Autor:
Władysław IzdebskiCo zalicytujesz?
Mecz; obie strony przed partiÄ….
West |
North |
East |
Ty |
2 ♥* |
pas |
pas |
? |
* słabe dwa
|
Co zalicytujesz z kartami:
a) ♠ W 8 6 5 ♥ 7 ♦ K W 7 6 ♣ A 9 6 5
b) ♠ D 10 7 6 5 ♥ 9 ♦ K 10 9 8 4 ♣ A 5
c) ♠ D W 7 6 ♥ 9 5 ♦ A W 10 8 4 ♣ A 5
d) ♠ A D 5 ♥ D 8 7 ♦ A K W 4 ♣ 9 8 7
e) ♠ A D W ♥ K 8 7 ♦ A K 9 8 ♣ K 8 7
f) ♠ A 5 ♥ K 8 7 ♦ A K W 10 6 5 ♣ A 7
g) ♠ A D W 7 6 5 ♥ A 5 ♦ K D 9 8 ♣ 8
h) ♠ A 5 ♥ K D 10 7 2 ♦ K 8 ♣ D 8 7 2
Odpowiedzi
a)
Ktr. UkÅ‚ad wzorcowy do wywoÅ‚awczej kontry. Na wznowieniu, nawet na poziomie dwóch, siÅ‚a może być nieco mniejsza (10+PC). W sytuacjach granicznych zawsze kieruj siÄ™ charakterem rÄ™ki: z rÄ™kÄ… ukÅ‚adowÄ…, dajÄ…cÄ… dużą szansÄ™ uzgodnienia koloru - wznawiaj.
b)
2♠. Znowu ukÅ‚ad zdecydowanie przemawia za wznowieniem licytacji. Kontra nie jest jednak dobrym pomysÅ‚em z dwóch powodów:
1) mamy pięć pików, ukÅ‚adowÄ… rÄ™kÄ™, z którÄ… powinniÅ›my sterować przede wszystkim koÅ„cówkÄ™ pikowÄ…,
2) grozi nam odpowiedź 3♣, a my przecież chcemy grać w piki lub kara.
c)
Ktr. Z tak Å‚adnÄ… kartÄ… nie możemy odpuÅ›cić rozdania. Gdy partner zgÅ‚osi 3♣, powiemy 3♦. RozsÄ…dnie jest przyjąć, że taka sekwencja wskazuje tylko rÄ™kÄ™ dwukolorowÄ… 4-5+ z czterema pikami i nie wymaga nadwyżki w sile - nie jest kontrÄ… objaÅ›niajÄ…cÄ… na karach. Za takim ustaleniem przemawia statystyka. Niestety, bÄ™dziemy w znacznie gorszej sytuacji, gdy przyjdÄ… nam cztery piki i pięć trefli - kontra grozi nam odpowiedziÄ… 3♦. Dlatego niektóre pary preferujÄ… tzw. kontrÄ™ dwukolorowÄ… (też ma swoje wady).
d)
2BA. Na wznowieniu, na poziomie dwóch nie obniżamy limitu siÅ‚y. Z siÅ‚Ä… 12-14 PC i ukÅ‚adem nie nadajÄ…cym siÄ™ do kontry lub wejÅ›cia kolorem - pasujemy. Trudno, niekiedy trzeba dać siÄ™ wyblokować.
e)
Ktr. Karta za silna na wejÅ›cie 2BA. Po 2♠ partnera zgÅ‚osimy 2BA. Po 3♣ /♦ (przyrzekajÄ… siÅ‚Ä™ póÅ‚pozytywnÄ…) - zgÅ‚osimy 3BA. Przypominam, że w NS i WJ stosujemy konwencjÄ™ lebensohl (koniecznie zajrzyj do książki "Nowoczesny brydż - konwencje").
f)
3BA. Bilans statystyczny. Licytujesz to, co chciaÅ‚byÅ› wygrać. Jest to typowa licytacja wskazujÄ…ca w tej sekwencji zwykle bocznego longera w kolorze mÅ‚odszym. Nie musisz mieć peÅ‚nej siÅ‚y zapewniajÄ…cej bilans na 3BA. W licytacji obronnej zakÅ‚adasz u partnera dwie statystyczne lewy (w pierwszym okrążeniu licytacji, później Twe oczekiwania wzglÄ™dem partnera malejÄ…) - po szczegóÅ‚y zajrzyj do książki "Nowoczesna licytacja naturalna".
g)
3♠. Jest to licytacja konstruktywna (nie ma sensu blok po bloku). Wskazuje siÅ‚Ä™ oraz niezÅ‚y kolor szeÅ›ciokartowy. Konstruktywność tej odżywki polega na zmniejszonych wymaganiach co do statystycznych walorów karty partnera - bilans robimy przy zaÅ‚ożeniu tylko jednej lewy statystycznej u partnera. Tak wiÄ™c partner, posiadajÄ…c okoÅ‚o dwóch lew - powinien zgÅ‚osić koÅ„cówkÄ™ (ponownie zachÄ™cam CiÄ™ do przestudiowania książki "Nowoczesna licytacja naturalna").
h)
Pas. Partner, mimo że ma krótkość w kolorze przeciwnika, spasowaÅ‚. Znak to, że ma niewiele w karcie.