Ręka S: |
|
West | North | East | South |
|
1 ♦ | ||
pas |
2 ♦* |
3 ♦ * * | ? |
* - odwrotne podniesienie, 4+ kara, bez starszej czwórki, 10+ PC; ** - starsze |
W TRAKCIE OPRACOWANIA - W.I.
Ten problem przesÅ‚aÅ‚ po dyskusjÄ™ kpt. juniorów - WÅ‚odek Krysztofczyk. Gdy spojrzaÅ‚em, byÅ‚em przekonany, że przy stoliku skoczyÅ‚bym po prostu w 5♦. Dlaczego? - W znacznej mierze uzasadnia to...
BogusÅ‚aw Pazur: LicytujÄ™ 5♦ pewnym gÅ‚osem, ponieważ przewidujÄ™, że jeÅ›li zalicytujÄ™ niżej, to prawdopodobnie wróci do mnie 4♥/♠, które stawia mnie w niewygodnej sytuacji. Uprzedzam wiÄ™c rozwój wydarzeÅ„ i stawiam pod presjÄ… W, który zapewne dobrze fituje starsze, a jeszcze siÄ™ nie odlicytowaÅ‚ i bÄ™dzie musiaÅ‚ zgadywać na szczeblu 5-ciu.
Także jeden z adeptów SzkoÅ‚y optuje za tÄ… odzywkÄ…:
Inni eksperci byli jednak innego zdania:
Krzysztof Martens: Układ 6-4 ma swoją siłę. Honory w starszych kolorach, nie skłaniają do licytacji. Troszkę zależy od koniunktury.
Lubie licytować - mówiÄ™ 4♣.
Podobnie myślą:
Krzysztof Jassem: Gdyby to byÅ‚a kwestia najlepszej dogranej, to zalicytowaÅ‚bym 3♠ -
pytanie o zatrzymanie (ten "dziwny" polski pomysÅ‚, o którym pisaÅ‚eÅ› Ty lub Wojtek jakieÅ› 2 numery temu w ÅšB). Ale niestety mamy pewność, że nas przelicytujÄ…. Dlatego 4♣ - boczny kolor.
Alternatywnie 3♠ jako wskazanie krótkoÅ›ci. Nie ma tylko pewnoÅ›ci, czy partner tak to zrozumie. Jako siÄ™ rzekÅ‚o, podstawowa interpretacja = pytanie o zatrzymanie.
Piotr TuszyÅ„ski: 4♣, czyli coÅ› chcÄ™, być może ustosunkować siÄ™ do 4 w starszy, być może coÅ› wiÄ™cej. Przy nadwyżkowej rÄ™ce partnera lub wymalowanej mamy szansÄ™ na szlemika. Splinter nie wchodzi w rachubÄ™ bo nawet 12 miltonów u partnera może stworzyć nam problemy na 5♦.
Dosyć zawiłe spekulacje prowadzi:
Paweł Niedzielski: Pasuję, a w następnym okrążeniu licytuję:
po 3♥ - 3♠
po 3♠ - 4♠
po 4♥ - 4♠
po 4 pikach - 5♦
co sprzeda układową, ale nie za silną rękę.
Na taką bezpośrednią licytację jestem za slaby.
Pawle, czy partner będzie pracował na tych samych falach? - Wątpię.
Darek Kardas: Pas. Karta o dużym potencjale, tyle że splinter zbyt zawyża licytacjÄ™ i możemy skoÅ„czyć w szlemiku bez dwóch asów. Może siÄ™ czegoÅ› dowiemy użytecznego zanim przystÄ…pimy do szturmu na szlemika.
Piotr Busse: Wydaje mi siÄ™, że przewidujÄ…c przebieg wydarzeÅ„ - oni majÄ… 9+ pików i 8+ kierów - to muszÄ™ przewidywać, że za chwile oni nas przelicytujÄ… wiÄ™c pokazujÄ™ co mam:
singletona pik i kartÄ™ na koÅ„cówkÄ™ (do 10+HCP i fitu karo), a wiÄ™c - 4♠.
DrugÄ… licytacjÄ… jakÄ… prawdopodobnie część respondentów zaproponuje jest 4♣. To daje może najwiÄ™kszÄ… przestrzeÅ„, ale przeciwnicy też dostanÄ… okrążenie (4♦), a wiÄ™c to może zaprowadzić ich w korzystnÄ… obronÄ™.
Jest jeszcze jeden aspekt gry: otóż jak dojdziemy do szlemika, w którym nie bÄ™dzie brakować 2 asów, to oni i tak mogÄ… zalicytować obronÄ™, mimo, że 6♦ nie da siÄ™ wygrać...
W licytacji dwustronnej splintery podlimitowe sÄ… normalnoÅ›ciÄ…, chodzi o to, by dać partnerowi obraz rozdania, który uÅ‚atwi podjecie decyzji, gdy przeciwnicy nasz przelicytujÄ…. Tak wiÄ™c, partner powinien mieć na wzglÄ™dzie, że spinter 4♠ nie musi być "peÅ‚nokrwisty" i majÄ…c wyÅ‚Ä…czenie i minimum siÅ‚y, zgÅ‚osić cue-bid po drodze - 5♣. Wtedy my wycofamy siÄ™ na 5♦, informujÄ…c partnera, że do szlemika, oprócz wyÅ‚Ä…czenia, potrzebna nam jest nadwyżka w sile.
JeÅ›li nadejdÄ… kolejne wypowiedzi, kolejnych ekspertów, to oczywiscie je zamieszczÄ™.
ZdzisÅ‚aw Wróbel: Teraz spasujÄ™. Licytacja jeszcze do mnie dojdzie. Jeżeli partner nie podejmie żadnej akcji zgÅ‚oszÄ™ 4♣, co może być inwitem do koÅ„cówki.
Tomek Branicki: MówiÄ™ 4♠. I tak za chwilÄ™ bÄ™dziemy podejmować decyzjÄ™ co po 5♥/♠ wiÄ™c niech mój ma Å‚atwiej w podjÄ™ciu decyzji.
Ciastek: 4♦.
Karol SuchoÅ„: 4♠. Karta wybitnie ofensywna i bogata w kontrole. Wprawdzie skrajne 11 PC poza pikami u partnera (D kier, DW karo i KDW trefl nie dajÄ… szlemika), ale jest to przypadek wysoce nieprawdopodobny. 4BA nic nie wnosi, gdyż jeÅ›li partner odpowie dwoma lub trzema asami, to nie wiemy, co siÄ™ dzieje w treflach. Odzywki typu 3♠, pas, kontra, 4♣ odrzucam - przeciwnicy bÄ™dÄ… mieli przestrzeÅ„ do skakania i to oni bÄ™dÄ… wiedzieli wiÄ™cej o rozdaniu niż my.
Piotr Darznik: 3♥ - seminaturalnie sprawdzamy trzymania w kolorach starszych, by spróbować przed 5♦ zagrać 3BA. (3♥ - mam coÅ› w kierach, bojÄ™ siÄ™ o piki).
Zasada ogólna: Pas oznacza brak odchyleÅ„ dodatnich wystarczajÄ…cych do ich zgÅ‚oszenia. I tego siÄ™ trzymajmy.
Zapewne ciekawi Was całe rozdanie. Mnie też, i dlatego poprosiłem Włodka o przesłanie pełnego diagramu. Popatrzmy:
♠
K W 2
♥
5 3 2
♦
A D W 5
♣
K 9 8
♠
10 9 5 4
♥
D 8 4
♦
7 3 2
♣
D W 5
♠
A 8 7 6 3
♥
A W 10 7 6
♦
---
♣
6 4 2
♠
D
♥
K 9
♦
K 10 9 8 6 4
♣
A 10 7 3
Jak widać 5♦ wychodzi, a 5♠ jest jeszcze opÅ‚acalna obronÄ… - za 500. Ale zamieÅ„my waleta pik z dziesiÄ…tkÄ…, a przegramy 5♦ zaÅ› 5♠ bÄ™dzie za 300. Ale z kolei, gdy u partnera waleta karo przeniesiemy do trefli, to 5♦ nadal wychodzi. No cóż, brydż to nie szachy.
Władysław Izdebski