Autor:
Władysław IzdebskiPROBLEM 30
Zaproponuj licytacjÄ™
JakiÅ› czas temu, w pewnym meczu polskiej ligi, licytowano (Wspólny JÄ™zyk):
♠ |
A 10 7 6 4 3
|
♥ |
9
|
♦ |
A 4
|
♣ |
A K W 2
|
|
|
♠ |
8
|
♥ |
A 8 7 5
|
♦ |
K D 10 8 2
|
♣ |
D 8 4
|
|
West |
East |
1 ♠ |
1 BA |
2 ♣ |
2 BA
|
3 ♠ |
pas
|
Porozdaniowa "dyskusja" byÅ‚a bardzo burzliwa! 3BA byÅ‚o odgórne, wychodziÅ‚o 4♠ (oddawaÅ‚o siÄ™ tylko 3 piki), a nawet szlemik w karo (sypaÅ‚ siÄ™ drugi walet).
Kto zawiniÅ‚? Zaproponuj wÅ‚asnÄ… licytacjÄ™ (uzasadnij poszczególne odzywki).
WASZE WYPOWIEDZI i moje uwagi
Ziemowit:
1♠ - 2♣ (drury, bez fitu)
2♠ (u nas góra otwarcia) - 3BA
pas
Ziemowit licytowaÅ‚ wg swoich prywatnych wzorców. A przecież w problemie byÅ‚a narzucona licytacja Wspólnym JÄ™zykiem. Drury - licytujemy po trzecio- czwartorÄ™cznym otwarciu.
Drogi Ziemowicie, nie wymyÅ›laj wÅ‚asnych systemów. Teoria brydża ma już ok. 100 lat. By pchnąć jÄ… do przodu, trzeba zaznajomić siÄ™ z tym, co już zrobili inni.
Andrzej Piesiewicz: WÅ‚adku, sknociÅ‚ licytacjÄ™ E. Już jego pierwsza odpowiedź zakÅ‚óciÅ‚a bilans. W WJ można zalicytowaÅ‚ 1BA w sile 7-9, góra brzydkie 10 PC. W sÅ‚usznie zalicytowaÅ‚ 2♣ - może być tylko 23 PC na misfitach, po 2BA zgÅ‚osiÅ‚ jeszcze nadwyżkowe 3♠ wskazujÄ…c ok. 15 PC i skÅ‚ad 6-4 i teraz 3BA powinien zalicytować E. W ogóle to E licytowaÅ‚ tak, jakby schowaÅ‚a mu siÄ™ jedna Dama.
Zauważ, że w tym rozdaniu nie tylko szlemik karowy jest dobrym kontraktem - równie dobry jest szlemik w trefle.
Moja licytacja:
1 ♠ - 2 ♦
3 ♣ - 3 ♥
3 ♠ - 3 BA
pas
1♠ - oczywiste; 2 ♦ - od 10-ciu na piÄ…tce; 3♣ - nadwyżka, forsujÄ…ce do dogranej; 3♥ - 4 kolor lub cue-bid wyprzedzajÄ…cy uzgodnienie trefli; 3♠ - wyczekujÄ…ce; 3BA - kontrakt koÅ„cowy.
Andrzej, to mój dobry znajomy sprzed lat, który po dÅ‚ugiej przerwie ponownie wróciÅ‚ do brydża. CiÄ…gnie wilka do lasu.
Drogi Andrzeju, już od co najmniej kilkunastu lat odpowiedź 1BA w systemie WJ jest póÅ‚forsujÄ…ca, w sile 7-11 PC. Ten zabieg zostaÅ‚ zrobiony po to, by 2BA w sekwencjach:
1♠ - 2♣/♦ /♥
2♠ - 2BA
byÅ‚o forsujÄ…ce. W ten sposób poprawiono komfort licytacji w strefie koÅ„cówki i szlemikowej.
Prekursorem póÅ‚forsujÄ…cego 1BA (po otw. 1♥ /♠ ) byÅ‚ Piotr GawryÅ›, a forsujÄ…ce 2BA odpowiadajÄ…cego wprowadziÅ‚ jeszcze wczeÅ›niej Krzysztof Martens (patrz System pary Martens-Przybora).
Tak wiÄ™c, proponowana przez Ciebie odpowiedź 2♦ w dzisiejszym WJ nie jest prawidÅ‚owa, gdyż nie pozwala zatrzymać siÄ™ w 2BA, gdy spotkamy u otwierajÄ…cego minimum siÅ‚y.
Prawidłową, zgodną z dzisiejszym WJ, odpowiedzią jest - 1BA. Pisze o tym poniżej Jacek i inni...
Piter:
1♠ (wj) - 2♦ (10+ PC, 5+ kar)
3♣ (15+, 4+ trefle) - 3BA (bilansowe ze stoperem kier)
pas
Już wiemy, że we wspóÅ‚czesnym WJ 2♦ jest zÅ‚Ä… odzywkÄ….
Jacek PiÄ…tkiewicz: Na forsing do dogranej 2♦ jestem za sÅ‚aby, zatem pozostaje 1BA. Rebid 2♣ wydaje siÄ™ być poprawny - na 3♣ mamy wprawdzie siÅ‚Ä™, ale WJ wymaga chyba 5-tki. Na 3♠ siÅ‚a jest również, ale jakość koloru pikowego rozczarowuje, pozostaje zatem 2♣, czyli kolor 4+ w peÅ‚nym zakresie siÅ‚y 12-17 PC. Wprawdzie nie forsuje, ale E spasuje tylko z krótkoÅ›ciÄ… pik i doÅ‚em odpowiedzi. Inwit 2BA wyglÄ…da poprawnie, ale 2♦ wydaje siÄ™ być lepsze, szczególnie w kontekÅ›cie ewentualnej gry premiowej (gdy trafimy 3-kartowy fit karo, wtedy mamy też caÅ‚kiem dobre wyÅ‚Ä…czenie kierowe). WedÅ‚ug mnie zawiniÅ‚ W, 3♠ zinterpretowaÅ‚ bym jako sÅ‚abość (co bowiem zalicytować majÄ…c 6124 i 12 PC?) - dlatego proponujÄ™ 3BA (na inwit bezatutowy E powinien mieć pewne zatrzymanie w kierach). Nie jestem pewien czy w takiej sytuacji można licytować trzeci kolor 3♦ z dubla wnoszÄ…c obawy o czwarty, czyli kiery - jeżeli tak, to wtedy licytacjÄ™ zamknie E, odzywkÄ… 3BA. Zatem licytacja mogÅ‚aby wyglÄ…dać tak:
1♠ - 1 BA
2♣ - 2 BA (10-11)
3BA - pas lub 3♦ (trzeci kolor) - 3BA
albo:
1♠ - 1BA
2♣ - 2♦
3♥ (czwarty kolor) - 3BA
Jacek pisze:
(...) na 3♣ mamy wprawdzie siÅ‚Ä™, ale WJ wymaga chyba 5-tki.
To prawda skok na 3♣ wymaga w WJ piÄ™ciokartu i może odrobinÄ™ silniejszej rÄ™ki. Nasza karta, to 16 PC + 2 pkt za dÅ‚ugość pikowÄ… = 18 pkt, a wiÄ™c jest to strefa inwitu (17-18), ale o 1 pkt nie warto siÄ™ spierać, a wrÄ™cz można siÄ™ w tej rÄ™ce jego dopatrzyć - same kontrole i ukÅ‚ad 6-4.
Dalej Jacek:
WedÅ‚ug mnie zawiniÅ‚ W licytujÄ…c 3♠, zinterpretowaÅ‚ bym to jako sÅ‚abość (co bowiem zalicytować majÄ…c 6124 i 12 PC)?
Wyjaśnia to nam Sebastian:
Sebastian KrzemieÅ„: Licytacja poprawna do ostatniej odzywki E, czyli pasa. Partner odlicytowaÅ‚ 6-4 i nadwyżkÄ™ (bez nadwyżki padÅ‚oby 2♠ w drugim okrążeniu licytacji). 100% winy E.
Otóż Sebastian czytaÅ‚ zapewne książkÄ™ F.Stewarta "Jak zostać brydżowym mistrzem", w której autor zaleca z ukÅ‚adem 6-4 i minimum siÅ‚y najpierw powtórzyć kolor otwarcia, a kolor boczny zgÅ‚osić (w miarÄ™ możliwoÅ›ci) w kolejnym okrążeniu licytacji. Z uk. 6-4 i nadwyżkÄ… zgÅ‚osić najpierw nowy kolor, a później powtórzyć kolor otwarcia.
Tego samego zdania jest:
Jerzy Lubowicz: 100% winy jest po stronie E. W wylicytował kartę - moim zdaniem - prawie idealnie:
zgÅ‚aszajÄ…c najpierw 2♣, a nastÄ™pnie 3♠ pokazaÅ‚ siÅ‚Ä™ 15-16 PC w skÅ‚adzie 6 pików - 4 trefle. Taka sekwencja powinna ponadto informować o sÅ‚aboÅ›ci koloru pikowego (z silniejszym kolorem przy sile 15 - 16 PC powinno siÄ™ zgÅ‚osić inwitujÄ…ce 3♠, a nie pokazywać sÅ‚abÄ… czwórkÄ™ trefl). W tej sytuacji niezalicytowanie przez E 3BA jest kompletnie niezrozumiaÅ‚e.
OczywiÅ›cie możliwe sÄ… inne warianty licytacji z rÄ™kÄ… W, ale wymaga to precyzyjnych ustaleÅ„, jak np. zgÅ‚oszenie w trzecim okrążeniu zamiast 3♠ - 3♥ o znaczeniu 5+ pików - 4 trefle i krótkość kier (i oczywiÅ›cie nadwyżce honorowej). ZupeÅ‚nie dobrze można również po 2BA licytować transferami.
Również E mógÅ‚ sobie \"pomóc\" co nieco, gdyby w drugim okrążeniu zgÅ‚osić skromne 2♦ (na skok 3♦ brakuje mu jednego kara wiÄ™cej). W koÅ„cu jeÅ›li partner ma minimum otwarcia z 5-4, to już na 2BA grozi wpadka a 2 czy 3♦ bÄ™dÄ… nieobkÅ‚adalne. Po zgÅ‚oszeniu przez E 2♦, W miaÅ‚by miejsce do zaakcentowania posiadanej siÅ‚y licytujÄ…c piki z przeskokiem i nie byÅ‚oby wÄ…tpliwoÅ›ci, że należy zagrać koÅ„cówkÄ™ w BA, a gdyby przypadkiem partner - przy posiadanej sile - miaÅ‚ fit karowy, to i wylicytowanie szlemika w karach byÅ‚oby możliwe. Enigmatyczne 2BA dobrze sprzedaÅ‚o siÅ‚Ä™, natomiast zgubiÅ‚o dobry kolor karowy.
Propozycja Jurka, by zgÅ‚osić 2♦ (po 2♣) niezbyt mi siÄ™ podoba, gdyż modelowo powinien to być szeÅ›ciokart w sile do 9 PC. A my mamy aż 11 PC, o których informuje wÅ‚aÅ›nie 2BA.
Jurek też wspomina coÅ› o skoku E na 3♦ (po 2♣), ale jego zdaniem wymagaÅ‚oby to szeÅ›ciokartu.
ŹLE, bo przy sile 10-11 PC i szeÅ›ciokarcie należy zalicytować w pierwszym okrążeniu 2♦. Sekwencja:
1♠ - 2♦
2♥/♠ - 3♦ nie forsuje w WJ
Natomiast sekwencja:
1♠ - 1BA
2♣ - 3♦
wskazuje ekstremalną kartę z pięciokartowym lub lepszym fitem treflowym i wartościami w karach, np. taką rękę E:
♠ xx ♥ xx ♦ ADx ♣ Kxxxxx
Omawialiśmy już kiedyś taki przypadek, kliknij --> Problem 7 (SZKOLENIA).
Wojciech Majchrowski: Do 2BA zgadzam siÄ™ z licytacjÄ…. 3♠ W uznajÄ™ za niedolicytowanie/zakÅ‚amanie charakteru rÄ™ki. E mógÅ‚ oczekiwać rÄ™ki lepszej niż po licytacji 1♠ -1BA-2♠, ale ciÄ…gle nieforsujÄ…cej, np. :
♠ A K x x x x ♥ x x ♦ x ♣A K x x
czy
♠ A K D x x x ♥ x ♦ x x ♣ K W x x
W ma moim zdaniem dwie opcje:
- praktyczne 3BA (wygram, przegram, zremisuję™) lub
- naukowe 3♦ (powinno być 5134 i nadwyżka). W ma kartÄ™ asowÄ… i możliwość gry w piki oraz BA.
Po 3♦ nie ma szans na 3BA ani na 4♠, w zależnoÅ›ci od temperamentu E i stalowych nerwów W skoÅ„czy siÄ™ na 5/6♦.
Wojciech uważa, że jednak 3♠, choć sprzedaje nadwyżkÄ™, to jednak nie forsuje. Moim zdaniem nie ma co dzielić wÅ‚osa na czworo. Przecież E bardzo precyzyjnie sprzedaÅ‚ swojÄ… siÅ‚Ä™ (10-11 PC), wiÄ™c każda nadwyżka u W daje bilans na koÅ„cówkÄ™. OtwierajÄ…cy powinien siÄ™ tylko skoncentrować nad wyborem koÅ„cówki; w kolor czy w BA?
3♦/♥ otwierajÄ…cego, wg klasycznych zasad licytacji naturalnej, powinno wskazywać 3 karty. Dlaczego nie jest to konwencja czwartego koloru? - Ano dlatego, że dotychczasowa licytacja ujawniÅ‚a u E 4 statystyczne kara (niekiedy 5) i to samo dotyczy kierów. Odzywki 3♦/♥ majÄ… sÅ‚użyć wiÄ™c także potencjalnemu uzgodnieniu koloru.
Nie mówiliÅ›my jeszcze nic o ukÅ‚adzie 5-5 u otwierajÄ…cego. Jak zasygnalizować 5-5 z nadwyżkÄ… w sile. Cel ten można osiÄ…gnąć, nadajÄ…c odzywce 3♦ znaczenie konwencyjne, dwuznaczne:
- 3 kara i nadwyżka,
- 5-5 i nadwyżka.
Ale o tym, być może, porozmawiamy innym razem.
PODSUMOWUJÄ„C
1. Z ukÅ‚adem 6-4 chcÄ…c zasygnalizować nadwyżkÄ™ w sile rebidujemy nowym kolorem, a później powtarzamy kolor otwarcia. Z minimum siÅ‚y w pierwszej kolejnoÅ›ci powtrzamy kolor otwarcia, a później w miarÄ™ możliwoÅ›ci (potrzeby) gÅ‚osimy kolor czwórki.
2. PóÅ‚forsujace 1BA generuje nowe problemy, np.:
- jak ma E sprzedać 4+ trefle w sile 6-7, 8-9 i 10-11 PC?
- jak uzgodnić kolor kierowy rozłożony 3-5 i jak zbilansować nasze ręce?
- jak sprzedawać układ 5-5 z nadwyżką.
3. Ci, którzy nie chcieliby sztywno trzymać siÄ™ pkt. 1, a wiÄ™c warunkować wybór rebidu także jakoÅ›ciÄ… kolorów, musieliby w dalszej licytacji posiadać mechanizm ujawniajÄ…cy uk. 6-4 oraz ewentualnÄ… nadwyżkÄ™ w sile.
By rozwiÄ…zać te problemy konieczne jest wprowadzenie rozwiÄ…zaÅ„ konwencyjnych, które już istniejÄ…, ale ja do stosowania ich Was nie namawiam.
Władysław Izdebski