Tym razem problem wistowy (mecz, obie strony po partii, rozd. S):
♠
A 8
♥
9 7 6
♦
W 10 6 5
♣
A 7 6 3
♠
W 10 7 6 5
♥
D W
♦
K D 9 8 4
♣
2
S
N
1 BA
3 BA
pas
Partner zawistowaÅ‚ ♥5 (wist odmienny) do twojego waleta i króla rozgrywajÄ…cego.
W drugiej lewie zagrany zostaÅ‚ ♣W, od partnera ♣8 i as ze stoÅ‚u. Teraz trefl ze stoÅ‚u.
Co dokładasz i dlaczego?
Czekam na Wasze odpowiedzi.
Wasze propozycje i moje komentarze
Marek: Wnioski z wydarzeÅ„: Ósemka trefl jest iloÅ›ciówkÄ… wskazujÄ…cÄ… trzy trefle, ukÅ‚ad W to 3 trefle, najwyżej 2 kara i minimum osiem kart w kolorach starszych, piÄ…tka kier jest wistem czwartÄ… najlepszÄ… z konfiguracji, co najmniej A 10 8 5. Z sumowania miltonów wynika, że partner ma 5-7 PC. WiÄ™c as karo nie mieÅ›ci siÄ™ w jego rÄ™ce, a jeżeli nawet - to rozgrywajÄ…cy miaÅ‚by wtedy 9 gotowych lew: pięć trefli, króla kier i trzy piki. Również bez figury z boku u W gry nie można poÅ‚ożyć. Gdy W ma pięć kierów i zatrzymanie trefl, dojdzie treflem, zagra asa kier z nadziejÄ…, że siÄ™ odblokujÄ™ damÄ…. Na pewno na drugiego trefla nie wyrzucÄ™ damy kier ani niczego, co może spowodować, że partner uwierzy, że mam Dame pik czy asa karo i zacznie coÅ› kombinować. Wyrzucam karo. Demarka w wiÅ›cie odmiennym to chyba ósemka.
Marku,
Dlaczego partner po dojściu do ręki ma zagrać asa kier? Przecież patrząc z jego pozycji rozdanie może wyglądać tak:
♠
A 8
♥
9 7 6
♦
W 10 6 5
♣
A 7 6 3
♠
9 4 3
♥
A 10 8 5 2
♦
9 2
♣
D 9 8
♠
W 10 7 6 5
♥
W 4
♦
A D 8 4 3
♣
2
♠
K D 2
♥
K D 3
♦
K 7
♣
K W 10 5 4
a wtedy zagranie asa kier wypuszcza kontrakt. Wyrzucenie damy kier nie jest żadnym lawintalem lecz uzmysÅ‚owieniem partnerowi, że wszystkie jego kiery sÄ… już lewami. ZdzisÅ‚aw Wróbel:Partner mógÅ‚ zawistować spod asa kier, a sposób rozgrywki wskazuje, że może mieć damÄ™ trefl. W tym przypadku najmniej potrzebnÄ… kartÄ… jest dama kier. Ale przed jej wyrzuceniem należy siÄ™ zastanowić, czy może to wypuÅ›cić kontrakt. Jeżeli partner ma damÄ™ pik, to wyrzucenie damy kier może wypuÅ›cić kontrakt, np. przy takim ukÅ‚adzie kart:
♠
A 8
♥
9 7 6
♦
W 10 6 5
♣
A 7 6 3
♠
D 4 3
♥
A 10 8 5 2
♦
7
♣
9 8 5 4
♠
W 10 7 6 5
♥
D W
♦
K D 9 8 4
♣
2
♠
K 9 2
♥
K 4 3
♦
A 3 2
♣
K D W 10
RozgrywajÄ…cy wygra to na wpustce, partner nie dochodzi.
Należy więc dać czytelne potwierdzenie wistu piątką pik (chcemy odwistu karowego), na wypadek gdyby partner miał damę trefl i cztery kiery. Zakładam, że partner zna prawo jedenastu i nie zablokuje koloru kierowego.
ZdzisÅ‚aw zauważyÅ‚ bardzo ważny fakt: zagranie rozgrywajÄ…cego ♣W. Zwykle takie zagranie wykonuje rozgrywajÄ…cy chcÄ…c sprowokować obroÅ„cÄ™ do wstawienia damy, wykorzystać odruch figur na figur.
Te wszystkie potencjalne manewry wpustkowe rozgrywajÄ…cego sÄ… maÅ‚o realne, gdyż przy powyższym ukÅ‚adzie kart W nie doÅ‚ożyÅ‚by ósemki trefl. JeÅ›li bowiem para gra potwierdzeniem wistu z obu rÄ…k - doÅ‚ożyÅ‚by najniższe trefl, gdy stosuje iloÅ›ciówkÄ™ - także doÅ‚ożyÅ‚by czwórkÄ™. Ósemka trefl nie może tez być lawintalem, bo W nie namawiaÅ‚by do wistu pikowego z pustÄ… damÄ… pik. A tak na marginesie: Nie stosujcie zbyt wielu sygnaÅ‚ów - Å‚atwo siÄ™ wtedy pogubić.
Piotr Darznik: Wyrzucam 4-kÄ™ karo, zastanawiaÅ‚em siÄ™ intensywnie nad DamÄ… kier ale nie widzÄ™ jednoznacznych przesÅ‚anek. Owszem partner ma asa i dziesiÄ…tkÄ™ kier, ale czym do nich dojdzie? Moim zdaniem, jest to rozdanie w którym muszÄ™ dać znać jednoznacznie informacjÄ™ o posiadaniu Damy kier, jak również nie pozbywać siÄ™ jej jako dojÅ›cia do reki partnera. Dlatego na trefla wyrzucam najmniejsze karo, coÅ› w stylu - potwierdzenia wistu w drugiej lewie (w pierwszej musiaÅ‚em dorzucić singla), ewentualnie lawintala na kiera (mam coÅ› w niższym ze starszych kolorów) - gdy potwierdzeniem wistu nie gramy. Partner musi wiedzieć, czy rozgrywajÄ…cy ma pustego króla kier, czy tez konfiguracjÄ™ KDx. Tomek Branicki: Wyrzucam ♥D. LiczÄ™ na piÄ…tego asa kier z 10-kÄ… i trzeciÄ… ♣D.
Nie chce by partner zbłądził grając małe kier po wzięciu lewy treflowej. A bez trefli rozgrywający nie uciągnie.
OczywiÅ›cie asa kier z dziesiÄ…tkÄ… możemy być pewni, wynika to z prawa jedenastu. Wojciech Majchrowski: ♥D. JeÅ›li wist byÅ‚ 4-tÄ… najlepszÄ…, to partner sobie poradzi. JeÅ›li z blotek - to partner zmieni atak. RozgrywajÄ…cy ma zapewne 5 trefli bez damy.
I jeszcze jeden przypadek rozÅ‚ożenia kierów to:
♥ 9 7 6
♥ A 10 8 5 2 ♥ W 4 3
♥ K D
wtedy E do drugiej lewy powinien dorzucić 4 co wskaże trzy kiery, a więc dokładnie taki ich rozkład (z konfiguracji W-4 nie pozbylibyśmy się kiera, chcąc zachować blotkę na podegranie).
A przy takim układzie:
♥ 9 7
♥ A 10 8 5 2 ♥ W 6 4 3
♥ K D
E powinien dorzucić trójkÄ™ (parzysta liczba kierów).
Oto pełny diagram rozdania:
♠
A 8
♥
9 7 6
♦
W 10 6 5
♣
A 7 6 3
♠
9 4 3
♥
A 10 8 5 2
♦
9 2
♣
D 9 8
♠
W 10 7 6 5
♥
D W
♦
K D 9 8 4
♣
2
♠
K D 2
♥
K 4 3
♦
A 7
♣
K W 10 5 4
OczywiÅ›cie wyrzucenie ♥D nie pozwoli partnerowi zbÅ‚Ä…dzić. UÅ‚atwiajmy życie partnerowi. Potwierdzenie wistu byÅ‚oby konieczne, gdy mielibyÅ›my dwa trefle. JeÅ›li mamy peÅ‚ne zaufanie do partnera, to możemy potwierdzić wist niskÄ… kartÄ… bocznego koloru. Zdarzyć siÄ™ przecież może rozdanie w którym, tak jak antycypowali ZdzisÅ‚aw i Piotr, wyrzucenie damy bÄ™dzie wypuszczajÄ…ce. Ale partner musi wiedzieć, że przy singlu potwierdzamy wist kolejnym kolorem - porozmawiaj z nim o tym.
Rozdanie pochodzi z przygotowywanej do druku książki Krzysztofa Martensa "Pies przewodnik"
Pełny komentarz autora do tego rozdania brzmiał: Z prawa jedenastu wynika, że rozgrywający miał tylko jedną starszą kartę od piątki kier.
Zadaj sobie trud policzenia do jedenastu.
Zrzuć damę kier.
My na temat tego rozdania rozmawialiśmy znacznie dłużej. Władysław Izdebski