Autor: Olgierd Rodziewicz
Truskot raz jeszcze - aczkolwiek inaczej

W sekwencji:

1 / ktr.

przyzwyczailiśmy się, że bezpośrednie podniesienie do 3
/ma charakter taktyczny, a odzywka 2BA zastępuje inwit z fitem czterokartowym. Niniejsze ustalenie z powodzeniem zostało rozszeżone na otwarcia w kolor młodszy, a są i takie liczne pary, które odzywce 1BA w powyższej sekwencji nadały znaczenie solidnego podniesienia (aby 2/ mogło być licytowane z fitem i przysłowiowym cieniem karty.
Powyższe ustalenie, podobnie jak konwencja kolor + fit, przekazują partnerowi dokładny obraz karty, umożliwiając mu podjecie właściwych decyzji co do licytacji, czy pierwszego wistu. Jednocześnie zabranie przestrzeni licytacyjnej w znacznym stopniu utrudnia przeciwnikom podjecie właściwych decyzji.
Podobny mechanizm może być zastosowany także w poniższych sekwencjach:

1 / pas
1 /  ktr.

podniesienie koloru odpowiedzi ze słabą układową ręką a 2BA z solidną inwitującą ręką

1 / pas.
 1 BA  ktr.

/ - zalicytowane zostanie ze słabą układową kartą
/♦ - oznacza słabe układowe ręce w składzie minimum 5-5
a 2BA-  rękę w sile inwitu do końcówki i starszą szóstką

Powyższe ustalenie obowiązuje także w analogicznej sekwencji po otwarciu młodszym; 2BA będzie miało charakter inwitu z szóstką w kolorze otwarcia, rekontra będzie siłowa, a inne licytacje słabe i układowe.
Rozszerzenie konwencji Truskot na inne analogiczne sytuacje pozostawiam ustaleniom w parach. Na zakończenie rozdanie, które pomogło mi kiedyś wygrać lokalny francuski turniej:

A W 10 8 5
 A D 8 3 2

W korzystnych założeniach, licytowaliśmy
:

Ja North Ewa South
1 ♦
1 ktr.
3 ktr. 4     pas...

Ewa, wiedząc o dziewięciokartowym ficie i podwójnym sfitowaniu kolorów, zalicytowała prewencyjne 4, przeciwnicy nie odnaleźli nadwyżek, kiery się podzieliły i spadła druga dama karo. W protokole była to jedyna zalicytowana na naszej linii końcówka i aż roiło się od 140 na drugą burtę za wygrane 3. Co Wy no to, może warto spróbować?