<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: LEGENDY BRYDŻA
Artykuł ze Świata Brydża 6/1991
Andrzej Simon
Helen i Alexander Sobelowie

Al Sobel odetchnÄ…Å‚ z ulgÄ… i wróciÅ‚ do sÄ™dziowskiego stoÅ‚u. SkoÅ„czyliÅ›my wÅ‚aÅ›nie uruchamiać kolejnÄ… sesjÄ™ Olimpiady '68, sprawdziliÅ›my czy wszyscy zajÄ™li wÅ‚aÅ›ciwe miejsca i zaczÄ™li rozdawać karty. Al usiadÅ‚ za stoÅ‚em, dyskretnie uszlachetniÅ‚ odpowiednim dodatkiem wielkÄ… szklanicÄ™ Per-riera z lodem i wtedy z kÄ…ta obszernej sali starego kasyna w Deauville rozlegÅ‚o siÄ™ sakramentalne: Tournament Director!!! OkazaÅ‚o siÄ™, że przy stoliku brakowaÅ‚o amerykaÅ„skiej zawodniczki, sÅ‚ynnej pani Dorothy Hayden. PrzyjÄ…Å‚em reklamacjÄ™ czasu, a wróciwszy do naszego stoÅ‚u pozwoliÅ‚em sobie na kostycznÄ… uwagÄ™:
  - NajwiÄ™ksza gwiazda kobiecego brydża może sobie pozwolić na luksus spóźnienia. Al odstawiÅ‚ szklankÄ™, popatrzyÅ‚ na mnie uważnie i powoli, z niezwykÅ‚Ä… dla niego powagÄ…, powiedziaÅ‚:
- ZapamiÄ™taj sobie, Andy, że najwiÄ™kszÄ… gwiazdÄ… kobiecego brydża byÅ‚a... jest - poprawiÅ‚ siÄ™ - Helen Sobel. Dla mnie osobiÅ›cie jest ona w ogóle najwiÄ™kszym graczem w historii brydża, niezależnie od pÅ‚ci.

Na wszystkich znanych mi fotografiach Helen Sobel wyglÄ…da szaro i niepozornie jak zmÄ™czona życiem urzÄ™dniczka z biura poÅ›rednictwa pracy. Inaczej musiaÅ‚a wyglÄ…dać wtedy, gdy jako dÅ‚ugonoga, jasnowÅ‚osa, szesnastoletnia dziewczyna debiutowaÅ‚a na Broadwayu w rewii braci Marx Animal Crackers. W brydża nauczyÅ‚a siÄ™ grać w teatralnej garderobie. MÅ‚odzieÅ„cze małżeÅ„stwo z Jackiem White okazaÅ‚o siÄ™ krótkotrwaÅ‚ym epizodem i wtedy w jej życiu zjawiÅ‚ siÄ™ Alexander Sobel. On również próbowaÅ‚ scenicznej kariery; niestety, wystÄ™py w nielicznych rewiach i wodewilach nie przyniosÅ‚y spodziewanych sukcesów (Al byÅ‚ wspaniaÅ‚ym tancerzem, ale to byÅ‚o za maÅ‚o). We wczesnych latach trzydziestych Al zajÄ…Å‚ siÄ™ poważnie brydżem i wkrótce staÅ‚ siÄ™ znanym organizatorem, sÄ™dziÄ… i dziennikarzem brydżowym. Z czasem Al Sobel zostaÅ‚ najwiÄ™kszym autorytetem sÄ™dziowskim, przez z górÄ… ćwierć wieku peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ National Tournament Directora ACBL, nie mogÅ‚a siÄ™ też bez niego obyć żadna Olimpiada. W swoim nowojorskim mieszkaniu bywaÅ‚ rzadko, życie upÅ‚ywaÅ‚o mu w niekoÅ„czÄ…cych siÄ™ podróżach. Nie byÅ‚ nigdy wybitnym graczem, choć grywaÅ‚ czasem ze swoim siostrzeÅ„cem Jerry Machlinem, również znanym sÄ™dziÄ….
TkwiÅ‚ korzeniami w cesarsko-królewskim Budapeszcie; stÄ…d zapewne ów dowcip i czar i ujmujÄ…cy sposób bycia, które zjednywaÅ‚y mu przyjacióÅ‚ na caÅ‚ym Å›wiecie. MiaÅ‚ specyficzne poczucie humoru, kochaÅ‚ opowiadać dowcipy i uwielbiaÅ‚ fotografować siÄ™ z wybitnymi ludźmi. OglÄ…dajÄ…c swoje zdjÄ™cie z Benito Garozzo i Omarem Sharifem zamieszczone w bejruckim dzienniku z podpisem: „trzej najwiÄ™ksi gracze na Å›wiecie", skrzywiÅ‚ siÄ™ i powiedziaÅ‚:
  - Od razu widać, że ten reporter nie miaÅ‚ pojÄ™cia o brydżu. Przecież Omar nie jest jedynym z trzech najlepszych!
Zapytany dlaczego nie grywa już z Jerry Machlinem odpowiedział:
- A nie, to w ogóle nie wchodzi w rachubÄ™!
- Dlaczego?
- Powiedz sam, czy graÅ‚byÅ› z facetem, który kontry karne daje gÅ‚osem donoÅ›nym i stanowczym, a wywoÅ‚awcze cichym i pytajÄ…cym?
- No nie, chyba nie.
- A czy graÅ‚byÅ› z goÅ›ciem, który gdy chce pozostać przy wyjÅ›ciu zakrywa szybko lewÄ™, a gdy nie chce, to podsuwa jÄ… partnerowi?
- Czyś ty oszalał, oczywiście, że nie!
- No widzisz, Jerry także nie chce...
- Al, powiedz, jaka była twoja najtrudniejsza interwencja sędziowska?
- Podczas małego turnieju w jakiejś zapadłej dziurze, gdzieś za Vancouver w Kanadzie zapowiedziałem surowo, że wszystkie
sztucznoÅ›ci należy stukać. Za chwilÄ™ zawoÅ‚ano mnie do stolika, gdzie graÅ‚o mÅ‚ode małżeÅ„stwo, najwyraźniej nie majÄ…ce zielonego pojÄ™cia. On zawistowaÅ‚ na kontrakt czery pik siódemkÄ… trefl, a wtedy ona zastukaÅ‚a.
- Co to znaczy? - zainteresował się rozgrywający.
- Singleton.
- SkÄ…d pani wie?
- Bo mąż zagrał lewą ręką!
- Jaki był werdykt?
- Nie wiem. PoszedÅ‚em do toalety, a protest rozpatrywaÅ‚ mój pomocnik.
A propos pomocnika. Na Olimpiadzie wszyscy sÄ™dziowie sÄ… równej rangi i, oczywiÅ›cie, obowiÄ…zuje ich znajomość angielskiego. Nie przeszkodziÅ‚o to Alowi skwitować nasze wspólne sÄ™dziowanie wzmiankÄ… w jego popularnej rubryce w Biuletynie ACBL: ,,w Deauville pomagaÅ‚ mi mÅ‚ody, miÅ‚y chÅ‚opak z Polski, Andy Simon, który nawet rozumiaÅ‚ trochÄ™ po angielsku".

* * *
Helen robiÅ‚a zadziwiajÄ…ce postÄ™py; szybko też porzuciÅ‚a scenÄ™ by poÅ›wiÄ™cić siÄ™ caÅ‚kowicie brydżowi. WyjechaÅ‚a na pewien okres do Los Angeles, gdzie byÅ‚a nauczycielkÄ… brydża, zaczęła też odnosić sukcesy sportowe, a swoje pierwsze mistrzostwo USA zdobyÅ‚a w 1934 r. PoczÄ…tkowo sukcesy te przypisywano raczej urodzie i powszechnej sympatii, którÄ… Helen budziÅ‚a. DenerwowaÅ‚o jÄ… to bardzo, bo znaÅ‚a swojÄ… wartość („oni myÅ›lÄ…, że jestem tÄ™pÄ… blondynkÄ…"). SiÅ‚Ä™ jej gry doceniÅ‚ dopiero sam wielki Ely Culbertson. ÅšciÄ…gnÄ…Å‚ jÄ… z powrotem do Nowego Jorku i zatrudniÅ‚ w swoim imperium brydżowym.
W 1937 roku Helen poÅ›lubiÅ‚a Ala Sobela i przyjęła nazwisko, pod którym weszÅ‚a na zawsze do historii brydża. W tym samym roku Ely powoÅ‚aÅ‚ jÄ… do reprezentacji USA, która w skÅ‚adzie Josephine i Ely Culbertso-nowie, Helen Sobel i Charles Vogelhofer wyjechaÅ‚a na Mistrzostwa Åšwiata do Budapesztu.
Z tego turnieju pochodzi rozdanie grane w meczu z AustriÄ…:
Rozdawał W. NS po partii.


 
 K 9
 10 3
 A K 10 8 4
 D 6 5 3
 
 ---
 A K D W 7 6 2
 9 7 3 2
 7 4
 D 10 7 4
 9 8 5
 D 5
 A 10 9 2
 
 A W 8 6 5 3 2
 4
 W 6
 K W 8
 

West North East South
 3  pas  3 BA
4
 5 5  ktr.  pas
 pas  pas    

RozgrywaÅ‚ legendarny Edward Frischauer. PrzebiÅ‚ drugiego kiera, zagraÅ‚ do króla pik i zaimpasowaÅ‚. NastÄ™pne zagranie królem trefl zabiÅ‚a Helen i po krótkim namyÅ›le zagraÅ‚a dziesiÄ…tkÄ™ trefl. PowstrzymaÅ‚a siÄ™ tym samym od bezmyÅ›lnego, automatycznego zagrania kierem do skrótu.Ten skrót umożliwiaÅ‚ wielkÄ… paradÄ™: po przebiciu kiera walet trefl, blotka trefl do damy i ostatni trefl przebity w rÄ™ce (w ten sposób atuty zostajÄ… zredukowane do A-W). Teraz karo i po zgraniu dwóch lew w tym kolorze nastÄ™pne zagranie ze stoÅ‚u egzekwuje paradÄ™. Kto jak kto, ale technik tej miary co Frischauer nie miaÅ‚by z tym problemów.
Amerykanie przegrali z AustriÄ… i musieli zadowolić siÄ™ drugim miejscem. Mecz, który byÅ‚ prestiżowÄ… porażkÄ… Culbertstona, staÅ‚ siÄ™ sukcesem Helen: jej wielki, naturalny talent, intuicja i Å‚atwość gry zostaÅ‚y wreszcie zauważone i w peÅ‚ni docenione.
W lata czterdzieste Helen wchodzi z nowym partnerem, czÅ‚owiekiem, który z czasem (nie bez jej znaczÄ…cej pomocy) miaÅ‚ uzyskać zaszczytny przydomek Mr. Bridge - Charlesem Gorenem. ByÅ‚ to jej najlepszy okres. Trzykrotnie wygrywa Mckenney Trophy (nagrodÄ™ dla gracza, który zdobyÅ‚ najwiÄ™cej punktów klasyfikacyjnych w sezonie), a liczba zdobytych przez niÄ… tytuÅ‚ów mistrzowskich USA przekracza trzydzieÅ›ci.
Z tego okresu pochodzi rozdanie, które ilustruje jej możliwoÅ›ci w rozgrywce:
Rozdawał S. Obie strony po partii.


 
 10 7 2
 D 9 6
 10 7
 D W 10 7 2
 
 D 6
 A 10 8 4 3 2
 K D 8 3 2
 ---
 W 9 6
 W 7 5
 W 6 5 4
 K 8 4
 
 A K 8 4 3
 K
 A 9
 A 9 6 5 3
 

West North East South
     
1
 2 pas pas 3
 3 3 pas  4
pas pas pas  

Wist królem karo, którego Helen przepuÅ›ciÅ‚a. W zagraÅ‚ nastÄ™pnie asa kier i znowu karo. RozgrywajÄ…ca zabiÅ‚a, wzięła lewÄ… na asa pik i zagraÅ‚a... blotkÄ™ w tym kolorze! Helen wykorzystaÅ‚a bez litoÅ›ci sÅ‚abość obroÅ„cy, który nie odblokowaÅ‚ siÄ™ damÄ… pik: musiaÅ‚ jÄ… teraz wpuÅ›cić do stoÅ‚u, a reszta byÅ‚a już formalnoÅ›ciÄ….
Jak już wspomniaÅ‚em, Helen znaÅ‚a swojÄ… wartość i nie grzeszyÅ‚a faÅ‚szywÄ… skromnoÅ›ciÄ…. Po kolejnym zwyciÄ™stwie w parze z Go-renem ktoÅ› z tÅ‚umu kibiców zapytaÅ‚ jÄ…:
- Proszę mi powiedzieć, jakie to jest uczucie grać z wielkim ekspertem?
- Niech pan jego zapyta - odpowiedziała Helen wskazując na Gorena.
Trzeba oddać sprawiedliwość Gorenowi, który wielokrotnie podkreÅ›laÅ‚, że bez pomocy Helen nie doszedÅ‚by do swoich wyników.
- JeÅ›li przytoczone rozdania wydaÅ‚y Ci siÄ™, drogi Czytelniku, banalne, to zastanów siÄ™ nad nastÄ™pnÄ… rozgrywkÄ….
Rozdawał E. Obie strony po partii.

 8 5
 10 7 4 2
 A 9 8 3
 K 5 4
 D W 7 6 3
 A D 5
 K W 7
 A D

West North East South
    1 ktr.
pas 2 pas 2 BA
 pas 3 BA pas  pas
pas      

W wyszedÅ‚ w dwójkÄ™ trefl. WziÄ…Å‚eÅ› asem i co byÅ› zagraÅ‚? Helen Sobel zagraÅ‚a... blotkÄ™ pik!
Jej rozumowanie byÅ‚o logiczne i proste: obroÅ„ca, który nie wistuje w kolor otwarcia partnera z bezwartoÅ›ciowej rÄ™ki, ma w tym kolorze najwyżej singla. Naturalnym wyjÅ›ciem w takiej sytuacji jest wist z najdÅ‚uższego koloru, a wyjÅ›cie dwójkÄ… trefl to zagranie z czwórki. RozkÅ‚ad rÄ™ki W musi być 4-4-4-1. Z kolei E nie może mieć otwarcia bez asa i króla pik. CaÅ‚e rozdanie:


 
 8 5
 10 7 4 2
 A 9 8 3
 K 5 4
 
 10 9 4 2
 3
 D 8 5 4
 10 8 7 2
 A K
 K W 9 8 6
 10 2
 W 9 6 3
 
 D W 7 6 3
 A D 5
 K W 7
 A D
 

Helen nie próbowaÅ‚a już znaleźć damy karo - wiedziaÅ‚a, że dziesięć lew i tak bÄ™dzie maksem.

Z początkiem lat sześćdziesiątych Helen przenosi się na Florydę i stopniowo wycofuje z brydża.
MałżeÅ„stwo Ala z Helen rozpadÅ‚o siÄ™ definitywnie pod koniec wojny. SÅ‚uchajÄ…c jednak jego opowiadaÅ„ nie mogÅ‚em oprzeć siÄ™ wrażeniu, że zachowaÅ‚ dla niej wielki sentyment i uznanie, choć teraz jego sercem wÅ‚adaÅ‚a inna kobieta. ByÅ‚a niÄ… dwunastoletnia Chineczka z Hongkongu, którÄ… zaadoptowaÅ‚ i Å‚ożyÅ‚ na jej wyksztaÅ‚cenie. Z licznych dalekowschodnich wojaży przywoziÅ‚ kolejne zdjÄ™cia na których widniaÅ‚o promienne dziecko wpatrzone w Uncle Al jak w sÅ‚oÅ„ce. Helen Sobel, a raczej Helen Smith, bo takie nazwisko nosiÅ‚a po kolejnym mariażu, toczyÅ‚a wtedy najtrudniejszÄ… walkÄ™ swojego życia. WalkÄ™ z rakiem. PowróciÅ‚a na krótko do brydża by zdobyć ostatnie swoje mistrzostwo Stanów. ZmarÅ‚a w 1969 roku pozostajÄ…c w pamiÄ™ci przyjacióÅ‚ na zawsze.
Ala Sobela spotkałem jeszcze podczas Mistrzostw Świata Par w Sztokholmie (1970), gdzie po znajomości wlepił mi karę za wyjście poza kolejnością. Cieszyłem się na następne spotkanie w Miami Beach. Niestety, Al odszedł parę miesięcy wcześniej...
Kto dziś pamięta o Helen Sobel? Kto może powiedzieć, że przyjaźnił się z Alem? Sic transit gloria mundi.
..........................
Przytoczone rozdania i niektóre fakty pochodzÄ… z artykuÅ‚u Franka Stewarta w jubileuszowym wydaniu Biuletynu ACBL z lipca 1988 r.


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl