<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 75

Tym razem problem wistowy (mecz, obie strony po partii, rozd. S):

 A 8
 9 7 6
 W 10 6 5
 A 7 6 3
 
 W 10 7 6 5
 D W
 K D 9 8 4
 2

S N
1 BA
 3 BA
pas  

Partner zawistował
5 (wist odmienny) do twojego waleta i króla rozgrywającego.
W drugiej lewie zagrany został
W, od partnera 8 i as ze stołu. Teraz trefl ze stołu.
Co dokładasz i dlaczego?


Czekam na Wasze odpowiedzi.


Wasze propozycje i moje komentarze

Marek: Wnioski z wydarzeń: Ósemka trefl jest ilościówką wskazującą trzy trefle, układ W to 3 trefle, najwyżej 2 kara i minimum osiem kart w kolorach starszych, piątka kier jest wistem czwartą najlepszą z konfiguracji, co najmniej A 10 8 5. Z sumowania miltonów wynika, że partner ma 5-7 PC. Więc as karo nie mieści się w jego ręce, a jeżeli nawet - to rozgrywający miałby wtedy 9 gotowych lew: pięć trefli, króla kier i trzy piki. Również bez figury z boku u W gry nie można położyć. Gdy W ma pięć kierów i zatrzymanie trefl, dojdzie treflem, zagra asa kier z nadzieją, że się odblokuję damą. Na pewno na drugiego trefla nie wyrzucę damy kier ani niczego, co może spowodować, że partner uwierzy, że mam Dame pik czy asa karo i zacznie coś kombinować. Wyrzucam karo. Demarka w wiście odmiennym to chyba ósemka.

Marku,
Dlaczego partner po dojściu do ręki ma zagrać asa kier? Przecież patrząc z jego pozycji rozdanie może wyglądać tak:


 
 A 8
 9 7 6
 W 10 6 5
 A 7 6 3
 
 9 4 3
 A 10 8 5 2
 9 2
 D 9 8
 W 10 7 6 5
 W 4
 A D 8 4 3
 2
 
 K D 2
 K D 3
 K 7
 K W 10 5 4
 

a wtedy zagranie asa kier wypuszcza kontrakt. Wyrzucenie damy kier nie jest żadnym lawintalem lecz uzmysłowieniem partnerowi, że wszystkie jego kiery są już lewami.

Zdzisław Wróbel: Partner mógł zawistować spod asa kier, a sposób rozgrywki wskazuje, że może mieć damę trefl. W tym przypadku najmniej potrzebną kartą jest dama kier. Ale przed jej wyrzuceniem należy się zastanowić, czy może to wypuścić kontrakt. Jeżeli partner ma damę pik, to wyrzucenie damy kier może wypuścić kontrakt, np. przy takim układzie kart:

 
 A 8
 9 7 6
 W 10 6 5
 A 7 6 3
 
 D 4 3
 A 10 8 5 2
 7
 9 8 5 4
 W 10 7 6 5
 D W
 K D 9 8 4
 2
 
 K 9 2
 K 4 3
 A 3 2
 K D W 10
 

Rozgrywający wygra to na wpustce, partner nie dochodzi.
Należy więc dać czytelne potwierdzenie wistu piątką pik (chcemy odwistu karowego), na wypadek gdyby partner miał damę trefl i cztery kiery. Zakładam, że partner zna prawo jedenastu i nie zablokuje koloru kierowego.

Zdzisław zauważył bardzo ważny fakt: zagranie rozgrywającego
W. Zwykle takie zagranie wykonuje rozgrywający chcąc sprowokować obrońcę do wstawienia damy, wykorzystać odruch figur na figur.
Te wszystkie potencjalne manewry wpustkowe rozgrywającego są mało realne, gdyż przy powyższym układzie kart W nie dołożyłby ósemki trefl. Jeśli bowiem para gra potwierdzeniem wistu z obu rąk - dołożyłby najniższe trefl, gdy stosuje ilościówkę - także dołożyłby czwórkę. Ósemka trefl nie może tez być lawintalem, bo W nie namawiałby do wistu pikowego z pustą damą pik. A tak na marginesie: Nie stosujcie zbyt wielu sygnałów - łatwo się wtedy pogubić.


Piotr Darznik
:
Wyrzucam 4-kę karo, zastanawiałem się intensywnie nad Damą kier ale nie widzę jednoznacznych przesłanek. Owszem partner ma asa i dziesiątkę kier, ale czym do nich dojdzie? Moim zdaniem, jest to rozdanie w którym muszę dać znać jednoznacznie informację o posiadaniu Damy kier, jak również nie pozbywać się jej jako dojścia do reki partnera. Dlatego na trefla wyrzucam najmniejsze karo, coś w stylu - potwierdzenia wistu w drugiej lewie (w pierwszej musiałem dorzucić singla), ewentualnie lawintala na kiera (mam coś w niższym ze starszych kolorów) - gdy potwierdzeniem wistu nie gramy. Partner musi wiedzieć, czy rozgrywający ma pustego króla kier, czy tez konfigurację KDx.

Tomek Branicki:
Wyrzucam D. Liczę na piątego asa kier z 10-ką i trzecią D.
Nie chce by partner zbłądził grając małe kier po wzięciu lewy treflowej. A bez trefli rozgrywający nie uciągnie.


Oczywiście asa kier z dziesiątką możemy być pewni, wynika to z prawa jedenastu.

Wojciech Majchrowski:
D. Jeśli wist był 4-tą najlepszą, to partner sobie poradzi. Jeśli z blotek - to partner zmieni atak. Rozgrywający ma zapewne 5 trefli bez damy.

I jeszcze jeden przypadek rozłożenia kierów to:

9 7 6
A 10 8 5 2                 W 4 3
♥  K D

wtedy E do drugiej lewy powinien dorzucić 4 co wskaże trzy kiery, a więc dokładnie taki ich rozkład (z konfiguracji W-4 nie pozbylibyśmy się kiera, chcąc zachować blotkę na podegranie).
A przy takim układzie:


9 7
A 10 8 5 2                 W 6 4 3
♥  K D

E powinien dorzucić trójkę (parzysta liczba kierów).
Oto pełny diagram rozdania:


 
 A 8
 9 7 6
 W 10 6 5
 A 7 6 3
 
 9 4 3
 A 10 8 5 2
 9 2
 D 9 8
 W 10 7 6 5
 D W
 K D 9 8 4
 2
 
 K D 2
 K 4 3
 A 7
 K W 10 5 4
 

Oczywiście wyrzucenie D nie pozwoli partnerowi zbłądzić. Ułatwiajmy życie partnerowi. Potwierdzenie wistu byłoby konieczne, gdy mielibyśmy dwa trefle. Jeśli mamy pełne zaufanie do partnera, to możemy potwierdzić wist niską kartą bocznego koloru. Zdarzyć się przecież może rozdanie w którym, tak jak antycypowali Zdzisław i Piotr, wyrzucenie damy będzie wypuszczające. Ale partner musi wiedzieć, że przy singlu potwierdzamy wist kolejnym kolorem - porozmawiaj z nim o tym.

Rozdanie pochodzi z przygotowywanej do druku książki Krzysztofa Martensa "Pies przewodnik"
Pełny komentarz autora do tego rozdania brzmiał:
Z prawa jedenastu wynika, że rozgrywający miał tylko jedną starszą kartę od piątki kier.
Zadaj sobie trud policzenia do jedenastu.
Zrzuć damę kier.

My na temat tego rozdania rozmawialiśmy znacznie dłużej.
Władysław Izdebski
wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl