<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 74          ***

Problem pochodzi z niemieckiego Bridge Magazin, swojÄ… opiniÄ™ bÄ™dziesz wiÄ™c mógÅ‚ porównać z ekspertami niemieckimi.

Mecz; WE
po partii, rozd. S.

 RÄ™ka W:
 
 A D
 2
 K 9 7 3 2
 W 10 8 6 2
 
West North East South
      1
pas 1 1 2
?      

 
Co zalicytujesz?



Przetłumaczył z niemieckiego: Krzysztof Simm

Panel prowadził:
Helmut Häusler
Punktacja
Odzywka Eksperci Punkty
ktr. 17 100
2 8  50
3
0 10

Problem wyglÄ…da na sprawdzian systemu:

 
C. Daehr
: 2. Małe kłamstwo z konieczności.

Rzeczywiście, 2są małym kłamstwem, gdyż:


W. Rath
: 2. BrakujÄ…ce pik wystarczajÄ…co kompensujÄ™ poprzez: 1) bardzo dobry
 dubleton,  2) singleton kier oraz  3) maximum.

No to dlaczego mamy kłopot?


C. Schwerdt
: 2, jakkolwiek nie jest atrakcyjnie, kiery przebijać figurami pikowymi. Przeciwnik wylÄ…dowaÅ‚ w  8-kartowym ficie, a ja wrÄ™cz nie mogÄ™ spasować.   

Pas rzeczywiÅ›cie nie wchodzi w rachubÄ™, a 3też żaden z ekspertów nie zaproponowaÅ‚, za to:   


C. Farwig
: Kontra. Alternatywne 3ma tę wadę, że możemy zgubić 2jako ostatni, wychodzący kontrakt. Jakość moich trefli i obawa przed atakiem treflowym także nie przemawjają za 3.

Dobrze, lecz co tu oznacza kontra?


H. Werge
: Kontra. Tym razem jednoznacznie kontra karna. Jeżeli partner spasuje, wzbogacimy się nieźle.

WÄ…tpliwe, czy my siÄ™ naprawdÄ™ wzbogacimy, gdyż partner zapewne powie 2. A  jeżeli nawet spasuje na kontrÄ™, to trzeba bÄ™dzie bardzo dokÅ‚adnie wistować, aby te 2poÅ‚ożyć bez dwóch. To, że kontra na dwa przeciwnika majÄ…cego fit nie jest kontrÄ… karnÄ…, jest już w miÄ™dzyczasie dobrem powszechnym. Lecz co dokÅ‚adnie oznacza tutaj kontra?   

R. Rohowski
: Kontra. 2z AD jest wprawdzie kuszące, jednak kontrą mogę moją rękę lepiej opisać: punkty + trefle + tolerancja pikowa.

Niektórzy eksperci wiedzÄ… nawet, jakÄ… nazwÄ™ nosi taka kontra:


H. Humburg
: Kontra. Nazywa siÄ™ z angielska „Snapdragon Double“ i przyrzeka 5-cio kartowÄ… dÅ‚ugość w nielicytowanym kolorze oraz tolerancjÄ™ w kolorze partnera.
     
Pozostaje pytanie, czy powinniÅ›my tutaj w ogóle tÄ™ kontrÄ™ „Lwia paszcza“ zastosować? 

J. Linde
: Kontra. Informacyjna, czyli trefle z tolerancjÄ… pikowÄ…. 2byÅ‚yby o tyle korzystne, że mogÅ‚yby pomóc partnerowi na wiÅ›cie z tÄ… wadÄ…, że trefle mogÄ… siÄ™ lepiej grać, ponieważ przy grze w piki musze przebijać Å‚adnymi atutami.
 
M. Schoman
: 2. Te dwie figury sÄ… na wist (partnera) tyle warte, co trzy karty. Wyobrażenie, że partner bÄ™dzie musiaÅ‚ moimi figurami pikowymi przebijać kiery - o ile kupimy ten kontrakt - oczywiÅ›cie nie podoba mi siÄ™… i jemu zapewne też nie.

Niemniej korzyści z kontry przeważają, zwłaszcza że jest ona bardziej elastyczną odzywką:
 

N. Bausback
: Kontra. Mam chęć licytować, ale nie wiem co. 2kusi, jednak przebijanie kierów A i D nie przemawia do mnie. Zatem pytamy partnera, co on o tym sÄ…dzi i być może znajdzie lukratywnego pasa.


Wasze wypowiedzi i moje komentarze

Dzisiejszy problem raczej nie należaÅ‚ do trudnych, a jednak rozbieżność Waszych wypowiedzi duża: pas, kontra, 2♠  i 3.

Tomek Branicki
: Bardzo możliwe, że za chwilę będę musiał podejmować decyzję na wysokości 4i po 3 łatwiej będzie sprzedać moją kartę niż po kontrze lub 3.

Tomku,
Z tÄ… kartÄ… tak bardzo nie spieszyÅ‚bym siÄ™ do koÅ„cówki. Mamy niepeÅ‚ny fit i "dÅ‚ugiego" króla w kolorze przeciwnika. Zdecydowanie lepszÄ… kartÄ… byÅ‚yby blotki karowe a król w treflach. Przecież jeszcze nie wiemy, że przeciwnicy majÄ… dużo kierów. To partner może mieć 4 kiery. JeÅ›li przeciwnicy zÅ‚Ä…czÄ… nam atuty już na pierwszym wiÅ›cie, to zapewne nie  zrobimy żadnej przebitki w stole, a drugie nasze potencjalne źródÅ‚o lew - kolor treflowy - jest zbyt sÅ‚abe.
Nie należy zbytnio liczyć na dobry fit treflowy u partnera, gdyż z ukÅ‚adem 5-4 w  kolorach
czarnych partner dałby kontrę wywoławczą (oni pokazali czerwone, E kontrą pokazałby kolory czarne).

Wojciech Majchrowski: 2. Partner ma najpewniej 3-4 kiery i niezbyt urodziwy kolor, wiec po kontrze wskazujÄ…cej kara mógÅ‚by wypasować 2. PrzepchnÄ™ siÄ™ w 2i skontrujÄ™ na poziomie trzech.

Wojciech uważa, że kontra wskazuje opozycjÄ™ w karach, a tym samym niesie pewien stopieÅ„ karnoÅ›ci. Otóż, gdy przeciwnicy w sposób niewymuszony uzgodnili kolor na poziomie dwóch, kontra nigdy nie jest karna. Wprawdzie w tej sekwencji partner bÄ™dzie spodziewaÅ‚ siÄ™ u nas dosyć dÅ‚ugich kar, ale kontrÄ™ powinien traktować jako: wskazanie trefli z tolerancjÄ… pików.

Marcin Skurzyński
: Pas. Kontra pewnie znaczyÅ‚aby trefle z tolerancjÄ… pików, ale kierów nie chcemy przebijać figurami. Pas nie koÅ„czy licytacji.

Tomek wykazaÅ‚ zbytni optymizm, a Marcin zbytni pesymizm. Wyczuwamy, że racja pewnie leży gdzieÅ› poÅ›rodku. To prawda, że licytacja siÄ™ nie koÅ„czy i co ciekawe nie skoÅ„czy siÄ™, gdy partner ma 4 kiery, gdyż dojrzy wtedy u nas singla kier, a tym samym wielce prawdopodobnego dubla pik. Znacznie gorzej bÄ™dzie, gdy partner ma tylko 3 kiery, np. Kxx wtedy uzna, że król kierowy jest zÅ‚Ä… wartoÅ›ciÄ… (partner nie ma fitu pik a ma dubla kier), wiÄ™c dalsza walka w tych zaÅ‚ożeniach jest zbyt ryzykowna.

ZdzisÅ‚aw Wróbel
: Kontra. W grę wchodzi odzywka 2i kontra. Wybieram kontrę, aby wskazać możliwości gry w trefle.

Piotr Darznik
: 2.

Paweł Keller
: 2. Bilans stolika podpowiada, że partner nie jest zbyt silny wiÄ™c w niekorzystnych zaÅ‚ożeniach powinien mieć bardzo dobry kolor. Ponieważ sami posiadamy A-D w pikach partner powinien posiadać KW109xx lub nawet siedem pików, a mój niepeÅ‚ny fit zamyka kolor, wiÄ™c spokojnie mogÄ™ podnieść do dwóch i jeÅ›li parter zalicytuje 3(co najmniej 6 pików) można zastanowić siÄ™ nad koÅ„cówkÄ…. Nie licytujÄ™ inwitu, gdyż partner może posiadać 4 kiery i oczami wyobraźni zobaczy u nas peÅ‚ny fit pikowy i singla kier. Wystarczy na razie spokojne 2.

Podoba mi siÄ™ operowanie wyobraźniÄ… zaprezentowane przez PawÅ‚a. W licytacji dwustronnej trzeba uwzglÄ™dniać zaÅ‚ożenia taktyczne rozdania, licytacjÄ™ wszystkich czterech graczy; odzywki które padÅ‚y oraz te, których nie byÅ‚o. Pozwoli to bardzo czÄ™sto zbudować precyzyjny obraz wszystkich czterech rÄ…k i w konsekwencji podjąć wÅ‚aÅ›ciwÄ… decyzjÄ™ tak co do wyboru ostatecznego kontraktu, jak również do wistu, gdy przeciwnicy nas przelicytujÄ….
Oto pełny diagram rozdania:


 
 10 4 2
 9 6 4 3
 D
 K D 9 5 4
 
 A D
 2
 K 9 7 3 2
 W 10 8 6 2
 K W 9 8 7 5
 D W 10 8
 8
 A 3
 
 6 3
 A K 7 5
 A W 10 6 5 4
 7
 

Władysław Izdebski

wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl