<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Marek Wójcicki
Marek Wójcicki (Brydż - 10/1987)

Ely Culbertson

Trudno byÅ‚oby zacząć prezentacjÄ™ postaci, najbardziej znaczÄ…cych dla historii brydża od kogokolwiek innego, niż Ely Culbertson. GÅ‚ównie jemu zawdziÄ™cza brydż uzyskanie dzisiejszej popularnoÅ›ci.
UrodziÅ‚ siÄ™ on w 1891 roku w Ploesti w Rumunii. ByÅ‚ synem Amerykanina, inżyniera górnika, żonatego z RosjankÄ…. Culbertson-senior zatrudniony byÅ‚ przy wydobyciu ropy w Ploesti, a nastÄ™pnie w Rosji, na Kaukazie. Ely Culbertson otrzymaÅ‚ staranne wyksztaÅ‚cenie - ukoÅ„czyÅ‚ gimnazjum w Rosji (w czasie nauki, w 1907 roku, braÅ‚ aktywny udziaÅ‚ w ruchu rewolucyjnym), nastÄ™pnie kontynuowaÅ‚ naukÄ™ na najlepszych uniwersytetach amerykaÅ„skich - Yale i Cornell`a.
W latach 1913-14 kontynuowaÅ‚ studia (nauki polityczne) na Sorbonie, a w 1915 roku na Uniwersytecie Genewskim. Poza studiami na uczelniach, wiele czasu poÅ›wiÄ™caÅ‚ Culbertson na samoksztaÅ‚cenie - efektem tego byÅ‚a miÄ™dzy innymi znajomość jÄ™zyków: mówiÅ‚ pÅ‚ynnie po angielsku, rosyjsku, francusku, niemiecku, hiszpaÅ„sku, wÅ‚osku i czesku, czytaÅ‚ po polsku, sÅ‚oweÅ„sku i w jÄ™zykach skandynawskich, znaÅ‚ grekÄ™ i Å‚acinÄ™.
Po rewolucji, październikowej, Culbertsonowie opuÅ›cili RosjÄ™. Ely żyÅ‚ przez cztery lata w Paryżu i innych miastach europejskich, doskonalÄ…c siÄ™ w grach w karty. W 1921 roku powróciÅ‚ bez grosza do USA i utrzymywaÅ‚ siÄ™ z gry w karty. Po uzyskaniu w tej dziedzinie pewnej renomy, w 1923 roku ożeniÅ‚ siÄ™ z jednÄ… z najlepszych nauczycielek brydża w Nowym Jorku - Josephine Murphy-Dillon. Bardzo szybko zostali jednÄ… z najlepszych par turniejowych i uznanymi autorytetami brydżowymi.
W latach 1926-1929 opracowany przez Yanderbilta „contract bridge" zaczÄ…Å‚ wypierać „auction bridge". Culbertson dostrzegÅ‚ w tym szansÄ™ dla siebie - zaplanowaÅ‚ szeroko zakrojonÄ… kampaniÄ™, która miaÅ‚a obejmować: rozszerzenie popularnoÅ›ci brydża, m.in. przez przeÅ‚amanie tradycyjnych, religijnych oporów przed „kartograjstwem", stworzenie organizacji zawodowych nauczycieli brydżowych, publikacjÄ… periodyku brydżowego, opracowanie systemu licytacyjnego i wydanie podrÄ™czników, które staÅ‚yby siÄ™ „bibliÄ…" nowej odmiany brydża. Plany te powiodÅ‚y siÄ™ - w 1929 roku powstaÅ‚ "The Bridge World" - magazyn, wydawany do dzisiaj, oraz "The Bridge World Inc." - korporacja handlowo-wydawnicza, która wydawaÅ‚a książki, pisane przez Culbertsonów oraz rozprowadzaÅ‚a akcesoria brydżowe.
Na poczÄ…tku lat trzydziestych rozwinęła siÄ™ organizacja zawodowych nauczycieli brydżowych - "Culbertson National Studios", która liczyÅ‚a ponad 4000 czÅ‚onków. Dla spopularyzowania contractu oraz reklamy swoich przedsiÄ™wzięć, Culbertson przeprowadzaÅ‚ turnieje na skalÄ™ krajowÄ… i Å›wiatowÄ…. OrganizowaÅ‚ też spektakularne imprezy - takie, jak na przykÅ‚ad mecz Culbertson - Lenz,   okreÅ›lany  jako   „brydżowa   batalia  stulecia" - rozegrany w zimie 1931-32.
RosnÄ…ca, popularność CuÅ‚bertsona, a w szczególnoÅ›ci sukces jego "Blue Book", wydanej w 1930 roku, spowodowaÅ‚ poÅ‚Ä…czenie siÅ‚ pozostaÅ‚ych autorytetów brydżowych - opublikowali oni „oficjalny system", majÄ…cy być konkurencjÄ… dla systemu Culbertsona. Ten, pewny przewagi swego systemu, zaproponowaÅ‚ liderowi „opozycji", Sidneyowi Lenzowi, mecz, SkÅ‚adajÄ…cy siÄ™ ze 150 robrów, stawiajÄ…c 5.000 dolarów przeciwko 1.000 Lenza. Mecz, toczony przy olbrzymim zainteresowaniu prasy i radia caÅ‚ej Ameryki, zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ wygranÄ… CuÅ‚bertsona, co jeszcze umocniÅ‚o jego pozycjÄ™.
Popularność, uzyskana przez Culbertsona podczas jego kariery, może być przypisana nie tylko jego niekwestionowanym umiejÄ™tnoÅ›ciom, barwnej osobowoÅ›ci i sukcesom sportowyrn, ale także reklamie i wielkopaÅ„skiemu stylowi życia. MieszkaÅ‚ w wielkiej posiadÅ‚oÅ›ci w Ridgeffield w stanie Connecticut, w 45-pokojowym domu, otoczonym wieloma milami iluminowanych alei, altanami, jeziorami, z krytym basenem., na którego brzegach rosÅ‚y orchidee. Gdy umieraÅ‚, w 1955 roku, używaÅ‚ piÄ™ciu domów (w tym czterech z basenami). JeździÅ‚ do WÅ‚och specjalnie po krawaty. Ekstrawagancje te uzasadniaÅ‚ wzglÄ™dami reklamowymi. Jednak wiÄ™kszość swego czasu poÅ›wiÄ™caÅ‚ na pracÄ™. Zapytany pewnego razu przez dziennikarza: „Mr Culbertson, jak Pan to robi, że wyprzedza Pan wszystkie inne autorytety brydżowe?" odpowiedziaÅ‚: „WstajÄ™ od nich wczeÅ›niej i wczeÅ›niej zaczynam pracÄ™".
W 1938 roku, Culbertson rozwiódÅ‚ siÄ™ z Josephine (miaÅ‚ z tego małżeÅ„stwa dwoje dzieci). Ponownie ożeniÅ‚ siÄ™ w 1947 roku z 21-letniÄ… Dorothy Renate Baehne. Z drugiego małżeÅ„stwa miaÅ‚ także dwoje dzieci.
Jako zawodnik, Culbertson zdecydowanie przodowaÅ‚ w pionierskich czasach brydża porównawczego - w parze z żonÄ… wygrywaÅ‚ wiele turniejów: w Ameryce, a ze swoim teamem, w skÅ‚ad którego wchodzili jeszcze Lightner, von Zedtwitz i Gottlieb, turnieje w Ameryce oraz w 1930 roku pierwsze w historii mecze miÄ™dzynarodowe - z drużynami klubów angielskich. Od 1934 roku rzadko wystÄ™powaÅ‚ w turniejach, grywaÅ‚ jednak aż do Å›mierci w brydża robrowego po bardzo wysokich stawkach.
Publikowano wiele zagrań Culberteona. On jednak, za jedno ze swoich najbardziej błyskotliwych zagrań, uważał wist w rozdaniu z rozegranego w 1933 roku meczu teamu Culbertsona z francuskim teamem Albarrana.
Po  licytacji:


West
E. Culbertson
North
Albarran
East
J. Culbertson
South
Venizelos
 pas  pas  pas 1 BA
 pas  pas  pas  

 
 10 5 4
 10 8 4 3
 D 10 6 4
 D 7
 A D 9
 W 5
 K 5 3 2
 K 4 3 2

Culbertson zawistowaÅ‚ dwójkÄ… karo. RozgrywajÄ…cy zabiÅ‚ waletem podÅ‚ożonÄ… przez partnerkÄ™ ósemkÄ™ i odwróciÅ‚ siódemkÄ™. Cuilbertson poÅ‚ożyÅ‚ króla, na którego Josephine wyrzuciÅ‚a maÅ‚ego kiera. Jak zagraÅ‚ teraz Culbertson?
Oto jego wÅ‚asne sÅ‚owa na temat tego rozdania: „Jestem znany ze swoich bÅ‚Ä™dów, ale tym razem udaÅ‚o mi siÄ™ jedno z najbardziej bÅ‚yskotliwych zagraÅ„, które mi czasem wychodzÄ…. ZagraÅ‚em asa pik. Moja żona zamarkowaÅ‚a ósemkÄ… i obÅ‚ożyliÅ›my biednego Yenizelosa za 300".
Oto  rÄ™ka S:

W 7     K D 7     A W 9 7     A W 6 5

RozgrywajÄ…cy miaÅ‚ (kÅ‚opoty ze zrzutkami na piki i wpadÅ‚ bez trzech   (mógÅ‚  być  tylkco  bez  dwóch).
WkÅ‚ad Culbertsona do wiedzy brydżowej jest zasadniczy - byÅ‚ pierwszym teoretykiem, który traktowaÅ‚ wartoÅ›ci ukÅ‚adowe jako co najmniej równoważne honorowym przy wartoÅ›ciowaniu rÄ™ki, usystematyzowaÅ‚ pojÄ™cie odzywki forsujÄ…cej, zasady zgÅ‚aszania kolorów. WprowadziÅ‚ limitowane odzywki w bez atu, forsujÄ…ce dwa w kolor; niektóre opracowane przez niego konwencje — OSW oraz OSU stosowane sÄ… do dzisiaj.
W 1938 roku, widzÄ…c nieuniknionÄ… wojnÄ™ w Europie, Culbertson wyÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ z dziaÅ‚alnoÅ›ci brydżowej i poÅ›wiÄ™ciÅ‚ siÄ™ naukom politycznym. Efektem jego prac byÅ‚ projekt miÄ™dzynarodowego systemu kontroli siÅ‚ taktycznych gÅ‚ównych. mocarstw. Po utworzeniu ONZ, usiÅ‚owaÅ‚ nadać swoim ideom wiÄ™ksze znaczenie polityczne. Jego plan staÅ‚ siÄ™ podstawÄ… odpowiedniej rezolucji Kongresu USA.
ZajÄ™ty dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… politycznÄ…, straciÅ‚ wiodÄ…cÄ… pozycjÄ™ w brydżu na rzecz Gorena, który, okoÅ‚o 1950 roku przeÅ›cignÄ…Å‚ go w iloÅ›ci sprzedanych książek i innych publikacji.
ZmarÅ‚ w 1955 roku, z powodu zwykÅ‚ego przeziÄ™bienia, którego skutki zostaÅ‚y spotÄ™gowane przez od dawna zaniedbanÄ… chorobÄ™ pÅ‚uc.


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl