<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski

Co ma partner? (2)

West East
 1 1
 1   1 BA
  2  

Jak rozumiesz licytację W?

Oto kilka wybranych przeze mnie Waszych wypowiedzi:

Łukasz Gębalski: 11-18 PC, układ 4153/4054/4144, choć w tym ostatnim przypadku sugerowana jest nadwyżka punktowa, gdyż partner posiada zapewne układ 35(32) i ucieczka z BA na kontrakt siedmioatutowy 4-3 nie musi być dobrym pomysłem. Przy układach 4153/4054 2 nie wymaga nadwyżki, ponieważ partner ma do dyspozycji wygodny rebid 2.

Jerzy Lubowicz: Partner powinien mieć układ 4-0-5-4 w sile 11-15 PC. Wyjątkowo może to być układ 4144 z karami lepszymi od trefli, choć wtedy logiczną alternatywą przy sile 11-13 PC jest również pas. Dlatego jeśli ma układ 4-1-4-4 spodziewałbym sie ręki o sile 14 - 15 PC (za słaba na rebid 2BA).
Wykluczam w zasadzie układ 4-0-4-5 i siłę 16+ PC, bo wtedy w drugim okrążeniu należałoby zgłosić nie 1
ale 2 (rewers), za wyjątkiem przypadku że któryś z kolorów (karowy lub pikowy)to same blotki (lecz wtedy w trzecim okrążeniu partner zalicytuje 3, a nie 2). Odzywkę partnera 2 uważam za NIEFORSUJĄCĄ, chyba, że się umówię z partnerem, że forsuje to na jedno okrążenie (co - moim zdaniem - teoretycznie nie jest dobrym ustaleniem, bo grozi albo przelicytowaniem ręki (partner podniesie do 3, a my będziemy zgadywać pasować czy grać końcówkę) albo granie głupoty typu 2 na karach rozłożonych 4 - 2 (po sign off partnera z dublem karo) lub 2BA na 18-20 PC i misfitach.

Marek Dulczewski: Ręka układowa np. 4-1-4-4 lub nawet 4-0-5-4 w zasadzie nieforsująca o dość szerokim zakresie PC np. 12-17. Poszukiwanie koloru do gry z nadzieją znalezienia lepszej częściówki  lub poszukiwanie koloru nie wykluczające szansy  na dograną przy dobrze sfitowanych minimalnych wartościach E.
Trefli E nie mógł zalicytować (byłby to czwarty kolor)  ale po zgłoszeniu trefi przez W, E mając  trefle i siłę i  7- 9 PC ulokowaną poza kierami musi znacznie przewartościować swoją rękę i odpowiednio zalicytować. Ze złymi kartami  ma do negatywnego wyboru aż trzy kolory i pas Z dobrymi - podniesienie (inwit).

Wojciech Majchrowski:  Moim zdaniem jest to sekwencja inwitująca z trzykartowym uzupełnieniem kierowym, a więc układ 4351 (4360) w sile honorowej ok 14-16 PC. Jest to bardzo niewygodna ręka do licytacji ze względu na niemożność dokonania prawidłowego bilansu (kolorowy czy BA, strefa bezpieczeństwa 2 w kolor), a jednocześnie nie nadająca się do gry w bez atu. E może posiadać 4-5 kierów i (4+)5-10(11) PC.

Damian: Spodziewałbym się u W układu 4-1-5-3 lub podobnego przy ręce nadwyżkowej (powyżej 16 PC).

Paweł Serwatowski: Partner głosi nowy kolor, w związku z tym jest to licytacja forsująca, ponieważ E ma maksymalnie 10 pkt, W powinien mieć ich ok. 17.
A może licytację 2♣ należy traktować  jako czwarty kolor? Czyli siła, jak pisałem, ok. 17 pkt., ale  otwierający jeszcze nie wie, co należy grać w tym rozdaniu: w BA, w kolor, końcówkę czy częściówkę i prosi E o pomoc w podjęciu decyzji. Natomiast, czy partner posiada wartości w czwartym kolorze, czy nie - nie wiadomo.
Bardzo ciekawy jestem rozwiązania, na które nie mogę się doczekać!

OD TRENERA

Przypadek zrządził, że omawiany przez nas problem pojawił się w panelu licytacyjny miesięcznika BRYDŻ.

West East
 1 1
 1   1 BA
  2  ?

Eksperci mieli licytować z ręką E:

9 4 2     A D 7 6 4    8 3     D 6 3

Zgodność była niemal pełna, iż 2 jest odzywką naturalną i większość pytanych z powyższą ręką pasowała. Nikt nie wspomniał o sile odzywki 2 (z przykładowo podawanych rąk wynikało, że spodziewają się ręki słabej). Tylko z wypowiedzi Kokisha i Martensa wynikało, że 2 może być odzywką nadwyżkową (wręcz konwencyjną).
Na tym "rozważania" się zakończyły, więc czytelnik opuszczając ten problem wcale nie był mądrzejszy, a wręcz przeciwnie.

Jedno jest pewne, w klasycznej licytacji naturalnej 2 jest naturalne (później rozważymy konwencyjną wersję). Bazując na tym założeniu proponuję, byśmy sobie odpowiedzieli na zasadnicze, moim zdaniem, pytanie:

Jak jest siła tej naturalnej odzywki 2?

UWAGA: Jeśli jest to trójkolorówka 4144, to po 1 nawet z siłą forsującą do dogranej W nie powinien skakać na 2(obiecuje 5+ kar). Należy zgłosić skromne 1 i po 1BA partnera skoczyć na 3, czyli sekwencja:

 W        E
1       1
1      1 BA
3

wskazuje trójkolorówkę i forsuje do dogranej.

Czy omawiana przez nas sekwencja:

West East
 1 1
 1   1 BA
  2  ?

obiecuje nadwyżkę?

Popatrzmy na takie, spotykane na co dzień, sekwencje:
a)
 W       E
1      1
2   

Rebid 2 nie forsuje, ale może mieć siłę inwitującą.

Albo:
b)
 W       E
1       1 BA
2   

Rebid 2 nie forsuje, ale może mieć siłę inwitującą.

Czy to znaczy, że w testowanej przez nas sekwencji odzywka 2 ma identyczne znaczenie, jest w sile 13-17/18 pkt przeliczeniowych?

Śmiem wątpić. Otóż w sekwencji a) byliśmy sforsowani, partner może mieć rękę dowolną co do siły i układu. Nasze 2 było więc wymuszone (systemowe). Z kolei w sekwencji b) licytując 2 z ręką nawet zupełnie minimalną, np.:

A 9 3 2      4    A W 3 2    D W 3 2

wiemy  na 100 %, że partner ma dla nas pełny fit (4 karty) w jednym z naszych kolorów młodszych (odpowiedź 1BA wykluczyła 4s, więc gwarantuje 4m). Mając pewność uzgodnienia koloru nasza ręka nabiera siły - doliczamy 2 pkt. za singletona).

Tak więc w sekwencje a) i b) są w zgodzie z zasadą bilansu (w przypadku A - jest to tzw. bilans statystyczny).

Powróćmy do naszej sekwencji:

West East
 1 1
 1   1 BA
  2  ?

Tu 1BA jest zbilansowane. Coś takiego jak statystyczna nadzieja na nadwyżkę (bilans statystyczny) jest więc ograniczona.
Ponieważ partner nie uzgodnił naszych pików (kar) oraz uwzględniając nasz układ 4144 spodziewamy się u niego układu 3433 lub 5-3-3-2. Czy lepiej wtedy grać 1BA, czy siedmioatutówkę? 1BA jest niżej i wygrać je można w oparciu o najlepszy nasz kolor - obstawiamy więcej koni. Dlatego uważam, że 2powinno obiecywać nadwyżkę, a z ręką minimalną 
W powinien pasować na 1BA.

Wesprę tę tezę taką, wszystkim znaną, sekwencją:
W         E
1       1
2      2
3

Czy 3 przyrzeka nadwyżkę, czy jest próbą poprawienia częściówki; gry na 8-miu atutach w trefle, zamiast na siedmiu w kiery?
Tu nikt nie powinien mieć wątpliwości, iż W oprócz układu 5-5 ma nadwyżkę w sile (inwituje końcówkę). Przecież W wcale nie ma pewności, że w ogóle fit treflowy u partnera spotka, a więc jego licytacja musi mieć wsparcie w sile. 2 grane jest na siedmiu atutach, ale wymaga tylko ośmiu lew, 3 - dziewięciu.

Wracając do naszej sekwencji, my także licytując 2 wcale nie mamy pewności, że poprawimy kontrakt na lepszy - partner nie gwarantuje nam trefli. Dlatego nasza akcja 2 powinna mieć nadwyżkę w sile.

Pasując na 1BA nie należy zbytnio przejmować się singlem kier. Partner kiery licytował, więc mamy ich 5-6. Przecież jeśli mamy rękę:

A 9 3 2      4 3   A W 2     K W 3 2

to po sekwencji:

1       1 BA
 ?

pasujemy, mimo że kierów mamy maksimum 5. Nawet jeśli przeciwnicy nam odbiorą 5 kierów, to nie znaczy, ze przegramy 1BA, nadal możemy wziąć zadeklarowane licytacją 7 lew. W omawianej przez nas sekwencji nawet jeśli partner ma same blotki w kierach, to przeciwnicy na pierwszym wiście nie zaatakują w licytowane kiery, a każdy inny wist będzie zwykle dla nas korzystny.

Jeśli Was przekonałem, ze 2 powinno być nadwyżkowe, to tak po prostu grajcie.

 Wojciech Majchrowski  proponuje, by 2 było wręcz sztuczne, wskazywało trzykartowy fit kierowy, układ 4351 w sile inwitu. Ten sam pomysł proponował przy omawianej wcześniej sekwencji:

West East
 1 1
 1   1 BA
  2  

gdzie rolę tą miało spełniać 2.

Otóż we współczesnym, profesjonalnym brydżu takie rozwiązania są spotykane. Powiedziałbym więcej: ponieważ 2 tak czy inaczej jest nadwyżkowe i forsujące, więc może być wieloznaczne.
To samo możemy powiedzieć o nadwyżkowej sekwencji, którą omawiamy dzisiaj:

West East
 1 1
 1   1 BA
  2  ?

  Jeśli przyjmiemy, że 2 jest w sile ok. 16 PC i forsuje (bo zapewnia bilans na 2BA), to może być wieloznaczne, np. zawierać układ: 4144, 4351, 4153 - trzeba tylko nieco popracować nad dalszą licytacją wyjaśniającą). Zainteresowanych tym gadżetem zapraszam do artykułu "Tendencje współczesnego brydża (2)"
Władysław Izdebskiwykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl