<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski

45. Co zalicytujesz? (3)

WSPÓLNY JĘZYK

Mecz; obie strony przed partiÄ….

West North East South
 1  pas  1  pas
 2  pas  2 pas
?      

1) K 8 3     A D 7 6 5     8     A 10 8 5
2) 10    A K W 9 2     W 9 8     A K W 2
3) A 4     A 10 9 7 6 3     8     A W 10 8
4) 8     A 9 7 6 5     D 4     A D 10  8 7
5) K 8     A D 7 6 5     6     K D 9 8 7
6) K 8     A K 10 7 6    7 4     A K 9 5

ODPOWIEDZI

1) K 8 3     A D 7 6 5     8     A 10 8 5
2
- to negatywne uzgodnienie koloru, z dubletonem kier, 6-9 PC. Z tÄ… samÄ… siÅ‚Ä… i peÅ‚nym fitem kierowym należy w pierwszym okrążeniu uzgodnić kiery, licytujÄ…c 2, gubiÄ…c jakby piki. Dopiero z siÅ‚Ä… inwitujÄ…cÄ… do koÅ„cówki i fitem kier zgÅ‚osić możemy kolor pikowy, by po 2 skoczyć na 3. Tak wiÄ™c omawiana przez nas sekwencja w sposób jednoznaczny wskazuje na dubla kier u E. Nasza rÄ™ka nie posiada nadwyżek honorowych lecz jest urodziwa, a jej siÅ‚Ä™ zwiÄ™ksza fit pikowy. Mamy: 13 PC + 1 pkt za dużą liczbÄ™ szybkich lew + 1 PS (figura w kolorze partnera) + "coÅ›" za krótkość karo, przy grze w piki. Dlatego zdecydowanie powinniÅ›my z niÄ… zalicytować 2. JeÅ›li partner ma tylko 4 piki, to zamienimy siedmioatutówkÄ™ kierowÄ… na pikowÄ…, ale jeÅ›li partner ma 5 pików, czego licytacja nie wykluczyÅ‚a, to otworzymy drogÄ™ do potencjalnej koÅ„cówki. Partner, majÄ…c naszÄ… rÄ™kÄ™ jak na dÅ‚oni, poweźmie stosownÄ… decyzjÄ™.

* * *

2) 10    A K W 9 2     W 9 8     A K W 2
Punktów honorowych mamy znacznie wiÄ™cej niż| w poprzednim rozdaniu, także wysokie blotki robiÄ… korzystne wrażenie. SÅ‚abym punktem tej karty jest singieton w kolorze partnera. WÅ‚aÅ›ciwÄ… odzywkÄ… jest 2BA - inwit do koÅ„cówki. Nie należy siÄ™ przejmować brakiem stopera w kolorze nielicytowanym (w karach), gdyż partner ma maksimum 5 pików, dokÅ‚adnie 2 kiery, maksimum 3 trefle, a wiÄ™c minimum 3 kara - statystycznie okoÅ‚o 4-rech kar. Może siÄ™ zdarzyć, że partner ma 4 trefle, np. takÄ… kartÄ™:
A 10 8 6 2     D 7     6 5     D 10 5 4,
z którÄ… nie powiedziaÅ‚ 3
- nieco za maÅ‚o na inwit, ale za dużo - by z niÄ… spasować na 2. (Przypominam: w wÄ…tpliwych sytuacjach rÄ™ka sÅ‚aba stara siÄ™ podtrzymać licytacjÄ™). Z powyższÄ… rÄ™kÄ…, po naszych 2BA, E zalicytuje 3, precyzujÄ…c swój ukÅ‚ad i siÅ‚Ä™ (za maÅ‚o na 3, za dużo na pas), pozostawiajÄ…c otwartÄ… drogÄ™ do optymalnego w tym rozdaniu kontraktu 4.

* * *

3) A 4     A 10 9 7 6 3     8     A W 10 8
3
- inwit do koÅ„cówki. Nasze nadwyżki biorÄ… siÄ™  z ukÅ‚adu, dużej liczby szybkich lew i znakomitej lokalizacji honorów. Z tÄ… kartÄ… rebid 2 jest wÅ‚aÅ›ciwÄ… decyzjÄ…. PiszÄ™ to, gdyż w praktyce czÄ™sto brydżyÅ›ci rezygnujÄ… ze zgÅ‚oszenia mÅ‚odszej czwórki na korzyść rebidu 2. Nie zawsze taka preferencja koloru jest wÅ‚aÅ›ciwa. Z tak dobrÄ… czwórkÄ… i urodziwÄ… kartÄ… odzywka 2 stwarza wiÄ™ksze możliwoÅ›ci osiÄ…gniÄ™cia koÅ„cówki. Popatrzmy na kartÄ™ partnera:
K 8 7 6 5     K 5     W 10 7 6     D 4,
z którÄ… po rebidzie 2
(zamiast 2) pas jest automatyczny, a po akcji, jaka miaÅ‚a miejsce u nas, dojdziemy do znakomitej koÅ„cówki kierowej (E w peÅ‚ni doceni wartość damy trefl).

* * *

4) 8     A 9 7 6 5     D 4     A D 10  8 7
Pas - partner ma tylko dubla kier i  może mieć trzy trefle, ale powtórzenie trefli z naszÄ… rÄ™kÄ… byÅ‚oby bÅ‚Ä™dem, gdyż taka licytacja jest inwitem do koÅ„cówki. Bez nadwyżek należy spasować na 2
, nawet jeÅ›li partner ma fit treflowy i wychodzi 9 lew w trefle, to pasujÄ…c na 2, gramy na niższej wysokoÅ›ci i powinniÅ›my wziąć ten sam zapis (110) - 8 lew przy grze w kiery. LicytujÄ…c 3, od czasu do czasu spotkamy w treflach dubla, to drugi powód, by tak licytować tylko z rÄ™kÄ… nadwyżkowÄ… (zasada bilansu).

* * *

5) K 8     A D 7 6 5     6     K D 9 8 7
To jest wÅ‚aÅ›nie karta, z którÄ… możesz zalicytować 3
. Poinformujesz partnera o ukÅ‚adzie i nadwyżce (masz bardzo dobrÄ… lokalizacjÄ™ figur i lekkÄ… nadwyżkÄ™  honorowÄ…). PamiÄ™taj, taka sekwencja jest inwitem do koÅ„cówki, a nie próbÄ… poprawienia częściówki.

* * *

6) K 8     A K 10 7 6    7 4     A K 9 5
PrzepiÄ™kna, wyraźnie nadwyżkowa karta - ogrom szybkich lew, znakomicie zlokalizowanych. JeÅ›li partner ma nadwyżkÄ™, można z niÄ… grać wszystkie koÅ„cówki. Przy minimalnej karcie partnera powinniÅ›my siÄ™ jednak zatrzymać w częściówce. ProponujÄ™ na tÄ™ okoliczność odzywkÄ™ 3
- czwarty kolor (tu nie forsuje do koÅ„cówki, gdyż wczeÅ›niej 2 byÅ‚y nieforsujÄ…ce). Czwarty kolor niesie nastÄ™pujÄ…ce intencje ogólne: Partnerze, nie wiem, jaki kontrakt zagrać, proszÄ™ ciÄ™ o pomoc w jego wyborze.
Ponieważ nie zgłosiliśmy 2BA (jak już uzasadniałem wcześniej, w tej sekwencji 2BA nie musi być zgłoszone z pełnym zatrzymaniem), partner powinien dojrzeć właściwy obraz naszej ręki. W tej sekwencji 3
nie wykluczajÄ… gry bezatutowej, ale do niej nie namawiajÄ…. InformujÄ… o kolorowym charakterze rÄ™ki - wskazujÄ… możliwość gry w każdy z licytowanych kolorów, nie preferujÄ…c zbytnio żadnego z nich. JeÅ›li partner zgÅ‚osi 3, powinieneÅ› uszanować jego decyzjÄ™ i spasować, przecież mogÅ‚a mu przyjść np. taka karta:
D 9 6 5 2     9 3     A 9 5     D 5 3.

wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl