<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
SPRAWDZIAN 9
Co zalicytujesz?
Licytujemy Wspólnym Językiem.

1)
S
W
N
E
 
 1 1
?
     

S
1:
K 8 3   D W 9 3   A 7 6   A 4 3

Odp.:
Tu nikt z Was nie miał wątpliwości, że właściwą odzywką jest 1
. Forsuje co najmniej na jedno okrążenie, a więc siła odpowiadającego nie jest ograniczona.   

2)

S
W
N
E
   
1 1
?      

S2:
9 8 3   D 9 8 7 3   W 7 6    A 3

Odp.: Tylko Marcin Skórzyński zalicytował kontrę, a pozostali 2. Osobiście popieram decyzję Marcina. Karta jest tak słaba, że wolę nie prowokować partnera do wyższej licytacji. Chciałbym grać 3 (np. po 2 W) tylko wtedy, gdy partner ma 4 kiery. Ale prawdą jest, że system nakazuje z pięciokartem licytować nieforsujące 2. O ile po otwarciu 1 nasze 2 trafia co najmniej do dubla, a więc jest w miarę bezpieczne, to po otwarciu 1 możemy spotkać singla kier. Dlatego po otwarciu 1, 2 nie przeszłoby mi przez gardło, zaś po otwarciu 1 mogę je co najwyżej tolerować.

3)

S
W
N
E
     1 1
?      

S3:
9 8 7   A 10 5   A D 5 2   10 8 7

Odp.:
Większość z Was licytowała 1BA, które zgłoszone z tej pozycji obiecuje zatrzymanie pikowe, a my go nie mamy. Sytuacja jest niezwykle trudna, gdyż z kolei kontra obiecuje 4 kiery. Osobiście wybrałbym kontrę (tego samego zdania był Zdzisław Wróbel). Po kontrze, gdy partner zgłosi 1BA, odetchnę z ulgą, a jak zgłosi 2, też nie będę rozpaczał.

4)

S
W
N
E
     1 1
?      

S4:
D 8 3   10 6    A 10 4 3   K 6 5 4

Odp.:
Większość z Was zalicytowała 2, a ja popieram ten wybór. Karta namawia do gry kolorowej, a gdy po 2 padnie 2od W, będziemy w lepszej sytuacji niż po kontrze, na którą zdecydowało się dwie osoby.
Uwaga!
Gdyby to była licytacja jednostronna (1
-2), to w WJ-cie jest to odzywka forsująca, obiecuje 10+PC i forsuje na jedno okrążenie. Zaś po interwencji przeciwnika, 2 jest odzywka bilansową, a wiec nie forsuje.
Dwie osoby dały kontrę, która zgodnie z systemem wyklucza 4 piki (z 4+ pikami - 1
), a więc chyba dopuszczają pas na ewentualny rebid partnera 1BA.

5)
S
W
N
E
     1 1
?      
S5:
9 7   K W 4   K 10 4 3   A W 5 4

Odp.: Tu wystąpiła pełna zgodność, wszyscy zgłosili kolor przeciwnika - 2. Odzywka ta wyklucza 4+ kiery, sugeruje brak stopera w pikach i skład zrównoważony, przy sile 13(12)+ PC.

6)
S
W
N
E
    1 1
?      
S6:
A W 9 7    K W 9 5 3    4 3   8 4

Odp.:
I tym razem wszyscy byli zgodni, iż z tą kartą należy zgłosić kontrę, która wskazuje 4-4 w starszych, a także dopuszcza, przy niezbyt silnej karcie, układ 4 piki i 5 kierów. Z silną kartą 5 kierów i 4 piki licytujemy 1, by później zgłosić piki rewersem (forsing do końcówki).


SPRAWDZIAN 10
Co zalicytujesz?
Licytujemy Wspólnym Językiem.

1)
S
W
N
E
1
1  ktr. pas
?      

S1:
8 3   D 9 3   A K 7    A 10 9 4 3

Odp.: Trudny przypadek. Systemowo 1BA, które z tej pozycji nie obiecuje zatrzymania w pikach. Rozumiem też tych, którzy zdecydowali się na 2
, gdyż ręka wyraźnie namawia do gry kolorowej. Na pewno nie możemy zalicytować 2, gdyż wg systemu wskazuje to na siłę 15+ PC.

2)

S
W
N
E
 1 1
 ktr. pas
?
   

S2:
8   D W 9 3   A K 7 5   A W 4 3

Odp.: Robimy bilans na grę w kiery: 15 PC + 2 pkt. (singleton) = 17 pkt, czyli jest to siła inwitu. Tak należy zalicytować w licytacji jednostronnej. W licytacji dwustronnej, gdy singleton jest w kolorze przeciwnika, kartę można, a nawet należy, ocenić nieco wyżej. Dlatego przesądzenie końcówki z tą ręką nie jest żadnym nadużyciem.
Uwaga!
Gdyby licytacja biegła tak:
1
     1    ktr.    2
?

3
zgłosimy mając np. taką rękę:
8 2   W 10 8 3   A K 7 5 2   A 9

Z ręką nieco silniejszą, np.:

8   D 10 8 3   A K 7 5 2   A 9 8
zapowiemy końcówkę (bilans statystyczny - liczymy na choćby niewielką nadwyżkę u partnera).

Zaś z naszą ręką ze sprawdzianu:

8   D W 9 3   A K 7 5   A W 4 3
zdecydowanie właściwą odzywką byłoby 3
.

3)

S
W
N
E
 1 1 ktr.  pas 
 ?      

S3
:
8   W 7 3   A K D 7 5   A D 5 4

Odp.: Trzy osoby zalicytowały 2
. W klasycznych systemach naturalnych, o pełnej strefie siły otwarć, kolor przeciwnika zgłoszony przez otwierającego forsuje do dogranej, a wiec zapewnia bilans na dograną. W WJ-cie otwarcie 1 jest ograniczone do 17 PC, a więc bilans na końcówkę, może się wziąć tylko z uzgodnienia kierów i górnej granicy otwarcia, przy układzie 2452 (brak splintera).
Rozumiem tych, którzy chcieliby zalicytować coś więcej niż 2
, gdyż karta jest niezwykle urodziwa ale...
...Co byśmy zalicytowali w licytacji jednostronnej:
1
     1
?

Otóż system nakazuje skromne 2
, gdyż 3 wskazuje układ 5-5. Tak też proponuję postąpić w sekwencji przez nas omawianej. Proszę zauważyć, że partner nie zgłosił 2, a więc nie spodziewamy się u niego pięciu kierów, a jeśli je posiada, to jest bardzo słaby (patrz sprawdzian 9/1). Jeśli po naszych 2partner podtrzyma licytację, wtedy dokończymy opis ręki odzywką 2/3.

4)
S
W
N
E
 1 3 ♣  ktr. pas
?      

S4:
K 10 7 6   W 10 7 3   A K 5 2   ♣ 4

Odp.:
N
egatywna kontra partnera na poziomie trzech obiecuje siłę co najmniej pozytywną, 10+ PC i co najmniej jedną starszą czwórkę. Jeśli N posiada tylko jedną starszą czwórkę i minimalną siłę, to powinien mieć fit karowy, co zapewni mu w miarę łagodne lądowanie. Jedna osoba zalicytowała 4, pozostali 4. 4ma tę zaletę, że na pewno wywoła kolor starszy partnera. Ma też wadę, partner może zrozumieć tę odzywkę jako zaproszenie do szlemika. Jednak po takich enigmatycznych 4można się umówić z partnerem, że jego 4to waiting wskazujący na aspiracje szlemikowe, a 4/wybór koloru do gry i brak nadwyżek. Na pierwszym miejscu stawiajmy zawsze znalezienie koloru do gry. Jeśli 4 wskazuje 4-4 w starszych, to skok na 4♥  wskazuje układową rękę 4-5+ i bilans na końcówkę.
Możliwe są inne rozwiązania, np. patrz książka K. Martensa "Ocena karty, decyzje licytacyjne".

5)
S
W
N
E
1 1 ktr. pas
?      

S5:
D 6   W 10 7 3   A K 2   A K D 4

W opisie WJ-ta K. Jassem sugeruje, by tam gdzie to możliwe stosować odwrotkę 2, ale czy to na pewno ten przypadek? Przecież partner z zasady nie ma pięciokartu w kierach. Jeśli ma, to z wyjątkowo słabą kartą (patrz sprawdzian 9/1), albo silną od 12 PC. Ale przecież, może mieć także rękę forsującą do dogranej na longerze młodszym i nie mieć kierów, więc odpowiedzi na odwrotkę musiałyby być mocno zmodyfikowane. Takich dziur jest w opisie WJ niestety wiele. Wydaje się rozsądnym, by w licytacji dwustronnej albo w ogóle nie stosować odwrotki, albo stosować ją tylko wtedy, gdy od partnera padła rzeczywista odzywka 1/. Wymieńmy wszystkie te sekwencje:

a)
1♣ 
     ktr.   1/♠      pas
2♦ 
- odwrotka

b)
1♣      1♥       1♠      pas
2♦ 
- odwrotka

c)
1♣    pas    1/♠     1 / 2
2
- odwrotka

Tak więc po kontrze negatywnej, która sugeruje kiery, ale nie obiecuje ich na 100%, tj.:
1♣      1♠     ktr.     pas
2♦ 
- jest naturalne, wskazuje silny wariant otwarcia 1.

Temat ten postaram się omówić bardziej szczegółowo w Świecie Brydża.


6)
S
W
N
E
 1
1
ktr. pas
 ?S6
:
A W 8 7   A W 10 7    A K 2   D 4

Partner wskazał 4-4 w starszych, więc tym razem 2na pewno nie może być odwrotką, gdyż partner nie wie, w którym jego kolorze mamy fit. Tak wiec 2(tu kolor przeciwnika) jest ogólnym forsingiem do końcówki, a kolor uzgodnimy w następnym okrążeniu.

Nie będę wyróżniał nikogo z Was, gdyż niektóre sugerowane przeze mnie odpowiedzi nie muszą być jedynie słuszne. Wynika to niekiedy ze stosowanego systemu. Sztuczność WJ-ta jest źródłem wielu problemów w licytacji dwustronnej. Rozwiązanie ich wymaga szczegółowych ustaleń w parze, niekiedy też sztucznych (sztuczność zwykle wymusza kolejne sztuczności).
Władysław Izdebski
wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl