Problem nadesłany przez Tomek Rembiasz

Panie Władysławie,

Przesyłam rozdanie z BBO licytowane SAYCem. Grałem z w miarę stałą partnerką (Amerykanką).

Czy można czasem skłamać w licytacji?

D W 9 8 7 3

W 10 6 4
 A K W

1  pas  1
 pas  2 pas  3
 pas  4 pas  4
 pas  6    pas...

Tu pojawia się największy problem. Co teraz? 4
- wykluczone z tak silnÄ… kartÄ…. 4 - na splintera też jestem za mocny, a poza tym nie mam kierów, no i z pikami W10xx wiadomo, że partnerka na nic ochoty mieć nie bÄ™dzie. 4 BA - prymitywnie. Jedynym sÅ‚usznym rebidem wydawaÅ‚o mi siÄ™ 2.  SprzedaÅ‚em kartÄ™ rewersowÄ… i czekaÅ‚em co mi dalej powie partnerka. Z tym, że 2 wydaje mi siÄ™ o tyle niedobre, że źle opisuje mojÄ… kartÄ™; nie mam nic w kierach, nie powiedziaÅ‚em jeszcze nic o pikach (ale na to jest czas). Po 3 od partnerki zaczÄ…Å‚em cue-bidowanie. PoczÄ…tkowo bÄ™dzie myÅ›leć, że gramy w kara, ale to nie problem, bo ja chce siÄ™ od niej czegoÅ› dowiedzieć, a nie ona ode mnie. 4 - na 100% as, ta partnerka nie lubi cue-bidować króli, nie wiem czemu, no ale różnie ludzie grajÄ…. Teraz sytuacja dość jasna, gdzieÅ› te 6-7 oczek musi mieć, wiÄ™c szanse na szlemika spore (na moje kara można bÄ™dzie coÅ› wyrzucić). WiÄ™c zapowiedziaÅ‚em 6, które chyba byÅ‚o najlepszym kontraktem.
Szlemik zostaÅ‚ przegrany i rozegrany trochÄ™ dziwnie, ale to z winy W, która po zagraniu
10 zaczęła specjalnie myśleć (a może zaciął jej się komputerowy klawisz :) )..., ale to już mało ważne.
Uważam, że szlemika i tak grać należało.
Proszę o komentarz do licytacji, zwłaszcza rebidu 2.
Pozdrawiam - Tomek Rembiasz
RozwiÄ…zanie problemu:

Tomku,
OczywiÅ›cie wszelkie drobne kÅ‚amstewka w licytacji sÄ… dopuszczalne, wrÄ™cz zdarzajÄ… sie na porzÄ…dku dziennym. JÄ™zyk licytacji jest bardzo skromny, wiec siÅ‚Ä… rzeczy precyzyjny opis naszej rÄ™ki nie zawsze jest możliwy. Celem licytacji jest osiÄ…gniÄ™cie optymalnego kontraktu, a nie sposób jakim podążamy do tego celu.

W 10 6 4
 A K W

North South

W zaawansowanej (profesjonalnej) licytacji naturalnej N ma dwa sposoby sprzedania krótkoÅ›ci:
1) Splinter - przesadza koÅ„cówkÄ™ i lekko inwituje szlemika,
2) Sekwencja opisowa, w oderwaniu od konkretnego rozdania, np. taka:

North South
 2 2 BA

która wskazuje na kartÄ™ ekstremalnÄ…, np. takÄ…:

A K D 4 3

Tak więc, sekwencja opisowa jest silniejsza od splintera. Oczywiście, wszystkie te ustalenia mają zastosowanie w brydżu profesjonalnym, a nie w Internetowej grze z przypadkowym partnerem.
Popatrzmy na autentycznÄ… kartÄ™ N:

K

Gdyby K przenieść do kierów, kartÄ™ tÄ™ można by zakwalifikować do maksymalnej i zastosować sekwencjÄ™ opisowÄ…. Singlowego króla, jeÅ›li mamy go uwzglÄ™dnić w bilansie, powinniÅ›my odlicytować  raczej jako ukÅ‚ad 4252.

Jak w SAYCu licytujemy układ BA?
Z typowym układem BA (4-4-3-2) licytujemy:

2BA    = bez 4 pików, 18-19 PC, nie forsuje;
♠     = jw. z czterema pikami,

A co z układem 4252?
Bazowa wersja SAYCa nic na ten temat nie mówi. System pozostawia duży obszar do improwizacji. Widać autorzy SAYCa wyszli z zaÅ‚ożenia, że gra w Internecie, czÄ™sto z zupeÅ‚nie przypadkowym partnerem, jest tylko swego rodzaju intelektualnÄ… przygodÄ…, niekiedy peÅ‚nÄ… niespodzianek.
Ze staÅ‚ym partnerem możemy sie umówić, iż taki ukÅ‚ad licytujemy:
  N          S
= 4252 z wyraźną nadwyżką, tj ok. 20 PC (z mniejszą siłą - 4, tak jak z układem 4-4).

Przy powyższym ustaleniu, skłaniałbym się z naszą ręką:

na odzywkÄ™ 4.

Refleksja ogólna
Grając w Internecie nie może być mowy o bardzo dobrej licytacji, wystarczy, że porozmawiamy o licytacji poprawnej. Licytujmy zrozumiale dla partnera, przyjmując, że ma on wiedzę ledwie bazową. W przypadkach decyzyjnych, kierujmy się statystyką, nie szukajmy u partnera kart wymarzonych, gdyż spełnione marzenia są niezwykle rzadkim zjawiskiem.
PS.
Pewien pomysł
1. Może warto zaÅ‚ożyć na www.szkolabrydza.pl  klub "Poznajmy siÄ™". W galerii klubu znajdowaÅ‚yby siÄ™ Wasze zdjÄ™cia, notki osobowo-brydżowe, e-maile. KorzystajÄ…c z tej klubowej bazy moglibyÅ›cie umawiać siÄ™ na gry w Internecie. Na pewno byÅ‚by to lepszy brydż, niż z zupeÅ‚nie przypadkowym partnerem z Sieci. Poza tym moglibyÅ›cie swÄ… grÄ™ konsultować ze mnÄ… - trenerem.
2. Może kiedyś, w ramach Klubu, moglibyśmy nawet stworzyć zaawansowany system licytacji naturalnej, omawiać co trudniejsze rozdania. To dopiero byłaby prawdziwa Profesjonalna Szkoła Brydża.