<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 77           ***

Mecz; obie
po partii, rozd. E.

 Ręka S:
 
 A D 6
 K 7 6
 7 6 4 2
 5 4 3
 
West North East South
 
 
  1
pas
1 BA 2 ♥    3 ♣  ?

 
Co zalicytujesz?


Czekam na Wasze odpowiedzi.Wasze wypowiedzi i moje komentarze

Rozbieżności w ocenie karty są bardzo duże.

Tomek Branicki
: Pas. Piki się dzielą więc kiery mogą się nie dzielić. Łatwo postawić 200 zamiast 110, a to może być najniższy wymiar kary.

Tomku,
Partner w sytuacji, gdy przeciwnicy ujawnili już minimum ok. 20 PC (a mogą mieć ich znacznie więcej), w założeniach popartyjnych zameldował się na poziomie dwóch. Należy więc u niego spodziewać się dobrego sześciokartu, np.: AW108xx. A gdybyś dokładnie przeanalizował licytację, wiedziałbyś, że ma on na pewno co najmniej sześć kierów. O tym za chwilę...

Jacek Zwoliński: 3. Trudna decyzja - dobre wartości pod warunkiem ze partner ma K - mimo równego składu nie wróżącego nic miłego muszę powiedzieć 3

Jerzy Lubowicz
: Analiza dotychczasowej licytacji wskazuje, że:
1) partner ma czwórkę pików, a przeciwnicy po 3 sztuki,
2) partner ma dokładnie 6 kierów (najprawdopodobniej z A oraz D), W - 3 karty w kierach, a E - singla.
3) przeciwnicy mają niewielką przewagę siły, a E zalicytował 3z silną czwórką, czyli wykonał akcję raczej nieco nietypową, choć licytacja sugeruje, że W posiada 5-6 kart w treflach (skoro nie ma żadnej starszej czwórki i nie podniósł kar).
Gołym okiem widać, że przeciwnicy na trefle wezmą albo 9 a nawet 11 lew (gdy W ma K), a my na kiery albo 10 lew (gdy K ma partner, albo ma go E ale bez waleta), albo 9 lew (gdy partner ma waleta pik), a w skrajnym przypadku - zaledwie 7 lew (jeśli partner ma piki bez figury i impas nie stoi).
Jeśli na drugim stole "nasi" pozwolą przeciwnikom grać 2, stracimy w rozdaniu 6 - 8 imp. Taktyka nakazuje więc chyba zalicytować 3- o ile z własnej woli partner nie podniesie kierów do czterech - liczyć na remis z rozdania. 4"w ciemno" byłoby jednak sporą przesadą, bo bez kontry nam tego nie pozwolą grać, a postawienie choćby tylko 200 (o 500 i 800 nie wspominając), będzie stratą poważną. Ponadto może się też zdarzyć, że wepchniemy przeciwników w "obronę" 5, której nie damy rady obłożyć i oddamy 750 (bez kontry im tego przecież nie puścimy) i strata z rozdania wyniesie aż 13 imp, co będzie zupełną katastrofą.

Wiele wniosków wyciągniętych przez Jurka jest zdecydowanie właściwych:

1) partner ma czwórkę pików, a przeciwnicy po 3 sztuki,

2) partner ma dokładnie 6 kierów (najprawdopodobniej z A oraz D), W - 3 karty w kierach, a E - singla.

Te dwa wnioski wynikają z faktu, że W odpowiedzią 1BA wykluczył starszą czwórkę.

Trzeci wniosek Jurka:
3) przeciwnicy mają niewielką przewagę siły, a E zalicytował 3z silną czwórką (...)

Otóż E ma 9 kart w kolorach młodszych, singla kier i pewność uzgodnienia koloru młodszego, gdyż 1BA wskazuje na 7+ kart w kolorach młodszych (z układem 3343 mogą być 4 kara). Mając zagwarantowane łącznie co najmniej 16 kart w kolorach młodszych E nie musi mieć silnej czwórki trefl, ani też specjalnej nadwyżki w sile.
Dalsze wywody Jurka to czarnowidztwo. Przecież partner wchodząc 2nie wiedział, że zastanie u nas fit kierowy, figury w drugim swoim kolorze oraz maksymalną miltonowo kartę. Mając niskie figury w kolorach młodszych nie ryzykowałby popartyjnego wejścia na poziomie dwóch przy statystycznej przewadze miltonów u przeciwników. Nie musiał też ryzykownie wskazywać wistu na kontrakt bezatutowy, gdyż to on byłby wistującym.
Bardziej pozytywnie myślą:


Zdzisław Wróbel
: Jedyną odzywką inwitującą jest tutaj 3. Kontra mogłaby wskazywać na 4 piki. Partner może mieć układ niezrównoważony, prawdopodobna czwórka pik. Mamy więc dobry miltonaż (punkty w naszych kolorach). Licytuję więc 3. 3byłoby tylko przepychanką.

Marcin Skurzyński
: Wybór mamy miedzy 3a 3. Partner ma 4 piki i 5 kierów więc w młodszych nie marnuje się za wiele i to przeważa za 3. Z jakąś ciekawą ręką partner dołoży końcówkę.

Marcinie, już wiemy, że partner ma 6 kierów.

Kazimierz Adamski
: Licytuję 3. Powinno to być nadwyżkowym uzgodnieniem kierów.Odpowiedź 1BA i rebid 3wskazują, że przeciwnicy mają uzgodnione trefle. Partner ma najwyżej 2 trefle. Możliwe że wszystkie moje miltony są… bazowe. Partner bez marnujących się wartości w kolorach młodszych powinien dołożyć 4. Gdybym zalicytował zwykle 3byłoby to przepychem w walce o zapis, np z kartą typu: D1087  K96  D752  65

Wojciech Majchrowski
: Zasadniczo możemy być pewni 4 pików u partnera. W świetle braku wejścia 2karo na starych bądź kontry bardzo możliwy jest układ 6-4. Z taką lokalizacją honorów mówię 4.

Tak, właściwą zapowiedzią jest 4
! Co ciekawe, jeśli partner ma w kierach AW10xxx będzie wiedział, że kiery dzielą się 3-1 i damę trzeba impasować u W. Nie należy przerzucać odpowiedzialności na partnera odzywką 3, bowiem jest to sytuacja, która w pełni upoważnia nas do odzywki 4.
Dla zrównoważenia pesymizmu Jurka, prezentuję optymistyczny wariant rozdania (dla łatwiejszego czytania zmieniłem pozycje graczy):


 
 A D 5
 K 7 6
 7 6 4 2
 5 4 3
 
 K 8 2
 9
 K D W 5 3
 K W 9 8
 9 4 3
 D 4 3
 A  10 9
 D 10 7 6
 
 W 10 7 6
 A W 10 8 5 2
 8
 A 2
 

Na kontrakt 4jest 11 lew. Kontrakt 5dosyć łatwo obłożymy bez czterech, za 1100, a 5dla odmiany też za 1100!
Władysław Izdebski


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl