<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
SPRAWDZIAN 15
Co zalicytujesz?

S
W
N
E
 1 1 ktr. ?

1) ♠
8 3   W 9 7   A W 6 2   K 9 8 6
Gdyby N spasowaÅ‚, należy zdecydowanie podtrzymać licytacjÄ™ odzywkÄ… 1BA, bowiem partner może mieć wystarczajÄ…co silnÄ… kartÄ™ do koÅ„cówki. N, interweniujÄ…c kontrÄ… Sputnik (4 kiery) poinformowaÅ‚ partnera, a także nas, że gdy kiery nie zostanÄ… uzgodnione, gotów jest grać 1BA. Statystycznie przewaga siÅ‚y przesuwa siÄ™ w kierunku przeciwników. Gdy zdecydujemy siÄ™ na 1BA, a N znajdzie nadwyżkÄ™ i nas skontruje, to nie bÄ™dzie dobrze. S niewÄ…tpliwie zaatakuje w kiery, na który to wist nie jesteÅ›my przygotowani. Tak wiÄ™c pas z nasza rÄ™kÄ… jest rozważnym wyborem.


2) D 8 3   A 8 7 3   K 7 6 4   7 3
Tu nikt z Was nie miał wątpliwości, że najlepsza odzywką jest 2
. Mamy bardzo Å‚adna kartÄ™ i ewentualny inwit partnera do koÅ„cówki przyjmiemy bez zmrużenia oka.

3) D 2   A D 4   K 10 3 2   9 8 7 3
Mamy 11 Å›wietnie zlokalizowanych miltonów. Wg klasycznych wzorów (patrz książka "Licytacja obroÅ„ców" - obowiÄ…zkowa lektura) rekontra wskazuje dubla w kolorze partnera i 11+ PC. JeÅ›li partner miaÅ‚ kiepskie wejÅ›cie, zgÅ‚osi boczny kolor lub bezpiecznie zaparkuje w 2
.

4)6 5   A 8 7 5   K W 10 7 6 2   2
Bezproblemowe wejście 2
. Nie forsuje, ale jeÅ›li przeciwnicy uzgodniÄ… kiery, a partner uzgodni nasze kara, pojawi siÄ™ nawet szansa na ukÅ‚adowÄ… koÅ„cówkÄ™ 5. Także w oparciu o longer karowy wsparty np. trzecim asem i nadwyżkÄ… w sile u partnera możemy pokusić siÄ™ o kontrakt 3BA.

5) K 9 5   A 4 3 2   K 8 7 6 3   4
To za silna ręka, by zgłosić tylko 2
. Przy polskich wzorcach licytacji zgÅ‚osilibyÅ›my z niÄ… 2 - Drury. SzkopuÅ‚ w tym, że system Wspólny JÄ™zyk nic nie mówi, czy po interwencji odpowiadajÄ…cego konwencja ta nadal obowiÄ…zuje. Na Zachodzie licytuje siÄ™ w takiej sytuacji kolor przeciwnika 2, gdyż otwarcie 1 traktowane jest jako naturalne. Bez uzgodnieÅ„ w parze, zdecydowanie nie ryzykowaÅ‚bym tej odzywki. Można wiÄ™c skoczyć na 3 (kolor + fit)  - modelowo powinniÅ›my mieć 4 atuty i lepsze kara. Można też zrekontrować, a potem uzgodnić piki. Jak wczeÅ›niej pisaÅ‚em, rekontruje siÄ™ zasadniczo z dublem pik. Tak wiec każdy nasz wybór ma mankament. Przy stoliku bym zrekontrowaÅ‚, zaÅ› po zawodach podyskutowaÅ‚ z partnerem, by wypracować wspólny poglÄ…d na przyszÅ‚ość.


6) D 6   D W 10 8   W 9 3   K W 10 3
Jeśli uznaliście argumenty za odzywką "pas" w problemie pierwszym, to teraz powinniście wybrać 1BA.

7) K 8 7 2   7 3   A K 9 5 4   8 7
To jest modelowa ręka na skok 3
(kolor + fit); cztery atuty, figury w kolorach licytowanych. Gdyby partner otworzyÅ‚by 1, to nasza karta zdecydowanie warta jest koÅ„cówki (mamy ok. 14 pkt przeliczeniowych), jednak wejÅ›cie do licytacji może być znacznie sÅ‚absze i dlatego 3, jako inwit do koÅ„cówki, jest wystarczajÄ…cÄ… akcjÄ….
UWAGA! - Po aktywnej licytacji odpowiadającego, skoki drugiego obrońcy (tu E) nowym kolorem wskazują "kolor + fit". Gdyby odpowiadający (tu N) spasował, to skoki drugiego obrońcy mają charakter inwitu na dobrym sześciokartowym kolorze.

8) D 9 7 4   W 8 7 3   K 7 6 4   4
Tu wszyscy z Was byli zdania, że jest to ręka odpowiednia do blokującej, popartyjnej zapowiedzi 3
.

9)
9 5   A 8 3   K D 3 2   K W 5 4
To już przerabialiÅ›my, wÅ‚aÅ›ciwÄ… akcjÄ… jest rekontra. Jednak aż 5 osób zgÅ‚osiÅ‚o 2BA. Otóż 2BA w sensie naturalnym nie ma sensu. Wynika to chociażby z komentarza przy problemie pierwszym. Dlatego 2BA z powodzeniem możemy przeznaczyć na wskazanie bilansowego podniesienia do 3
, z fitem czterokartowym. Na przykład 2BA zalicytujemy z taką ręką:
D 9 8 7   A 8    W 10 3   A 10 5 4

10) D 9 6 5   8 5 3   K 7 4 3   A 4
TrochÄ™ za maÅ‚o na 2BA, ale za dużo na 2, a tym bardziej za dużo na skok 3. Jednak tak w ogóle, sÅ‚usznÄ… jest zasada: z fitem 4+ licytuj skocznie. Jak zwykle od zasady sÄ… wyjÄ…tki, niekiedy ze wzglÄ™du na ukÅ‚ad, lokalizacjÄ™ figur - z fitem czterokartowym należy zalicytować tylko 2. Z tÄ… rÄ™kÄ… chyba najbliższe prawdy jest 2BA. Partner majÄ…c wÄ…tpliwoÅ›ci, co do koÅ„cówki, może przecież zgÅ‚osić "coÅ›" poniżej 3, a wtedy my wÅ‚Ä…czymy hamowanie.

11
) W 9 5 4   K D W 5 4   ♦ D 3 2   4
Cztery kiery, ujawnione przez przeciwnika (N), jakby ignorujemy, nasze 3
nadal jest naturalne (kolor + fit). Chodzi nam m.in. o to, by przekazać układowy charakter ręki. Taki skok silnie sugeruje singletona.

12) 9   A K W 8 3 2   K 3 2   9 5 4
Oczywiste, naturalne 2.
Cieszę się, że Wasze odpowiedzi na kolejne sprawdziany są coraz częściej poprawne.
Władysław Izdebski



wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl