<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 70

Problem pochodzi z Bridge Magazine 6/2007, swojÄ… opiniÄ™ bÄ™dziesz wiÄ™c mógÅ‚ porównać z ekspertami angielskimi i nie tylko.

Mecz; obie
po partii, rozd. S.

 RÄ™ka W:
 
 K W 9 8 6 4
 A 6
 A W
 A 9 3
 
West North East South
       3
 ?      

 
Co zalicytujesz?


Panel prowadził: Sally Brock
Punktacja
Odzywka Eksperci Punkty
 3 12 100
 ktr. 5  60
4
4  40
    3 BA 1 20

Problem polega na ustaleniu górnej granicy siÅ‚y na nieskaczÄ…ce wejÅ›cie kolorem po bloku. Czy ta rÄ™ka nie jest aby za mocna na 3
? Wcale nie, odpowiada wiÄ™kszość…

Soloway
: 3♠. Pancerne, fakt. Ale gdybym skontrowaÅ‚, nie wiedziaÅ‚bym, co zrobić po 4♥ partnera.

Wolff
: 3♠. W grÄ™ wchodzi także kontra i przeniesienie na piki. Po spodziewanej odpowiedzi 3♥ partnera byÅ‚aby to caÅ‚kiem atrakcyjna perspektywa, ale co robić po 4♥? ZakÅ‚adam, że wszyscy kontrujÄ…cy zgÅ‚osiliby jednak 4♠, ale w takim razie czy nie lepiej od razu wejść 3♠? Wasze pieniÄ…dze, wasz wybór.

Silver
: 3♠. Owszem, maksimum wejÅ›cia 3♠ (na 4♠ za sÅ‚aby kolor, choć wystarczajÄ…ca siÅ‚a), ale na poziomie trzech po partii nie wyrywaÅ‚bym siÄ™ z byle czym. 3♠ musi pokazywać zatem dobrÄ… rÄ™kÄ™ – niekoniecznie aż tak dobrÄ…, ale jednak.

North
: 3♠. Na myÅ›l przychodzi jeszcze kontra i 3BA, z naciskiem na tÄ™ pierwszÄ…, ale w tej  akurat sytuacji wolÄ™ troszkÄ™ niedolicytować. Do koÅ„cówki potrzebujÄ™ kilku wartoÅ›ciowych kart od partnera.

Reps
: 3♠. WedÅ‚ug mnie kontra, a potem odzywka w piki pokazuje lepszÄ… rÄ™kÄ™. Partner musi mieć pokrycie na co najmniej cztery z moich siedmiu przegrywajÄ…cych (wliczajÄ…c ♠10). JeÅ›li tak jest, zapewne podniesie, jeÅ›li nie, zatrzymamy siÄ™ w doskonaÅ‚ej częściówce.

Kehela
: 3♠. Dość oczywiste. Nie myÅ›licie chyba poważnie o kontrze ani 3BA?

Kokish
: 3♠. Ze wzglÄ™du na znaczny miltonaż przychodzi do gÅ‚owy także 3BA. Samodzielne zgÅ‚oszenie koÅ„cówki z tyloma dziurami w karcie wydaje mi siÄ™ jednak zbyt ambitne, i to pomimo że na 3BA wystarczy już praktycznie ♠A10x u partnera.

Landy
: 3♠. Zbyt wiele przegrywajÄ…cych i za sÅ‚abe piki, by mierzyć wyżej. Z damÄ… pik zamiast waleta zdecydowaÅ‚bym siÄ™ już na kontrÄ™ objaÅ›niajÄ…cÄ….

Lawrence
: 3♠. Wiem, strasznie dużo sprzÄ™tu, ale co mi pozostaje? 3BA byÅ‚oby zbyt zuchwaÅ‚e, zważywszy, że każdy z aż trzech kolorów może siÄ™ okazać naszÄ… piÄ™tÄ… achillesowÄ….

Birman
: 3♠. Dobra karta, ale niewystarczajÄ…ca na kontrÄ™ i przeniesienie na 3♠.

Cannell
: 3♠. Mnóstwo przegrywajÄ…cych. RÄ™ka zorientowana na grÄ™ w kolor.

Carruthers
: 3♠. Dla mnie normalne, choć poÅ›ród indagowanej przeze mnie grupy brydżystów znaleźli siÄ™ zwolennicy 4♠ i kontry. Przypuszczam, że tak samo bÄ™dzie w waszym panelu. Niezbyt pouczajÄ…cy problem.

Cóż, jeÅ›li sporo osób siÄ™ z tobÄ… nie zgodziÅ‚o, a ty byÅ‚eÅ› przekonany, że to standardowa zapowiedź, to może siÄ™ jednak czegoÅ› nauczyÅ‚eÅ›!
Wszystkie pozostaÅ‚e możliwoÅ›ci zostaÅ‚y rozważone i odrzucone przez wiÄ™kszość panelistów. PosÅ‚uchajmy jednak argumentów ich zwolenników.


Bird
: 4♠. Dama pik i boczny król dajÄ… koÅ„cówkÄ™, a partner nie podniesie przecież z takimi wartoÅ›ciami po 3♠.

McGowan
: 4♠. Wydumane odzywki zwykle odbijajÄ… siÄ™ czkawkÄ….

Robson
: 4♠. Na pierwszy rzut oka normalne 3♠, ale dochodzÄ™ do wniosku, że częściej ucieknie nam koÅ„cówka po 3♠, niż przegramy zalicytowane bezpoÅ›rednio 4♠ (choć, przyznajÄ™, w rachunku należy także uwzglÄ™dnić ewentualnÄ… wpadkÄ™ z kontrÄ…, jeÅ›li N ma opozycjÄ™ atutowÄ…). ZachÄ™ca mnie też Axx – czy przychodzi wam do gÅ‚owy jakiÅ› niekorzystny rozkÅ‚ad pozostaÅ‚ych trzech trefli?

Smith
: 4♠. Nie wiem, czy wyjdzie, ale nie pozostaje mi nic innego, biorÄ…c pod uwagÄ™, że partner potrzebuje wiÄ™cej niż 7-8 PC i dubla pik, by w tej pozycji podnieść 3♠ do koÅ„cówki. MógÅ‚bym też skontrować i poprawić odpowiedź w kolor czerwony na 3♠, ale jeÅ›li usÅ‚yszÄ™ od partnera 4♥, to 4♠ oznaczaÅ‚oby już znacznie lepszÄ… kartÄ™. 3BA wyglÄ…da nieco dziwacznie.

JeÅ›li ktoÅ› tak ocenia sytuacjÄ™, to nie bardzo wiadomo, co miaÅ‚by do stracenia dajÄ…c…

Rosen
: Kontra. Najczęściej zmieszczę 3po standardowej odpowiedzi partnera 3 lub 3, wskazując dobrą rękę.

Rigal
: Kontra, potem 3♠. I to wystarczy. Ciekawe, ilu ekspertów uzna, że wystarczy nawet proste 3♠? ZgodziÅ‚bym siÄ™ z nimi, gdyby nie te wysokie blotki pikowe.

Liggins
: Kontra, potem piki. A cóż innego?

Armstrong
: Kontra. RÄ™ka wprost stworzona do kontry objaÅ›niajÄ…cej na pikach. Nie widzÄ™ żadnych przeciwwskazaÅ„, bo nie zawahaÅ‚bym siÄ™ nawet powiedzieć 4♠ po 4♥. BezpoÅ›rednie 3♠ grozi niedograniem koÅ„cówki albo nawet szlemika.

Dhondy
: Kontra. Lokujemy siÄ™ gdzieÅ› pomiÄ™dzy 3♠ a 4♠, wiÄ™c majÄ…c do wykorzystania dużo przestrzeni na wysokoÅ›ci trzech mogÄ™ sobie pozwolić na kontrÄ™, a po niej 3♠.

Kontra góruje chyba nad bezpoÅ›rednim 4♠, które wydaje siÄ™ odzywkÄ… jednoznacznie monokolorowÄ…. Z nietypowÄ… rÄ™kÄ… w rodzaju:
♠ –
♥ K D 10 9 x x
♦ D x x x x
♣ x x
partner z pewnoÅ›ciÄ… spasuje na bezpoÅ›rednie 4♠, natomiast po kontrze i zgÅ‚oszeniu przez nas pików raczej uprze siÄ™ przy swoim kolorze. I tego wÅ‚aÅ›nie byÅ›my od niego oczekiwali!
Na deser zostawiliÅ›my sobie…


Alder
: 3BA. W moim systemie 4♠ poprzedzone kontrÄ… oznacza możliwość gry w dwa kolory. Na 3♠ jestem z kolei za mocny, a na 4♠ – za sÅ‚aby. Wybieram wiÄ™c rozwiÄ…zanie poÅ›rednie: peÅ‚ne fantazji 3BA.

Problem pochodzi z naszego meczu przeciwko drużynie Dhondy’ego w ćwierćfinale turnieju Huberta Philipsa. Oto rÄ™ka partnera:
♠ D 2
♥ D W 10 7 3
♦ D 10 8 7 5
♣ W
Nasz W skontrował, a potem spasował na 4
partnera (trochÄ™ dziwne), lecz po oddaniu na wstÄ™pie przebitki pikowej rozgrywka nie nastrÄ™czaÅ‚a już trudnoÅ›ci. Ich W wszedÅ‚ bezpoÅ›rednio 4♠. Wist treflowy wziÄ…Å‚ asem, przebiÅ‚ nastÄ™pnego trefla i wyszedÅ‚ ze stoÅ‚u D. A idiota siedzÄ…cy na S (zgadnijcie kto? Tak, ja!) podstawiÅ‚ króla. Gdybym tego nie zrobiÅ‚, rozgrywajÄ…cy z pewnoÅ›ciÄ… pobiÅ‚by asem, przebiÅ‚ ostatniego trefla i zagraÅ‚ na impas kier.

Wasze propozycje i moje komentarze

Darek Budzik: ktr.

ZdzisÅ‚aw Wróbel: 3. Nie potrafiÄ™ wymyÅ›lić innej odzywki.

Jerzy Lubowicz
: SÄ…dzÄ™, że eksperci opowiedzÄ… siÄ™ za skromnym 3. WejÅ›cie popartyjne na wysokoÅ›ci trzech nie może być dane przecież z kolorem 5-kartowym przy sile 12 czy 13 PC. Musi obiecywać nadwyżkÄ™ tak w sile jak i w dÅ‚ugoÅ›ci koloru. Zważywszy, że mamy praktycznie 16 PC (waleta karo możemy w liczeniu pominąć, karty mamy prawie modelowÄ…. Tym bardziej, że kolor pikowy jest mocno dziurawy. Gdybym zamiast tych dwóch waletów miaÅ‚ damÄ™ w pikach wybraÅ‚bym bez wahania kontrÄ™.

Jerzy pisze, że z ręką:

K D 9 8 6 4   A 6   A 6   A 9 3

dałby bez wahania kontrę.
A ja się pytam, a może wtedy - 4?

Co więc znaczy skok na 4?
Po bloku przeciwników nasze skoki sÄ… konstruktywne. Gdyby konkursowa rÄ™ka wyglÄ…daÅ‚a tak (piki nieco wzmacniamy):

K D 10 9 8 4   A 6   A 6   A 9 3

jestem przekonany, że wszyscy eksperci byliby jednomyÅ›lni, gÅ‚oszÄ…c 4 (do spodziewanych dwóch lew partnera). ProszÄ™ zauważyć, że po otwarciu blokujÄ…cym przeciwnika (sÅ‚abym miltonowo z zaÅ‚ożenia) mamy statystycznie wiÄ™kszÄ… szansÄ™ na zastanie co nieco w karcie partnera, niż po w peÅ‚ni miltonowym otwarciu 1 w kolor.
Takie modelowe ręce, jak powyższa, zdarzają się przede wszystkim w brydżowych książkach, zaś w życiu rzadko.
Co wtedy robić?
Wybierać mniejsze zło, odzywkę w miarę najbliższą prawdy.

Jürgen Beier
; 4. 3BA albo 4. Myślę, że 4jest lepsze.

Wojciech Majchrowski
: Na maksy 3, na impy 4. W zasadzie do koÅ„cówki wystarczÄ… dwie przebitki trefl i w meczu trzeba jÄ… zagrać. Na maksy można zachowawczo zgÅ‚osić 3, jeÅ›li partner nie ma fitu, to rÄ™ka nie wyglÄ…da ciekawie, szczególnie po wiÅ›cie atutowym.

Drasz : Ktr. Potem zgłoszę piki pokazując 17/18+ na 5+ pikach. Statystycznie idzie 4, ale może tez iść spora gra przeciwnikom.

Marcin SkurzyÅ„ski: Ktr. RÄ™ka trochÄ™ za sÅ‚aba, ale mamy bardzo dobrÄ… dalszÄ… licytacjÄ™. Po każdej odzywce partnera licytujemy piki na najniższej wysokoÅ›ci. Jeżeli N przedÅ‚uży blok, mamy pewność krótkoÅ›ci trefl u partnera, wtedy 4bÄ™dzie uzasadnione.

Piotr Darznik: Ktr. Albo ktr. albo 3, ciężko siÄ™ zdecydować. Jakość pików i obraz karty zachÄ™ca do spokojnych 3. Wybieram jednak ktr. gdyż może wychodzić nawet szlemik (partner nic nie licytowaÅ‚).

PaweÅ‚ Keller: Ktr. - W zbiorze sensownych odzywek jest 3, 4i kontra. 3należy od razu odrzucić ponieważ karta jest zbyt silna. 4z kolei ma tÄ™ wadÄ™, że partner może nie dostrzec szans na szlema przy swoim asie pik i piÄ…tym K-D w dowolnym czerwonym kolorze. Najlepiej dalszÄ… licytacjÄ™ ustawi kontra, po której zalicytujemy piki na odpowiedniej wysokoÅ›ci.

Jaki jest model na kontrę objaśniającą?
1. WejÅ›cie kolorem (kontra wywoÅ‚awcza) bilansowane sÄ… do spodziewanych dwóch lew u partnera (7-miu PC). JeÅ›li wejdziemy 3
partner mając 7 PC spasuje. Mając nieco więcej i chociażby lekki fit powinien licytację podtrzymać. W sytuacjach wahliwych ręka słaba powinna licytować do przodu, licząc na to, że partner nie ma zupełnego minimum (bilans statystyczny). Zwłaszcza z dobrym fitem powinniśmy sobie pozwolić na więcej, np. S mając:

A 7 3 2   D 10 6 2   9 8 6   8 2

powinien 3
♠ partnera podnieść do czterech.
Z powyższego wynika, że gdy 6-7 PC partnera daje nam koÅ„cówkÄ™, powinniÅ›my dać kontrÄ™ objaÅ›niajÄ…cÄ…. Ale nie wybierajmy sobie wymarzonych 6 PC, gdyż jak już wielokrotnie pisaÅ‚em wymarzonej karty partner nie ma nigdy.
2. JeÅ›li mamy starszy solidny kolor 6+ i siÅ‚Ä™ ok. 17 PC skaczemy w koÅ„cówkÄ™. KontrÄ™ objaÅ›niajÄ…cÄ… dajemy, gdy takiego koloru nie posiadamy, np. z kartÄ…:

K 9 8 6 5 2   A K   A D 10   A 8

kontrujemy 3
. Jeśli partner zalicytuje 3 zgłosimy piki, jeśli zaś zapowie 4 - spasujemy.
3. Pamiętajcie
Im wyżej blokuje przeciwnik, tym trudniej jest poprawnie ocenić licytacjÄ™. Po prostu pogódźmy siÄ™ z tym, że bloki po prostu czasami sÄ… skuteczne. Nie szukajmy wiÄ™c na siÅ‚Ä™ wymarzonych kontraktów, wystarczy, że bÄ™dzie to kontrakt w miarÄ™ rozsÄ…dny. ProszÄ™ zauważyć, że żaden z ekspertów nie wspomniaÅ‚ o ewentualnym szlemiku, każdy martwiÅ‚ siÄ™ o ewentualnÄ… koÅ„cówkÄ™ i czy oby nie bÄ™dzie to zbyt wysoka gra.
Niektórzy eksperci wspominali o 3BA, jeden z nich wybraÅ‚ tÄ™ zapowiedź. Ten wybór jest do rozważenia, gdyż trzeci as trefl pozwala nam odciąć trefle S. Jednak nasze trzy trefle i popartyjne otwarcie niemal dajÄ… pewność na krótkie trefle u partnera, a tym samym zwiÄ™kszajÄ… szansÄ™ na fit pikowy.

Władysław Izdebski



wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl