<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Wojciech Siwiec
Artykuł z Przeglądu Brydżowego 2/1992

Mahmood Zia brydżystą roku 1991

Prestiżowy, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, tytuÅ‚ Gracza roku 1991, przyznawany zdobywcy najwiÄ™kszej iloÅ›ci punktów mistrzowskich w najpoważniejszych turniejach amerykaÅ„skich, trafiÅ‚ w godne rÄ™ce - wywalczyÅ‚ go jeden z najlepszych obecnie brydżystów Å›wiata Mahmood Zia. Nie byÅ‚ to sukces przypadkowy - rok wczeÅ›niej Zia w tymże rankingu zajÄ…Å‚ drugÄ… pozycjÄ™, ustÄ™pujÄ…c jedynie Bobowi Hammanowi.
CzterdziestopiÄ™cioletni Mahmood Zia jest dzisiaj bodajże najpopularniejszÄ…, a na pewno najbardziej barwnÄ… postaciÄ… wÅ›ród Å›wiatowej czoÅ‚ówki brydżystów. UrodziÅ‚ siÄ™ w ojczystym Pakistanie, w wieku piÄ™ciu lat znalazÅ‚ siÄ™ jednak - wraz z rodzinÄ… - w Anglii, tam ksztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ i zamierzaÅ‚ odbyć studia, a nastÄ™pnie wkroczyć w Å›wiat biznesu. Nie udaÅ‚o mu siÄ™ jednak zrealizować tych planów. Winne byÅ‚y temu po części uroki londyÅ„skiego życia, a po części wrodzone zamiÅ‚owanie do hazardu, w pewnym okresie Zia pracowaÅ‚ nawet jako krupier w nielegalnym kasynie. Potem przez parÄ™ lat próbowaÅ‚ pomagać starszemu bratu w prowadzeniu rodzinnej firmy wydawniczej, nastÄ™pnie wspólnie kierowali przedsiÄ™biorstwem budowlano-konstrukcyjnym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Zia poznaÅ‚ grÄ™ w brydża dopiero w wieku 25 lat, szybko jednak nadrobiÅ‚ stracony czas - wkrótce staÅ‚a siÄ™ ona najwiÄ™kszÄ… pasjÄ… jego życia. PoczÄ…tkowo oddawaÅ‚ siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie grze robrowej i w celu doskonalenia swoich umiejÄ™tnoÅ›ci w tej dziedzinie czÄ™sto odwiedzaÅ‚ Londyn, a konkretnie tamtejsze kluby. Niebawem zrezygnowaÅ‚ z innych zajęć i przeniósÅ‚ siÄ™ do Londynu na staÅ‚e. GraÅ‚ coraz lepiej i wygrywaÅ‚ coraz wiÄ™cej. Z tego wÅ‚aÅ›nie powodu - po jakimÅ› czasie - przestaÅ‚ być mile widziany w niektórych klubach, postanowiÅ‚ wiÄ™c spróbować swych siÅ‚ w grze turniejowej. Pierwsze doÅ›wiadczenia, którym poddany zostaÅ‚ w trakcie festiwalu Juan-les-Pins nie byÅ‚y zachÄ™cajÄ…ce. OkazaÅ‚o siÄ™, że taktyka, do której przywykÅ‚ w trakcie gry robrowej, absolutnie nie sprawdza siÄ™ w turnieju. WiedziaÅ‚em, że jestem zdecydowanie lepszy od wiÄ™kszoÅ›ci przeciwników, ale ogrywali mnie oni bezlitoÅ›nie - wspomina Zia. MusiaÅ‚em rozpocząć nowy etap mojej edukacji brydżowej. Również i w tej dziedzinie nasz bohater czyniÅ‚ jednak niezwykle szybkie postÄ™py. Pomimo że zostaÅ‚ "obywatelem Å›wiata", nie zapomniaÅ‚ też o rodzinnym Pakistanie i zajÄ…Å‚ siÄ™ propagowaniem oraz organizacjÄ… brydża w swojej ojczyźnie. PoczÄ…tki byÅ‚y niezwykle trudne, ale sukcesy w mistrzostwach Dalekiego Wschodu, zwÅ‚aszcza w pojedynkach z potężnym sÄ…siadem i politycznym rywalem - Indiami, stopniowo zapewniÅ‚y pakistaÅ„skiemu brydżowi uznanie i poparcie sfer rzÄ…dowych. W roku 1981 reprezentacja tego kraju sprawiÅ‚a ogromnÄ… niespodziankÄ™, zajmujÄ…c drugie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Åšwiata w Port Chester. Pięć lat później PakistaÅ„czycy ponownie zdobyli srebrny medal - tym razem na Mistrzostwach Åšwiata Teamów w Bal Harbour. OsiÄ…gniÄ™cia te wiÄ…zano przede wszystkim z osobÄ… Zii, nic zatem dziwnego, że ugruntowaÅ‚y one jego pozycjÄ™ na arenie miÄ™dzynarodowej.
Obecnie Mahmood spÄ™dza wiÄ™kszość czasu w Nowym Jorku, posiada jednak także mieszkanie w Londynie i czÄ™sto odwiedza Pakistan. Startuje jedynie w poważnych imprezach - mistrzostwach póÅ‚nocnoamerykaÅ„skich i turniejach specjalnych. Jego ulubionÄ… grÄ… pozostaÅ‚ brydż robrowy po możliwie wysokich stawkach. To nie pieniÄ…dze jednak stanowiÄ… dla Zii motywacjÄ™ do gry. Kocham brydża i chciaÅ‚bym zawsze przeżywać z nim romans - mówi. I rzeczywiÅ›cie - ten peÅ‚en czaru, osobistego uroku i charyzmy czÅ‚owiek nieomal w każdym rozdaniu jest wierny powyższemu wyznaniu. Jego gra oparta jest na znakomitej wyobraźni, przechodzÄ…cej niekiedy w fantazjÄ™, polocie i finezji.
Ponad technicznÄ… doskonaÅ‚ość, czy chociażby poprawność, swoich zagraÅ„ Mahmood przedkÅ‚ada skuteczność, bÄ™dÄ…cÄ… czÄ™sto efektem fascynujÄ…cych posunięć psychologicznych. W każdej chwili Zia może zadziwić otoczenie i przeprowadzić akcjÄ™, która zwykÅ‚emu Å›miertelnikowi nigdy nie przyszÅ‚aby do gÅ‚owy. Kibicowanie mu jest prawdziwÄ… ucztÄ… duchowÄ… i potrafi dostarczyć niezapomnianych wrażeÅ„, sama gra przeciwko niemu to już jednak zupeÅ‚nie inna sprawa... Nie ma wtedy ani jednego Å‚atwego rozdania, ani jednej Å‚atwej lewy - mówi wielokrotny mistrz Å›wiata Bob Hamman. Z drugiej strony, czÄ™sty ostatnio partner Zii - Hugh Ross twierdzi, że chociaż Mahmood posiada reputacjÄ™ zawodnika wykonujÄ…cego jedynie nietypowe i nieprzewidywalne manewry, 95% jego gry to normalny brydż i - majÄ…c go za partnera - gra siÄ™ bardzo Å‚atwo. Jako brydżysta wybitnie intuicyjny, Zia nie przykÅ‚ada nadmiernej wagi do stosowanego systemu licytacyjnego. Przez lata gry nie poÅ›wiÄ™ciliÅ›my na dyskusjÄ™ systemu wiÄ™cej niż cztery godziny - twierdzi Ross.
Lista osiągnięć Zii w ciągu ostatnich lat, zwłaszcza na kontynencie amerykańskim, jest doprawdy zdumiewająca - zwycięstwa i medalowe pozycje w najpoważniejszych turniejach drużynowych: Reisinger, Spingold i Yanderbilt oraz sukcesy w prestiżowych turniejach par odnoszone są przezeń nieomal od niechcenia, i to niezależnie od osoby aktualnego partnera. Dwa brydżowe marzenia Zii pozostają jednak na razie nie spełnione - chciałby on zdobyć mistrzostwo świata, występując w drużynie Pakistanu oraz zwyciężyć w mistrzostwach USA, grając w parze z kobietą.
Pora na zaprezentowanie kilku rozdaÅ„ oddajÄ…cych klasÄ™ i styl gry Mahmooda Zii. Åšwiadomie wybraÅ‚em tu zagrania mniej znane, pomijajÄ…c te, które zostaÅ‚y już mocno wyeksploatowane przez prasÄ™ brydżowÄ… caÅ‚ego Å›wiata. Pierwsze pochodzi z udanych także dla naszych reprezentantów rozgrywek Bermuda Bowl '81 w Port Chester. Mecz eliminacyjny Pakistan - USA.

 
 W 10 4
 A D 10
 A 10 9 7 5
 10 4
 
 D 8 6 2
 6 5 3 2
 W 2
 D 8 2
 7 5
 W 4
 8 6 4 3
 A 7 6 5 3
 
 A K 9 3
 K 9 8 7
 K D
 K W 9
 

Zia rozgrywaÅ‚ tu szlemika bezatutowego - kontrakt, delikatnie mówiÄ…c, mocno napiÄ™ty. Co prawda pierwszym wyjÅ›ciem kierowym przeciwnicy "wyimpasowali" sobie waleta, jednak do zwyciÄ™stwa konieczne byÅ‚o jeszcze wziÄ™cie piÄ™ciu lew karowych oraz trafienie palcówki treflowej bÄ…dź zdobycie dwunastej lewy w pikach. Zia znacznie uproÅ›ciÅ‚ ten skomplikowany problem rozgrywkowy - po stwierdzeniu, że spada drugi
W - zagraÅ‚ blotkÄ™ trefl ze stoÅ‚u do króla w rÄ™ce. ByÅ‚o to posuniÄ™cie z pogranicza techniki i psychologii. Pozycja treflowa nie byÅ‚a przecież dla obroÅ„ców jasna - K mógÅ‚ zostać przepuszczony nawet wówczas, gdyby as znajdowaÅ‚ siÄ™ w rÄ™ce W. a jego ewentualne zabicie wcale nie musiaÅ‚o pociÄ…gnąć za sobÄ… kontynuacji treflowej - rozgrywajÄ…cemu pozostaÅ‚aby wtedy nadal szansa pikowa.
Zia posiada zaiste niezwykÅ‚Ä… umiejÄ™tność upraszczania skomplikowanych problemów teoretycznych poprzez zastosowanie broni nieomal zawsze skutecznej - psychologii. W roku 1989 Mahmood zwyciężyÅ‚ w tradycyjnym wspóÅ‚zawodnictwie Bols Bridge Tips, w którym uznani mistrzowie przekazujÄ… rzeszom "zwyczajnych" brydżystów wskazania i rady, na ogóÅ‚ zwiÄ…zane z technikÄ… gry. W swoim artykule Zia nawiÄ…zaÅ‚ do popularnej zasady "figur na figur", a konkretnie do negatywnych wniosków, jakie należy wyciÄ…gać w sytuacjach, gdy zagrana z dziadka "krótka" figura nie zostanie pobita przez obroÅ„cÄ™ z prawej. Spójrzmy na rozdanie, które autor rozegraÅ‚ osobiÅ›cie.

 A W 10
 K 2
 A K D 3
 D 6 4 3
 D 2
 5 3
 10 9 4
 A K 10 9 7 2

Zadaniem Zii (W) byÅ‚o zrealizowanie szlemika treflowego po wiÅ›cie atutowym. "Naukowiec" bez trudu dostrzeże tu optymalnÄ… liniÄ™ rozgrywki. Po odatutowaniu należy odegrać lewy karowe, na czwartÄ… z nich (jeżeli siÄ™ wyrobi) wyrzucić ze stoÅ‚u blotkÄ™ kier, nastÄ™pnie zagrać kiera do króla, a w ostatecznoÅ›ci ratować siÄ™ impasem pikowym. Zia odwróciÅ‚ tÄ™ teoretycznÄ… kolejność zagraÅ„ i w drugiej lewie wyszedÅ‚ z dziadka
D (!). Gdy S doÅ‚ożyÅ‚ blotkÄ™, Mahmood "wiedziaÅ‚", że nie posiada on króla - przejÄ…Å‚ wiÄ™c damÄ™ asem, odatutowaÅ‚, na czwarte karo (spadaÅ‚ drugi walet) wyrzuciÅ‚ ze stoÅ‚u blotkÄ™ pik (!) i zaimpasowaÅ‚ pod atu K, którego zawodnik N mieć "musiaÅ‚". W ten sposób rozgrywajÄ…cy zrealizowaÅ‚ kontrakt, chociaż oba impasy nie staÅ‚y.

Widzimy jak trudno jest wystÄ™pować przeciwko Zii. Jego gra toczy siÄ™ czÄ™sto na pograniczu rzeczywistoÅ›ci i fantazji. Spotyka siÄ™ opinie, że Mahmood potrafi dosÅ‚ownie zahipnotyzować swoich przeciwników, a wtedy nawet najprostsze, ograne fortele okazujÄ… siÄ™ skuteczne. Oto rozdanie z ubiegÅ‚orocznego mistrzowskiego turnieju par w Atlantic City.


 K D W 5
 W 9 5 3
 10 8
 W 10 6

 8 6 3
 A 8 7 4 2
 5 3
 A K 8
 A 10 4 2
 D
 9 7 6
 D 7 5 4 2

 9 7
 K 10 6
 A K D W 4 2
 9 3


Zia (S) otworzyÅ‚ na czwartej rÄ™ce 1BA i wylÄ…dowaÅ‚ ostatecznie w kontrakcie firmowym. Pierwszy wist kierowy (4) rozgrywajÄ…cy zabiÅ‚ królem w rÄ™ku i natychmiast odwróciÅ‚ 10. LiczyÅ‚ na to, że zostanie ona przepuszczona i nie zawiódÅ‚ siÄ™. Na tym nie koniec. W nastÄ™pnej lewie Mahmood wyszedÅ‚ z rÄ™ki blotkÄ… pik, oczekujÄ…c z kolei, że jeden z obroÅ„ców doÅ‚oży do tej lewy iloÅ›ciówkÄ™, a drugi przepuÅ›ci - zagranÄ… z dziadka - figurÄ™. Ponownie nadzieja rozgrywajÄ…cego speÅ‚niÅ‚a siÄ™. Dopiero teraz Zia wykorzystaÅ‚ lewy karowe i zrealizowaÅ‚ koÅ„cówkÄ™ w rozdaniu, gdzie na wielu stoÅ‚ach obkÅ‚adano znacznie skromniejszy kontrakt 1BA.
Pora na zagranie czysto techniczne. Yanderbilt '91 w Las Yegas.       


D 10 9 6 3
D 8 7
D 9 8 6
10

K 7
6 3 2
K 10 4 2
8 7 5 2
A 8 4 2
A 10 5 4
---
A K 9 6 4

W 5
K W 9
A W 7 5 3
D W 3


West
Deutsch
North
Ekeblad
East
Zia
South
Sukoneck
 pas  pas 1  1
2  3 5 pas
 pas pas
   

S zaatakowaÅ‚ niefortunnie A, mimo to nawet komentatorzy brydżramy orzekli, że kontrakt musi zostać przegrany. Zia szybko udowodniÅ‚ im, jak bardzo siÄ™ mylÄ…. PrzebiÅ‚ A atutem, Å›ciÄ…gnÄ…Å‚ AK. doszedÅ‚ do stoÅ‚u K, odegraÅ‚ K - z rÄ™ki blotka kier - i przebiÅ‚ blotkÄ™ karo. A, pik przebity i przebicie kolejnego kara doprowadziÅ‚o do nastÄ™pujÄ…cej koÅ„cówki:      


D
D 8 7
---
---

---
6 3 2
---
8
8
A 10 5
---
---

---
K W 9
---
D


ZostaÅ‚a w nie zagrana z rÄ™ki 8 i liczba lew obroÅ„ców stopniaÅ‚a nagle do rozmiarów "książki". 

W trakcie ostatnich Mistrzostw Åšwiata w Joknhamie  Pakistan dysponowaÅ‚ sÅ‚abÄ… drużynÄ… i nie odegraÅ‚ w turnieju wiÄ™kszej roli. Przyzwyczajony do wystÄ™pów w blasku jupiterów Zia - od czasu do czasu zaznaczaÅ‚ jednak swojÄ… obecność. Mecz Brazylia - Pakistan.


A D 10 6 4
10 8 6
W 10 8
10 8

K 8 5 2
A D 9 3 2
9 6
W 9
---
K W
A D 7 5 3 2
A K 6 5 2

W 9 7 3
7 5 4
K 4
D 7 4 3


West
M. Branco
North
Fazli
East
Chagas
South
Zia
 pas pas 1 ♦  pas
1 pas 2 pas
   2 BA pas
3 pas
 3 pas 6    pas...

RozgrywaÅ‚ Gabriel Chagas,który w swoim brydżowym życiu rozwiÄ…zywaÅ‚ już znacznie trudniejsze problemy niż trafne rozegranie koloru atutowego w jakichkolwiek tym rozdaniu. Zia pozbawiÅ‚ go jednak szans, wychodzÄ…c w kiera (!). Brazylijczyk zgodnie z oczekiwaniami rozwiÄ…zaÅ‚ trafnie kara: as i blotka z rÄ™ki, ale Zia trwaÅ‚ na posterunku - ponowne wyjÅ›cie w kiera przesÄ…dziÅ‚o los rozgrywajÄ…cego. Fazli przebiÅ‚ czwartÄ… lewÄ™ kierowÄ…, Chagas nadbiÅ‚ w rÄ™ce i, grajÄ…c blotkÄ™ trefl do waleta (!), ograniczyÅ‚ wpadkÄ™ do bez jednej.
                           
W tym samym meczu Zia zademonstrowaÅ‚ ekstrawagancjÄ™ licytacyjnÄ… w swoim stylu.  


A 2
9 6
K 9 8 7 5 3
7 3 2

K 10 9 8 7 6 5 4
10 5
10
K W
D W 3
A K 8
A D 4 2
A D 10

 ---
 D W 7 4 3 2
 W 6
 9 8 6 5 4


West
M. Branco
North
Fazli
East
Chagas
South
Zia
   
  3 (!)
3 ♠  pas 4 BA    5 (!)
   pas   
pas
5 BA  pas
 6 pas 7 BA  pas
pas ktr.   pas...  

Na pewno nawet w zaistniałych okolicznościach znakomita para brazylijska powinna była poradzić sobie z najpopularniejszą konwencją brydżową, nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie kampania terroru rozpętana przez Zię umożliwiła im zejście na złą drogę.

PrzenieÅ›my siÄ™ teraz na chwilÄ™ z peÅ‚ni blasku w strefÄ™ cienia. Reputacja, jakÄ… cieszy siÄ™ Zia, przynosi my wiele zysków także w sytuacjach, gdy prowadzi on zupeÅ‚nie normalnÄ… grÄ™. ZrozumiaÅ‚e jest jednak i to, że skutki tej opinii muszÄ… od czasu do czasu uderzyć również w niego samego. Oto najbardziej kosztowne rozdanie ubiegÅ‚orocznego Cavendish lnvitational w Nowym Jorku.   


A K 10 6 4
10 9 6
8 3
W 6 3

---
A K 5 4 3 2
6 2
K 10 9 4 2
W 2
D 8
A D W 9
A D 8 7 5

D 9 8 7 5 3
W 7
K 10 7 5 4
---


West
Wirgren
North
Deutsch
East
Bennet
South
Zia
      2
3 4 ktr.  pas
 5 pas 6 6
ktr.      pas(!?)  pas         pas (!?)
                       
Strona WE miaÅ‚a tu do wygrania wielkiego szlema w trefle, obrona pikami byÅ‚a jednak niezwykle tania (10 lew). Cóż jednak staÅ‚o siÄ™ w rzeczywistoÅ›ci? Otóż Zia na ogóÅ‚ dość swobodnie operuje odzywkami zaporowymi i czÄ™sto blefuje w podobnych sytuacjach - jego partner Deutsch dopuszczaÅ‚ wiÄ™c takÄ… ewentualność i w tym rozdaniu. StÄ…d pas e-N-a po kontrze na 6
, uważaÅ‚ on, że z "prawdziwymi" pikami Zia sam przeniesie na 6. Ten jednak, oczekujÄ…c widocznie lepszych kar niż pików w rÄ™ce partnera, spasowaÅ‚ (?) i zapÅ‚aciÅ‚ za to cenÄ™ 2300 punktów (bez dziewiÄ™ciu !!!).
Cokolwiek byśmy jednak nie powiedzieli o stylu gry Zii, trzeba przyznać, że przychodzą mu do głowy naprawdę niesamowite pomysły, a na drodze do wcielenia ich w życie nie brakuje mu odwagi ani cierpliwości, Yanderbilt `92 w Pasadenie.


 2
 A 6 4 3 2
 8 4 3
 W 9 7 2

 A W 8 7 5 3
 K D W 9 7 6
 ---
 10
 K D 10 9 6
 10 8
 K D W
 K D 4

 4
 ---
 A 10 9 7 6 5 2
 A 8 6 5 3


West
Zia
North
Goodman
East
Deutsch
South
Mohan
1 (!) pas 1 2
2 (!) 3 ♦   4 5
 5 (!) pas  pas 6
  pas (!) pas ktr.  pas
6 ♠    ktr.      pas...  

Otworzyłem 1
- powiedziaÅ‚ potem Zia - by ewentualnie osiÄ…gnąć lepszego szlemika w przypadku zastania w rÄ™ce partnera Kx i Ax. Tymczasem jednak piki zostaÅ‚y zgÅ‚oszone przez Deutscha i od tego momentu należy podziwiać spokojnÄ… cierpliwÄ… determinacjÄ™, z jakÄ… Mahmood polowaÅ‚ na przeciwników. Gdy wydawaÅ‚o siÄ™. że już ich ustrzeliÅ‚ - licytacja zgasÅ‚a w wymarzonym przezeÅ„ kontrakcie 6 z kontrÄ… - raz jeszcze okazaÅ‚o siÄ™, że "czÅ‚owiek strzela, Pan Bóg kule nosi". S oddaÅ‚ bowiem jedyny wist kÅ‚adÄ…cy - A. Rozdanie okazaÅ‚o siÄ™ jednak remisowe, gdyż na drugim stole, po "normalnej" licytacji, ustalono jako kontrakt ostateczny 6 z kontrÄ… z rÄ™ki W. N zawistowaÅ‚ A i kier, ale w trzeciej lewie S spróbowaÅ‚ Å›ciÄ…gnąć A (w trakcie licytacji W zgÅ‚osiÅ‚ taktyczny cue-bid 5).
PozostajÄ…c jeszcze przez moment w strefie cienia, należy stwierdzić, że spotyka siÄ™ opinie gÅ‚oszÄ…ce, iż Zia za wszelkÄ… cenÄ™ stara siÄ™ trafić na usta kibiców oraz Å‚amy prasy i w zwiÄ…zku z tym każde jego rozdanie, ba - zagranie, jest grÄ… pod publiczkÄ™. NiewÄ…tpliwie tkwi w tym odrobina prawdy, indywidualnoÅ›ci pokroju Mahmooda wybacza siÄ™ jednak znacznie wiÄ™cej niż zwykÅ‚ym Å›miertelnikom. A brydż... brydż mimo wszystko na pewno na tym nie traci. Sam Zia zdaje sobie zresztÄ… doskonale sprawÄ™ z wÅ‚asnych sÅ‚aboÅ›ci. W swojej autobiografii otwarcie przyznaje siÄ™ m.in. do tego, że na ogóÅ‚ stara siÄ™ wistować nieortodoksyjnie, a nawet egzotycznie. Jeżeli takie wyjÅ›cie okaże siÄ™ skuteczne - stwierdza - piszÄ… o nim wszyscy, jeżeli nie - o zagraniu takim nikt nawet nie wspomni.
Nie zawsze odpowiada to prawdzie. Oto rozdanie, w którym Mahmood miaÅ‚ podwójnego pecha - nie tylko fantazja poniosÅ‚a go w nim zbyt daleko, ale także trafiÅ‚o ono na Å‚amy prasy. Turniej teamów. Reykjavik `92.


A W 7
A D
10 6
A D W 9 6 2

4 3
5 3
A D 5 3 2
K 10 7 5
K 6 2
K 10 8 2
9 8 7
8 4 3

D 10 9 8 5
W 9 7 6 4
K W 4
---


Po (wedÅ‚ug Zii) bardzo silnej licytacji przeciwnicy osiÄ…gnÄ™li koÅ„cówkÄ™ pikowÄ… (N otworzyÅ‚ silnym treflem, a S odpowiedziaÅ‚ 1). Trefle nie zostaÅ‚y ani razu zgÅ‚oszone w znaczeniu naturalnym, a Mahmood (W) uznaÅ‚, że raz jeszcze nadeszÅ‚a jego wielka chwila i - jako kartÄ™ pierwszego wyjÅ›cia - poÅ‚ożyÅ‚ przed sobÄ… K (!?). W ten sposób przeciwnicy zapisali sobie "niemożliwe" +620 i - oczywiÅ›cie - 10 impów zysku, gdyż przy drugim stole pozycjÄ™ W zajmowaÅ‚ zawodnik znacznie mniej bÅ‚yskotliwy i nie obdarzony tak bujnÄ… wyobraźniÄ…, jak bohater tego artykuÅ‚u.
Na pewno niejednokrotnie jeszcze usÅ‚yszymy zarówno o wielkich   sukcesach,   jak   i   znakomitych   zagraniach Mahmooda Zii. A że sporadycznie towarzyszyć im bÄ™dÄ… opisy manewrów chybionych... cóż, nawet ten wirtuoz i wielki czarodziej brydża jest w koÅ„cu tylko czÅ‚owiekiem.



wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl