<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 72

Problem pochodzi z Le Bridgeur 3/2011, swoją opinię będziesz więc mógł porównać z ekspertami francuskimi i nie tylko.

Mecz; obie
po partii, rozd. W.

 Ręka S:
 
 A D 10 4 3
 10 7
 ---
 A 9 7 6 5 4
 
West North East South
 1 1 2  ?

 
Co zalicytujesz?


Panel prowadził:  Lionel Sebbane
Punktacja
Odzywka Eksperci Punkty
ktr. 18 100
2 8  40
3
5  20
  2 BA 1 5
To rozdanie z ostatnich rozgrywek 1 ligi zainspirowało ekspertów, z których wszyscy przysłali długie komentarze. Reasumując problem: w systemie standardowym jedyną odzywką forsującą jest teraz kontra. Ale czy z tak niezrównoważoną ręką można ją dać?
Tak, odpowiada większość. Niektórzy bardzo kategorycznie jak :

Zimmermann
: Kontra. 2nie forsuje. Nie chciałbym grać w kolor 5-1, gdy nawet 8 kart w kierach jest możliwe.

Adad: Kontra. Dwa kolory plus pół fit w kierach – ręka idealna i wystarczająco silna, żeby potem powiedzieć 2
lub 3.

le Canadien Eric Kokish: Kontra. 2
lub 3 nie byłoby forsujące. Kontra jest więc koniecznością.

Pacault: Kontra. Nowy kolor nie forsuje, kontra pozwala zabrać ponownie głos po prawdopodobnych 2
(lub licytacji strony przeciwnej).

Sally Brock: Kontra. Wywoławcza. Mam trochę za bardzo niezrównoważoną rękę, ale mam nadzieję, że będę to mogła potem opisać.


Chidiac : Kontra. Mimo, że 3
i 2nie są forsujące, to chyba licytacja nie wygaśnie i jeszcze będę mógł zabrać głos. Moje preferencje, to w kolejności : kontra, 3i 2♠ 

l'Américaine Jill Meyers : Kontra. Istnieje niebezpieczeństwo, że partner spasuje, ale jeżeli to zrobi i wyjdzie w singla czarnego, to mam dojście do jeszcze jednej przebitki. Jeżeli usłyszę 2
, to powiem 3z nadzieją, że partnerka odczyta to jako przynajmniej 6-4 na czarnych.

Rocafort: Kontra. Choć szczerze mówiąc mam wątpliwości. Kontra tylko odpycha problem. W dziewięciu przypadkach na 10 wróci do mnie 2
i problem pozostanie

Chemla: Kontra. Pamiętam dobrze to rozdanie. Skontrowałem bo jest to jedyna odzywka forsująca. Na drugim stole Bessis wybrał 2
twierdząc, że licytacja nie wygaśnie. Ma trochę racji, ale ja pozostaję przy kontrze.

Komentarz Chemli pozwala przejść do drugiej grupy ekspertów, którzy wybrali odzywkę 2. Wszyscy są świadomi, że jest to odzywka nieforsująca, ale uważają, że lepiej ustawi dalszą licytację.

Thomas Bessis: 2
. To samo powiedziałem przy stoliku. Wiem, że to nie forsuje i najgorzej będzie jeżeli się utrzyma, a u partnera zastanę 1543, lub jeszcze gorzej 0643 lub 0544. Nie sądzę jednak, żeby przeciwnicy nie zalicytowali 3 mając 9-10 kar na linii. Alternatywą jest kontra jako forsing, ale otwierający najprawdopodobniej przedłuży blok karami i lepiej jest już teraz pokazać kolor. 2, a potem kontra jest lepsze niż kontra, a potem???

Cronier: 2
. Problem nierozwiązalny. Nie chcę kontrować, to nic nie wniesie zwłaszcza gdy W zalicytuje 3. Nie chce zalicytować 3ryzykując (fakt, że niewiele), że je będę grał. Wolę więc wspomnieć piki, w których szanse na końcówkę są największe.

Lhuissier: 2
. Nieforsujące. Jeżeli partner ma dwukolor czerwony i minimum, to grając 2nic się nie stanie.

Thuillez: 2
. Nieforsujące. Ale kontrując i potem licytując kolor obiecuję więcej.

Rombaut: 2
. Kontrując lub licytując 3ryzykuję utratę fitu 5-3 w pikach. Najprawdopodobniejsza końcówka jest jednak w strasznym.

Levy, który też wybrał kontrę mówi: kontra. Za silna ręka na naturalne, nieforsujące. Ale mam sympatię dla 3
, a potem piki.

 3licytuje tylko 5 ekspertów, ale im dziękuję z całego serca, bo sam tak zalicytowałem przy stoliku z wynikiem katastrofalnym. partner miał 8752  AK986  53 K2 i spasował, natchnieni przeciwnicy również i grałem 3mając do wygrania 7. Nic więc dziwnego, że podzielam poniższe argumenty :

Saporta: 3
. Ważne jest, żeby pokazać partnerowi kolory. Kontra nie opisuje dobrze ręki.

Volcker: 3
. Nie powinno obiec, piki pokażę w następnym okrążeniu.

L'Anglais Justin Hackett : 3
. Kontra wchodzi w rachubę, ale ryzykuje granie 2z kontrą, czego bym nie chciał. mam nadzieję, że po 3partner powie 3, a ja 3, a potem po 3BA – 4. Jeżeli teraz powiem 2, to trefle zginą na zawsze.

L'Américain Fred Gitelman: 3
. trudny problem. 3nie forsuje i jeżeli wszyscy spasują, to mogę grać śmieszny kontrakt. Ale 3może też być kontraktem rozsądnym, a jeżeli licytacja do mnie jeszcze wróci to będę w dobrej sytuacji. Kontra jest na pewno lepsza z punktu widzenia technicznego i 2może być wygrywające w pewnych sytuacjach, ale moje doświadczenie mówi, że 3jest odzywką najlepszą w praktyce.

No właśnie, jestem rozgrzeszony, nawet zwycięzca ostatniego Rosenblum Cup głosuje za 3
.


Wasze propozycje i moje komentarze

Piotr Darznik: Ktr. Zależy co oznacza 3, bo jeśli coś w rodzaju: forsing bez fitu kier, to jest to opcja warta rozważenia. Ktr. w tej sytuacji jest negatywna więc też możliwa, ale z renonsem ciężko ją dać. Na 2♠ jak dla mnie nie wolno spasować (chociaż w WJ kolor na wysokości dwóch nie forsuje) więc z moim partnerem spokojnie zalicytuję 2i będę czekał na dalszy przebieg licytacji. Ale z partnerem nie zawsze się gra, a system to system, więc jako rozwiązanie wybieram mniejsze zło i licytuję - ktr.

Piotrze,
3
- to inwit do końcówki z fitem kierowym.
2
♠  - w licytacji obrońców nowy kolor nie forsuje. Nawet w takiej sytuacji, gdy odpowiadający pasuje, np.:

West North East South
 1 ♠  2 pas  2
pas ?    

2nie forsuje.

Wojciech Majchrowski: Czy w stylu zachodnim można zaproponować forsujące 2? Jak tak, to bardzo chętnie, choć jest ryzyko, że trefli już nie zgłosimy. Jak nie to pozostaje kontra negatywna. Choć, kuszące jest także wejście forsującymi 3i rewers pikami, ale do wejścia partnera 1- to chyba przesada...

Wojtku,
Już wiemy, że 2
ani też 3♣ nie są odzywkami forsującymi. I to jest rozsądne ustalenie, przecież gdy wszyscy licytują siły po obu stronach są zwykle wyrównane.

Marcin Skurzyński: 2. Końcówka mało prawdopodobna, przy singlu pik partner spasuje na 2 i nie będzie dobrze. Na dodatek nie wiadomo czy im coś nie idzie. Węszę misfity i hamuje.

Marcinie,
Czy w życiu też jesteś takim pesymistą? Patrząc w swoją układowa kartę, możesz przypuszczać, że przeciwnicy przepchną się w 3i wtedy będziesz żałował, że wcześniej nic nie powiedziałeś  o swoich możliwościach gry w kolorach czarnych.
Czytając panel ekspertów już wiesz, jak bardzo się pomyliłeś, mimo że partner miał tylko 10 PC, wychodził szlem w piki, a szlemik był praktycznie wykładany.

Jerzy Lubowicz: Już na pierwszy rzut oka można mieć uzasadnione podejrzenie, że rozdanie jest misfitowe i partner jest na "czerwonych". Dlatego powstrzymuję się od dania kontry negatywnej (którą partner najczęściej ukarni, raczej z mizernym skutkiem) i wybieram nieforsujące 2, liczą…c się z tym, że być może nie uda się w rozdaniu uzgodnić trefli. Kontra ma również tę wadę, że jak przeciwnicy podniosą… do 3, to - z uwagi na zbyt małą… siłę - nie będę miał co zalicytować, gdy "piłeczka" do mnie wróci i w rozdaniu "zaginą" także piki.

Jerzy,
To drugi tropiciel misfitów. Na szczęście zalicytował to co trzeba, partner ma 4 piki. Osobiście, jeśli mam wybierać między 2
a 3, to zdecydowanie jestem za 2, o czym za chwilę...

Zdzisław Wróbel: Nie znając siły wejścia i otwarcia licytuję w tym okrążeniu 2.

Tomek Branicki: 2. Boję się że kontrę może partner ukarnić, a po 3♦ mogę nie sprzedać układu.

Nie ukarniajcie kontry negatywnej, zwłaszcza na poziomie jednego czy dwóch, niech to będzie co najwyżej wyjątkiem.

Dlaczego nie wybieram 3
?

West North East South
 1 1 2  3
pas pas pas  

Zastanawiające, że w autentycznym rozdaniu przeciwnicy mając 11 kar nie przepchnęli się chociażby w 3.
Dlaczego?
Rzecz się działa w I lidze. Otwierający mając tylko 2 piki zadał sobie zapewne pytanie: gdzie podziały się piki? Partner (E) nie dał kontry negatywnej na 1
, więc ma ich maksimum 3, a więc przeciwnicy co najmniej 8. Jak znam brydżowe życie, S mając tak trudny wybór, sporo myślał nim zapowiedział 3, to zapewne jeszcze bardziej uczujniło otwierającego i dlatego 3zbiegło (zakończyło licytację).
Pamiętaj!
Nie patrz tylko w swoje karty. W licytacji dwustronnej wciągaj wnioski z odzywek wszystkich graczy. Z tych odzywek, które padły i z tych, które paść mogły. Pozwoli Ci to zbudować obraz wszystkich czterech rąk i podjąć właściwą decyzję.
Władysław Izdebski
wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl