<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 51

Problem pochodzi m-ka Le Bridgeur 10/2009, wiÄ™c bÄ™dziesz mógÅ‚ swÄ… opinie porównać z wypowiedziami ekspertów francuskich.

Turniej par, WE po partii, rozd. N.
Co zalicytujesz z ręką S
(system licytacyjny Lepszy MÅ‚odszy):

 RÄ™ka S:
 D 5 2
 10 8 6
 A 8 3
 D 9 8 4

West North East South
   1 pas  1 BA
 2
 pas
 pas ?

Panel prowadził: Lionel Sebbane

  punktacja Liczba gÅ‚osów
2  100 14
pas  70 7
ktr.  20 2
3  10 2

W tym problemie z licytacji dwustronnej na niskim szczeblu jury jest bardzo podzielone, mimo, że nieznaczna większość skłania się ku 2.

Rombaut
dobrze podsumowuje rozumowanie tej grupy ekspertów: 2. Kontra jest propozycyjna, a 2BA żąda wyboru miÄ™dzy 2BA, a 3. Mam wiÄ™c do wybory ktr., 2, 2BA, 3(nie bÄ™dÄ™ pasowaÅ‚ z 0 PC w kierach). Wybór jest delikatny. Bez żadnej opozycji w kierach, nie chcÄ™ proponować kontry, wolÄ™ wiÄ™c 2, które pozwala partnerowi powiedzieć 2BA jeżeli trzyma dobrze kiery lub 3.

Bessis
tak samo: 2. Trzy dobre piki, semi-fit w trefle, bez punktów w kierach. Wznowienie ewidentne. Kontra jest propozycyjna z trzecim starszym honorem.

Ta licytacja 2
ma tÄ™ przewagÄ™, że zostawia wszystkie drogi otwarte. WiÄ™kszość innych zwolenników 2licytuje tak, bo nie chcÄ… zostawić przy grze przeciwników.

Lorenzini
: 2. powinno znaczyć 3 piki i poparcie w treflach. W każdym razie nie zamierzam im pozwolić grać

Barucchi
: 2. Gramy w turnieju i trzeba walczyć, bo zostawienie przeciwników na wys. 2, gdy mamy prawdopodobnie przewagÄ™ siÅ‚y, bÄ™dzie czÄ™sto zÅ‚e.

Franceschetti
: 2. Rodzaj kontry wywoławczej z 3 pikami. 0/1 nie zamierzam im pozwolić grać 2, jak mogę mieć fit 9 trefli.

Toff
i Volc również chcÄ… bronić częściówki, ale obaj proponujÄ… 3, zapominajÄ…c o możliwoÅ›ci taniego zalicytowania 2. Rozgrzeszam ich jednak, ponieważ jest to odzywka prowadzÄ…ca do katastrofy (patrz post mortem), którÄ… sam daÅ‚em przy stoliku.

Dwóch ekspertów wybiera kontrÄ™: to prawda, że to zostawia jeszcze wiÄ™cej dróg otwartych niż 2
. Ale trzeba ustalić, co taka kontra znaczy. Maksimum i punkty w kierach? W standardzie francuskim kontra otwierajÄ…cego w takiej sekwencji jest wywoÅ‚awcza – np. K W 4 A D 9 7  A K 7 5 3. Nie ma wiÄ™c możliwoÅ›ci skontrowania karnego interwencji, chyba, że odpowiadajÄ…cy wznowi kontrÄ…. Ta sekwencja jest źródÅ‚em czÄ™stych nieporozumieÅ„ i wymaga doprecyzowania. Kontra odpowiadajÄ…cego powinna wskazywać rÄ™kÄ™ maksymalnÄ… na odpowiedź 1BA, z 8 PC i 3334 to chyba przesada.

Lévy
: Pas. Nie mam aż tyle, żeby myÅ›leć, że przelicytowanie do 3 bÄ™dzie korzystne. LiczÄ™ na to, że bÄ™dziemy siÄ™ lepiej bronić niż inni, którzy też bÄ™dÄ… grali 2i zanotujemy niezÅ‚y rezultat.

Quantin
: Pas. Nic w mojej karcie nie każe mi licytować dalej. Gdybym jednakże licytowaÅ‚, to daÅ‚bym kontrÄ™. Pozwala znaleźć najlepszÄ… częściówkÄ™ (2, 3, 2, ktr., 2BA).

Thuillez
: Pas. nie mam nic więcej niż przyrzekałem.

Marion Canonne: Pas. Pech, jeżeli partner ma cztery trefle i 3
było dobrym kontraktem. z ręką 4333 nie ryzykuję przelicytowania, zwłaszcza, że nie jest pewne czy oni maja fit.

Post mortem
: Turniej klubowy, luty 2009.
Ręka partnera:

A W 9    K W 7    W 10 9    K 6 5 2

W standardzie francuskim należy z tą ręką pasować na 2
, bo kontra byÅ‚aby wywoÅ‚awcza. Ale jak chyba siÄ™ domyÅ›lacie, wygrywajÄ…ce byÅ‚o wznowienie kontrÄ…. Partner pasowaÅ‚ i zapisywaliÅ›cie 500 (95%). Pas przynosiÅ‚ 200 i 70%. Po 2 partner znosiÅ‚ na 2BA i robiÅ‚ swoje za 50%. Na 3 padaÅ‚a kontra (atu 4-1) i za –100 byÅ‚o jajo (10%).
OczywiÅ›cie nie istnieje ogólna recepta pasować czy licytować na niskim szczeblu. jeżeli przeciwnicy majÄ… fit, to należy licytować. Jeżeli nie mamy pewnoÅ›ci, to lepiej spasować i siÄ™ bronić – oczywiÅ›cie zakÅ‚adajÄ…c, że wistujemy lepiej niż sala.

Wasze wypowiedzi

Adam Pietrzak: 2
.

ZdzisÅ‚aw Wróbel: LicytujÄ™ 3
.

Jerzy Lubowicz: Wybieram 2. Ponieważ 1BA wykluczyÅ‚o czwórkÄ™ pik, nie mogÄ™ zmylić tym partnera. InformujÄ…c o trójce pik Hxx i ficie 3+ w treflach (to na wypadek braku u partnera czwórki pikowej). Z uwagi na posiadany ukÅ‚ad (brak dubla w czerwonym kolorze) uważam ten wybór za nieco lepszy niż bezpoÅ›rednie 3. A poza tym to w koÅ„cu maksy. Partner z czwórkÄ… pik spasuje, a bez niej - w zależnoÅ›ci od posiadanej rÄ™ki - wyniesie w 2BA lub 3, po których oczywiÅ›cie spasujÄ™.
Nie licytujÄ™ 2BA ponieważ - jak sÄ…dzÄ™ - w systemie lepszy mÅ‚odszy obiecuje to siÅ‚Ä™ inwitu do koÅ„cówki i pewnie "coÅ› lepszego" w kierach.
Wykluczam wybór kontry, bo jest niemal pewne, że partner jÄ…Â… ukarni nawet z dublem kier, a wtedy spodziewany wynik to albo maks albo kompletne zero.
OczywiÅ›cie pozostaje także możliwość wyboru pasa, co może od czasu do czasu dać dobry wynik z rozdania. Najczęściej jednak pas da wynik sÅ‚aby. A ponadto trudno przypuszczać, aby wybór pasa byÅ‚ wyborem wiÄ™kszoÅ›ci uczestników panelu. Raczej bÄ™dzie to wybór nielicznych. 

Jurku,
Nie zgadzam siÄ™, że partner TwÄ… kontrÄ™ zamieni na karnÄ… z dublem kier. Czyżby Twoja kontra miaÅ‚aby być karna? Jak można karnie kontrować, np  z trzeciÄ… figurÄ… w impasie, przy równowadze miltonów?

PaweÅ‚ Serwatowski: PAS. ChciaÅ‚bym obÅ‚ożyć 2, a mój zrównoważony skÅ‚ad idealnie nadaje siÄ™ do obrony, a nie gry wÅ‚asnej.

Zgadzam się z Pawłem.

C
iastek: Pas. 2wygląda solidnie i pomimo założeń nie zdecyduję się na propozycyjną kontrę. Obawiam się, że partner nie ma opozycji kierowej i będziemy ratować się 2na siedmiu atutach lub 3.

Piotr Darznik: Jak dla mnie do wyboru jest pas i ktr. Jesteśmy przed partią więc wybieram KTR (parter widzi po licytacji, że mam układ ok 3334, 3343, 3244 i wybierze coś sensownego).

Wojciech Majchrowski: W klasycznym WJ tylko byÅ›my ziewnÄ™li i spasowali. Gdy 1jest z 4 kart, mamy olbrzymie szanse podjÄ™cia walki i uzgodnienia trefli. Kontra w tej pozycji byÅ‚aby do wyboru (50-75% karnoÅ›ci - zamieÅ„my damÄ™ na asa. Pokusa pocaÅ‚unku Å›mierci jest wielka, ale partner miaÅ‚ już okazjÄ™ skontrować i tego nie uczyniÅ‚. 5 kar mieć nie powinniÅ›my (bo 1zalicytowalibyÅ›my wczeÅ›niej), podobnie starszej czwórki. Przed partiÄ… możemy powalczyć licytujÄ…c 2 - pasuj lub popraw na trefle/BA. Zalicytowanie 3to stawianie wszystkiego na jednÄ… kartÄ™, partner może mieć w najgorszym przypadku 4333, 4423, 3433.

PODSUMOWANIE

ProwadzÄ…cy panel -
L. Sebbane podał autentyczna rękę i czekające na nas zapisy:

Ktr. = +500, maks,
pas = +200, 70%
2
= +120 (za 2BA), 50%
3
♣ = -100 (z kontra), zero

Chce zwrócić uwagÄ™ na fakt, jak ogromne znaczenie w grze na maksy odgrywajÄ… zaÅ‚ożenia. Gdyby przeciwnicy byli przed partiÄ…:

ktr = +300 (maks) - nic się nie zmieniło;
pas = +100, a nam szÅ‚o 2BA za +120 -  wyraźnie straciliÅ›my;
2
= prowadziło do 2BA = +120 - zyskaliśmy, wynik byłby powyżej średniej;
3♣ = -100 (z kontra), zero - nic siÄ™ nie zmieniÅ‚o.

Z powyższego wynika, że trzeba być bardziej aktywnym, nie odpuszczać rozdania, gdy oni sÄ… przed partiÄ…. W strefie częściówki, w grze na maksy, trzeba dążyć do zapisu wiÄ™kszego niż 100. ZapisujÄ…c +110 mijamy tych, którzy majÄ… +100.

West North East South
   1 pas  1 BA
 2
 ?
   

Co znaczy kontra otwierajÄ…cego?
W klasycznym ujęciu - jest karna.
Jednak we wspóÅ‚czesnym brydżu co raz wiÄ™cej par gra, kontra wywoÅ‚awczÄ…. Takie rozwiÄ…zanie ma jeszcze wiÄ™kszy sens po otwarciach w kolor starszy:

West North East South
   1 ♠  pas  1 BA
 2
 ?



Odpowiedź 1BA jest niejednorodna co do składu, jest zbiornikiem wszelkich rąk o sile 6-10 PC. Nadwyżkowa, wywoławcza kontra N na 2daje największe szanse na znalezienie przez NS optymalnego kontraktu.
Do tego rozwiÄ…zania namawiam, ale wymaga to dyskusji z partnerem.
Oczywiście, my nie mieliśmy takiego ustalenia. Kontra N byłaby karna.
Co znaczy kontra na wznowieniu?

West North East South
   1   pas  1 BA
 2
 pas
pas
?

1. Gdy kontra N na 2byÅ‚aby wywoÅ‚awcza, to obowiÄ…zujÄ… te same mechanizmy co przy grze kontra negatywnÄ…, S z krótkoÅ›ciÄ… kier (dublem) wznawia licytacje kontrÄ…, gdyż partner może mieć opozycjÄ™ w ich kolorze.
Czy taka wznawiajÄ…ca kontra S obiecuje nadwyżkÄ™? Wg części ekspertów francuskich tak.
Ale, czy na pewno?
- Odwołam się do analogii z kontra negatywną:


West North East South
1  
 2   pas  pas
?
   

Z pozycji W wznawiamy z krótkoÅ›ciÄ… trefl, także z kartÄ…  minimalnÄ…, np. takÄ…:

A 9 8    K W 7 6 5   A 10 9    5 2

Mamy trochÄ™ lew defensywnych i krótkość trefl , a tym samym możliwość gry w pozostaÅ‚e kolory.

Powróćmy do omawianej przez nas sekwencji (zmieniamy zaÅ‚ożenia na obie przed):

West North East South
   1   pas  1 BA
 2
 pas
pas
?

N majÄ…c kartÄ™:

A W 9 3    K W 7 2    W     A W 6 5

spasował na 2
, bo kontra byłaby wywoławcza.
Jeśli jednak S nie wznowi z kartą:

K 10 4    9 4    A 10 8 2     D 7 6 5

To przeciwnikom siÄ™ upiecze.
Ważniejsza jest tu krótkość kier, gdyż partner nie majÄ…c karty upoważniajÄ…cej do zamiany naszej kontry na karnÄ…, bÄ™dzie miaÅ‚ komfort wyboru kontraktu wÅ‚asnego. NiewÄ…tpliwie z zupeÅ‚nym minimum, przy braku lew defensywnych lepiej spasować, ewentualnie licytować 2
.
Natomiast unikaÅ‚bym wznowienia z trzema kierami. Trzy karty w kolorze przeciwnika, to najgorszy przypadek dawania kontry wywoÅ‚awczej. ZostaÅ‚ on szczegóÅ‚owo opisany przez M. Lawrence w znakomitej książce "Plastyczna ocena karty" (przeczytajcie koniecznie!).
Z powyższego wynika, że
na wznowieniu jestem zwolennikiem kontr wywoÅ‚awczych w każdej sytuacji, gdyż taka filozofia postÄ™powania prowadzi do gry z kontrÄ…, gdy kolor przeciwników dzieli siÄ™ u nas 2-4, a nie 3-3, zaÅ› przy rozkÅ‚adzie 2-3, w razie potrzeby, bÄ™dziemy mieli możliwość gry w uzgodniony kolor wÅ‚asny. Taki sposób postÄ™powania ma jeszcze te zaletÄ™, że nie prowadzi do nieporozumieÅ„ w parze.
Jak widać z niektórych wypowiedzi ekspertów francuskich, nie wszyscy podzielajÄ… ten poglÄ…d, mimo że grajÄ… z pozycji N kontrÄ… wywoÅ‚awczÄ…, np.:

Bessis: 2. Kontra byłaby propozycyjna z trzecim starszym honorem.

Dziwna logika tej wypowiedzi dotyczącej kontry w kontekście ustaleń obowiązujących w standardzie francuskim.
Jednak inni kontrowali z przesłaniem znalezienia optymalnego kontraktu, np.:

Quantin: Pas. Gdybym jednakże licytowaÅ‚, to daÅ‚bym kontrÄ™. Pozwala znaleźć najlepszÄ… częściówkÄ™ (2, 3, 2, ktr., 2BA).

A więc Quantin uważa, że kontra jest wywoławcza, a jak się możemy domyślać, nie skontrował ze względu na zupełne minimum i układ.

Słuszna jest więc uwaga prowadzącego panel L. Sebbane:
W standardzie francuskim kontra otwierającego w takiej sekwencji jest wywoławcza, np.:
 K W 4   9   A D 9 7   A K 7 5 3.
Nie ma wiÄ™c możliwoÅ›ci skontrowania karnego interwencji, chyba, że odpowiadajÄ…cy wznowi kontrÄ…. Ta sekwencja jest źródÅ‚em czÄ™stych nieporozumieÅ„ i wymaga doprecyzowania.


MyÅ›lÄ™, że te rozważania zainicjujÄ… dyskusjÄ™, w wyniku której wypracowany zostanie konsensus w Waszej parze 
Władysław Izdebski






wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl