<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 24

Problem pochodzi z francuskiego m-ka Le Bridgeur 2/2007, a wiÄ™c licytujemy systemem Lepszy MÅ‚odszy. SwojÄ… opiniÄ™ bÄ™dziesz mógÅ‚ skonfrontować przede wszystkim z wypowiedziami ekspertów francuskich.
Spróbuj odpowiedzieć na pytanie:

Co zalicytujesz z ręką?
Mecz; obie strony po partii, rozd. W.

 RÄ™ka W:
 
 A K 5 4
 ---
 A K 9 8 6 2
 5 4 2
  
West North East
South
1 pas 1 pas
?      
    
Tłumaczył z francuskiego prof. Jacek Gilewicz
Panel prowadzi Pierre-Yves Guillaumin

  punktacja Liczba gÅ‚osów
4  100  11
4    90  3
 3 *    70  1
4     5  1
3     5  1
* - konwencyjne

Odzywka 4♦ wskazuje na ukÅ‚ad 6 kar i 4 piki z honorami skoncentrowanymi w tych kolorach. Jej sÅ‚abÄ… stronÄ… jest to, że w zasadzie wyklucza ona renons i nie wskazuje krótkiego koloru. EwentualnÄ… alternatywÄ… szlemikowÄ… jest splinter 4, mniej jasno przedstawiajÄ…cy formÄ™ rÄ™ki. Nasze jury wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów wybraÅ‚o pierwszÄ… opcjÄ™. PosÅ‚uchajmy wyjaÅ›nieÅ„.

Jean-Christophe Quantin: 4. Kara i piki w ukÅ‚adzie 6-4. OczywiÅ›cie, kluczem rozdania jest prawdopodobnie krótkość kierowa, ale nie mogÄ™ tu opisać wszystkiego.

Marc Bompis: 4. 6-4 skoncentrowane. Ten wybór opisuje rÄ™kÄ™ lepiej niż splinter.

Jerome Rombaut: 4. Silna rÄ™ka oparta na karach i pikach. Na ogóÅ‚ nie skacze nigdy do dogranej z tak sÅ‚abÄ… kartÄ…, ale tu mój bikolor jest zbyt Å‚adny, w dodatku z renonsem i kolorami z asem i królem.

Pierre Chidiac: 4. Odzywka oparta na figurach i wskazująca na wspaniale poparcie z 4-ma pikami i pięknym sześciokartem w karach. Z asem trefl rozpocząłbym od mini-splintera (patrz: standard 2000+) lub od fragment-bid'u, takiego jaki jest praktykowany we Francji.

Herve Pacault: 4. 3BA byÅ‚oby dopuszczalne, gdybyÅ›my używali tej odzywki do opisania rÄ™ki niezrównoważonej z fitem pikowym. A ponieważ tak nie licytujemy, to pozostaje 4lub 4. Wybieram optymistyczne 4.

Jean-Paul Meyer: 4. Wybór jest miedzy 4(6-4) i 4(splinter). Wybieram 4i jeÅ›li usÅ‚yszÄ™ 4, koÅ„czÄ™ zabawÄ™.

Lionel Sebbane: 4. Nareszcie widzę rękę pozwalająca dać zapowiedź tak rzadko spotykaną, a wiec ją daję.

Pierre Adad: 4. Bez namysÅ‚u: ukÅ‚ad 6-4 z 15-16 PC skoncentrowanymi w dwóch kolorach.

Jean-Louis Stoppa: 4opisuje 6-4, ale może mam za dużo kontroli?

Michel Corn: 4. CoÅ› w rodzaju fragment-bid'u: Å‚adne kara i fit pikowy.

Trzymanie w karach partnera nie ma znaczenia jeÅ›li chodzi o realizacje szlemika ponieważ mamy 6 kar z A i K (w najgorszym wypadku, jeÅ›li ma 3 kara, szlemika można jeszcze wygrać na rozkÅ‚adzie kar 2-2, czyli w czterech przypadkach na 10). Dlatego prawdopodobnie trzech ekspertów uważa, że ważniejszym jest wskazanie krótkoÅ›ci w kierach niż wskazanie szeÅ›ciokartu karowego. Ten pragmatyczny punkt widzenia jest wystarczajÄ…co przekonujÄ…cy.

Giorgio Duboin: 4. Nie znam wystarczajÄ…co francuskiego systemu licytacyjnego, by wybrać inne opcje, a wiec wskazujÄ™ krótkość. Może to być niebezpieczne, jeÅ›li partner siÄ™ podnieci bez kontroli treflowej, ale jednoczeÅ›nie jest to jedyny sposób pokazania ewentualnego renonsu.

Fulvio Fantoni: 4- splinter. JeÅ›li mój system licytacyjny nie zezwala na te odzywkÄ™, zalicytujÄ™ 4.

Francois Leenhardt: 4. Splinter, który powinien pozwolić partnerowi lepiej ocenie wÅ‚asna rÄ™kÄ™ niż po odzywce 4.

Na koniec trzy rożne odzywki.

Marc Kerlero: 3. To tylko kwestia naszej konwencji. Gramy bowiem starym fragment-bid'em i przedstawiona rÄ™ka nie pozwala zapowiedzieć 4♣. W naszym systemie klasyfikujemy rÄ™ce tego typu do super-forsujÄ…cej odzywki 3, dopuszczajÄ…c ewentualny relay 3...

Jean-Pierre Rocafort: 4♠. Problem zwiÄ…zany z konwencjÄ…, a nie z ocenÄ… karty. Splinter, picture bid lub coÅ› innego, ważne jest to, by dysponować spójnym wachlarzem odzywek pokrywajÄ…cych różnorodne rÄ™ce, z którymi chcemy grać co najmniej 4. Mam wrażenie, że wielu ekspertów dysponuje odzywkami opisujÄ…cymi rÄ™ce precyzyjnie i, że reszta koÅ„czy odzywkÄ… 4, która jest bardziej nieprecyzyjna, niż chcemy to przyznać.

Herve Mouiel: 3♣ .

W konkretnym rozdaniu partner posiadał banalną rękę nie pozwalająca na przekroczenie poziomu 4 .


WASZE WYPOWIEDZI i moje komentarze...

Gabriel. 2. Należy dać odzywkÄ™ 2, ponieważ mam wiÄ™cej kar niż pików....

Drogi Gabrielu, brakuje Ci bazowej wiedzy o licytacji, przestudiuj np. książkÄ™ SzkoÅ‚a Brydża - od podstawówki do liceum, a potem natychmiast wracaj do nas.

Adrian. 2. ZakÅ‚adam, że licytujemy Standard Francais albo StdAmerican (czyli naturalnie). W zasadzie koÅ„cówka jest pewna, a szlemik bardzo prawdopodobny. MetodÄ… eliminacji (wykluczam odzywki nieforsujÄ…ce i zajazdy treflami) można dojść do wniosku, że w grÄ™ wchodzÄ… trzy odzywki: 3 jako inwit, 4 - jako splinter, 4 - mocno niedolicytowany sign-off. Zostaje jeszcze quasi-naturalne 2. ProponujÄ™ lekko oszukać partnera, aby wydobyć od niego cenne informacje o jego karcie. LicytujÄ™ 2.

Adrianie,
Najpierw wykluczasz odzywki nieforsujÄ…ce, a finalnie wybierasz rebid 2
, który wÅ‚aÅ›nie NIE FORSUJE!

Uzgadnianie koloru partnera ma znaczenie podstawowe,
a jednak niektórzy uporczywie z tym zwlekajÄ… bez wyraźnego powodu.

Rosomak. Zależy czym licytujemy. Jeżeli otwarcie ograniczone jest do 15-16 PC, przesÄ…dzÄ™ koÅ„cówkÄ™ przez 4. JeÅ›li mogÄ™ mieć wiÄ™cej - zainwitujÄ™ przez 3. A co by znaczyÅ‚o 3? Chyba rewers w skÅ‚adzie 4450.

Damian Bober. 4. Mamy 14 PC+3 za renons + 1 za urodÄ™ = 18 pkt, czyli niby strefa inwitu i gdybym miaÅ‚ kiepski dzieÅ„, to może bym siÄ™ ograniczyÅ‚ do 3pik, ale ta rÄ™ka jest tak Å‚adna, ze trzeba przesÄ…dzić koÅ„cówkÄ™. Co bÄ™dzie dalej, zobaczymy (gdzie sÄ… kiery w tym rozdaniu??). Aha, gdybym miaÅ‚ to uzgodnione z partnerem, to skoczyÅ‚bym w 4 pokazujÄ…c miltonaż (zgrupowanie figur w kolorach licytowanych), wtedy partner miaÅ‚by Å‚atwiejszÄ… decyzjÄ™, co robić dalej.

Rosomaku i Damianie przecież już czwarta dama pik daje koÅ„cówkÄ™, wiÄ™c proponowanie inwitujÄ…cego, a wiÄ™c nieforsujÄ…cego rebidu 3 jest kiepskim pomysÅ‚em. SÅ‚usznie wycofaÅ‚  siÄ™ szybko z tej propozycji Damian (bilans: za boczny szeÅ›ciokart też coÅ› trzeba dodać).
Przypominam, że licytujemy naturalnie; Lepszy młodszy, SAYC.
O tym co znaczy 3
porozmawiamy za chwilÄ™.

Wojtek Bernaciak. 4 - renons. DecydujÄ™ siÄ™ na takÄ… bezkompromisowÄ… i dynamicznÄ… akcjÄ™, bo też karta jest tego warta. Aż sześć kar (w systemie francuskim otwarcie 1 może zawierać niekiedy tylko trzy kara), renons, same kontrole Å›wietnie ulokowane (baza !!) Milczenie przeciwników zwiÄ™ksza prawdopodobieÅ„stwo, że 1 partnera nie jest li tylko sÅ‚abym podtrzymaniem licytacji (wszak gramy "caÅ‚ym stoÅ‚em"). Zatem przy zastaniu wyÅ‚Ä…czenia kierowego jest b. duża szansa na kontrolÄ™ treflowÄ… (wist do rÄ™ki partnera) i szlemikowÄ… kontynuacjÄ™ (przy silnej karcie partnera wyÅ‚Ä…czenie niekonieczne, wszak kiery mogÄ… siÄ™ przydać do usuniÄ™cia przegrywajÄ…cych trefli) Przytomny partner weźmie pod uwagÄ™, że mogliÅ›my wybrać szereg możliwych akcji oraz to, że nie otworzyliÅ›my "acolem", a także nie zastosowaliÅ›my metody dyskryptywnej (opisowej). Dlatego też odrzucam wszelkie inne możliwe odzywki, po których partner nie pomyÅ›li nawet o grze premiowej posiadajÄ…c, np.:

 D x x x x     x x x x     D x     A x
Howgh !!

Wojtek słusznie nam przypomina, że otwarcie 1
może być z czwórki (wyjÄ…tkowo z trójki - uk. 4432), Otwieramy tak także z silnÄ… (18-19 PC) rÄ™kÄ… bezatutowÄ…, np. takÄ…:

 A K x x     K D x     D W x x     A x

z którÄ… po odpowiedzi 1 licytujemy wÅ‚aÅ›nie 4 (tak przynajmniej zaleca bazowy system). To  m.in. dlatego z rÄ™kÄ… ukÅ‚adowÄ… 6-4, a niezbyt silnÄ…, zalecany jest rebid 4.
W polskich systemach z powyższą ręką otwieramy 1, więc jesteśmy przyzwyczajeni, że skok na 4 jest układowy (modelowo 6-4). Dlatego licytują tak:

Przemek Machowczyk. Licytuję 4, co mniej więcej oddaje charakter ręki.

Wojciech Majchrowski. 4. Partner powinien mieć 6+ pkt i 4+ piki. Bilans: moje 14 PC + 3 za renons + 2 za dÅ‚ugość karo + ze 2 za lokalizacjÄ™ i topowe wartoÅ›ci daje w sumie 27 pkt, a wiÄ™c mamy na koÅ„cówkÄ™. JeÅ›li partner tylko podtrzymaÅ‚ licytacjÄ™, to brak PC nadrabia ukÅ‚adem, a wiÄ™c prawie na pewno ma 5+ pików. Inna sprawa, że do szlemika nie potrzeba wiele, np:

D x x x x     x x x x     x x     A x

 ale równie dobrze można przegrać 4, np. z kartÄ…:

 W x x x     K W x     x x     D x x x

Uważam, że rÄ™ka jest nieco za sÅ‚aba na splintera. Partner z wyobraźniÄ… powinien podjąć w miarÄ™ racjonalnÄ… decyzjÄ™. Jednakże mam pewne wÄ…tpliwoÅ›ci; brak licytacji kierami u przeciwników mocno sugeruje dÅ‚ugość w tym kolorze u partnera (a tym samym 5+pików) lub znacznÄ… siÅ‚Ä™, mój skok może wiÄ™c utrudnić dalszÄ… licytacjÄ™.

W         E
1
        1
?

Skok na 4
z ręką BA, np.:

 A K x x     K D x     D W x x     A x

zabiera dużo przestrzeni utrudniajÄ…c w znacznym stopniu ewentualnÄ… licytacjÄ™ szlemikowÄ…. Dlatego też popularne jest stosowanie gadżetów ujawniajÄ…cych tego typu rÄ™ce. Jednym z możliwych rozwiÄ…zaÅ„ jest nadanie rebidowi 3BA konwencyjnego znaczenia wskazujÄ…cego: ukÅ‚ad BA, siÅ‚Ä™ 18-19 PC i cztery karty w kolorze partnera. W ten sposób zyskujemy przestrzeÅ„ pod ewentualne cue-bidy. Ja nie polecam tego ustalenia, gdyż Å‚atwo możemy o nim zapomnieć - 3BA brzmi niezwykle naturalnie. Natomiast proponuje na tÄ™ okoliczność konwencyjne 3
- wspominaÅ‚ o tym rozwiÄ…zaniu jeden z ekspertów - Marc Kerlero.
W         E
1
        1
3


Można w tym rebidzie zmieścić:
a) układ BA (18-19 PC) z czterema pikami,
b) układ 5-4 (możliwy singleton).

I znowu w Polsce przyzwyczajeni jesteśmy, iż 3
jest mini-splinterm. Dlatego tak licytowali:

Jarosław Kłosiński. 3. Splinter na uzgodnionych pikach.

PaweÅ‚ Keller. 3 (splinter). MoglibyÅ›my zalicytować 4 (renons) ale partner zostanie postawiony pod murem i pewnie zalicytuje 4, a przecież nawet sÅ‚aba karta partnera wystarczy do ukÅ‚adowego szlemika. Ekonomiczne 3 wysteruje cue-bid treflowy bez którego nie możemy siÄ™ obejść, a wtedy zalicytujemy 4 (renons).

Paweł Serwatowski.
3.
Splinter. Problem sprowadza sie do odpowiedzi 3 czy 4. Ponieważ 3 jest już splinterem, wiec 4 wskazuje renons. Jednak 4 ma tę wadę, iż nie pozwala sprawdzić zatrzymania w treflach ...

Marcin Skurzyński.
3.
Splinter. Po 4 pas, po 3 4 i jeśli teraz on 4 to my 4 bo as kier sie marnuje, po 4 - to samo.

Krzysztof (quahadi).
3 - krótkość, fit 4 kartowy, chcÄ™ grać koÅ„cówkÄ™, a może coÅ› wiÄ™cej jeÅ›li trafiÄ… do dobrej rÄ™ki partnera.

Wprowadzając gadżet - wieloznaczne 3
, mamy problem rozwiÄ…zany, np. tak:
W         E
1
        1
3
        3  = relay
?

3BA     - ukÅ‚ad BA,
4
/♦     - krótkość,
4♦       
- 4252.

Zapewne tego typu (lub podobne) rozwiązanie miał na myśli
Marc Kerlero.
Po otwarciu 1
i odpowiedzi 1/ tego typu gadżetem może być rebid 3.
Jeśli para przyjmie powyższe rozwiązanie do systemu, to może też zrobić kolejne ustalenie:
W         E
1
         1
4
= 6-4 z krótkoÅ›ciÄ… w treflach, niezbyt silne;

Natomiast:
W         E
1
         1
4
= 6-4 z krótkoÅ›ciÄ… w kierach, niezbyt silne;

Natomiast splintera 4
/ przeznaczamy na silniejsze karty.

RRtolor. 4.

Agnieszka Kurpeta. 4.

Adam Skalski. 4
.
Splinter. Jednoznacznie obiecuje renons (z singlem licytujemy 3). Po 4 partnera oczywiście pas, a po 5 - 5.

Sebastian Krzemień.
4.
Pierwsza myśl to 4, ale jednak napnę się na splintera, aczkolwiek bardzo niechętnie...

Przy założeniach panelowych splinter 4 jest niezłym wyborem, przecież tę odzywkę zaproponowali także wybitni eksperci włoscy. Jesteście więc we wspaniałym towarzystwie.
Władysław Izdebski





wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl