<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
SPRAWDZIAN 7
Co zalicytujesz?
Licytujemy Wspólnym JÄ™zykiem.

1)
S
W
N
E
  pas
 pas 1
pas 1 1 BA pas
?      
S1:
3   D W 3   A K 8 7 6   A 10 4 3

Odp.: Partner jest po pasie, wiec w żadnym razie 1BA nie ma charakteru naturalnego. KiedyÅ› ten przypadek omawialiÅ›my, 1BA wskazuje 6 trefli i 4 kiery. Z mniejszym ukÅ‚adem kiery-trefle N daÅ‚by kontrÄ™. Mamy znakomitÄ… kartÄ™, można znaleźć u partnera rÄ™kÄ™ z którÄ… sÄ… poważne szanse szlemikowe. StatystycznÄ… decyzjÄ… jest 5
.

2)

S
W
N
E
      1
pas 1 2 pas
?      

S2:
A W 8 3   D 3   9 8 7 6 5   A 3

Odp.: WejÅ›cie partnera jest naturalne, wskazuje co najmniej 6 solidnych kierów w sile otwarcia. Nasza rÄ™ka zawiera znakomite wartoÅ›ci, (wszystkie figury pracujÄ…), potencjalny impas pikowy lub treflowy ma duże szanse powodzenia (figury sÄ… u otwierajÄ…cego). W kontekÅ›cie dotychczasowej licytacji oceniam tÄ™ kartÄ™ na ok. 13 pkt przeliczeniowych. upoważnia to nas do zgÅ‚oszenia koÅ„cówki 4.

3)

S
W
N
E
      1
pas 1 BA ktr. pas
?      

S3:
9 8 7 3   W 9 7 6 5   A D 5   ♣ 3

Kontra partnera jest wywoÅ‚awcza do pików, a wiÄ™c wskazuje krótkość pik i możliwość gry w pozostaÅ‚e kolory. Nasza karta warta jest ok. 11 pkt przeliczeniowych: 7 PC, a ponieważ partner niemal na pewno ma 4 kiery, a wiÄ™c możemy dodać 1pkt za dziewiÄ…tego atuta, plus 2 punkty za singla trefl i coÅ› niecoÅ› za lokalizacjÄ™ figur (wyÅ‚Ä…czenie pikowe). Mamy wiÄ™c tyle, ile potrzeba na inwit 3
.

Postscriptum

Dzień dobry.
Sprawdzian 7, punkt 3.
Jedno wiemy na pewno partner nie ma krótkoÅ›ci pik, bo przeciwnicy majÄ… ich max 7. WyjÄ…tkowo tylko gdy E nie zgÅ‚osi 2
ze sÅ‚abÄ… szóstkÄ…, ale sam Pan uczy, że to gra statystyczna. Czyli partner ma 2 lub 3 piki, musi mieć mÅ‚odszÄ… piÄ…tkÄ™ i oczywiÅ›cie statystycznie to trefle, czyli krótkość karo pewna.
Gdzie do koÅ„cówki nam??
Ze skÅ‚adem zrównoważonym rzadko damy kontrÄ™, bo możemy zrobić bilans stoÅ‚u, im mamy silniejszÄ… rÄ™kÄ™ tym partner sÅ‚abszÄ… i staje siÄ™ to bardzo niebezpieczne.
MówiÄ™ 2
i oddycham z ulgą jak będzie swoje... 3
to szukanie guza i wybranych wartości.
Marcin Skurzyński

* * *
Z listu Marcina na pewno wiemy, kto tu powinien być uczniem, a kto nauczycielem.
Ale na ten niezbyt elegancki w formie list odpowiem i to nie względu na Marcina, ale z prozaicznego powodu, że zapowiedź 3
zyskaÅ‚a uznanie tylko u jednego z Internautów. Warto wiÄ™c spróbować przekonać pozostaÅ‚ych.

* * *

Pozycja śmierci

S
W
N
E
      1
pas 1 BA ?  

Otoczony przez przeciwników N znajduje siÄ™ na tzw. pozycji Å›mierci. Każda jego niezbyt rozważna akcja obarczona jest dużym ryzykiem, a wiÄ™c naraża go co najmniej na silne kalectwo. Wynika to z nastÄ™pujÄ…cych faktów:
1)    Statystycznie przewaga miltonów jest po stronie przeciwników;
2)    Przeciwnicy nie uzgodnili koloru, co obniża szanse na znalezienie przez nas koloru uzgodnionego;
3)    WiÄ™kszość figur przeciwników znajduje siÄ™ po naszej lewej stronie, tj. za naszymi figurami, co niewÄ…tpliwie obniża siÅ‚Ä™ naszej rÄ™ki.

Marcin pisze:
(…) partner ma 2 lub 3 piki…

Otóż partner nie ma trzech pików. Dlaczego? Trzy karty w nieuzgodnionym kolorze przeciwników w sposób diametralny obniżajÄ… siÅ‚Ä™ naszej karty, gdyż już na poczÄ…tek przeciwnicy mogÄ… odebrać nam w nim trzy lewy, np. AK i przebitka (po szczegóÅ‚y odsyÅ‚am do książki „Plastyczna ocena karty”). Na przykÅ‚ad z rÄ™kÄ…:

x x x   A K x x   D W x   D W x

bałbym się dać kontrę na 1
♠  nawet z pozycji pierwszego obroÅ„cy, a w omawianej sekwencji, jako N - milczaÅ‚bym jak grób.

Dalej Marcin pisze:
(…) partner…, musi mieć mÅ‚odszÄ… piÄ…tkÄ™ i oczywiÅ›cie statystycznie to trefle, czyli krótkość karo pewna.

Nie zgadzam siÄ™ z tym. Przecież gramy kontrÄ… wywoÅ‚awczÄ…, a nie dwukolorowÄ…. JeÅ›li E ma ukÅ‚ad 5m-4cc-2-2, to wÅ‚aÅ›nie z piÄ™ciokartem karowym. Dlaczego? - Otóż z ukÅ‚adem 2425 może usÅ‚yszeć od partnera 2
, czego by nie chciał. Natomiast mając uk. 2452, gdy usłyszy 2zniesie w 2informując o pięciu karach i czterech kierach. Jak już wiemy, na pozycji śmierci należy zachować maksymalne bezpieczeństwo, a więc daleko idącą rozwagę. Chyba się zgodzimy, że przed statystyką należy stawiać jednak logikę.

Marcin pisze:
(…) Gdzie do koÅ„cówki nam?? (...) MówiÄ™ 2
i oddycham z ulgÄ… jak bÄ™dzie swoje... 3♥  to szukanie guza i wybranych wartoÅ›ci.

A wiÄ™c, a propos wybranych wartoÅ›ci. Zróbmy zupeÅ‚nie abstrakcyjne zaÅ‚ożenie, że partner (N) posiada:

 x x
 A K x x
 W 10 x
 x x x x
 9 8 7 3
 W 9 7 6 5
 A D 5
 3

takie 8 wybranych miltonów.
Otóż ja chciaÅ‚bym z tÄ… rÄ™kÄ… grać 4
.
Dlaczego?
- Otóż na udany impas karo jest tym razem znacznie wiÄ™cej szans niż 50%. A to dlatego, że otwierajÄ…cy ma dwa razy wiÄ™cej miltonów niż jego partner, a wiÄ™c
K dwa razy częściej znajdzie się w zbiorze figur E niż W.
PodziaÅ‚ kierów jest niemal na pewno 2-2. Gdyby singla kier miaÅ‚ E, to nie zaakceptowaÅ‚by kontraktu 1BA i po kontrze zgÅ‚osiÅ‚by swój kolor boczny, prawdopodobnie trefle. Singelton kier jest także maÅ‚o prawdopodobny u drugiego przeciwnika, gdyż W miaÅ‚by wtedy dwie krótkoÅ›ci: singla kier i dubla pik, a tym samym aż 10 kart w kolorach mÅ‚odszych co – tu wesprÄ™ siÄ™ statystykÄ… - jest maÅ‚o prawdopodobne.
Autentyczne rozdanie (z ligi francuskiej) wyglądało tak:

 A 2
 A K 10 8
 W 10 8
 W 10 9 6
 9 8 7 3
 W 9 7 6 5
 A D 5
 3

ProszÄ™ zauważyć, że N nie miaÅ‚ silnej miltonowo karty, ale do kontry namawiaÅ‚y zwarte sekwensy w kolorach mÅ‚odszych, które przy dowolnym asie (królu) u partnera utworzÄ… wartoÅ›ci impasowe. Jakże mizernie wyglÄ…daÅ‚aby taka karta N:

♠  K x   A 8 4 3   D 8 4   W 7 5 4

Okropność!

S
W
N
E
      1
pas 1 BA ktr. pas
3 pas
 ?  

N: A 2   A K 10 8   W 10 8   W 10 9 6

LiczÄ…c tylko miltony, patrzÄ…c na ukÅ‚ad, można powiedzieć, że mamy minimum, wiÄ™c pas jest automatyczny. Ale, jak siÄ™ zastanowimy gÅ‚Ä™biej, doÅ‚ożenie koÅ„cówki stanie siÄ™ oczywiste.

Dlaczego partner namawia nas do koÅ„cówki, gdy obaj wiemy, że mamy co najwyżej niewielkÄ… przewagÄ™ miltonów nad przeciwnikami?
- Odpowiedź jest prosta. SiÅ‚Ä™ jego karty stanowi ukÅ‚ad oraz lokalizacja figur. Możemy być pewni u niego piÄ™ciu kierów, singla (oczywiÅ›cie w kolorze mÅ‚odszym) i figur poza kolorem pikowym (wyÅ‚Ä…czenie wzmacnia siÅ‚Ä™ karty).
Teraz już odrobina wyobraźni pozwoli nam bez zbytnich oporów zgÅ‚osić koÅ„cówkÄ™. Tak siÄ™ staÅ‚o przy stoliku, a ponieważ impas karowy wychodziÅ‚, wiÄ™c rozgrywajÄ…cy bez trudu skasowaÅ‚ 11 lew.
Jeśli jednak S zgłosi enigmatyczne 2
, o koÅ„cówce nie może być mowy.


4)

S
W
N
E
      1
pas 2 ktr. 3
?      

S4:
D 3   6 5   A 10 4 3   K 7 6 5 4

W tej sekwencji kontra
N niemal stuprocentowo obiecuje 4 piki, gdyż z kolorami mÅ‚odszymi partner ma do dyspozycji wywoÅ‚awcze 2BA. 3 otwierajÄ…cego ma charakter taktyczny, spory ukÅ‚ad (zwykle 6 kierów) ale brak nadwyżki w sile. WÅ‚aÅ›ciwÄ… akcjÄ… z naszÄ… rÄ™kÄ… jest kontra odpowiedź, która prosi partnera o wybór gry w kolorze mÅ‚odszym (z czterema pikami zgÅ‚osilibyÅ›my 3). Nawet jeÅ›li partner, nie bÄ™dÄ…c do koÅ„ca pewny znaczenia naszej kontry, zgÅ‚osi 3, to nasze 4 rozwieje jego wÄ…tpliwoÅ›ci.

5)
S
W
N
E
      1 BA
pas 2 * ktr. 2
?      
* - transfer na kiery.

S5
:
A W 9 7 3   5   K 10 4 3   6 5 4

KontrujÄ…c 2
partner pokazaÅ‚ kara, dobry kolor 5+. Kontra taka ma przede wszystkim na celu wskazanie wistu i oczywiÅ›cie nic nie mówi o innych kolorach. 2 otwierajÄ…cego wskazuje na peÅ‚ny fit kierowy (3 niekiedy 4 kiery).  Pesymista zgÅ‚osi z naszÄ… kartÄ… tylko 3. Za wÅ‚aÅ›ciwÄ… należy uznać próbÄ™ gry koÅ„cówki pikowej. Znakomicie przekaże te intencje skok 3 (kolor + fit). W żadnym razie nie może to być zrozumiane inaczej, gdyż majÄ…c tylko dÅ‚ugie piki zgÅ‚osilibyÅ›my je już w poprzednim okrążeniu (w WJ-cie sÅ‚uży temu konwencyjne 2 - multi), albo teraz - licytujÄ…c tylko 2.

 
6)
S
W
N
E
   
1
ktr. 1 ktr. 2
?      

S6
:
A W 9 7    K 10 5 3    4 3   A D 4

Kontra partnera jest karna, obiecuje 4 piki (przeciwnicy w tej sekwencji czÄ™sto blefujÄ…, W z fitem karowym zajmuje starszy kolor). Licytujemy to co chcemy grać, czyli 2.                  


SPRAWDZIAN 8
Jaki charakter ma kontra?
Licytujemy Wspólnym JÄ™zykiem.

1)
S
W
N
E
1
1  pas 1 BA
ktr.      

Kontra jest wywoÅ‚awcza do kierów, obiecuje ciekawy ukÅ‚ad i nadwyżkÄ™. Na przykÅ‚ad tak zalicytujemy z rÄ™kÄ…:
A D 6   7   A K 5 4 3   D W 9 7

2)

S
W
N
E
 1 pas
 1 pas
2 ktr.
   

Kontra jest wywoÅ‚awcza do kierów. Na przykÅ‚ad tak zalicytujemy z rÄ™kÄ…:

A W 9 6   7 2   A 5 4   A D 9 7

3)

S
W
N
E
 1 1 ktr.  1  
 ktr.      

We Wspólnym JÄ™zyku kontra N obiecuje obie starsze czwórki (to ustalenie jest standardem też na Zachodzie). Sprytny E majÄ…c fit karowy może próbować zabawy w kotka i myszkÄ™ zajmujÄ…c kolor, dlatego nasza kontra powinna być karna i wskazywać nadwyżkÄ™. Z minimalna kartÄ… lepiej natychmiast uzgodnić piki odzywkÄ… 2
. Francuzi dopuszczają też, iż taka kontra wskazuje na silny, bezatutowy wariant otwarcia 1. Warto o tym porozmawiać z partnerem.

4)
S
W
N
E
 1 3 ♣  ktr.

OczywiÅ›cie kontra jest negatywna. Tak zalicytuje N nie tylko, gdy posiada obie starsze czwórki, ale także z jednÄ… czwórkÄ… starszÄ… i np. fitem karowym, by w razie czego zagrać 4
. Można dyskutować jaka powinna być siÅ‚a takiej kontry. Krzysztof Martens uważa, iż powinna to być siÅ‚a zapewniajÄ…ca bilans na koÅ„cówkÄ™ (patrz książka "Ocena karty, decyzje licytacyjne"). Jest to jednak dosyć odosobniona opinia. OczywiÅ›cie nie powinna to być zbyt sÅ‚aba karta, jesteÅ›my już wysoko, wiÄ™c musimy zapewnić sobie bezpieczeÅ„stwo dalszej licytacji.                

5)
S
W
N
E
1 pas 1 2
ktr.      

Kontra fit
- wskazuje 3 piki, nie wyklucza poważnej nadwyżki, ale też jej nie obiecuje.

6)
S
W
N
E
 1
pas
2 2
 ktr.



Karna - odpowiedź two over one zapewnia przewagę siły po naszej stronie. Kontra z pozycji otwierającego jest karna. Zaś po pasie S i W, kontra N na wznowieniu jest kooperatywna, wskazuje jedynie na brak innej rozsądnej licytacji (układ BA bez fitu pik).

WYNIKI
Sprawdzian okazaÅ‚ siÄ™ trudny. Najlepiej wypadli ZdzisÅ‚aw Wróbel i Jacek Komorowski zdobywajÄ…c po 9 pkt na 12 możliwych. NajsÅ‚absi osiÄ…gnÄ™li zaledwie 4-5 pkt.
Władysław Izdebski




wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl