Autor: Władysław Izdebski
Turniej par 9 czerwca 2010

Moi Drodzy,

1.
Wygląda na to, że mój udział w turniejach będzie sporadyczny, gdyż mój wiejski Internet działa też sporadyczne, co nie pozwala grać normalnego brydża. Tak było np. wczoraj. Nie będzie to jednak żadną przeszkodą w omawianiu Waszych wyczynów, gdyż wszystkie rozdania, na wszystkich stołach obejrzę sobie następnego dnia. Proszę jednak o przesyłanie pytań dotyczących turniejowych rozdań.

2. Jeszcze raz proszę o alertowanie sztucznych odzywek. Wczoraj powstało zawirowanie przy stoliku Tomasza Kierepki.  W licytacji dwustronnej, przeciwnicy nie zaalertowali odzywki, co skończyło się nietrafieniem przez Tomasza wistu na 3BA z rekontrą. Zamiast bez dwóch, swoje!

3. A teraz popatrzmy na rozdanie 12

A K 9 7 5

D 9 7 4 3
 K D 9 8 7 6 3

A D 10

1  3 4
 pas  5  pas 6
 pas  pas

Licytacja S jak najbardziej poprawna, wskazuje pełnomiltonowe podniesienie do 4. 5N, to zbyt ostra decyzja, ręka jest minimalna, a jedyną nadwyżką, w kontekście dotychczasowej licytacji, jest singleton kier.
Szlemik jest niskoprocentowy, ale ma tę zaletę, że wychodzi.
Po wiście w singla karo, rozgrywka jest banalna, nawet gdy W nie wstawi damy karo. Po odegrani A-K pik eliminujemy kiery oraz kara i gramy z ręki trefla na impas. W, po wzięciu lewy, zmuszony jest zagrać do wideł treflowych lub pod podwójny renons.

Ale E oddał pierwszy wist treflowy!
Rozgrywający zabił asem, odebrał A-K pik i uwzględniając blok 3,  poszukał damy karo u W (na zagraną 10-kę W słusznie wstawił damę). Ponieważ kara się nie podzieliły 3-3, kontrakt został przegrany.

Jak wygrać ten kontrakt przy podziale kar innym niż 3-3?

Należy zagrać na odwrócona rękę, przebić dwa kiery w ręku. Mamy wtedy 4 lewy pikowe w dziadku, 3 kierowe (as i 2 przebitki), 3 karowe (impas damy) i asa trefl - razem 11 lew. Dwunastą da nam przymus karowo-treflowy.
Przebieg rozgrywki:
Bijemy asem trefl,
A-K pik.
As kier, kier przebity,
Pik do stołu, kier przebity.
As karo
Doszło do końcówki:

K W 6

K W
 K D 9

Gramy szóstkę pik i W jest w przymusie podarowania nam dwunastej lewy.
Na jednym stole licytacja biegła tak:

1  3         3 (???)
 pas          4 (??)   pas pas
5  pas
 pas 6
 pas  pas  pas

Po wiście ósemką karo (od W dama?), 12 lew po górze.
Mimo tego sukcesu, parę NS BARDZO PROSZĘ o natychmiastowe zakupienie książki "Szkoła licytacji - od podstawówki do liceum".

4. Pytanie od Tomasza Branickiego
Gram z przygodnym, aczkolwiek dobrze grającym, partnerem i z kartą E:

A W 2     8 6     A D 7 6 3     A D 6

po licytacji:

W          E
2BA       ?

staję przed problemem: Jak sforsować licytację?
4BA może być zrozumiane jako pytanie o asy. Ja po prostu zarzuciłem 6BA.
Czy moje 3
byłoby inwitem do szlemika, czy jedynie zgłoszeniem obawy o trefle?
Tomek

Odpowiadam
Pisałem już wielokrotnie, że podniesienie bezatutowej odzywki partnera do 4BA jest naturalnym inwitem. To już powinno być dla nas wiedzą bazową.
Partner głosi chęć gry BA, ja mam rękę bezatutową, więc "uzgadniam" BA.
Co znaczy 3
Trzeci kolor jest naturalny, przekazuje intencje gry kolorowej, tu wręcz sugeruje singla trefl.

Jak silny jest partner?
Rebid 2BA we Wspólnym Języku obiecuje 15+ PC, modelowy układ to 3523 (dubel karo, może trzy blotki, bo z trzecim królem w karach mogło paść 3
- też nadwyżkowe).
Robimy bilans:
Partner 15 PC,
My 16 PC.
+ 1 pkt za piąte karo lub kiera (grając szlemika będziemy wyrabiać forty tylko w jednym longerze, w drugim nie zdążymy).
Razem = 32 pkty.
Na szlemika potrzeba 33 punkty. Ponieważ nasze kara są słabe (niskie blotki), w kierach brak figury rozsądny jest inwit 4BA. Z dziesiątką karo powiedziałbym 6BA.
Tak więc Twoje 6BA było bliskie prawdy.

Inwit szlemikowy ma dużą siłowość - silnie namawia do dalszej licytacji.
Partner już z niewielką nadwyżką powinien podtrzymać licytację
(przyjąć inwit warunkowo, np. przez 5BA).

Popatrzmy na autentyczne ręce:

A K 10 9 4
 K 10 9
 A W 2
 A D 7 6 3
A D 6

A więc błąd popełnił Twój partner, który nie zna systemu Wspólny Język. Zamiast 2BA powinien zgłosić 2.

Pierwsza wskazówka ze znakomitej książki  F. Stewart`a "Jak zostać brydżowym mistrzem" brzmi:

Wskazówka 1
Naucz się swojego systemu.