<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

PROBLEM 15

Problem pochodzi z m-ka ACBL Bridge Bulletin 1/2008. Swoją opinię będziesz mógł skonfrontować z wypowiedziami ekspertów amerykańskich.

Spróbuj odpowiedzieć na pytanie:


Co zalicytujesz z ręką?
Turniej par; obie po, rozd. N.

 Ręka S:
 
 A K 8 4
 D 8 6 5
 ---
 A K W 5 2
  
West North East
South

pas  1   ?
    

Przetłumaczył: Łukasz Gębalski

Panel prowadził: Dave Smith
Punktacja
Odzywka Eksperci Punkty
2  13  100
 1    1
    70
 ktr.    1
    60
 2    1
    20
 pas    2     10
Nie przepadam za dawaniem kontry z renonsem w kolorze nielicytowanym” – Paul Soloway.

Większość ekspertów stwierdza, że w tym przypadku nie ma odzywki idealnej, ale 2 to najmniejsze zło.

„2,” mówią państwo Cooper. „Jest to odzywka najbardziej opisowa z dostępnych (później będziemy licytować ♠). Ręka nie jest wystarczająco silna na kontrę i późniejsze zalicytowanie ♣, jeśli partner wybierze ♦”.

„2,” mówi Lawrence. Jest dosyć prawdopodobne, że dostaniemy jeszcze drugą szansę, wtedy zaczniemy nadrabiać zaległości.

Meckstroth zgadza się na 2. „Kusi mnie wejście 1BA lub kontra” wyznaje, „ale obydwie odzywki mogą się skończyć źle. Tym razem wybiorę coś bezpieczniejszego.”

„2, cóż innego?” pyta Boehm.

„Kontra wywoławcza z renonsem w kolorze nielicytowanym to zawsze proszenie się o kłopoty” twierdzą państwo Colchamiros, którzy również licytują 2. „Jeśli ta odzywka obiegnie z pasami, a 4 jest z góry nie będziemy się tym aż tak przejmować.” To jest turniej, większe zmartwienie mielibyśmy grając w meczu.

Nie do końca wiem dlaczego, ale pasowanie z taką ręką nigdy nie przynosiło mi dobrego rezultatu” wyznaje Rigal. „Spróbuję 2 i zobaczę, co się stanie.”

Falk również licytuje 2. „Zamierzam pokazać mój najdłuższy kolor, a potem, jeśli będę miał taką możliwość, mój drugi kolor. Prosty plan dla prostej karty. Na pasa mam o wiele za silną rękę.

Inni paneliści licytują 2, ale są bardziej sceptyczni.

„Nie przepadam za wejściami na wysokości dwóch z kolorem jedynie pięciokartowym,” mówi Meyers, „ale moja ręka jest zbyt dobra, by z nią pasować.”

„Mam nadzieję, że licytacja nie wygaśnie na 2,” wyznaje Freeman.

„Naturalna odzywka ułatwia dalszą licytację” twierdzi Kennedy. „Jeśli zacznę od trefli, możliwe, że dostanę jeszcze szansę na pokazanie pików.”

Niektórzy paneliści nie licytują 2. Jakie są ich motywy?

„Kontra,” mówi Sutherlins. „Wszystkie dostępne odzywki mają poważne mankamenty. Kontra daje nam największe szanse na dolicytowanie się do końcówki, jeśli taka wychodzi po naszej stronie. Niekiedy partner zalicytuje któryś z kolorów czarnych i będziemy w domu.”

„2♥ ,” wybiera Baze. „Ręka nie jest modelowa na tą odzywkę, ale dzięki temu oszczędzimy sobie bólu głowy później.”

„1,” wchodzi Robinson. „Niechętnie wchodzę kolorami czterokartowymi, ale w tym wypadku zrobię wyjątek.”

„Pass,” mówi Sanborn. „Zaryzykuję w tym okrążeniu, ale dzięki temu będę mogła dokładnie opisać moją rękę później. Rozdania takie jak to często są misfitowe dla obydwu stron.”

„Pass,” wybiera Cohen. „Uważam, że wczesne wchodzenie do licytacji popłaca, ale w tym rozdaniu nic nie pasuje do siebie. Więcej szans na sukces daje sprzedanie swoich walorów później.

Większość ekspertów decyduje się jednak na 2. Nie jest to odzywka idealna, ale, jak wspomniał Soloway, kontrowanie z renonsem w kolorze nielicytowanym jest zbyt niebezpieczne.


A teraz Wasze wypowiedzi

Przemek Machowczyk. Kontra. Ręka jest trudna, ale... wydaje się, że jedyną słuszną odzywką jest kontra, choć i po kontrze możemy mieć problemy. Można by tu wiele pisać na ten temat, ale to zostawiam trenerowi.

Stolarz. Kontra.

Grzegorz Gruanu. Kontra. Moim zdaniem z uwagi na dużą siłę oraz czwórkę pikową należy zalicytować kontrę.

Jerzy Lubowicz. Kontra. Ręka graniczna na kontrę objaśniającą. Kontra ma tę przewagę nad alternatywnymi 2, że pozwala szybko uzgodnić piki. Natomiast po naszym wejściu 2 możemy mieć problemy z uzgodnieniem pików, jeśli wróci do nas licytacja na wysokości trzech.Trapping pasa nie rozważam, bo nie mam zamiaru ukarniać 1.

Szymonch. Kontra.

Wojtek Bernaciak. 2. Także w brydżu warto stosować zasadę: "Jeżeli nie wiesz jak postąpić, spróbuj postąpić uczciwie". Dlatego licytuję zwyczajne 2. Nie sądzę, by na tym zakończyła się licytacja, a wtedy powiem coś jeszcze o swoich pikach.
PS. Najczęściej proszę partnerów o granie w tej pozycji dwukolorowym wejściem 1BA - 4 piki - 5+m..

Sebastian Krzemień. 2. Obawiam się, że jak zalicytuję kontrę, to mój skoczy karami i będzie już za wysoko na znalezienie koloru do gry. Wątpię, by licytacja zdechła - ktoś przecież ma kara...

Wojciech Majchrowski. 2. Ręka z pogranicza kontry objaśniającej, ale posiadająca kilka istotnych wad:
1. Długość w kolorze przeciwnika.
2. Renons karo (partner będzie upierał się przy karach).
3. Konieczność objaśniania się treflami (może nawet na poziomie 4) uniemożliwi wskazanie pików.
Spokojne 2 rokuje większe nadzieje na pokazanie pików, umożliwi bezpieczne przelicytowanie kar partnera lub przeciwników. Wejście 1 z czwórki uważam za słaby pomysł - zafałszuje obraz naszej ręki.

Marcin Skurzyński. 2. Czy tu jest jakiś problem? Jak zablokują 3 - to zmieszczę jeszcze 3, jak oni 2 - to ja 2, jak partner 2 - to ja 2. Każda z tych odzywek powinna chyba pokazywać nadwyżkę i 5-4. Zaś po kontrze i 2 partnera - co dalej?

Łukasz Gębalski. 1. Boję się, że 2 może zostać przepasowane, gdy nam będzie wychodziła gra kończąca w piki. Kontra jest niebezpieczna, bo partner będzie się zapewne upierał przy karach, blokując pokazanie naszych trefli. Partner nie będzie skakać po 1 bez fitu 4+, wiec wejście solidną czwórką nie powinno spowodować katastrofy.

Marek. 2. 15 PC ulokowanych w pikach i treflach jest chyba dobrym argumentem dla wyboru wejścia dwukolorowego. Dodatkowo  ta odzywka najlepiej uświadomi partnerowi, że jego ewentualna krótkość kierowa i 4-5 PC ulokowane w  pikach i treflach to bardzo silna ręka. Jeżeli są misfity - trudno, ale brak otwarcia u partnera np. słabym 2 nastraja mnie optymistycznie, może ma rękę w miarę równą i jakoś się wywinę 3 treflami z opresji, gdy partner niewiele ma w karcie.

Paweł Serwatowski. Pas.

Adrian Kaczmarek. Pas - pachnie misfitami. Może partner wznowi kontrą?


 OD TRENERA

Jestem zbudowany Waszymi wypowiedziami, są one niekiedy pełniejsze od tych eksperckich. Spodobało mi się zdanie Wojtka Bernaciaka: Jeżeli nie wiesz jak postąpić, spróbuj postąpić uczciwie. Także drugiego Wojtka (Majchrowskiego): Spokojne 2 rokuje większe nadzieje na pokazanie pików, umożliwi bezpieczne przelicytowanie kar partnera lub przeciwników. Marek uświadamia nam, że partner raczej nie ma 6+ kar (otworzyłby 2 - w Standard American, słabe na karach), a wnioskowanie negatywne jest w brydżu niezwykle ważne. Padło także wiele innych mądrych myśli.

Niektórych z Was skusiła kontra objaśniająca. Jeszcze jakieś 25 lat temu ta odzywka zwyciężyłaby nie tylko wśród zwykłych brydżystów, ale także wśród polskiej czołówki. Obowiązywała wówczas zasada lansowana przez miesięcznik BRYDŻ (innej literatury nie było): Od 16 PC licytujemy kontrę objaśniającą. Byli nawet zwolennicy zasady: Z każdą ręką od 13 PC - kontra, wejście kolorem - do 12 PC. Dziś już wiemy, że nie każde 17 PC upoważnia do kontry objaśniającej. W przykładowej sekwencji:

West North East
South

 1   2
   
wejście 2 jak najbardziej może zawierać 17 PC. Taką okoliczność powinien brać pod uwagę partner:

West North East
South


 1   2
pas ?    
   
Dlatego podniesienie e-N-a do 3 wymaga zaledwie siły półpozytywnej, 6-9 PC. Z  fitem i siłą 10 PC N licytuje 2
(kolor przeciwnika) lub bilansowe 2BA (8-10/11 PC).

West North East
South


 1   2
pas
3

  
Wprawdzie tak wątpliwej jakości 3
może zostać przegrane, ale wtedy zapewne będzie ono obroną wychodzącej przeciwnikom częściówki.

Ten rozszerzony limit siły wejścia dotyczy zwłaszcza kolorów młodszych. Z kolorem starszym, zwłaszcza z pikami, możemy dać kontrę objaśniającą już z 16 PC, gdy mamy sześciokart i wygrywną kartę. Kontrując z pikami możemy liczyć, że zgłosimy je jeszcze na w miarę niskim poziomie, np.:

West North East
South


 1   ktr.
3 *
pas pas
3
 * blokujące
  

Zapamiętaj!:
W sytuacjach wyboru miedzy kontrą objaśniającą, a wejściem kolorem - kontrujmy z ręką jednokolorową, a z ręką dwukolorową,
wymagającą dłuższego opisu, licytujmy kolor. W licytacji należy preferować sprzedawanie układu, dążyć do szybkiego znalezienia koloru uzgodnionego. Jeśli nawet zagramy w kolor uzgodniony zbyt wysoko, może to okazać się opłacalną obroną. Natomiast gra w zły kolor, to pewne nieszczęście.

Władysław Izdebski


 wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl