<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
Turniej par 17 marca 2010

Nie grałem w ostatnich dwóch turniejach, ale przejrzałem ostatni.
Uczymy się Wspólnego Języka 2010


 
 10 9 2
 10 7 4 3
 A 5
 K 9 8 2
 
 A W 7 6
 D 6
 D 10 3
 D W 10 3
 5 3
 A W 9 5 2
 W 6 4 2
 7 4
 
 K D 8 4
 K 8
 K 9 8 7
 A 6 5
 

Stolik 1.

West North East South
       1 BA
 2  pas  2  pas
 2  pas  3  pas
 pas  ktr.     pas...  

Bez czterech, za 800!

Stolik 2.


West North East South
       1 BA
 pas  pas  2 pas
   2 BA  ktr.  3 ktr.
 3  ktr.
    pas...


Po kiepskich wistach, tylko bez dwóch - za 300.

Po silnym otwarciu 1BA, we wszystkich systemach obronnych wprowadzono wejścia dwukolorowe. Praktyka pokazała, że klasyczne rozwiązanie, w którym kontrze nadano znaczenie siłowe (15+ PC) ma minimalne zastosowanie. Bardzo rzadko zdarza się, by obrońca miał siłę równą sile otwarcia 1BA. Nawet jeśli tak się zdarzy, to wcale nie ma pewności, że kontrakt 1BA obłożymy. Przecież nadal przewaga siły może być po stronie przeciwników, a wtedy my zostaniemy ukarani. Natomiast znacznie śmielej, po otwarciu przeciwnika 1BA, należy poczynać sobie z ręką układową - dwukolorową 5-4+, lub opartą na longerze 6+. Przyzwolenie na grę 1BA, gdy mamy rękę układową jest zwykle niekorzystne, albo oni wygrają 1BA, a nam idzie częściówka, lub my przegramy częściówkę, ale im za to wychodzi 1BA.


Z otwarciem przeciwników 1BA (15-18 PC) walczymy układem, a nie siłą.

Najpopularniejsze rozwiązania konwencyjne znajdziesz w książce "Nowoczesny brydż - konwencje". W Polsce przez długi czas obowiązywała kontra dwukolorowa. Wejście kolorem wskazywało rękę jednokolorową 6+.. To ustalenie ma duża zaletę, jest wyjątkowo proste.

We Wspólnym Języku 2010 obowiązuje:

 

ktr. = 5m - 4s;

2 = oba kolory starsze, a 2 jest pytaniem o dłuższy kolor starszy;

2 = jeden kolor starszy (dalsza licytacja jak po otwarciu Multi);

2, 2 = licytowany kolor starszy + młodsza co najmniej czwórka;

3/3 = naturalne;

2BA = 5-5+ na młodszych.


Z powyższego wynika, że nawet z bardzo silną ręką bezatutową pasujemy. Nie należy się obawiać tego rodzaju decyzji. Przecież statystycznie strona otwierająca ma więcej niż 15 PC, a tym samym my mniej niż 25, a więc końcówka jest u nas możliwa dopiero przy układowych rękach. A przecież z ręką układową partner wznowi licytację, nawet z niewielka siłą.
Te same ustalenia obowiązują na pozycji wznawiającej, tj. w sekwencji:

West North East South
       1 BA
 pas  pas  ?  

E z kartą:

D 10 9 8 5 4     8 3     10 5 3     D 8

powinien wznowić licytację odzywką 2 (Multi).  Wprawdzie w skrajnym przypadku może się zdarzyć, że przeciwnicy mają 24 PC, ale w większości przypadków siły będą wyrównane.
Po otwarciu 1BA, naszym zadaniem jest zagranie częściówki, gdyż siła honorowa jest - statystycznie - niewystarczająca do wygrania końcówki. Dopiero przy układowych, dobrze sfitowanych rękach możemy pokusić się o grę kończącą. Dlatego W, po licytacji:


West North East South
       1 BA
 pas  pas 2 (multi)
?      

z ręką:

A 7 5     K D 7 5     A K 7     7 3 2
 
powinien zgłosić tylko 2(do koloru), wiedząc, że partner zawsze z długim kolorem lub ręką układową ma obowiązek wznowić licytację. Jednak z ręką z wartościami impasowymi, np.:

7 6     A W 7 5     A D 7     A W 9 2

zgłosić 2(do koloru) inwitując końcówkę kierową (przypominam, że stosujemy mechanizmy licytacji podobne, jak po otwarciu 2Multi).
Tak więc na wznowieniu nie obowiązują limity siły, nawet z siłą zerową lecz dużym układem np.:

10 9 7 6 4      10 8 7 6 3     7     9 2

należy wznowić licytację odzywką 2(starsze). Natomiast licytacja pierwszego obrońcy powinna być oparta o pewien limit siły honorowej, w zależności od założeń taktycznych rozdania, a także od stylu gry pary.
Oczywiście takie ustawienie systemu jest czułe na blefowe otwarcie 1BA, jako że my (obrońcy) bilansujemy wierząc w rzetelność tego otwarcia. Teoretycznie można sobie wyobrazić sytuację, że po blefowym otwarciu 1BA, obaj obrońcy posiadają np. po 16 PC w układzie zrównoważonym i obaj pasują - tak im nakazuje system. Grając wiele lat, tak przykry przypadek mi się nie zdarzył, a jeśli nawet zostanę kiedyś wyblefowany, to cóż, nie jest to powód, by zrezygnować ze stosowania konwencji, która zawodzi t y l k o raz na kilkanaście lat.  

Władysław Izdebski

wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl