<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
SPRAWDZIAN 9
Co zalicytujesz?
Licytujemy Wspólnym JÄ™zykiem.

1)
S
W
N
E
 
 1 1
?
     

S
1:
K 8 3   D W 9 3   A 7 6   A 4 3

Odp.:
Tu nikt z Was nie miał wątpliwości, że właściwą odzywką jest 1
. Forsuje co najmniej na jedno okrążenie, a wiÄ™c siÅ‚a odpowiadajÄ…cego nie jest ograniczona.   

2)

S
W
N
E
   
1 1
?      

S2:
9 8 3   D 9 8 7 3   W 7 6    A 3

Odp.: Tylko Marcin SkórzyÅ„ski zalicytowaÅ‚ kontrÄ™, a pozostali 2. OsobiÅ›cie popieram decyzjÄ™ Marcina. Karta jest tak sÅ‚aba, że wolÄ™ nie prowokować partnera do wyższej licytacji. ChciaÅ‚bym grać 3 (np. po 2 W) tylko wtedy, gdy partner ma 4 kiery. Ale prawdÄ… jest, że system nakazuje z piÄ™ciokartem licytować nieforsujÄ…ce 2. O ile po otwarciu 1 nasze 2 trafia co najmniej do dubla, a wiÄ™c jest w miarÄ™ bezpieczne, to po otwarciu 1 możemy spotkać singla kier. Dlatego po otwarciu 1, 2 nie przeszÅ‚oby mi przez gardÅ‚o, zaÅ› po otwarciu 1 mogÄ™ je co najwyżej tolerować.

3)

S
W
N
E
     1 1
?      

S3:
9 8 7   A 10 5   A D 5 2   10 8 7

Odp.:
WiÄ™kszość z Was licytowaÅ‚a 1BA, które zgÅ‚oszone z tej pozycji obiecuje zatrzymanie pikowe, a my go nie mamy. Sytuacja jest niezwykle trudna, gdyż z kolei kontra obiecuje 4 kiery. OsobiÅ›cie wybraÅ‚bym kontrÄ™ (tego samego zdania byÅ‚ ZdzisÅ‚aw Wróbel). Po kontrze, gdy partner zgÅ‚osi 1BA, odetchnÄ™ z ulgÄ…, a jak zgÅ‚osi 2, też nie bÄ™dÄ™ rozpaczaÅ‚.

4)

S
W
N
E
     1 1
?      

S4:
D 8 3   10 6    A 10 4 3   K 6 5 4

Odp.:
WiÄ™kszość z Was zalicytowaÅ‚a 2, a ja popieram ten wybór. Karta namawia do gry kolorowej, a gdy po 2 padnie 2od W, bÄ™dziemy w lepszej sytuacji niż po kontrze, na którÄ… zdecydowaÅ‚o siÄ™ dwie osoby.
Uwaga!
Gdyby to była licytacja jednostronna (1
-2), to w WJ-cie jest to odzywka forsująca, obiecuje 10+PC i forsuje na jedno okrążenie. Zaś po interwencji przeciwnika, 2 jest odzywka bilansową, a wiec nie forsuje.
Dwie osoby daÅ‚y kontrÄ™, która zgodnie z systemem wyklucza 4 piki (z 4+ pikami - 1
), a więc chyba dopuszczają pas na ewentualny rebid partnera 1BA.

5)
S
W
N
E
     1 1
?      
S5:
9 7   K W 4   K 10 4 3   A W 5 4

Odp.: Tu wystÄ…piÅ‚a peÅ‚na zgodność, wszyscy zgÅ‚osili kolor przeciwnika - 2. Odzywka ta wyklucza 4+ kiery, sugeruje brak stopera w pikach i skÅ‚ad zrównoważony, przy sile 13(12)+ PC.

6)
S
W
N
E
    1 1
?      
S6:
A W 9 7    K W 9 5 3    4 3   8 4

Odp.:
I tym razem wszyscy byli zgodni, iż z tÄ… kartÄ… należy zgÅ‚osić kontrÄ™, która wskazuje 4-4 w starszych, a także dopuszcza, przy niezbyt silnej karcie, ukÅ‚ad 4 piki i 5 kierów. Z silnÄ… kartÄ… 5 kierów i 4 piki licytujemy 1, by później zgÅ‚osić piki rewersem (forsing do koÅ„cówki).


SPRAWDZIAN 10
Co zalicytujesz?
Licytujemy Wspólnym JÄ™zykiem.

1)
S
W
N
E
1
1  ktr. pas
?      

S1:
8 3   D 9 3   A K 7    A 10 9 4 3

Odp.: Trudny przypadek. Systemowo 1BA, które z tej pozycji nie obiecuje zatrzymania w pikach. Rozumiem też tych, którzy zdecydowali siÄ™ na 2
, gdyż ręka wyraźnie namawia do gry kolorowej. Na pewno nie możemy zalicytować 2, gdyż wg systemu wskazuje to na siłę 15+ PC.

2)

S
W
N
E
 1 1
 ktr. pas
?
   

S2:
8   D W 9 3   A K 7 5   A W 4 3

Odp.: Robimy bilans na grÄ™ w kiery: 15 PC + 2 pkt. (singleton) = 17 pkt, czyli jest to siÅ‚a inwitu. Tak należy zalicytować w licytacji jednostronnej. W licytacji dwustronnej, gdy singleton jest w kolorze przeciwnika, kartÄ™ można, a nawet należy, ocenić nieco wyżej. Dlatego przesÄ…dzenie koÅ„cówki z tÄ… rÄ™kÄ… nie jest żadnym nadużyciem.
Uwaga!
Gdyby licytacja biegła tak:
1
     1    ktr.    2
?

3
zgłosimy mając np. taką rękę:
8 2   W 10 8 3   A K 7 5 2   A 9

Z ręką nieco silniejszą, np.:

8   D 10 8 3   A K 7 5 2   A 9 8
zapowiemy koÅ„cówkÄ™ (bilans statystyczny - liczymy na choćby niewielkÄ… nadwyżkÄ™ u partnera).

Zaś z naszą ręką ze sprawdzianu:

8   D W 9 3   A K 7 5   A W 4 3
zdecydowanie właściwą odzywką byłoby 3
.

3)

S
W
N
E
 1 1 ktr.  pas 
 ?      

S3
:
8   W 7 3   A K D 7 5   A D 5 4

Odp.: Trzy osoby zalicytowały 2
. W klasycznych systemach naturalnych, o peÅ‚nej strefie siÅ‚y otwarć, kolor przeciwnika zgÅ‚oszony przez otwierajÄ…cego forsuje do dogranej, a wiec zapewnia bilans na dogranÄ…. W WJ-cie otwarcie 1 jest ograniczone do 17 PC, a wiÄ™c bilans na koÅ„cówkÄ™, może siÄ™ wziąć tylko z uzgodnienia kierów i górnej granicy otwarcia, przy ukÅ‚adzie 2452 (brak splintera).
Rozumiem tych, którzy chcieliby zalicytować coÅ› wiÄ™cej niż 2
, gdyż karta jest niezwykle urodziwa ale...
...Co byśmy zalicytowali w licytacji jednostronnej:
1
     1
?

Otóż system nakazuje skromne 2
, gdyż 3 wskazuje ukÅ‚ad 5-5. Tak też proponujÄ™ postÄ…pić w sekwencji przez nas omawianej. ProszÄ™ zauważyć, że partner nie zgÅ‚osiÅ‚ 2, a wiÄ™c nie spodziewamy siÄ™ u niego piÄ™ciu kierów, a jeÅ›li je posiada, to jest bardzo sÅ‚aby (patrz sprawdzian 9/1). JeÅ›li po naszych 2partner podtrzyma licytacjÄ™, wtedy dokoÅ„czymy opis rÄ™ki odzywkÄ… 2/3.

4)
S
W
N
E
 1 3 ♣  ktr. pas
?      

S4:
K 10 7 6   W 10 7 3   A K 5 2   ♣ 4

Odp.:
N
egatywna kontra partnera na poziomie trzech obiecuje siÅ‚Ä™ co najmniej pozytywnÄ…, 10+ PC i co najmniej jednÄ… starszÄ… czwórkÄ™. JeÅ›li N posiada tylko jednÄ… starszÄ… czwórkÄ™ i minimalnÄ… siÅ‚Ä™, to powinien mieć fit karowy, co zapewni mu w miarÄ™ Å‚agodne lÄ…dowanie. Jedna osoba zalicytowaÅ‚a 4, pozostali 4. 4ma tÄ™ zaletÄ™, że na pewno wywoÅ‚a kolor starszy partnera. Ma też wadÄ™, partner może zrozumieć tÄ™ odzywkÄ™ jako zaproszenie do szlemika. Jednak po takich enigmatycznych 4można siÄ™ umówić z partnerem, że jego 4to waiting wskazujÄ…cy na aspiracje szlemikowe, a 4/wybór koloru do gry i brak nadwyżek. Na pierwszym miejscu stawiajmy zawsze znalezienie koloru do gry. JeÅ›li 4 wskazuje 4-4 w starszych, to skok na 4♥  wskazuje ukÅ‚adowÄ… rÄ™kÄ™ 4-5+ i bilans na koÅ„cówkÄ™.
Możliwe są inne rozwiązania, np. patrz książka K. Martensa "Ocena karty, decyzje licytacyjne".

5)
S
W
N
E
1 1 ktr. pas
?      

S5:
D 6   W 10 7 3   A K 2   A K D 4

W opisie WJ-ta K. Jassem sugeruje, by tam gdzie to możliwe stosować odwrotkÄ™ 2, ale czy to na pewno ten przypadek? Przecież partner z zasady nie ma piÄ™ciokartu w kierach. JeÅ›li ma, to z wyjÄ…tkowo sÅ‚abÄ… kartÄ… (patrz sprawdzian 9/1), albo silnÄ… od 12 PC. Ale przecież, może mieć także rÄ™kÄ™ forsujÄ…cÄ… do dogranej na longerze mÅ‚odszym i nie mieć kierów, wiÄ™c odpowiedzi na odwrotkÄ™ musiaÅ‚yby być mocno zmodyfikowane. Takich dziur jest w opisie WJ niestety wiele. Wydaje siÄ™ rozsÄ…dnym, by w licytacji dwustronnej albo w ogóle nie stosować odwrotki, albo stosować jÄ… tylko wtedy, gdy od partnera padÅ‚a rzeczywista odzywka 1/. WymieÅ„my wszystkie te sekwencje:

a)
1♣ 
     ktr.   1/♠      pas
2♦ 
- odwrotka

b)
1♣      1♥       1♠      pas
2♦ 
- odwrotka

c)
1♣    pas    1/♠     1 / 2
2
- odwrotka

Tak wiÄ™c po kontrze negatywnej, która sugeruje kiery, ale nie obiecuje ich na 100%, tj.:
1♣      1♠     ktr.     pas
2♦ 
- jest naturalne, wskazuje silny wariant otwarcia 1.

Temat ten postaram siÄ™ omówić bardziej szczegóÅ‚owo w Åšwiecie Brydża.


6)
S
W
N
E
 1
1
ktr. pas
 ?



S6
:
A W 8 7   A W 10 7    A K 2   D 4

Partner wskazaÅ‚ 4-4 w starszych, wiÄ™c tym razem 2na pewno nie może być odwrotkÄ…, gdyż partner nie wie, w którym jego kolorze mamy fit. Tak wiec 2(tu kolor przeciwnika) jest ogólnym forsingiem do koÅ„cówki, a kolor uzgodnimy w nastÄ™pnym okrążeniu.

Nie bÄ™dÄ™ wyróżniaÅ‚ nikogo z Was, gdyż niektóre sugerowane przeze mnie odpowiedzi nie muszÄ… być jedynie sÅ‚uszne. Wynika to niekiedy ze stosowanego systemu. Sztuczność WJ-ta jest źródÅ‚em wielu problemów w licytacji dwustronnej. RozwiÄ…zanie ich wymaga szczegóÅ‚owych ustaleÅ„ w parze, niekiedy też sztucznych (sztuczność zwykle wymusza kolejne sztucznoÅ›ci).
Władysław Izdebski




wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl