<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj
<< Powrót do listy problemów
Problem nadesłany przez Rafał

Mecz., obie przed, rozd. E.
 
 ---
 A x x x x
 K W 9 8
 A D 10 8
 x x
 D x x
 K x x x x
 x x x

West North East South
     2  pas
4    ktr.  pas  pas
 pas      

4 z kontrÄ… wyszÅ‚o! Obrona 5 -  za 300. Czy, a raczej gdzie, popeÅ‚niÅ‚em bÅ‚Ä…d?
Pozdrawiam - Rafał
RozwiÄ…zanie problemu:

Panie Rafale,

Decyzja (S) na prawdÄ™ byÅ‚a trudna. W licytacji dwustronnej na wysokich szczeblach najwiÄ™kszym mistrzom zdarzajÄ… sie nietrafne decyzje, niekiedy bardzo nietrafne! Zapewniam pana, że gdyby zrobić panel, wielu ekspertów zgodziÅ‚oby sie z pana decyzja, zwÅ‚aszcza w tych zaÅ‚ożeniach - obie przed. A wiÄ™c byÅ‚by pan w dobrym towarzystwie. ProszÄ™ zauważyć, że 5 jest trafne, gdy 4
wychodzi, a 5 jest co najwyżej za 300. Nasza zrównoważona rÄ™ka nie namawia do dalszej licytacji, wiÄ™c trudno mieć nadzieje, że 5 bÄ™dzie sukcesem. Dopiero renons pik, czterokartowy fit karowy i korzystny dla przeciwników ukÅ‚ad kart (przesyÅ‚ajcie caÅ‚e rozdanie) sprawiÅ‚y, iż kontrakt 5 byÅ‚ w tym rozdaniu optymalny.

Najtrudniejsze pod wzglÄ™dem taktycznym sÄ… sytuacje w licytacji dwustronnej, gdy na obu osiach podziaÅ‚ honorów jest wyrównany. CzÄ™sto trudno jest wtedy okreÅ›lić, która strona jest w ataku, a która siÄ™ broni. Dwustronna licytacja, w której wystÄ™pujÄ… odzywki skaczÄ…ce, uniemożliwia wymianÄ™ informacji na niskim szczeblu. Należy przy tym pamiÄ™tać, że brak informacji stwarza problemy nie tylko nam, ale i stronie przeciwnej. Wynika stÄ…d ogólna zasada postÄ™powania:


Gdy się wahasz, licytuj wyżej.

Przeciwnicy z braku wystarczających danych, także będą musieli trafiać decyzję, ale już na wyższym szczeblu. Realizacja tej zasady w dużej mierze zależy od założeń.
ZasadÄ™ tÄ™ należy stosować gÅ‚ównie w dwóch przypadkach:

- gdy opłacalność twojej obrony jest wątpliwa (może nawet nieopłacalna), lecz jesteś przekonany, że zapowiedziany kontrakt przeciwnicy wygrają. Wtedy twoja obrona stworzy przeciwnikom szansę zrobienia błędu, tj. przelicytowania karty;

- gdy nie masz wprawdzie pewności, że przeciwnicy wygrają zapowiedziany kontrakt, lecz twoja obrona zapowiada się być bardzo tanią.

Na tym zakończę tę na pewno niewystarczającą odpowiedź i zapraszam wszystkich do lektury książki "Czy licytujesz wyżej, ekspercie?".
Władysław Izdebski
wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl