Autor: Włodzimierz Krysztofczyk

Włodzimierz Krysztofczyk
Trzecia szkoła

G
adget 2 stosujemy wszyscy. Właściwie konwencja ta jest niezbędna i trudno sobie wyobrazić, że można z niej zrezygnować. Okazuje się jednak, że niekiedy licytujemy tak, jak byśmy nigdy o niej nie słyszeli.
Omówmy na razie sekwencję klasyczną:

West East

Odzywka 2 w podstawowym wariancie jest próbą ustalenia jakości fitów w kolorach starszych. W ten sposób sprzedajemy wszystkie inwitujące ręce z kolorem 5+.
Sytuacja zmienia się, gdy do licytacji włączy się przeciwnik.

1  1  ?

Już tu zaczynają się problemy. Co zrobić z pięcioma kierami? Są dwie szkoły.

1. Szkoła turniejowa

1  1  2 ♥*
* - nie forsuje

1  1 ktr.
pas    1 BA pas   2 ♥*
* - forsuje na jedno okrążenie
.
2. Szkoła meczowa

1  1  2 ♥*
* - forsuje na jedno okrążenie

1  1 ktr.
 2 ♥*
* - nie forsuje

Jak widać, przyjęto tu inne zasady forsingu. Żadna z metod nie daje jednak odpowiedzi na pytanie: co z rękami pośrednimi i piątką kier? Tymi, z którymi bez wejścia wroga zalicytowalibyśmy w drugim okrążeniu gadget 2.

Załóżmy, że gramy szkołą turniejową i mamy taką rękę:

Ręka W:
 K D 8 7 6
 A D 4

1 1  ktr.
pas ?

2 forsuje. N licytuje więc dalej. Jeżeli partner ma fit karo wszystko jest o.k. Z misfitem łatwo może się okazać, że minęliśmy ostatni wychodzący kontrakt 2. 2 BA z jednym trzymaniem pikowym przy podziale 5-2 lub gorszym nie jest dobrym pomysłem. Ręce NS mogą wyglądać na przykład tak:

K D 6 4 3
 K 7 6
 K D 8 7 6
 A D 4

2 BA jest bez szans, 2 zależy od podziału kierów. Aby temu zaradzić część graczy przyjęła następujące ustalenie:

1  1  ktr.

Ostatnia odżywka jest nieforsująca i wskazuje siłę inwitu. Ustalenie to jest jednak wyraźnym odstępstwem od reguł licytacji po kontrze negatywnej.
Można także przyjąć, że w powyższej sekwencji gramy gadgetem 2. To ustalenie niewątpliwie bardzo ułatwiłoby nam licytację rąk pośrednich, lecz ma ten sam mankament: trzeba je zapamiętać, jest bardzo sztuczne. Ponadto część graczy uważa, że po wejściu przeciwnika nigdy nie stosuje się gadgetu 2, a licytuje naturalnie.
Nawiasem mówiąc to ostatnie stwierdzenie jest bardzo dyskusyjne i dobrze byłoby kiedyś do niego wrócić.
Rozważmy jeszcze jedną sekwencję (znowu szkoła turniejowa):

1  1  ktr.
2 pas

Teraz z pięcioma kierami mówimy kontra. Taka kontra silnie sugeruje longer 5+, można ją jednak dać także z ręką zrównoważoną, na przykład:

S1 x x x     D x x x     A x     A D x x
S2 x x     K D x x x     x x    A D x x

Praktycznie, jeżeli partner ma fit kierowy, musimy grać końcówkę. Tutaj nie ma miejsca na inwity.
Może więc szkoła meczowa?
Tu z rękami pośrednimi i kolorem 5 jesteśmy w tym samym miejscu. Kto nie wierzy niech sam sprawdzi.
Moi koledzy z drużyny i ja także gramy szkołą turniejową. Regularnie trafia się też znana sekwencja:

1  1  2 .

Równie regularnie notujemy wyniki od -100 do rekordowych -400. No bo co ma zrobić N z kartą:

D W 9 x     K 4     A D x x     W x x x

Praktycznie każda misfitowa ręka to strata. Dlatego proponuję:

3. Szkoła trzecia

1  1  2 *

* - 5+ kierów, ok. 10 PC, nie forsuje ale zachęca do dalszej licytacji, ręka z którą bez interwencji E zalicytowalibyśmy w drugim okrążeniu PRO na przykład:

A 4   K W 7 6 5   D 8 7   6 5 2
9 6   K D 10 7 5   K 7   K 10 6 4

Pozostałe ręce licytujemy przez kontrę.

1 1  ktr.

2 - 5+ kierów, do pasa (6-9 PC)
2 - forsing do dogranej, dopuszcza 5+ kierów.

Pora na przykłady:
a)

D W 5 4
 A D 8 4 2
 K W 8
 D W 8 7 6

1  1 ktr.   pas

Kilka słów komentarza. Po zalicytowaniu 1BA nie ma jednoznacznej decyzji, równie dobrze można powiedzieć 2. Jednak, gdyby S miał fit pikowy zapewne zgłosiłby 2.

b)

A 8 7 6 3 2
 K D 8
 K D W 3 2

1  1 ktr.   pas
2 pas
2  pas
3 pas 3 pas
3 pas 4 pas
4 pas

2 - zalicytowanie 2 wskazywałoby na wariant słaby (6-9 PC), a na 3 mamy za słaby (za krótki) kolor. 3 - powinna być czwórka, ale ile razy można powtarzać tak słabe kara. 3 - dobra piątka. 3♠ - wywiad brak podtrzymania. 4 - akt rozpaczy.
Na koniec krótki sprawdzian.

1  1 2    pas

Co zalicytujesz-z rękami:

1) A 7 3 2     9 8     A K W 5 4     6 5
2) A W 3     8     D W 4 3 2     A W 9 2
3) A 8 7     7     A D W 9 3     K D 4 3
4) K 7     6     K W 10 7 6 4     A W 7
5) K 5 4     D 4     A K W 6 4 2     K 10

Odpowiedzi:
1)    pas, decyzja oczywista
2)    2BA - do pasa
3)    3 - naturalne, forsujące na jedno okrążenie
4)    3 - naturalne, nieforsujące
5)    2♠ - kolor przeciwnika forsuje do 3BA lub częściówki 4♣/.

Jakie są zalety „trzeciej szkoły"? Chyba już widać. Pora więc na skruchę i przedstawienie minusów:
- statystyka, bowiem przedstawione rozwiązanie nadaje się głównie do otwarcia 1. Po otwarciu 1 jego skuteczność jest mniejsza, częściej bowiem otwierający ma kartę zrównoważoną.
- rozwiązanie nie jest dostatecznie sprawdzone w praktyce.