<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Krzysztof Lisicki
Artykuł z m-ka BRYDŻ 5/1972
Krzysztof Lisicki
Niepozorna perła

Cudowne, wirtuozowskie rozgrywki, które potem lotem błyskawicy obiegają całą prasę światową, zdarzają się najczęściej, a właściwie zostają zauważane na ogół na wysokości dogranej, lub gier premiowych. Czy słusznie? Przecież strefa częściowego zapisu dostarcza rozgrywającemu z reguły niewspółmiernie większej ilości problemów i zagadek, niż zrealizowanie np. szlemika na krzyżowy, czy atutowy przymus, który dla zaawansowanego brydżysty jest zwykłym samograjem. Dziś opowiedzieć chcę o perle rozgrywkowej, która dzięki niepozorności kontraktu, została niesłusznie zapomniana i niezauważona. Jednemu z mniej znanych mistrzów amerykańskich Marshallowi Spitzowi zdarzyło się podczas Letnich Mistrzostw USA rozgrywać 2BA z rękoma jak poniżej:

 
 6 5 4 2
 D 4
 A 10 9 5
 D 6 5
 
 K W 8
 W
 D 8 7 4
 10 9 8 7 3
 A 10 9 7
 K 10 8 6 2
 W 3
 4 2
 
 D 3
 A 9 7 5 3
 K 5 2
 A K W
 

Po pierwszym wiście treflowym rozgrywający utrzymał się w ręku i zagrał małego kiera do damy, oddając lewę na króla. Dziesiątka pik pobita została damą i królem przez W.
Drobna niedokładność obrony została teraz nielitościwie wykorzystana przez Spitza. Zagranego trefla zabił damą w dziadku, po czym nastąpił udany impas siódemką kier. Teraz rozgrywający oddał pika. Obrona ściągnęła dwie lewy, a rozdanie sprowadziło się do końcówki:



 6 
 ---
 A 10 9 5
 6

 ---
 ---
 D 8 7 4
 9 8
 7
 10 8 6 
 W 3
 ---

 ---
 A 9
 K 5 2
 A


E ściągnął ostatniego pika, na którego W nie czekając na rozgrywającego zrzucił niepotrzebną ósemkę trefl.
Zastanów się jak wziąć wszystkie lewy.

*   *   *
Spitz myślał dość długo, po czym zdecydowanym ruchem położył na stole... asa trefl!!! Sprawdźcie sami, że tylko to zagranie pozwala na wzięcie reszty lew. Jeśli bowiem E zagra kiera, rozgrywający zaimpasuje dziewiątką i grając asa postawi w przymusie gracza W. Natomiast gdy E zagra małe karo, S weźmie cztery lewy w tym kolorze, jeśli zaś waleta, rozgrywający utrzyma się królem i asem kier znowu wprowadzi w pozycję przymusową przeciwnika z lewej. Rozdanie doprawdy niezwykłe: jedynie pozbycie się wygrywającej karty prowadzi do sukcesu.



wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl