<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

PROBLEM 21

Problem pochodzi z niemieckiego m-ka Bridge Magazin  9/2007. Swoją opinię będziesz mógł skonfrontować z wypowiedziami ekspertów niemieckich.
Licytujemy systemem naturalnym (
Lepszy Młodszy).
Spróbuj odpowiedzieć na pytanie:


Co zalicytujesz z ręką?
Turniej par (maksy); obie przed, rozd. E.

 Ręka W:
 
 A 7
 9 7 4 3
 K W 8
 A 8 4 3
  
West North East
South
 
1 pas
1  2  pas pas
?      

Tłumaczyła: Joanna Beier
Prowadzący panel:  Christian Schwerdt
 

  punktacja
3  100
ktr.  50
3  30
2 BA  20
3  20

Wielka niepewność, pomimo że większość zgodnie licytuje kolor przeciwnika. Przy komentarzach: “sytuacja jest niejasna”, “nie wiem, do czego zmierzamy”, eksperci ratują się cue-bidem.
Tylko jeden z tych, którzy decydują się na 3, uzasadnia tę decyzje:


Rath: 3. Mała nadzieja na stopera kierowego do 3BA u partnera. Z tymi wartościami końcówki w młodszych kolorach są raczej skazane na niepowodzenie, ze względu na przebitkę kierową. Jeśli partner, zgodnie z moimi oczekiwaniami, nie ma nic w kierach, powiem 4, zapraszając do 5.

Przynajmniej jakiś plan. Ale czy 4 nie wyprowadzi nas za wysoko? I czy 4 jest będzie w tej sytuacji rzeczywiście nieforsujące? Można naturalnie też skontrować. Ale znaczenie tej kontry też nie jest takie całkiem jasne. Negatywna (Klumpp), wieloznaczna (Hopfenheit) lub tez:

Hausler: 3. Ta ręka nie nadaje się na kontrę karną, ani też do podejmowania kroków w kierunku 3BA. Jeśli posiadamy tylko fity 4-3, trefle są lepsze niż inne kolory, bo możemy przebijać kiery po krótkiej stronie.

W tym wypadku kontra byłaby więc karna. Ośmielam się wątpić, że trefle będą tu najlepszym kontraktem. Naturalnie można przebijać kiery po krótkiej stronie. Ale S będzie miał też co najmniej tak krótkie kiery jak E i będzie mógł po prostu nadbijać.
Inna odosobniona opinia:


Farwig: 2BA. Bez komentarza.

Nie mogę niestety rozpoznać, czy Farwig rozumie to jako wywołanie na kolory młodsze. Czy też po dotychczasowej licytacji jego czwarta 9 tak zyskała na wartości, że nadaje się na stopera? Pozostaje jeszcze  naturalna, choć trochę zaniżona odzywka:.

R. Marsal: 3. Kontra powinna być w tej sytuacji karna, na 3 jestem w zasadzie za słaby, 2BA byłoby moim faworytem, jeśli partner to zrozumie jako wywołanie na młodsze.

Dla mnie przekonujące rozwiązanie.
Partner miał:

K W 6 2     10     A D 10 9 6     K 6 3
i kto osiągnął 5, ten miał dobry zapis.
Przeciwnik przegrywa 2 bez dwóch, po optymalnej obronie.WASZE WYPOWIEDZI i moje komentarze

Nim do nich przejdę, chciałbym przeprosić za błąd graficzny, otóż w tabelce licytacji NS byli pomyłkowo oznaczeni kolorem czerwonym, mimo że wcześniej podane założenia (właściwe) to "obie przed". Stąd zapewne tak zajadle (karnie) kontrował 2 Wojtek Bernaciak). Jak się okaże Wojtek osiągnąłby wynik bez dwóch, ale pod warunkiem, że wistuje bezbłędnie.
Najpierw oddaje głos ekspertowi, jakim niewątpliwie jest Lech Ohrysko (mój dawny partner), tegoroczny medalista MP Par.


Lech Ohrysko (07827).  3. Nie widzę problemu. Kontra znaczyłaby, że jednak N przesadził,  3 i 3 nie forsują. Końcówka nie musi nam wychodzić, ale w skrajnym przypadku możliwy jest też szlemik, jeśli partner ma dobrą rękę z singlem kier. Jednak z uwagi na grożącą po ataku kierowym promocję nie będę tego szlemika zbytnio prowokować (chyba że partner podniesie moje 3 do 4).

Przemek Machowczyk (05202). 3. Wydaje się, że jeżeli partner ma wyłączenie w kierach i ciut lepiej, to zagramy dobre 5, jeżeli mniej to 4. A może ma stopera kier - wtedy 3BA. Wróg po partii mówi 2, to coś ma w tych kierach :))

Łukasz Gębalski. 3. Nawet mało doświadczony partner zorientuje się, że to nie jest odzywka naturalna, lecz wskazanie ładnej ręki bez wartości kierowych.

Wojciech Majchrowski. 3. Powinno to obiecywać pełne wyłączenie kierowe i siłę wystarczającą na końcówkę. Kontra byłaby karna, bez atu z bilansu,a 3 i 3 nieforsujące. Jeśli partner ma 4243 to może być niewesoło, ale równie dobrze możemy zagrać końcówkę przy takiej ręce E:
K x x x  A D x x  K D x x.

Marcin Skurzyński. 3. Partner z singlem powie 4 i być może jesteśmy w szlemiku, a z grubym dublem 3BA. Problem będzie z 2 blotkami... - zagramy wtedy 4 lub 4...

Marek. Kontra wznawiająca. Dlaczego E  spasował? - Czy np. singlowa lub druga figura kier tak osłabiła jego rękę i nawet z 6 karami nie miał na powtórzenie koloru? Czy spasował, bo ma układ z czwórką pików, ale nie mógł ich zalicytować (rewers)? Czy tak się zdziwił naturalnym wejściem przeciwnika, że mu mowę odebrało? Jak przekazać partnerowi informację o 24 PC poza kierami na obu rękach (jeżeli w kierach nic się u E nie marnuje) niczego nie psując i mieć możliwość wyhamowania, jeżeli ma np. układ 4-2-4-3. Jeżeli wierzyć? Panu M. Marshalowi (Licytacja dwustronna XXI wieku), to kontra do wysokości dwóch na pozycji przed licytującym jest zawsze wywoławcza/wznawiająca (mam nadzieję, że nawet w takiej rzadkiej sekwencji) i partner coś licytując bardziej ujawni układ. A więc licytuję kontra, w aspekcie wywoławczym.

Paweł Serwatowski. 3 - wyklucza 4 piki, wtedy kontra - wywoławcza.

Jaki charakter ma nasza kontra?
Nie są tego pewni nawet eksperci, o czym pisał prowadzący panel Christian Schwerdt. W takich sytuacjach proponuje się kierować tym co naturalne, a więc kontra jest karna - potwierdza jakość naszych kierów. Przecież we wszystkich innych sytuacjach, gdy przeciwnicy licytują nasz kolor, nasza kontra potwierdza jego dobrą jakość. I niech tak zostanie.

Wojtek Bernaciak. Ktr. - pała! A cóż innego? Wymarzona sytuacja do takiej akcji zwłaszcza, że to turniej na maksy. Równy skład, kontrole, możliwość gry zarówno na przebitki jak i ewentualnie do skrótu, sprzyjające założenia. Moim zdaniem kontra dana \"pod ręką?\" nie obiecuje opozycji atutowej i nie jest w 100% karną lecz mocno propozycyjną. Nie wyklucza czterech pików oraz fitu karowego. Niewątpliwie obiecuje szybkie lewy w bocznych kolorach i gwarantuje przewagę miltonową w rozdaniu. Wszelako
partner mając rękę ukierunkowaną do gry własnej może ją znieść. Wówczas możemy nawet sprawdzić możliwości gry premiowej! Pomarzmy. Np. taka jego ręka:   K x x x    ---   A D 10 x x x  D x x.  A to tylko 11 PC.

O powyższym przypadku już wspominałem. Wojtek widział założenia popartyjne u przeciwników, więc poszedł na maksa. Skontrował z przekonaniem, że partner z renonsem kier kontry nie utrzyma.

Jacek. 2BA. Chciałbym zagrać częściówkę w kolorze młodszym, tylko który kolor będzie lepszy? Proponuję 2BA, które w tej sekwencji nie powinno chyba być naturalne (2 interpretuję jako naturalne wskazanie bardzo dobrego koloru 5+). Mam nadzieję, że ekspert domyśli się mojego układu w młodszych i odpowiednio do swojej karty zalicytuje. Gdybym miał 4 kara - zalicytowałbym 3, mając 5 trefli - 3, zatem 2BA wskazuje na problem z wyborem koloru z układem 3-4.

Czy 2BA jest wywoławcze?
Na pewno 3BA byłoby naturalne. Klasycznie ujmując licytację, 2BA też powinno być naturalne. Nam może wychodzić 2BA w oparciu o longer karowy, a im 2
. Jednak w dzisiejszym brydżu w wielu sekwencjach zrezygnowaliśmy z naturalności odzywki 2BA (np. konwencja Lebensohl). My w panelu poruszamy się  w kanonach licytacji naturalnej, wiec przyjmujemy, że 2BA byłoby właśnie naturalne. Powszechnie znane są przypadki, że jednej stronie wychodzi 3BA a druga ma tania obronę w kolorze starszym. Znane są też sporadyczne przypadki, gdy jednej stronie wychodzi 3BA, a przeciwnikom końcówka w starszy. Wreszcie znane są przypadki, gdy 3BA (2BA) jest opłacalną obroną.
Popatrzmy na rozdanie, które dziś oglądałem w meczu Rosja - Polska (Mistrzostwa Europy):

 
 W 9 7
 A K 7
 A W 7 4
 A D 8
 
 10 6 4
 D W 10 9 4 2
 D 5
 5 2
 A K 8 5 3
 8 5 3
 K 10 3
 7 6
 
 D 2
 6
 9 8 7 2
 K W 10 9 4 3
 

West Gierulski East Skrzypczak
 3  3 BA
 4 !!!  5
 pas  pas  pas  

Na drugim stole B. Pazur (W) także otworzył 3
, ale S.Zawiślak spasował na bezproblemowe w realizacji 3BA.
Proszę zauważyć, że 4
jest opłacalną obroną, ale co ważniejsze postawiło J. Skrzypczaka w niezwykle trudnej sytuacji. Jurek zdecydował się na 5, które już nie wychodziło (w rzeczywistości Rosjanie dokonali cudu - wypuścili 5).

Adrian. 3 - nowy kolor, forsuje. Mądry partner raczej zrozumie, że nie mam 5/5(4) na kierach i treflach. Na początku żałowałem, że w ogóle zgłosiłem kiery. Teraz widzę, że potencjalne figury kierowe u partnera są niezłym zatrzymaniem do 3BA. Po 3 partnera zainwituję końcówkę licytując 4, po pytaniu 3 zgłoszę zgodnie z prawdą 3BA. Szybkie lewy (o których na razie partner nic nie wie) na pewno przydadzą się do gry kolorowej. Gorzej, gdy partner otworzył z minimum w równym składzie...

Czy 3
forsuje?
W licytacji dwustronnej niewiele odzywek forsuje. W kontekście licytacji takie 3
wskazuje longer 5+, ale przecież z siłą forsujacą do dogranej w układzie 4 kiery i 5+ trefli W zalicytowałby 2 w pierwszym okrążeniu licytacji. Nie ma też 5 kierów i 4 trefli w sile forsingu, bo wtedy skontrowałby 2. Wreszcie z układem 4-4 zalicytowałby bilansowe 3BA (ze stoperem i solidnym fitem karo) lub skontrował, wreszcie z blotkami kier - zalicytowałby 3.
Z powyższych rozważań wynika, że 3
jest licytacją w walce, np. z taką kartą:

x     W x x x   ♦  D x  A D 10 x x x.

Nie wiem co Adrian miał na myśli pisząc: "...po pytaniu 3 zgłoszę zgodnie z prawdą 3BA".

Jerzy Lubowicz. 3. N ma solidny kolor kierowy. Partner ma w kierach co najwyżej dwie blotki (może singlowego K lub D) - z lepszymi kierami dałby kontrę, oraz minimum otwarcia, skoro spasował. W tej sytuacji wybieram 3, sprzedające fit w kolorze partnera i siłę inwitu do końcówki. Nie dostrzegam dla tej odzywki lepszej logicznej alternatywy, ponieważ:
1) kontra - w tej sytuacji bez wątpienia karna (w końcu przeciwnik zgłasza nasz kolor) przyniesie nam w najlepszym wypadku jedynie +100, co będzie wynikiem poniżej średniej lub kompletne zero, jeśli to wygrają (co też może się zdarzyć);
2) 2BA nie wchodzi w rachubę, bo wredny N ściągnie na "dzień dobry" 6 lew kierowych i na dodatek może się okazać, że wzięlibyśmy 11 lew grając w kara. Wybieram więc 3 licząc na zapis przynajmniej średni. Jeśli partner ma kartę nieco lepszą niż minimalna, np. K x x x  A D x x x  K D x,  to zagramy końcówkę.

Czy partner ma w kierach co najwyżej dwie blotki? - tak pisze Jerzy.
Otwierający może mieć figurę kier, np. rękę:


W 10 2     K 2     A D 9 7 6     D 6 3

Figura kier nie upoważnia do kontrowania 2, przecież partner może mieć tylko 6-7 PC, a wtedy 2 być może zostanie wygrane z nadróbką.

Sebastian Krzemień. 3.

Jak już wiemy, obie ręce wyglądały tak:

 A 7
 9 7 4 3
 K W 8
 A 8 4 3
 K W 6 2
 10
 A D 10 9 6
 K 6 3

Nasuwa sie pytanie jak zagrać w piki, gdyby ręce wyglądały tak:

 A 7 5 3
 9 7 4 3
 K 8
 D 8 4 3
 K W 6 2
 10
 A D 10 9 6
 K 6 3

West North East
South
 
1 pas
1  2  pas pas
?      

Wygląda na to, że 2
jest nieforsujące i obiecuje dokładnie 4 piki, gdyż z pięcioma kierami byśmy spasowali (ze słabą kartą) albo skontrowali. Ten temat można by rozwijać, ale my poprzestaniemy na tym, co zostało powiedziane.
Władysław Izdebski
wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl