Autor: Władysław Izdebski
Omówienie turniej par z 3 lutego 2010 r.

Na początek sprawa, która dla mnie jest niezwykle ważna - czystości gry i życzliwej atmosfery wśród uczestników Szkoły.
Pan Jacek Hałat (mdok) napisał do mnie, że nie mógł wyegzekwować od przeciwników informacji o charakterze kontry: wywoławcza czy karna? W wyniku braku tej informacji przegrał 2
z kontrą bez dwóch, zamiast bez jednej.
Moi Drodzy, macie informować przeciwników w jak najlepszej wierze, nie zatajajcie niczego. Proszę też sędziego, by wszelkie wątpliwości były rozstrzygane na korzyść gracza, który nie popełnił wykroczenia. Ale apeluję przede wszystkim do uczestników Szkoły o życzliwą, przyjacielską atmosferę. Pierwsze zdanie na  mojej Stronie brzmi:

Marzy mi się, by spotykali się na tej Stronie ludzie sobie przyjaźni, którzy odnoszą się do siebie bez złośliwości, z dozą humoru i zawsze - z szacunkiem.

I tego się trzymajmy.
Moi Drodzy,
Zapisanie się do Szkoły Brydża zobowiązuje do nauki. Ci, którzy chcą sobie tylko popstrykać klawiszami komputera, niech grają w brydża w innych turniejach BBO. Oto przykład takiej beztroskiej, bardzo złej licytacji.

A W 9 8 2
 K W 3

A K 10 9

West East
 1  3 BA???

Kiedy licytuje tak gracz zupełnie początkujący - rozumiem. Ale jeśli robi to osoba grająca kilkadziesiąt lat w brydża - zrozumieć tego nie potrafię.
Gdyby otwierający miał:

A K 8 6
 K W 9 8 2
 A K 7

szlemik pikowy byłby wykładany, a nie trudno znaleźć kartę W, z którą grać należy szlema.

Jeszcze raz o bilansie
W omawianym rozdaniu:

A W 9 8 2
 K W 3
 A K 7

Jedna z par licytowała tak:

West East
2    4 BA

Pomijam rebid 1BA, który w Polsce wyklucza singla.
Rozumiem, że 2
to Magister, a 2 wskazało minimum siły bez trzech pików. Jaki jest więc sens inwitu 4BA (mam nadzieję, że to nie był Blackwood)?
Przy układach w miarę zrównoważonych na szlemika bezatutowego potrzeba co najmniej 33 PC. Rebid 1BA wskazał siłę 12-14 PC, a 2♦
minimum otwarcia. Gdyby nie sprzyjające układy, już 4BA zostałoby przegrane.
Niestety jedna z par doszła aż do 6BA.