<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

PROBLEM 5

Problem pochodzi z niemieckiego m-ka Bridge Magazin (6/2006). Swoją opinię będziesz mógł skonfrontować z wypowiedziami ekspertów, przede wszystkim niemieckich.

Spróbuj więc odpowiedzieć na pytanie:


Co zalicytujesz z ręką?
Turniej par. NS po partii, rozd. E.

 Ręka W:
 
 8 3
 K D 3
 D 9 6 4
 K 5 3 2

Licytacja:

West North East
South
    1  pas
  2 2 pas  pas
?      
 


Wypowiedzi ekspertów przetłumaczył z niemieckiego - Krzysztof Simm

Panel prowadzi Claus Daehr.

Punktacja:
Kontra = 10,    3
= 4,    2 BA = 2,    4 = 1


Zdecydowana większość ekspertów jest zgodna, że kontra  w tym momencie z pewnością  oznacza dobre podniesienie z trójką atu, przy w miarę regularnym składzie.  

W. Gromóller: Kontra; skoro siedzę przed odzywką 2
, na pewno nie będzie to kontra oparta na lewach pikowych, ale wskazująca dodatkowe wartości. A być może partner ją ukarni.

M. Horton: Kontra, w miarę prosta licytacja i jeżeli partner będzie miał niezłą rękę 3-5-3-2 (albo nawet 4-5-2-2), to będziemy w stanie przeciwnika ukarać. 

J. Silver: Wszelako nie jestem pewny, co taka kontra oznacza, ale dopóki nie jest to kontra karna, to odpowiada mojej ręce.

Na pewno należałoby z partnerem uzgodnić, co oznacza kontra w takiej, dość częstej, sytuacji.

M. Schomann: Kontra; mamy przewagę punktów i chciałbym partnerowi zaproponować grę 2
z kontrą - gramy turniej par! 

No, przynajmniej nie „to jest pairs time“. Mimo wszystko ciut za dużo angielskiego od  kogoś, kto wychował sie w Monte Carlo. (Od naszego tłumacza: Komentator celowo, dla ośmieszenia, miesza angielski z niemieckim/polskim. Chyba się nie lubią...). 

N. Bausback: Kontra. Maksimum, kontra kooperatywna.

R. Depner: Kontra. I znów przegapiłem w pierwszym okrążeniu 2 BA (11-12 pkt z fitem). Nie mogę teraz pokazać inwitującej ręki i o ile partner ma ładne 15 pkt, nie będziemy w stanie znaleźć końcówki. Głęboko wierzący mają w tym zadaniu lepiej: mogą nie tylko wierzyć, ale się i modlić. Ja zalecam: Kontra.   

Popatrzmy, jakie zdanie mają inni paneliści:

Dr. K.-H. Kaiser: 4
. Probuje naprawić mój gruby błąd z poprzedniego okrążenia. Wg podręcznika N. Nikitine „Swiss-Acol“ reka W warta jest nawet 13 pkt. Autor zaleca za każdą figurę w atu doliczać dodatkowy punkt.  

Do liczenia punktów wkradły się najwyraźniej inflacyjne tendencje. Być może p. Nikitine uważa za korzystne przebijanie figurą atutową w krótszej ręce. Skoro już nie ma się ochoty licytować 1
- 4, to trudno dociec, dlaczego pierwszy błąd próbuje sie zastąpić drugim, i to diametralnie różnym.          

S. Auken: Kontra. Maksimum mojej odzywki 2
. Automatyczne z mojego punktu widzenia.

Jak dalece automatyczna jest ta kontra, widać z odzywki partnerki: 

D. von Arnim: 3
. Partner może zwlekać, jak długo zechce.

Według mnie powinna taka odzywka przyrzekać 4-kę kier lub 3-kę kier z singlem. 

H. Hausler: 3
. Siłę na to miałem już w poprzednim okrążeniu.

C. Farwig: 3
. Podniesienie na 2 uważam za nadzwyczaj defensywne. Karta warta jest 3.

O. Herbst: 2BA. To powinno pokazać maksymalna rękę; moja ręka była początkowo minimalna i dopiero poprzez pusty dubleton pik stała się lepsza. Jeżeli partner ma
ADx  Axxxx  Kxx  xx, jesteśmy blisko 4, a zatem muszę mu to zaproponować.     

Tak właściwie, to trudno dostrzec to początkowe minimum.
We Francji 3
uzyskało 10 punktów i zdecydowanie pokonało Kontrę - 5,5 pkt. Niestety, nie podano ręki partnera.   

OD TRENERA

Nadeszło 11 odpowiedzi (wakacje). Oto niektóre z propozycji:

Wojciech Majchrowski: 3. Mam spore nadwyżki i pustego dubla w pikach, planuję wziąć +140. Partner może mieć opozycję tylko, gdy jest słaby, a ja nie mam szybkich lew. Moja kontra byłaby propozycyjna (co najmniej trzeci honor i defensywne wartości).

Adrian Kaczmarek: Kontra. Lokalizacja figur jest niekorzystna. Mimo to , proponuję kontrę; partner z opozycją w pikach ją ukarni. Dodatkowo przeciwnik będący po partii trafi na niekorzystne podziały w kolorach młodszych.

Damian Bober: Kontra. Mike Lawrence nazwałby ją kooperacyjną. Maksimum zapowiedzi 2 (gdyby nie tylko 3 atuty zgłosiłbym wcześniej 3), partner jej raczej nie ukarni, ale może. W grę wchodziłoby jeszcze 2BA, ale mogłoby powstać nieporozumienie: młodsze, czy stoper pik przy ręce dobrej do bez atu.

Mariusz Daszkowski: Kontra. W znaczeniu nadwyżka w sile, punkty rozrzucone, nie mogę pokazać jednego młodszego.

Agnieszka Kurpeta: Pas.

Porozmawiajmy...

Zacznę od najgorszej odzywki - „pas”
Licytując 2byliśmy przekonani, że kontrakt ten wygramy, gdyż nasze podniesienie jest wyjątkowo solidne: 10 PC + 1 pkt za dubletona = 11 pkt. Siła 11-12 pkt przeliczeniowych to strefa inwitu. W swych wypowiedziach uwzględniali ten fakt niektórzy z ekspertów, uważając iż 2♥ było niedolicytowaniem. Tak więc 8 lew na kiery jest niemal pewne, a bilans mamy na lew 9 i przy statystycznych rozkładach należy nam się zapis 140. Pasując, nawet jeśli 2♠ zostanie przegrane bez jednej, weźmiemy tylko 100. W meczu różnica niewielka, w turnieju ogromna. Jestem przekonany, ze pasując na 2♠  zgadzamy się na „zero”. Ta sytuacja nie budzi żadnych wątpliwości ekspertów – wszyscy licytują dalej. Ale nawet w wątpliwej sytuacji typu „wznowić, nie wznowić” skłaniać się należy do aktywnej licytacji, zwłaszcza w turnieju par. Znane jest powiedzenie: W turnieju niekiedy warto, a nawet trzeba, wystawić się za 500, by wziąć ewentualnie 100 (kiedyś porozmawiamy zapewne o takich sytuacjach).

A więc licytujemy, a nasz podstawowy wybór jest między kontrą a 3.
Modelowa ręka na 3
wymaga 4 atutów. Przy dziewięciu atutach przepchnięcie do 3 jest dosyć bezpieczne, zwłaszcza przed partią. To bezpieczeństwo obiecuje nam zasada lew łącznych. Ci co nie słyszeli o tej zasadzie, niech przeczytają np. książkę „Czy licytujesz wyżej, ekspercie” albo „Jak walczyłem z prawem lew łącznych”. W każdym razie z zasady tej wynika, że jeśli mając 9 atutów przegramy 3, to jest niemal pewne, że przeciwnicy mieli do wygrania częściówkę własną, np. tu 2. Tak więc, nawet jeśli przeciwnicy nas skontrują, to zapiszą tylko 100, mając do wygrania grę własną za co najmniej 110.

Czy w omawianej sekwencji kontra ma charakter karny czy też wywoławczy?
Ani karny ani wywoławczy. Wskazuje nadwyżkę miltonową w równym układzie. Nie ma sensu kontrowanie 2
z figurami atutowymi pod ręką rozgrywającego. Rozgrywający skorzystałby z tego ostrzeżenia i wyimpasował nasze figury do granic możliwości.

Przykład

K W x x     K x x     D x x     W x x

Gdy z powyższą ręką podnosimy 1 do 2, wszystkie nasze figury maja statystyczną wartość 10 PC. Ale, gdy przeciwnik z lewej zgłosił 2, nasze figury pikowe podwyższają bilans, ale... - przeciwnikowi, zwłaszcza gdy poinformujemy o nich kontrą. Kontrowanie 2 byłoby dużym błędem!
Licytując
z tą ręką 2, mieliśmy pełne prawo myśleć, iż je wygramy i to raczej bez trudu – mamy aż 10 PC. Gdy usłyszeliśmy 2 oraz pas partnera informujący o braku nadwyżek wiemy, że nasze 2 raczej byśmy przegrali (piki straciły na wartości), zapis wzięliby przeciwnicy. Ale teraz znów pojawiła się nasza szansa na zapis; 2 być może zostanie przegrane, zwłaszcza jeśli nie ostrzeżemy przeciwnika kontrą o złym podziale atutów.

Zapamiętaj

W omawianej sekwencji kontra ma charakter kooperacyjny, wskazuje nadwyżkę i fit tylko trzykartowy. Ostateczną decyzję oddajemy w ręce partnera, który może zamienić ją na karną (w turnieju zapis 200 będzie bliski maksa),  znieść w 3 albo zgłosić kolor boczny, gdy w kontekście dotychczasowej licytacji dojrzy szansę na końcówkę.

Oto kilka przykładów kontry nadwyżkowej:

a)

West North East South
    1 ktr.
  pas 1 2  ktr.*
 

Druga kontra nadal jest wywoławcza, wskazuje nadwyżkę i tylko 3 piki (z czterema pikami - podnosimy piki z bilansu).

b)

West North East South
    1 pas
1 2 pas pas
ktr*      
  * - nadwyżkowa (kooperacyjna)
 
c)    

West North East South
    1 BA 2
  pas pas ktr.*  pas
  * - nadwyżkowa, wywoławcza

  I przykłady kontr karnych:

a)

West North East South
    1 BA pas
pas 2 ktr. pas
  * - karna, bo nasze wartości treflowe są za treflami przeciwnika
 

b)   

West North East South
    1 pas
  2 3 ktr. pas
  * - karna, bo nasze wartości karowe są za karami przeciwnika
 
W temacie kontry polecam znakomitą książkę Mike Lawrence "Kontra wywoławcza" - trzeba ją KONIECZNIE przeczytać.

 

 

 wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl