pracować z partnerem, którÄ… kartÄ™ dokÅ‚adasz w trzeciej lewie?
Oto całe rozdanie:


 
 10 6 3
 A K D
 K D 4
 K D W 2
 
 A K D 9 2
 2
 10 7 6
 10 9 8 7
 7 5
 W 4 2
 9 5 3
 A 6 5 4 3
 
 W 8 4
 10 9 8 7 6 5
 A W 8 2
 ---
 

 

Z licytacji wiesz, że trzecie pik przechodzi (partner nie otworzyÅ‚ sÅ‚abe dwa), wiÄ™c wÅ‚aÅ›ciwÄ… kartÄ…, która powinna ukazać siÄ™ na stole w trzeciej lewie - jest AS TREFL!

OczywiÅ›cie zdarza siÄ™, że problem, które niesie rozdanie, jest wyjÄ…tkowy, wymaga odstÄ™pstwa w charakterze zrzutki - zrzucamy to, co potrzebne partnerowi. Ale to sÄ… przypadki szczególne (sporadyczne), a ich wykrycie wymaga od obu partnerów wiedzy profesjonalnej. Na co dzieÅ„ w ponad 90% rozdaÅ„ wystarczajÄ… nam ustalenia bazowe.
Władysław Izdebski






 





wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl