<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 74          ***

Problem pochodzi z niemieckiego Bridge Magazin, swoją opinię będziesz więc mógł porównać z ekspertami niemieckimi.

Mecz; WE
po partii, rozd. S.

 Ręka W:
 
 A D
 2
 K 9 7 3 2
 W 10 8 6 2
 
West North East South
      1
pas 1 1 2
?      

 
Co zalicytujesz?Przetłumaczył z niemieckiego: Krzysztof Simm

Panel prowadził:
Helmut Häusler
Punktacja
Odzywka Eksperci Punkty
ktr. 17 100
2 8  50
3
0 10

Problem wygląda na sprawdzian systemu:

 
C. Daehr
: 2. Małe kłamstwo z konieczności.

Rzeczywiście, 2są małym kłamstwem, gdyż:


W. Rath
: 2. Brakujące pik wystarczająco kompensuję poprzez: 1) bardzo dobry
 dubleton,  2) singleton kier oraz  3) maximum.

No to dlaczego mamy kłopot?


C. Schwerdt
: 2, jakkolwiek nie jest atrakcyjnie, kiery przebijać figurami pikowymi. Przeciwnik wylądował w  8-kartowym ficie, a ja wręcz nie mogę spasować.   

Pas rzeczywiście nie wchodzi w rachubę, a 3też żaden z ekspertów nie zaproponował, za to:   


C. Farwig
: Kontra. Alternatywne 3ma tę wadę, że możemy zgubić 2jako ostatni, wychodzący kontrakt. Jakość moich trefli i obawa przed atakiem treflowym także nie przemawjają za 3.

Dobrze, lecz co tu oznacza kontra?


H. Werge
: Kontra. Tym razem jednoznacznie kontra karna. Jeżeli partner spasuje, wzbogacimy się nieźle.

Wątpliwe, czy my się naprawdę wzbogacimy, gdyż partner zapewne powie 2. A  jeżeli nawet spasuje na kontrę, to trzeba będzie bardzo dokładnie wistować, aby te 2położyć bez dwóch. To, że kontra na dwa przeciwnika mającego fit nie jest kontrą karną, jest już w międzyczasie dobrem powszechnym. Lecz co dokładnie oznacza tutaj kontra?   

R. Rohowski
: Kontra. 2z AD jest wprawdzie kuszące, jednak kontrą mogę moją rękę lepiej opisać: punkty + trefle + tolerancja pikowa.

Niektórzy eksperci wiedzą nawet, jaką nazwę nosi taka kontra:


H. Humburg
: Kontra. Nazywa się z angielska „Snapdragon Double“ i przyrzeka 5-cio kartową długość w nielicytowanym kolorze oraz tolerancję w kolorze partnera.
     
Pozostaje pytanie, czy powinniśmy tutaj w ogóle tę kontrę „Lwia paszcza“ zastosować? 

J. Linde
: Kontra. Informacyjna, czyli trefle z tolerancją pikową. 2byłyby o tyle korzystne, że mogłyby pomóc partnerowi na wiście z tą wadą, że trefle mogą się lepiej grać, ponieważ przy grze w piki musze przebijać ładnymi atutami.
 
M. Schoman
: 2. Te dwie figury są na wist (partnera) tyle warte, co trzy karty. Wyobrażenie, że partner będzie musiał moimi figurami pikowymi przebijać kiery - o ile kupimy ten kontrakt - oczywiście nie podoba mi się… i jemu zapewne też nie.

Niemniej korzyści z kontry przeważają, zwłaszcza że jest ona bardziej elastyczną odzywką:
 

N. Bausback
: Kontra. Mam chęć licytować, ale nie wiem co. 2kusi, jednak przebijanie kierów A i D nie przemawia do mnie. Zatem pytamy partnera, co on o tym sądzi i być może znajdzie lukratywnego pasa.


Wasze wypowiedzi i moje komentarze

Dzisiejszy problem raczej nie należał do trudnych, a jednak rozbieżność Waszych wypowiedzi duża: pas, kontra, 2♠  i 3.

Tomek Branicki
: Bardzo możliwe, że za chwilę będę musiał podejmować decyzję na wysokości 4i po 3 łatwiej będzie sprzedać moją kartę niż po kontrze lub 3.

Tomku,
Z tą kartą tak bardzo nie spieszyłbym się do końcówki. Mamy niepełny fit i "długiego" króla w kolorze przeciwnika. Zdecydowanie lepszą kartą byłyby blotki karowe a król w treflach. Przecież jeszcze nie wiemy, że przeciwnicy mają dużo kierów. To partner może mieć 4 kiery. Jeśli przeciwnicy złączą nam atuty już na pierwszym wiście, to zapewne nie  zrobimy żadnej przebitki w stole, a drugie nasze potencjalne źródło lew - kolor treflowy - jest zbyt słabe.
Nie należy zbytnio liczyć na dobry fit treflowy u partnera, gdyż z układem 5-4 w  kolorach
czarnych partner dałby kontrę wywoławczą (oni pokazali czerwone, E kontrą pokazałby kolory czarne).

Wojciech Majchrowski: 2. Partner ma najpewniej 3-4 kiery i niezbyt urodziwy kolor, wiec po kontrze wskazującej kara mógłby wypasować 2. Przepchnę się w 2i skontruję na poziomie trzech.

Wojciech uważa, że kontra wskazuje opozycję w karach, a tym samym niesie pewien stopień karności. Otóż, gdy przeciwnicy w sposób niewymuszony uzgodnili kolor na poziomie dwóch, kontra nigdy nie jest karna. Wprawdzie w tej sekwencji partner będzie spodziewał się u nas dosyć długich kar, ale kontrę powinien traktować jako: wskazanie trefli z tolerancją pików.

Marcin Skurzyński
: Pas. Kontra pewnie znaczyłaby trefle z tolerancją pików, ale kierów nie chcemy przebijać figurami. Pas nie kończy licytacji.

Tomek wykazał zbytni optymizm, a Marcin zbytni pesymizm. Wyczuwamy, że racja pewnie leży gdzieś pośrodku. To prawda, że licytacja się nie kończy i co ciekawe nie skończy się, gdy partner ma 4 kiery, gdyż dojrzy wtedy u nas singla kier, a tym samym wielce prawdopodobnego dubla pik. Znacznie gorzej będzie, gdy partner ma tylko 3 kiery, np. Kxx wtedy uzna, że król kierowy jest złą wartością (partner nie ma fitu pik a ma dubla kier), więc dalsza walka w tych założeniach jest zbyt ryzykowna.

Zdzisław Wróbel
: Kontra. W grę wchodzi odzywka 2i kontra. Wybieram kontrę, aby wskazać możliwości gry w trefle.

Piotr Darznik
: 2.

Paweł Keller
: 2. Bilans stolika podpowiada, że partner nie jest zbyt silny więc w niekorzystnych założeniach powinien mieć bardzo dobry kolor. Ponieważ sami posiadamy A-D w pikach partner powinien posiadać KW109xx lub nawet siedem pików, a mój niepełny fit zamyka kolor, więc spokojnie mogę podnieść do dwóch i jeśli parter zalicytuje 3(co najmniej 6 pików) można zastanowić się nad końcówką. Nie licytuję inwitu, gdyż partner może posiadać 4 kiery i oczami wyobraźni zobaczy u nas pełny fit pikowy i singla kier. Wystarczy na razie spokojne 2.

Podoba mi się operowanie wyobraźnią zaprezentowane przez Pawła. W licytacji dwustronnej trzeba uwzględniać założenia taktyczne rozdania, licytację wszystkich czterech graczy; odzywki które padły oraz te, których nie było. Pozwoli to bardzo często zbudować precyzyjny obraz wszystkich czterech rąk i w konsekwencji podjąć właściwą decyzję tak co do wyboru ostatecznego kontraktu, jak również do wistu, gdy przeciwnicy nas przelicytują.
Oto pełny diagram rozdania:


 
 10 4 2
 9 6 4 3
 D
 K D 9 5 4
 
 A D
 2
 K 9 7 3 2
 W 10 8 6 2
 K W 9 8 7 5
 D W 10 8
 8
 A 3
 
 6 3
 A K 7 5
 A W 10 6 5 4
 7
 

Władysław Izdebski

wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl