<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
Co zalicytujesz?

Mecz; obie strony przed partią.

West North East Ty
 2  pas  pas  ?
  * słabe dwa

Co zalicytujesz z kartami:

a) W 8 6 5   7   K W 7 6   A 9 6 5
b) D 10 7 6 5   9   K 10 9 8 4   A 5
c) D W 7 6   9 5   A W 10 8 4   A 5
d) A D 5   D 8 7   A K W 4   ♣  9 8 7
e) A D W   K 8 7   A K 9 8   K 8 7
f) A 5   K 8 7   A K W 10 6 5   A 7
g) A D W 7 6 5   ♥  A 5   K D 9 8   8
h) A 5   K D 10 7 2   K 8   D 8 7 2

Odpowiedzi
a)
Ktr. Układ wzorcowy do wywoławczej kontry. Na wznowieniu, nawet na poziomie dwóch, siła może być nieco mniejsza (10+PC). W sytuacjach granicznych zawsze kieruj się charakterem ręki: z ręką układową, dającą dużą szansę uzgodnienia koloru - wznawiaj.

b)
2
. Znowu układ zdecydowanie przemawia za wznowieniem licytacji. Kontra nie jest jednak dobrym pomysłem z dwóch powodów:
1) mamy pięć pików, układową rękę, z którą powinniśmy sterować przede wszystkim końcówkę pikową,
2) grozi nam odpowiedź 3
, a my przecież chcemy grać w piki lub kara.

c)
Ktr. Z tak ładną kartą nie możemy odpuścić rozdania. Gdy partner zgłosi 3
, powiemy 3. Rozsądnie jest przyjąć, że taka sekwencja wskazuje tylko rękę dwukolorową 4-5+ z czterema pikami i nie wymaga nadwyżki w sile - nie jest kontrą objaśniającą na karach. Za takim ustaleniem przemawia statystyka. Niestety, będziemy w znacznie gorszej sytuacji, gdy przyjdą nam cztery piki i pięć trefli - kontra grozi nam odpowiedzią 3. Dlatego niektóre pary preferują tzw. kontrę dwukolorową (też ma swoje wady).

d)
2BA. Na wznowieniu, na poziomie dwóch nie obniżamy limitu siły. Z siłą 12-14 PC i układem nie nadającym się do kontry lub wejścia kolorem - pasujemy. Trudno, niekiedy trzeba dać się wyblokować.

e)
Ktr. Karta za silna na wejście 2BA. Po 2
partnera zgłosimy 2BA. Po 3/(przyrzekają siłę półpozytywną) - zgłosimy 3BA. Przypominam, że w NS i WJ stosujemy konwencję lebensohl (koniecznie zajrzyj do książki "Nowoczesny brydż - konwencje").   

f)
3BA. Bilans statystyczny. Licytujesz to, co chciałbyś wygrać. Jest to typowa licytacja wskazująca w tej sekwencji zwykle bocznego longera w kolorze młodszym. Nie musisz mieć pełnej siły zapewniającej bilans na 3BA. W licytacji obronnej zakładasz u partnera dwie statystyczne lewy (w pierwszym okrążeniu licytacji, później Twe oczekiwania względem partnera maleją) - po szczegóły zajrzyj do książki
"Nowoczesna licytacja naturalna".

g)
3
. Jest to licytacja konstruktywna (nie ma sensu blok po bloku). Wskazuje siłę oraz niezły kolor sześciokartowy. Konstruktywność tej odżywki polega na zmniejszonych wymaganiach co do statystycznych walorów karty partnera - bilans robimy przy założeniu tylko jednej lewy statystycznej u partnera. Tak więc partner, posiadając około dwóch lew - powinien zgłosić końcówkę (ponownie zachęcam Cię do przestudiowania książki "Nowoczesna licytacja naturalna").

h)
Pas. Partner, mimo że ma krótkość w kolorze przeciwnika, spasował. Znak to, że ma niewiele w karcie.wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl