<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 68

Problem pochodzi z Le Bridgeur 11/2010, swojÄ… opiniÄ™ bÄ™dziesz wiÄ™c mógÅ‚ porównać z ekspertami francuskimi.

Mecz;
WE po partii, rozd. W.

 RÄ™ka W:
 
 A D 6
 D 9
 A K 10 4
 W 9 7 3
  
West East
1 BA  4 BA
 ?  
    
Co zalicytujesz?

Panel prowadził: Lionel Sebbane
Punktacja
Odzywka Eksperci Punkty
 5 BA 7 100
 pas 7  40
  5 ♣  
4  50
   5 2 20
5 2 20
5 1 10

Najpierw powinniÅ›my sobie odpowiedzieć, czy licytujemy dalej po inwicie E. Z 16 punktami musimy ocenić jakość naszej rÄ™ki. Nie mamy piÄ™ciokartu, ale za to dwie mÅ‚odsze czwórki do kolorów partnera, który nie ma przecież starszej czwórki. Ten argument powoduje, że pasujÄ…cy sÄ… w mniejszoÅ›ci. PosÅ‚uchajmy jakie oni maja argumenty:

Zimmermann: Pas. Moje damy w starszych kolorach nie sÄ… w kolorach partnera. Mam tylko 16 PC bez longiera.

Adad: Pas. Moje trefle nie zachęcają do szlemika w młodszy kolor.

Thuillez: Pas. Brakuje kart środkowych

Zobaczymy w dalszych komentarzach, że wielu siÄ™ waha przed podjÄ™ciem decyzji o dalszej licytacji. WydawaÅ‚oby siÄ™ jednak, że ci co idÄ… dalej bÄ™dÄ… zgodni w odzywce. Nic podobnego. Weźmy odzywkÄ™ 5BA. Można by myÅ›leć, że pokazuje 4-4 w mÅ‚odszych tak twierdzÄ…: Lhuissier, Volcker, Danièle Gaviard, Barucchi, ale...

Toffier; 5BA. W turnieju mówiÄ™ 6BA. W meczu dajÄ™ partnerowi wybór gry w mÅ‚odszy, co  może być lepsze niż 6BA.

Rocafort: 5BA. Stayman na mÅ‚odszy. ChciaÅ‚bym przebić kiera, ale to bÄ™dzie dobre tylko przy trzecim królu u partnera. Z drugiej strony również N może coÅ› przebić w drugim kolorze mÅ‚odszym.

Innego zdania jest Quantin. 5BA inwit. te 16 PC jest warte dokÅ‚adnie 16 (nie mamy plus wartoÅ›ci, ani minus wartoÅ›ci). Ostatnia próba, nie wyklucza też znalezienia ewentualnego fitu w mÅ‚odszym.

Levy proponuje inny wariant. 5
. MógÅ‚bym spasować, ale 16 PC i pewność uzgodnienia koloru nastraja mnie optymistycznie. 5oznacza 4-4 mÅ‚odszy i 3 piki. Partner może wybrać 5BA, 6, 6.

PozostaÅ‚ych 7 ekspertów nie wyjaÅ›nia co znaczyÅ‚oby 5BA, ale prawdopodobnie nie 4-4 w mÅ‚odszych, bo wybrali inne odzywki

Saporta: 5
. Nie mam minimum, licytujÄ™ Baronem mój mÅ‚odszy kolor

Cronier: 5
. Z 16 PC i dwiema mÅ‚odszymi czwórkami powinno siÄ™ odpowiedzieć pozytywnie na inwit, zwÅ‚aszcza, że jest pewność znalezienia fitu. Mimo, że trefle sÄ… dużo brzydsze od kar, to nie widzÄ™ powodu, żeby ich nie zgÅ‚aszać; mamy w nich waleta (ważne w przypadku zÅ‚ego podziaÅ‚u) i chowajÄ…c trefle ryzykujemy nawet zgubienie fitu 9 kartowego (jeżeli partner ma 3325 i np. piÄ…tego asa w treflach).

Leenhardt: 5
. Mimo sÅ‚abych trefli. Tych trefli boi siÄ™ również Kerlero. Wydaje mi siÄ™, że trzeba szukać fitu 4-4, ale w karach, a nie w treflach. Szkoda by byÅ‚o przegrać 6, gdyby byÅ‚y do oddania 2 lewy atutowe, podczas gdy na BA byÅ‚oby 12 lew. OczywiÅ›cie może być też odwrotnie. Wygramy 6, gdy partner ma KDxx, a nie 6 BA.

Jean Desmoulins: 5
. Akceptuję inwit (choć długo myślałem nad pasem), ale mam dwa asy.

Chidiac – dokÅ‚adnie rozpracowaÅ‚ problem – 5
. Z 16 PC, 5 kontrolami wÅ‚oskimi i pewnoÅ›ciÄ… fitu, akceptujÄ™ inwit. Ale trzeba siÄ™ upewnić, że mamy Å‚Ä…cznie 10 kontroli wÅ‚oskich. Jak to zrobić? Jeżeli S decyduje siÄ™ przyjąć inwit, to traktuje 4BA jako Controlwood i pokazuje kontrole – w tym przypadku 5. odpowiedzi sÄ… nastÄ™pujÄ…ce:
1 szczebel – 5
, parzysta liczba kontroli (5♦ – relay i potem: 5= 2, 5= 4, 5BA = 6)
2 szcz – 5
♦ 
= 3 kontrole
3 szcz – 5
= 5 kontroli (w naszym przypadku 2 asy i 1 król)
4 szcz – 5
= 7

Jeżeli łącznie mamy przynajmniej 10 kontroli, to licytujemy dalej baronem i gramy 6
lub  6. Jeżeli mamy mniej niż 9 kontroli, to stajemy w 5BA.

Osobiście uwielbiam kontrole włoskie i jestem pod wrażeniem. Trzeba jednak być pewnym swojej pamięci, żeby włączyć tę konwencję do systemu.


Wasze propozycje i moje komentarze

Darek Budzik: Zamykam oczy i wrzucam 6 - :)

Nie wiem czy to dobra metoda bilansowania, nigdy jej nie próbowaÅ‚em .

Drasz: Pas. DóÅ‚ otwarcia 1BA (16-18). Pewno idzie 6 w mÅ‚ody, ale nie mam narzÄ™dzi do dalszej licytacji.Gdyby 5BA znaczyÅ‚o graj 6 w mÅ‚ody to bym zaryzykowaÅ‚.

Już od dawna w systemach polskich (na świecie też) obowiązuje otwarcie 1BA w sile 15-17 PC.

Eugeniusz Treichel: 6BA. E pokazał b. silną rękę i inwituje szlemika. Z bilansu wynika, że szlemik powinien być realny.

Inwit (zaproszenie do szlemika) można przyjąć lub odrzucić. Jak wynika z wypowiedzi ekspertów i waszych, decyzja nie jest oczywista.

Bartek Pastudzki: 6BA. Partner inwituje, a zatem spodziewam się u niego około 15-16 PC. Jeżeli tak, to wystarczy mi jedna starsza figura w kierach i dwie w treflach, żeby ten kontrakt wyglądał optymistycznie.

Tomek Branicki: 6BA. Mam 1 PC nadwyżki, 9-kÄ™ i 10-kÄ™, wiÄ™c czemu nie spróbować.

To już jest konkretny argument. Mamy nawet dwie dziewiÄ…tki. Wprawdzie dziewiÄ…tka kier (w krótkim kolorze) ma niewielkÄ… wartość, ale niekiedy może siÄ™ przydać, np.:
D 9     A 10 x
D 9     A W 8
D 9     K 10 x (przy pierwszym wiÅ›cie w kiery)

Dziewiątka trefl (w długim kolorze) jest statycznie więcej warta, np.:
W 9 7 3        A 10 x x
W 9 7 3        K 10 x x
W 9 7 3        A D 10 x
W 9 7 3        A K 10 x
W 9 7 3        A K x x (singlowa dama u N)
W 9 7 3        K D x x
W 9 7 3        K D x
i coÅ› tam jeszcze...
Oczywiście, statystycznie największe nadzieję można wiązać z dziesiątką karo.

          
Paweł Keller: Pas. Ręka posiada dwa poważne mankamenty.
1. Kolor kierowy - Druga dama kier, której wartość należy obniżyć ponieważ dopiero przy dwóch figurach u partnera (AKx, KWx, AWx) osiÄ…gnie 100% siÅ‚y i dodatkowo partner musi posiadać 3 kiery. W pozostaÅ‚ych przypadkach lewy nie przyniesie, a tylko zabezpiecza przed nagÅ‚ym zgonem. Może być jeszcze gorzej, jeÅ›li partner nie posiada asa lub króla.
2. Kolor treflowy - żeby wykorzystać longier treflowy kluczowÄ… kartÄ… jest 10-tka o której nie sposób siÄ™ dowiedzieć od partnera. Nawet dwie figury (AK, AD) mogÄ… nie pomóc w wyrobieniu forty treflowej. Tylko ukÅ‚ad K-D daje wiÄ™ksze możliwoÅ›ci.
RozpisaÅ‚em sobie 10 rÄ…k partnera w ukÅ‚adzie 4432 i sile inwitu, tylko z Å‚adnymi punktami, i w jednym przypadku 100% na wygranie szlemika w dwóch szanse 50% a w 7 przypadkach znacznie poniżej 50%. OczywiÅ›cie może zdarzyć siÄ™ odchylenie pozytywne w postaci mÅ‚odszego longiera 5-kartowego, gdzie szanse na szlemika zdecydowanie wzrosnÄ… ale równie dobrze mogÄ… być minusy w postaci ukÅ‚adu 4333 lub braku zatrzymania w kierach. Uważam, że minusy znoszÄ… plusy i szacujÄ™ szansÄ™ wygrania szlemika na 40%.
Jeśli sytuacja taktyczna nakazuje to od razu skoczę na 6BA bo i tak nie dowiem się co partner posiada w kierach i czy ma kluczową 10-kę trefl. Rozpatrując problem teoretycznie - PAS.

Pawle,
10 rozdaÅ„ to zdecydowanie za maÅ‚o, jak na dziaÅ‚anie statystyczne. Mówisz, że tylko przy Å‚adnej rÄ™ce partnera sÄ… szanse szlemikowe. Ale tej oceny może dokonać tylko partner, patrzÄ…c na swoje karty.
Może więc warto dać mu szansę i coś zalicytować, by w razie potrzeby wyhamować w 5BA?

Jacek PiÄ…tkiewicz: 5. Czy przyjąć inwit? Mamy 16 PC, moim zdaniem caÅ‚kiem Å‚adnych, 10-tka, dwie 9-tki, dodatkowo wydaje siÄ™, że każdy wist może być korzystny - jeÅ›li miaÅ‚bym tylko decydować czy przyjąć inwit czy nie to licytowaÅ‚bym 6BA. ChciaÅ‚bym jednak sprawdzić czy nie mamy dobrego fitu w kolorach mÅ‚odszych, ale nie mam tu dużego doÅ›wiadczenia. Czy 5/powinno wskazywać 5-kÄ™ (może siÄ™ przecież zdarzyć po otwarciu 1BA, wtedy z 4-kÄ… możemy zgÅ‚osić 6 w mÅ‚odszy i niech partner wybiera)? Chyba idealne byÅ‚oby 5BA, jeÅ›li partner zrozumie to jako 4-4 w mÅ‚odszych i prosi o wybór jakiego grać szlemika. Jeżeli takie 5BA jest zbyt wydumane i jeÅ›li 5/licytujemy już z 4-ki to zalicytowaÅ‚bym 5♣ - wskazanie 4-ki trefli, nie wyklucza 4-ki kar (oczywiÅ›cie wszystko to przesÄ…dza szlemika, po prostu szukamy najlepszego).

Co powinny oznaczać poszczególne odzywki otwierajÄ…cego?
- O tym w podsumowaniu.


Piotr Darznik: LicytujÄ™ 5BA, dla mnie to warunkowe przyjÄ™cie inwitu mocno sugerujÄ…ce 4-4 w mÅ‚odszych kolorach, partner nie pytaÅ‚ o starsze wiÄ™c może mieć w nich gdzieÅ› dubla i mÅ‚odszÄ… piÄ…tkÄ™ (bo czwórkÄ™ mieć powinien), możemy zagrać 6BA albo 6 w kolor mÅ‚odszy - przecież gramy w meczu...

ZdzisÅ‚aw Wróbel
: Licytuję 5BA, jako propozycję gry w kolor młodszy.

Wojciech Majchrowski: Pas. Skłaniam się do pasa, ciężko w ciemno ocenić ile lew oddajemy.
Co do możliwych licytacji to chyba powinno być:
5
/- mam 4-kę i przyjmuję inwit, można stanąć w 5BA
5
/♠ - coÅ› z asami (parzyste/nieparzyste, 1 lub 2?), sprawdzamy czy nie jadÄ… 2 asy
5BA - obie młodsze 4-ki, akceptuję
6
/- 5-ka, gramy
6BA - do gry


Jerzy Lubowicz:
PAS. Mam minimum otwarcia i do wygrania szlemika potrzebowałbym zastać lepszą niż przeciętna rękę u partnera, więc nie obracam rozdania i nie przyjmuję inwitu. Może, gdybym zamiast Damy w kierach miał damę trefl, to wybrałbym "coś" innego niż pas.
Na marginesie: OsobiÅ›cie nie jestem entuzjastÄ… tego typu maÅ‚o informacyjnej dla partnera licytacji, po której trzeba mieć bardzo dokÅ‚adne ustalenia dalszej licytacji, o ile nie chce siÄ™ losować ostatecznego kontraktu (w kolor czy w BA), a przestrzeni brakuje. Znam co prawda kilka alternatywnych rozwiÄ…zaÅ„ dalszej licytacji, ale jakoÅ› żadne mnie osobiÅ›cie nie przekonuje.

Może jednak obracasz rozdanie pasujÄ…c, gdy przeciwnicy zagrajÄ… szlemika, który wychodzi. Mama nadziejÄ™, że już nie jesteÅ› taki pewny, że karta W jest minimalna co do siÅ‚y.

PODSUMOWANIE

Czy pasujemy na 4BA, czy też licytujemy wyżej?
Ta decyzja zwiÄ…zana jest z ocenÄ… posiadanej karty.
OsobiÅ›cie jestem za zrobieniem kroku w stronÄ™ szlemika, gdyż nasza karta ma jednak nadwyżki, ale nie chciaÅ‚bym tego szlemika przesadzać. Argumenty za tym krokiem do przodu można znaleźć w wypowiedziach ekspertów i waszych. ProszÄ™ zauważyć, że na 23-ech ekspertów tylko 7-miu spasowaÅ‚o.
Tak więc, ja chciałbym przyjąć inwit warunkowo, dopuszczając hamowanie w 5BA.
Przy braku jakichÅ› specjalnych ustaleÅ„ licytujemy po prostu najbliższÄ… czwórkÄ™ mÅ‚odszÄ… - tu 5
. JeÅ›li partner nie ma czterech trefli, to zalicytuje 4wskazujÄ…c swoje kara. Z ukÅ‚adem 4-3-3-3 i niezbyt ciekawym inwitem zgÅ‚osi 5BA, na które spasujemy. Z peÅ‚nokrwistym inwitem przesadzi szlemika; uzgodni trefle, spróbuje uzgodnić kara odzywkÄ… 5lub zapowie 6BA.

Jurek pisze:
OsobiÅ›cie nie jestem entuzjastÄ… tego typu maÅ‚o informacyjnej dla partnera licytacji, po której trzeba mieć bardzo dokÅ‚adne ustalenia dalszej licytacji, o ile nie chce siÄ™ losować ostatecznego kontraktu (w kolor czy w BA), a przestrzeni brakuje. Znam co prawda kilka alternatywnych rozwiÄ…zaÅ„ dalszej licytacji, ale jakoÅ› żadne mnie osobiÅ›cie nie przekonuje.

Jurku, podstawÄ… sukcesów w licytacji jest wÅ‚aÅ›ciwa ocena karty (bilansowanie). A najmniej ustaleÅ„ potrzeba przy bilansowaniu rÄ…k bezatutowych.
Dla przykÅ‚adu, zaÅ‚óżmy, że uzgodniliÅ›my kolor, np.:
W       E
1
♥     1
2
     3
3
     ?

W ma wyjątkowo ładną, wyraźnie nadwyżkową kartę (w ramach rebidu 2
) i zgłosił cue-bid 3- zaproszenie do szlemika.
Teraz E może natychmiast to zaproszenie odrzucić, mówiÄ…c, że w ramach dotychczasowej wymiany informacji szans na szlemika nie ma. Może z wyjÄ…tkowo dobrÄ…, urodziwÄ… kartÄ… szlemika po prostu zgÅ‚osić, wreszcie majÄ…c wÄ…tpliwoÅ›ci zgÅ‚osić swój cue-bid co szlemika nie przesadza, ale też nie wyklucza - jest warunkowym przyjÄ™ciem zaproszenia.
Wracamy do naszej sekwencji:
 W         E
1BA      4BA
?
Na razie uzgodnionym "kolorem" jest BA.
Można więc na ten uzgodniony "kolor" spasować - odrzucając zaproszenie do szlemika.
Można je przyjąć licytujÄ…c 6BA lub próbujÄ…c po drodze uzgodnić kolor mÅ‚odszy.
Można je przyjąć warunkowo próbujÄ…c uzgodnić kolor mÅ‚odszy
(uzgodniony kolor wzmacnia bilans) i zagrać szlemika, gdy nastąpi jego uzgodnienie, a zatrzymać się 5BA, gdy to nam się nie uda.

Co więc oznaczają odzywki otwierającego?
6
/- pieciokart.
5
/- najbliższa czwórka.
5BA - brak mÅ‚odszej czwórki (albo niechęć do jej uzgodnienia), chciaÅ‚bym a bojÄ™ siÄ™.
I na tym można poprzestać.
Stale pary mogÄ… przyjąć jedno z ustaleÅ„, które byÅ‚y prezentowane przez ekspertów.

Władysław Izdebski





wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl