<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

PROBLEM 3

Problem pochodzi z francuskiego m-ka Le Bridgeur. Swoją opinię będziesz mógł skonfrontować z wypowiedziami największych ekspertów, przede wszystkim francuskich.
Spróbuj więc odpowiedzieć na pytanie:


Co zalicytujesz z ręką?
Obie strony po partii, rozd. E.

 Ręka S:
 A 6 3
 A D 8 3
 A 8 4
 A 10 9

Licytacja:

West North East
South
    1  ktr.
  pas 2 pas  ?

Wypowiedzi ekspertów przetłumaczył na język polski Roman Krzemień.

Panel prowadził Pierre-Yves Guillaimin

Końcówka w bez atu?

2 = 100 (12 głosów)
3
= 35

Odpowiedź partnera 2
jest klasyczna – może mieć do 8 PC. W takim przypadku końcówka jest możliwa. Mamy 18 pięknych punktów, fit kier, ale niestety układ zbyt równy. Trzeci as pik spowodował, że większość ekspertów licytowała 2, w celu ewentualnego zagrania 3BA z ręki partnera.

Quantin: 2
. Ręka warta próby. Partner może mieć aż do 8 PC i cztery kiery.

Rombaut: 2
. Aby ewentualnie zagrać 3BA. Mógłbym również powiedzieć 3. Z moim partnerem (Lionel Sebbabe) gramy w takiej sytuacji, że 1BA jest mini cue-bidem (red. - swego rodzaju, odwrotnym Lebensohlem),  a 2 oznacza śmiecia.

Chemla: 2
. Brawa dla tych, którzy spasowali i okazało się to dobrą decyzją, ale ja nie mam tyle odwagi. Wolę 2 od 3, bo daje mi szanse znalezienia się w 3BA.

Martens: 2
. PO 2BA partnera powiem 3BA. Po innej odzywce powiem 3.

Pacault; 2
. Ta odzywka ma minus, że partner nie wie ile mamy kierów, gdyż może być zastosowana z różnymi rękami. Ale myślę, że jest lepsza niż 3, bo pozwala zagrać ewentualne 3BA  z dobrej ręki N. Łatwiej będzie wziąć 9 lew, jeżeli N ma równy skład i np.:
  D 10 x     K x x x W x x W x x
Nawet nie myślę o spasowaniu na 2 z ręką z asami (choć kiepskim układem), choć może to być dobra decyzja.

Chidiac: 2
. Rozważmy przed podjęciem decyzji, trzy możliwe licytacje:
Pas: normalnie pasuję z równym składem i 7 przegrywającymi włoskimi, nawet  z 18 PC. Ale tu mam 4 asy, piękny fit i A-10-9 trefl. 3BA grane przez N ma duże szanse, jeżeli partner ma odpowiedni układ z małym honorem w treflach i królem karo. Muszę więc podtrzymać licytację albo przez 3
, albo prze cue-bid 2. Oczywiście pasuję na 3 partnera.

Rocafort:  2
. Mam mieszane uczucia. 3 bardziej odpowiada mojej ręce, ale z drugiej strony, mam ochotę zagrać w bez atu. Wybieram więc odzywkę bardziej elastyczną.

Barucchi: 2
. Próba znalezienia najlepszego kontraktu. Z nadzieją, że już nie jest za wysoko.

Fantoni, Leenhard, Zuccarelli: 2
♠.

Kerlero: 3
. Po partii i  w meczu trudno mi spasować. Według mnie cue-bid 2 powinien znaczyć tylko trzy kiery. Dlatego próbuje jednoznacznie ustalić kolor atutowy.

Meyer: 3
. Mimo 4-3-3-3. Asy i 18 PC jednak coś znaczą.

Bompis: 3
. Żeby wygrać końcówkę partner musi trochę mieć. Wolę zdewaluować moja rękę z powodu 4-3-3-3

Adad; 3
. Lepiej byłoby spasować jeżeli partner ma taki układ jak ja. Ale jeżeli coś ma, to jest nadzieja na końcówkę. Raczej kolorową – dlatego wolę 3 od 2BA.

W danym rozdaniu partner miał:

W x x      K W x x      x x x      D x x.

i trzeba było zatrzymać się na poziomie dwóch.

OD TRENERA

Rozpocznę od wypowiedzi najbardziej odległej od prawdy:

2BA - 15+PC, forsujące do 4
. N - ma mało PC za to może mieć długie kiery i krótkości do moich asów , wszystko możliwe wiec wymiana informacji...
Pozdrowienia z Jeleniej Góry - Beniamin


Na końcówkę trzeba mieć 27 pkt przeliczeniowych (PC + punkty za układ). My mamy 18 PC i coś  dodać
możemy za urodę karty: 4 asy, wysokie blotki w treflach. Mamy uzgodniony kolor, ale brakuje nam wartości przebitkowych. Tak więc tę kartę oceniam na 19 pkt przeliczeniowych.

Ile punktów ma partner?
Jak wspomniał jeden z ekspertów, nie więcej niż 8. Ale w skrajnym przypadku może nie mieć ich w ogóle! We współczesnym brydżu niewiele par stosuje negat Herberta. Standardem jest naturalne zgłaszanie koloru - licytacja z bilansu.

Drogi Beniaminie, bardzo zapraszam Cię do przeczytania książki "Szkoła Brydża - od podstawówki do liceum"

Co znaczy nasz rebid 2BA?
Pisze o tym Krzysztof Gawor:

2NT. Jeś›li gramy klasycznym wejściem 1BA (15-17/18 PC) To BA poprzedzone kontrą wskazuje na większą siłę, tj. 19/18 -21 PC i właśnie mniej więcej tyle posiadam. Być może 1BA powinienem zgłosić w pierwszym okrążeniu (zamiast kontry)?

Tak, 2BA (nie forsuje!) dobrze określa siłę, ale gubi fit kierowy. Chcielibyśmy mieć na tę zapowiedź nieco więcej w pikach - chociażby A-10-x (wtedy, już walet u partnera daje 2 zatrzymania), raczej bez czterech kierów. Z pustym asem pik lepiej grać w BA z reki partnera, o ile posiada on choćby W-x-x lub D-x w pikach.

Pas - nasza rę™ka zawiera mnóstwo lew przegrywających. Bardziej ucieszyłaby mnie odpowiedź 1BA, która w przeciwieństwie do 2 obiecuję pewną siłę - 5-9 PC.
Adrian Kaczmarek


Tak jest, odpowiedź 1BA jest określona co do siły, zaś odpowiedź kolorem nieokreślona dołem. Jednak pas wydaje się być zbyt pesymistyczna akcją. Jak już mówiłem mamy 19 pkt przeliczeniowych, a partner może ich mieć jeszcze ich 8, może nawet 9 i to dlatego wszyscy eksperci zrobili krok do przodu.

2
- czekam na reakcję partnera, który ma szerokie możliwości pokazania swojej reki.
Apisz (Gdańsk)
oraz
Agnieszka Kurpeta

Czy na pewno szerokie?
Tak naprawdę nie wymyślono jeszcze dobrego rozwiązania dalszej licytacji z pozycji naszego partnera. Przyjęło się, iż negatem będzie powtórzenie koloru odpowiedzi - tu 3
(może być nadal z czterech kart). 2BA - poinformuje o wartości w kolorze przeciwnika i obiecuje co nieco w karcie.  Zgłoszenie nowego koloru podobnie, lecz bez figur w kolorze przeciwnika. Podniesienie przez e-N-a koloru przeciwnika (tu 3) wskaże pełne pokrycie bilansowe wcześniejszych 2, a więc ok. 8 PC, tylko 4 kiery i brak stopera pik. 3BA - to górny limit siły (ok. 8 PC) ze stoperem pik, modelowo tylko 4 kiery.

Mój typ to 3. Partner jest słaby, praktycznie może mieć 4 karty w kierach i nic więcej, ale jeżeli ma trochę lepiej w układzie i parę punktów to z pewnością dołoży końcówkę.
Wie, że moja licytacja ma pokrycie bilansowe do tej wysokości.
Leszek Czarny


Czy proponowane 3
na pewno ma pokrycie bilansowe (jak sugeruje to Leszek)?

1. Jeśli partner jeszcze nie zabierał głosu w licytacji, to zakładamy u niego dwie statystyczne lewy (ok. 7 PC).

2. Każde następne okrążenie licytacji, nasze wymagania względem partnera obniża. I tak, w drugim okrążeniu bilansujemy rozdanie zakładając u partnera już tylko jedną statystyczna lewę.

Tak więc nasze 3
ma pokrycie bilansowe, przy założeniu 3-4 pkt u partnera. Jeśli N ma zero punktów, zapewne przegra ten kontrakt. Jeśli ma 3-4 punkty - powinien spasować z przekonaniem, że kontrakt raczej zostanie wygrany. Dopiero z siłą ok. 8 pkt powinien inwit przyjąć - zgłosić 4 (3BA).

3. 2 był‚o wymuszone. Mamy 18 PC w nieciekawym skł‚adzie ale z 4 asami. Do wygrania potrzeba czwartego króla kier i dodatkowych wartoś›ci, choćby układowych, a zatem mamy na inwit.
Wojciech Majchrowski


3
. Lepsze by było 1BA zamiast kontry, teraz nie pozostaje mi nic innego niż 3, na 2 lub 2BA jestem za słaby.
Paweł Serwatowski


Moim zdaniem 3
ma jedna wielką zaletę - jest przejrzyste. 2, nadal tajemnicze w swej złożoności, może niekiedy doprowadzić do nieporozumienia. Tak więc pochwaliłbym za tę odzywkę wszystkich moich uczniów, a więc także Was, bowiem lepiej wybrać odzywkę gorszą, ale na pewno zrozumiałą dla partnera, niż teoretycznie bardziej poprawną, która doprowadzić może do nieszczęścia.

I na zakończenie:
Jaki jest zakres forsingu odzywki 2
(e-S-a)?
Otóż odzywka ta nie forsuje bezwzględnie do końcówki. Możemy później wycofać sie na nieforsujące 3
(stary kolor). Natomiast nowy kolor - poprzedzony kolorem przeciwnika - forsuje!
wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl