<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
Turniej par 20 stycznia 2010

1. Króciutki temacik

West East
 1
 2
 ?  

2we Wspólnym Języku forsuje do końcówki, poza przypadkiem powtórzenia kierów po rebidzie 2.
Mój partner zażyczył sobie, by grac two-over-one forsing do dogranej (z ręką inwitującą E dałby odpowiedź 3
).
Co zalicytować z ręką:

Ręka W:
 A K W 9 7 5 4
 6 2
 A D 9
 4

Mamy do wyboru 3i 4. Czym się różnią te odzywki.
Otóż 3
licytujemy z ręką o solidnym (samodzielnym) kolorze, np. AKW10xx, tj taką, że singlowa figura pikowa partnera sprawia, że nie oddamy w nim lewy. Natomiast 4z długim dobrym, ale przestrzelonym kolorem, np.: KW10xxxx lub KW109xx, z którą nadal chcemy grać w piki, ale by myśleć o szlemiku partner musi nas wesprzeć figurą. Te ustalenia są istotne po odpowiedzi two-ower-one. Gdyby odpowiedź partnera była 1BA, to skoczyć na 4możemy z dowolnie silnym kolorem, gdyż na tej odzywce licytacja się zakończy.

West East
 1
 2
 3  

Jaka jest siła takiego skoku 3? Jeśli gramy Wspólnym Językiem, to powinniśmy mieć także nadwyżkę w sile, nie musi być duża, najważniejszy jest dobry kolor. Ze słabszym sześciokartem licytujemy na razie 2, które w dzisiejszym brydżu jest forsujące, choć Wspólny Język na ten temat milczy. Gdy gramy systemem 2/1 - forsing do dogranej, to skok na 3♠ nie wymaga nawet nadwyżki, wskazuje jedynie na jakość koloru.

2. Temat znacznie dłuższy

 
 9 6 3
 ---
 A K W 9 8 7
 A D 10 3
 
 K 5 4
 A W 9 3
 6 5 4
 8 5 4
 W 10
 K D 10 8 2
 D 3
 K W 9 6
 
 A D 8 7 2
 7 6 5 4
 10 2
 7 2
 

West North East South
   1  1  1
2  ?    

W tym momencie N uzgadniał piki, kilka osób na poziomie czterech. Źle przecież partner może mieć tylko 4 piki, gdyż we Wspólnym Języku kontra na S na 1
wyklucza piki, więc 1 może być zalicytowane z czwórki. Prawidłową licytacją N jest kontra - tzw. kontra fit, która wskazuje 3 piki, zaś podnosimy piki z czterema kartami. We współczesnym brydżu kontra fit jest standardem i oczywiście obowiązuje także we Wspólnym Języku. Szczegółowo omówiona jest ta konwencja w dziale KONWENCJE - "Kontra z fitem". W ramach pracy domowej proszę szczegółowo przestudiować ten artykuł.

Na dwóch stołach N licytował 3. Raz licytacja na tym się zakończyła:

West North East South
  1  1  1
2  3  pas  pas
pas      

Widocznie S (Kaska) doszła do wniosku, że N ma dłuższe trefle niż kara, co we Wspólnym Języku jest możliwe. Spreparował to nieszczęście N. Jeśli już nie dał kontry fit, to powinien zgłosić 3(zamiast 3) mając nadzieję, że licytacja nie zgaśnie, bo WE niemal na pewno mają 9-10 kierów i gdy przepchną się kierami, zdąży pokazać swój fit pikowy.
Gratuluję kolejnego zwycięstwa parze:

Radosław Kiełbasiński - Sławek Latała

Władysław Izdebski
PS1. Proszę o uzupełnienie NICKów - imieniem i nazwiskiem. U nas nie ma Anonimów.
PS2. Dwie osoby zostały usunięte z listu klubowej; jedna za odejście od stolika w trakcie turnieju, druga - za złe zachowanie.


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl