<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

PROBLEM 14

Problem pochodzi z m-ka Australian Bridge 11/2002. Swoją opinię będziesz mógł skonfrontować z wypowiedziami ekspertów australijskich i amerykańskich.

Spróbuj odpowiedzieć na pytanie:


Co zalicytujesz z ręką?
Mecz; obie przed, rozd. E.

 Ręka S:
 
 A K D W 5
 A 10 2
 K 9
 K D 3
  
West North East
South


 2 *  ktr.
 pas 3  pas  ?
 * - słabe dwa
    
Tłumaczyła Joanna Beier

Panel prowadzi Peter Smith.
Punktacja
Odzywka Eksperci Punkty
3  13  100
 4BA   8
   90
4   1
   30
4   2      0

Ustalenie systemowe mówi, że po otwarciu słabe dwa stosujemy konwencję Lebensohla. Tutaj zgadzam sie z Alderem, że poinformowanie o tym w przypisku byłoby pomocne. Niemniej jednak, niezależnie od dokładnych ustaleń, ja osobiście miałem problemy z zaakceptowaniem odpowiedzi 4 Stepharda i Jonesa. Jones wyraził nawet obawę, że może wpaść za -800! A co niby ma oznaczać zalicytowanie przez partnera koloru przeciwnika? - wyjątkowo kiepska ręka bez żadnej figury? Ach, rozumiem, pewnie czytaliście niedokładnie i myśleliście przez pomyłkę, że to LHO (West) zgłosił 3♥ ! Soloway miał ten sam problem, bo skontrował.

Ale powróćmy do rzeczywistości. Partner chce grać końcówkę, nawet jeśli mamy minimum na naszą kontrę wywoławczą, podczas gdy my mamy 22 punkty. Najwyraźniej powinno nas to podekscytować, ale co robić?

ISHMAEL DEL'MONTE: 4BA. Pytam o asy i 6 albo 7BA.

PAUL LAVINGS: 4BA. Na początku najważniejsze - czy partner ma dwa asy? Jeśli tak, to sprobuję 5BA po drodze do 7 lub 7BA. Nie widzę możliwości, by sie dowiedzieć, czy partner ma singla w kierach.

TIM BOURKE: 4BA. Zbyt wielka subtelność byłaby przesadą. Potem 5BA - zaproszenie do szlema, jeśli N ma dwa asy.
Ale właściwie, to co cue-bid partnera dokładnie obiecuje?

MICHAEL COURTNEY: 4BA. Jako że 2BA byłoby Lebensohlem, to cue-bid (3) pokazuje cztery piki i siłę na końcówkę.

JILL COURTNEY: 4NT: Czy 3 to Lebensohl, który pokazuje cztery piki, bez stopera kierowego? Przynajmniej ja w ten sposób stosuję tę konwencję. Jeśli jest inaczej i jeśli partner ma jedną lub dwie kontrole, kontrakt pikowy będzie pewnie właściwy. Jeśli partner jednak próbuje pokazać obydwa młodsze kolory, nadal możemy osiągnąć właściwy kontrakt.

Rzecz w tym, ze 3 było odzywką ogólnie forsującą, która ani nie obiecywała pików i stopera kier, ani też temu nie zaprzeczała. W każdym bądź razie Blackwood mi się podoba. Co może być prostszego?

MATTHEW THOMSON: 3. Być może nie zrozumiałem problemu. Cue-bid jest niewątpliwie forsujący do uzgodnienia koloru. Proste 3 wydaje sie oczywiste.

Jest oczywiste, jeśli tylko uświadomimy sobie, że przecież nie musimy się spieszyć.

LARRY COHEN: 3. Nie ma pośpiechu z wielkimi czynami. Oczywiście, że myślę o szlemie, ale być może następna odzywka partnera pomoże mi zadecydować, czy będę grał 6 czy 7. Jasne, że ten cue-bid jest forsujący, obiecuje kontynuację licytacji przez N: na całym świecie, na północy i południu od równika.

Jeśli nie, to na pewno będzie bardzo nieładny post mortem. Niemniej jednak bylem zaskoczony tak dużą liczbą fachowych uwag w odpowiedziach.

RON KLINGER: 3 (jeśli tylko jestem pewny, że to nie może być odpasowane). Jeśli tylko istnieje chociażby cień wątpliwości, zgłoszę od razu 4BA, ale wolałbym mieć możliwość wcześniejszego uzgodnienia koloru.

PETER FORDHAM: 3. Forsujące, spodziewam się od partnera 4 i po tym zacznę te całą keycard (Blackwoodową) - rutynę. Jeśli partner spasuje 3, wtedy być może wpisze +260 po naszej stronie, a nazwisko partnera na pewno usunę z listy ekspertów!

MARSHALL MILES: 3. Nie wyobrażam sobie, żeby partner najpierw głosił cue-bid a potem spasował moją odpowiedź. Partnera kolejna odzywka może mi się później przydać. Prawie na pewno zapytam w następnym okrążeniu o asy, niezależnie od tego, czy partner dokładnie wie, który kolor ustaliliśmy.

Miles trafnie zauważył, że licytując najpierw 3, a dopiero potem 4BA możemy się po drodze czegoś pożytecznego dowiedzieć. KeyCard (Blackwood na 5 wartości) byłby bardziej pomocny niż zwykły Blackwood, zwłaszcza, jeśli partner zgłosi na przykład kara. Obstawanie od razu wyłącznie przy pikach - tak jak to niektórzy planują - też nie jest zbyt mądre, zawiera ryzyko złego rozkładu atutów, podczas gdy moglibyśmy mieć 13 lew z góry w bez atu. Jeśli potwierdzimy fit, wiele przemawia naturalnie za kontraktem pikowym.

DAVID BEAUCHAMP: 3. Cue-bid partnera forsuje do uzgodnienia koloru. Jeśli on powie 4, to wtedy zastosuje Blackwooda, zakładając, że partner ma 2 asy, a wtedy - 7.

MICHAEL WARE: 3. Nie jest łatwo znaleźć jakieś uzasadnienie, żeby po prostu nie zgłosić 7BA – w turnieju par na pewno tak zrobię. Ale w końcu udało mi sie znaleźć hipotetyczną rękę, z która partner licytuje 3 i mimo tego 7BA nie wychodzi.

x x   A x x x x x  D x   A W x.

Jako że znajdujemy się w forsującej do końcówki licytacji i nie ma pośpiechu, to zobaczę co partner odpowie na 3, potem Blackwood i szlem po każdej jego odzywce, oprócz kar, jeśli partner nie ma ani damy D ani też króla (kier). Tak to można prostą sprawę pokomplikować!

RICHARD SOLOMON: 4. Chciałbym, ale nie mogę zapytać o asy, bo 4BA w tej sytuacji u mnie znaczyłoby: wybierz młodszy. Mam nadzieje, że partner powie 4, a wtedy mogę zapytać o asy.

A jak się zapytasz o asy, jeśli partner zgłosi 5 w młodszy? Zbliżamy sie do końca.

PAUL YOVICH: 3. Naturalnie, pożytecznie opisujące rękę i forsujące.Czy ktoś z was spasował już w tej sytuacji 3 w realnym turnieju?Wasze wypowiedzi:

Agnieszka Kurpeta: 4.

Stolarz: 4.

Wojtek Bernaciak: 4.  Można dywagować co do składu i siły ręki partnera. Osobiście dopuszczam taką licytację już od solidnego, długiego koloru młodszego i... nic z boku (!) bowiem enigmatyczna choć limitowa (myślę, że gramy Lebensohlem) licytacja 3 w młodszy często nie doprowadzi do odgórnego 3BA. Możliwa oczywiście jest dowolna silna ręka, włącznie z 4 blotkami pikowymi. Moim zadaniem jest poinformowanie partnera o potędze mojej ręki, tym samym zainteresowaniem grą premiową. Odzywka 4 dobitnie przekaże moje aspiracje szlemikowe. Wysokość i miano kontraktu uzależniam od reakcji partnera. Mam nadzieję, że gramy "podwyższonym" Blackwoodem 5BA.

Paweł Serwatowski: 4. Wszystko inne było by dla mnie zbyt ryzykowne...

Przemek Machowczyk: 4BA. Pytam o asy i przy dwóch asach licytuje 7BA, a przy jednym 6. Prosto do celu.

Marian Anisimowicz: 4BA. Potrzebna mi jest właściwie tylko informacja o ilości asów; kolor uzgodniony mam. Jeśliby partner miał np. bardzo silną dwukolorówkę na młodszych, może przenieść mojego szlema pikowego na bezatutowego - wie, że mam figury w młodszych kolorach. Oczywiście partner nie będzie miał trudności z interpretacją 4BA; z silną młodszą dwukolorówką zalicytowałbym 4BA od razu po 2.

ssmmaakk: 6BA.

Marcin Skurzynski: 7BA. Co tu kombinować, nie chcę zagrać jakiegoś cue-bidu. Zawsze preferuję rozwiązania najprostsze. I tak nie ma jak się dowiedzieć o asy. A poza tym N pyta o trzymanie kier, tzn, że E ma K , czyli żaden as im się nie mieści...

Sebastian Krzemień: 7BA. Asy mamy na pewno wszystkie (wystarczy policzyć do 40-tu). Mamy 11 lew z góry. Nawet jeśli zabraknie trzynastej lewy, to się ją wykombinuje - zakładam, że gramy w widne - wszystkie brakujące figury ma E.

Wojciech Majchrowski: 7BA. Zakładam, że partner dysponował konwencją Lebensohla. Wówczas powinien mieć 12+ PC i rękę w miarę zrównoważoną bez 4 pików (modelowo 4-4 w młodych). Prawie na pewno nie ma zatrzymania kier (ryzyko gry ze złej ręki lub przekroczenia 3BA). Dla formalności można spytać o asy.

Adrian Kaczmarek: 3. Łatwiej licytowałoby się, gdyby partner zalicytowal z bilansu. Teraz jestem zmuszony wskazać charakter poprzedniej odzywki, a nie jest  to łatwe po nic nie mówiącej odzywce partnera (zapewne pyta o trzymanie kier). Mimo to, charakter mojej ręki sugeruje grę w kolor, przynajmniej do czasu uzyskania jakichś dodatkowych informacji od partnera.

Łukasz Gębalski: 3. 3 partnera forsuje do wysokości 3BA. Z chęcią od razu zapytałbym o asy, aby nie komplikować licytacji, ale 4BA powinno być w tej sekwencji bilansowe (ok 18-19PC) i inwitować szlemika, a my mamy bilans na co najmniej 12 lew.

Jurek Guzowski: 3. N licytując 3 (wywiad BA, bez 4-ki pik) zobowiązał się do jeszcze jednej odzywki; dlatego licytuję 3. Teraz po prawdopodobnych 4 (4), zalicytuję 4, co powinno mocno unaturalniać PIKI, wskazując jednocześnie na kontrę objaśniającą. Dalej powinno już być łatwiej.

Jerzy Lubowicz: 3. 3 partnera jest forsingiem do dogranej, próbuję więc uzgodnić kolor do gry, a następnie sprawdzę, czy aby nie brakuje jakiegoś asa.


OD TRENERA

Ponieważ wielokrotnie w tekście pojawia się słowo Lebenshol, więc ci co nie znają tej konwencji niech klikną "Konwencja Lebenshola" i zaznajomią się z tą konwencją, która we współczesnym brydżu stała się standardem (jej odmiany różnią sie w szczegółach).
Prowadzący panel Peter Smith po
winien podać informację o stosowaniu przez parę NS konwencji Lebensohla, także jej wersji - niestety tego nie zrobił.
My się oprzemy na wersji Lebenshola popularnej w Polsce. U nas odzywka 3
wyklucza 4 piki, jest wywiadem BA, choć może być niekiedy wskazaniem dwukolorowej ręki na kolorach młodszych.
Słusznie więc nadmienił Wojtek Bernaciak, że niekiedy tak zalicytujemy z ręką opartą o longera młodszego, z którą chcielibyśmy grać 3BA, jeśli partner ma stopera w kolorze przeciwnika, np.:

 W 10
 9 4 2
 A K 10 7 6 5
 9 4
 A K 7 6
 K 7
 D 9 4
 D 10 8 7

West North East
South


 2 * ktr.
 pas 3  pas  3 BA
 pas  pas  pas  
    
Kontra obiecuje fity, więc akcja N jest jak najbardziej słuszna.
W ogóle musimy mieć świadomość, iż w wątpliwych sytuacjach N będzie licytował do przodu. Gdyby otwarcie było 1, N z powyższą kartą mógłby skoczyć na 3, oddając ostateczną decyzję w ręce partnera, zaś po otwarciu 2 musi podjąć odważną decyzję, spróbować gry 3BA.
Zauważmy, że ma on (N) do wyboru trzy dosyć szerokie strefy siły:

0-6 PC       --->   licytuje 2BA jako przygotowanie sign-off
7-9/10 PC   --->   zgłoszenie koloru własnego;
11/10+PC   --->   przesądza końcówkę.

Oczywiście te limity PC są orientacyjne, sporo przecież zależy od układu ręki N. Chociażby w zaprezentowanym powyżej przykładzie N ma tylko 8 PC, a uznał, że na ewentualną końcówkę 3BA to wystarczy. Tak więc nie ma tu mowy o precyzyjnym bilansowaniu (brak przestrzeni). W sytuacjach granicznych N zgłosi często końcówkę licząc na lekką nadwyżkę u partnera (kontrującego). Ma więc tu zastosowanie bilans statystyczny.
Przykład:

    
West North East
South


 2 ktr.
 pas 3   pas  ?
    
3 jest bilansowe, ale ten bilans jest niekiedy wątpliwy, np. N mając rękę:

9 8    W 9 8    A D 9 8 5    W 10 8

zdecydowanie powinien zalicytować bezpośrednie 3
, a nie sign-off na karach, które może być przecież znacznie słabsze, np.:

9 8    W 9 8    W 9 8 5 4    W 10 8

Stąd wynika, że w powyższej sekwencji (po bezpośrednim 3), S powinien licytować dalej tylko z dosyć wyraźną nadwyżką.
Po tym wstępie wracamy do naszego panelowego problemu:

 Ręka S:
 
 A K D W 5
 A 10 2
 K 9
 K D 3
  
West North East
South


 2 *  ktr.
 pas 3  pas  ?
 * - słabe dwa
    
Teraz już wiemy, że N wcale nie musi mieć dwóch asów, np. mógł tak zalicytować z ręką:

 9 3
 9 4 2
 A D W 7 6 5
 W 4
 A K D W 5
 A 10 2
 K 9
 K D 3

Tak więc licytowane przez niektórych z Was 7BA jest odzywką złą. Zdecydowanie lepiej wygląda Blackwood 4BA. Tylko czy na pewno 4BA jest Blackwoodem. Ośmiu ekspertów było tego zdania. Nie popiera ich Łukasz Gębalski. Zauważył on, iż kontrujący może mieć silną rękę BA, np. taką:

A W 8    A D 8    K D 8 5    K 10 8

Czy to już wystarczy na szlemika? Mówiliśmy, że w tej trudnej sytuacji nasz partner mógł bilans na 3BA nieco naciągnąć, no bo co miałby chociażby zalicytować z ręką:

 10 7 3
 9 4
 A W 6 4
 A D 5 3
 A W 8
 A D 8
 K D 8 5
 K 10 8

Weźmy odwróćmy nieco sytuację:


West North East
South


2  ktr.
 pas 3 BA   pas  ?

Czy teraz 4BA byłoby traktowane jako Blackwood, czy też jako inwit BA? Jestem przekonany, że teraz zdecydowana większość ekspertów
(jeśli nie wszyscy) traktowałoby tę odzywkę jako naturalny inwit, zgodnie z zasadą:

Podniesienie naturalnej odzywki BA do 4BA jest inwitem szlemikowym, np.:
1BA – 4BA; 1 – 1 – 2 BA – 4BA; itd.

  A przecież licytacja:


West North East
South


 2  ktr.
 pas 3   pas  ?

e-N-a przekazuje chęć gry w BA. 3 mówi: chcę grać 3BA, ale nie mam stopera kier. Sytuacja jest więc intencyjnie analogiczna do poprzedniej, tylko kto inny ma stopera kier. Popieram więc Łukasza, iż 4BA w omawianej sekwencji panelowej powinno być naturalne.
Ale jedno jest także pewne, że z autentyczną ręką:


 Ręka S:
 
 A K D W 5
 A 10 2
 K 9
 K D 3
 
nasze 3
jest licytacją forsującą. Może być wręcz odzywką wyczekującą, np.:

A W 8 2    D 8    K D 8 5    K 10 8

by partner zgłosił 3BA z półtrzymaniem kierowym (
W-x-x). W każdym razie zgłoszenie teraz przez partnera 4/ należy uznać za licytację nieforsującą, wg. zasady:

Jeśli dążąc do 3BA stwierdzimy brak zatrzymania w jednym z kolorów, to możemy zatrzymać się w kontrakcie 4 w młodszy.

Natomiast opóźnione 4BA, np.:

West North East
South


2  ktr.
 pas 3  pas  3
pas 4  pas 4BA

 będzie Blackwoodem.

West North East
South


 2  ktr.
 pas 3   pas  4

Co znaczy 4?
Myślę, że modelowo powinna to być krótkość, a więc trójkolorówka, np. tak bym zalicytował z ręką:

A W 8 2    8    K D 8 5    K 10 8 7

Tu też można podeprzeć się zasadą:

Podniesienie koloru wywiadu bezatutowego na poziom czterech
 wskazuje krótkość.


W tym momencie proponuje zakończyć nasze rozważania. Myślę, że wystarczająca dużo sobie powiedzieliśmy w tym temacie, choć zapewne nie wszystko. Resztę być może powiemy sobie przy innej okazji.
No cóż: Im głębiej w las, tym więcej drzew.

Władysław Izdebski

wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl