<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 47

Turniej par, NS po partii, rozd. S.
Co zalicytujesz z ręką S
:

 RÄ™ka S:
 D
 K 9
 K 10 9 8 6 4
 A 10 7 3

West North East South
   

 1
 pas
 2 *
 3 * * ?
   * - odwrotne podniesienie, 4+ kara, bez starszej czwórki, 10+ PC;
   ** - starsze

W TRAKCIE OPRACOWANIA - W.I.

Ten problem przesÅ‚aÅ‚ po dyskusjÄ™ kpt. juniorów - WÅ‚odek Krysztofczyk. Gdy spojrzaÅ‚em, byÅ‚em przekonany, że przy stoliku skoczyÅ‚bym po prostu w 5. Dlaczego? - W znacznej mierze uzasadnia to...

BogusÅ‚aw Pazur: LicytujÄ™ 5pewnym gÅ‚osem, ponieważ przewidujÄ™, że jeÅ›li zalicytujÄ™ niżej, to prawdopodobnie wróci do mnie 4/, które stawia mnie w niewygodnej sytuacji. Uprzedzam wiÄ™c rozwój wydarzeÅ„ i stawiam pod presjÄ… W, który zapewne dobrze fituje starsze, a jeszcze siÄ™ nie odlicytowaÅ‚ i bÄ™dzie musiaÅ‚ zgadywać na szczeblu 5-ciu.

Także jeden z adeptów SzkoÅ‚y optuje za tÄ… odzywkÄ…:

Jerzy Lubowicz: Co wiemy o rozdaniu? Wiemy, że przeciwnicy majÄ…Â… na linii co najmniej 9 pików i 8 kierów. WiÄ™c nie jesteÅ›my w stanie zapobiec uzgodnieniu przez nich jednego z kolorów starszych (najprawdopodobniej pików). Dlatego sterowanie do kontraktu 3BA (czy to poprzez zgÅ‚oszenie 3jako en passant, czy też 3jako wywiad bezatutowy) nie ma sensu, bo po prostu przeciwnicy nie pozwolÄ…Â… nam kontraktu 3BA grać i uÅ‚atwimy im ewentualne rozegranie kolorów starszych, gdy to oni utrzymajÄ…Â… siÄ™ przy grze. Natomiast możemy w sposób istotny utrudnić graczowi W przekazanie informacji, że fituje oba starsze kolory, poprzez zabranie mu odzywki 4. Dlatego wybieram odzywkÄ™ 5, po której W, majÄ…cy w koÅ„cu niewiele oczek, bÄ™dzie musiaÅ‚ "z marszu" zgadywać:
1) czy opłaca im się w tym rozdaniu bronić,
2) czy poprzez sfitowanie jednego z kolorów partnera nie wepchnie nas w akurat idÄ…cego szlemika karowego, którego, przynajmniej na razie, grać nie zamierzamy.
Jeśli pozwolą… mi 5grać (bo w końcu nikt nie broni partnerowi dołożyć szlemika, jeśli ma dużą… siłę w A i K, a E wszedł z byle czym), to przypuszczam, że nawet za niedogranego szlemika będę miał dużo lepszy zapis, niż ci co wezmą… +300 czy +500.

Ponieważ ja, jak wspomniaÅ‚em, także należę do zwolenników odzywki 5, wiÄ™c spróbujÄ™ wzmocnić powyższe argumentacje.
1. 2wskazaÅ‚o przewagÄ™ miltonów po naszej stronie, a wiÄ™c nasze 5licytujemy po to, by je wygrać, zwÅ‚aszcza, że jesteÅ›my po partii.
2. Nasza karta jest układowa, bo nie chcemy grać 3BA.
3. Skok na 5 nie niesie aspiracji szlemikowych, ale jest licytacjÄ… z bilansu. Ponieważ popartyjnÄ… koÅ„cówkÄ™ warto grać już przy szansach realizacji ok. 40%. Tak wiec nasz skok na 5 powie partnerowi, że szlemika warto grać tylko wtedy, gdy ma ponad jedna lewÄ™ nadwyżki. 
4. 5 przekazuje też niezÅ‚y obraz w kolorach starszych. Na pewno nie mamy trzech zgubnych lew w kolorach starszych, a tym samym jeden kolor trzymamy singlem a drugi królem lub asem. Nie mamy także trzech asów, bo to zbyt dobre wartoÅ›ci do szlemika, by blokować licytacjÄ™ odzywkÄ… 5.
5. W świetle powyższego, odzywkę 5 uważam za co najmniej dobrą.

Inni eksperci byli jednak innego zdania:

Krzysztof Martens: Układ 6-4 ma swoją siłę. Honory w starszych kolorach, nie skłaniają do licytacji. Troszkę zależy od koniunktury.
Lubie licytować - mówiÄ™ 4
.

Podobnie myślą:

Krzysztof Jassem: Gdyby to była kwestia najlepszej dogranej, to zalicytowałbym 3-
pytanie o zatrzymanie (ten "dziwny" polski pomysÅ‚, o którym pisaÅ‚eÅ› Ty lub Wojtek jakieÅ› 2 numery temu w ÅšB). Ale niestety mamy pewność, że nas przelicytujÄ…. Dlatego 4
- boczny kolor.
Alternatywnie 3
jako wskazanie krótkoÅ›ci. Nie ma tylko pewnoÅ›ci, czy partner tak to zrozumie. Jako siÄ™ rzekÅ‚o, podstawowa interpretacja = pytanie o zatrzymanie.

Piotr TuszyÅ„ski: 4, czyli coÅ› chcÄ™, być może ustosunkować siÄ™ do 4 w starszy, być może coÅ› wiÄ™cej. Przy nadwyżkowej rÄ™ce partnera lub wymalowanej mamy szansÄ™ na szlemika. Splinter nie wchodzi w rachubÄ™ bo nawet 12 miltonów u partnera może stworzyć nam problemy na  5.

Dosyć zawiłe spekulacje prowadzi:

Paweł Niedzielski: Pasuję, a w następnym okrążeniu licytuję:
po 3
- 3
po 3
- 4
po 4
- 4
po 4 pikach - 5

co sprzeda układową, ale nie za silną rękę.
Na taką bezpośrednią licytację jestem za slaby.

Pawle, czy partner będzie pracował na tych samych falach? - Wątpię.

Darek Kardas: Pas. Karta o dużym potencjale, tyle że splinter zbyt zawyża licytacjÄ™ i możemy skoÅ„czyć w szlemiku bez dwóch asów. Może siÄ™ czegoÅ› dowiemy użytecznego zanim przystÄ…pimy do szturmu na szlemika.

Darku, czy jak wróci do Ciebie 4bÄ™dziesz dużo mÄ…drzejszy?
Na splintera decyduje siÄ™...

Piotr Busse:  Wydaje mi siÄ™, że przewidujÄ…c przebieg wydarzeÅ„ - oni majÄ… 9+ pików i 8+ kierów - to muszÄ™ przewidywać, że za chwile oni nas przelicytujÄ… wiÄ™c pokazujÄ™ co mam:
singletona pik i kartÄ™ na koÅ„cówkÄ™ (do 10+HCP i fitu karo), a wiÄ™c - 4
.
DrugÄ… licytacjÄ… jakÄ… prawdopodobnie część respondentów zaproponuje jest 4
. To daje może największą przestrzeń, ale przeciwnicy też dostaną okrążenie (4), a więc to może zaprowadzić ich w korzystną obronę.
Jest jeszcze jeden aspekt gry: otóż jak dojdziemy do szlemika, w którym nie bÄ™dzie brakować 2 asów, to oni i tak mogÄ… zalicytować obronÄ™, mimo, że 6
nie da się wygrać...

W licytacji dwustronnej splintery podlimitowe sÄ… normalnoÅ›ciÄ…, chodzi o to, by dać partnerowi obraz rozdania, który uÅ‚atwi podjecie decyzji, gdy przeciwnicy nasz przelicytujÄ…. Tak wiÄ™c, partner powinien mieć na wzglÄ™dzie, że spinter 4
nie musi być "peÅ‚nokrwisty" i majÄ…c wyÅ‚Ä…czenie i minimum siÅ‚y, zgÅ‚osić cue-bid po drodze - 5. Wtedy my wycofamy siÄ™ na 5, informujÄ…c partnera, że do szlemika, oprócz wyÅ‚Ä…czenia, potrzebna nam jest nadwyżka w sile.

JeÅ›li nadejdÄ… kolejne wypowiedzi, kolejnych ekspertów, to oczywiscie je zamieszczÄ™.


Wypowiedzi uczestników SzkoÅ‚y

Marcin Skurzyński:
W każdych innych zaÅ‚ożeniach 5, ale teraz to nie ma sensu. Pasuje aby pokazać zupeÅ‚ny dóÅ‚ (na wysokoÅ›ci trzech pas nieforsujÄ…Â…cy, jak mi siÄ™ wydaje).

ZdzisÅ‚aw Wróbel: Teraz spasujÄ™. Licytacja jeszcze do mnie dojdzie. Jeżeli partner nie podejmie żadnej akcji zgÅ‚oszÄ™ 4, co może być inwitem do koÅ„cówki.

Tomek Branicki: MówiÄ™ 4. I tak za chwilÄ™ bÄ™dziemy podejmować decyzjÄ™ co po 5/wiÄ™c niech mój ma Å‚atwiej w podjÄ™ciu decyzji.

Ciastek: 4.

Karol Suchoń:
4. Karta wybitnie ofensywna i bogata w kontrole. Wprawdzie skrajne 11 PC poza pikami u partnera (D kier, DW karo i KDW trefl nie dają szlemika), ale jest to przypadek wysoce nieprawdopodobny. 4BA nic nie wnosi, gdyż jeśli partner odpowie dwoma lub trzema asami, to nie wiemy, co się dzieje w treflach. Odzywki typu 3, pas, kontra, 4odrzucam - przeciwnicy będą mieli przestrzeń do skakania i to oni będą wiedzieli więcej o rozdaniu niż my.

Piotr Darznik:
3- seminaturalnie sprawdzamy trzymania w kolorach starszych, by spróbować przed 5zagrać 3BA. (3- mam coÅ› w kierach, bojÄ™ siÄ™ o piki).

Wojciech Majchrowski: Na pewno pozycja jest nietypowa, wiÄ™kszość raczej nie ma ustaleÅ„. Ponadto partner nie ma do dyspozycji pasa forsujÄ…cego na tej wysokoÅ›ci. Kontra byÅ‚aby chÄ™ciÄ…Â… Å‚apania przeciwników. PAS i licytacja w nastÄ™pnej rundzie to chyba silniejsza karta. Pozostaje 3, 3, 4i 4. Wybieram 3jako pytanie o trzymanie. Znaczna część moich PC jest w starych, nie chcÄ™ tracić szansy na 3NT ani prowokować 5. Pozostaje jeszcze sekwencja pas a później kontra. Co to znaczy nie wiem, może krótkość w starym, może wÅ‚aÅ›nie pytanie o trzymanie a bezpoÅ›rednie 3 w stary to krótkość??

Zasada ogólna: Pas oznacza brak odchyleÅ„ dodatnich wystarczajÄ…cych do ich zgÅ‚oszenia. I tego siÄ™ trzymajmy.

Zapewne ciekawi Was całe rozdanie. Mnie też, i dlatego poprosiłem Włodka o przesłanie pełnego diagramu. Popatrzmy:

 
 K W 2
 5 3 2
 A D W 5
 K 9 8
 
 10 9 5 4
 D 8 4
 7 3 2
 D W 5
 A 8 7 6 3
 A W 10 7 6
 ---
 6 4 2
 
 D
 K 9
 K 10 9 8 6 4
 A 10 7 3
 

Jak widać 5 wychodzi, a 5 jest jeszcze opÅ‚acalna obronÄ… - za 500. Ale zamieÅ„my waleta pik z dziesiÄ…tkÄ…, a przegramy 5 zaÅ› 5 bÄ™dzie za 300. Ale z kolei, gdy u partnera waleta karo przeniesiemy do trefli, to 5 nadal wychodzi. No cóż, brydż to nie szachy.

Władysław Izdebski




wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl