Oprócz pytania tytuÅ‚owego mam kilka pytaÅ„ odnoÅ›nie naszej licytacji :
1) Czy odzywka 4♠ byÅ‚a prawidÅ‚owa?
2) Czy z ręką E powinienem szukać szlemika, dopuszczając niezbyt silna rękę partnera?
3) Czy powinienem inwitować szlemika przez pokazanie krótkoÅ›ci w kolorze przeciwnika, czy koloru bocznego (ten drugi wariant odrzuciÅ‚em - baÅ‚em siÄ™, że partner nie majÄ…c żadnej figury karowej i zatrzymania kierowego zalicytuje negatywne 5♠ )?
4) Czy pokazanie koloru karowego obiecuje w tej sekwencji zatrzymanie kierowe, bo bez niego mógÅ‚bym inwitować przez 5♠?
Pozdrawiam - Marcin
RozwiÄ…zanie problemu:
Marcinie,
Gdy przeciwnicy blokujÄ… tak wysoko, trudno o precyzjÄ™ naszej licytacji. SpróbujÄ™ odpowiedzieć na zadane pytania.
1) Czy odzywka 4♠ byÅ‚a prawidÅ‚owa?
To nie byÅ‚a dobra odzywka: ukÅ‚ad 3343 (brak lewy przebitkowej), tylko 8 PC. PrawdÄ… jest, że gdy jesteÅ›my przyciÅ›niÄ™ci do muru naciÄ…gamy nieco bilans, majÄ…c nadziejÄ™ na zastanie lekkiej (statystycznej) nadwyżki w rÄ™ku partnera, ale twój partner przesadziÅ‚. Z tÄ… rÄ™kÄ… po bloku przeciwnika 3♥ zgÅ‚osiÅ‚bym 3♠, ale po 4♥ - spasowaÅ‚.
Wtedy licytacja biegłaby tak:
West
North
East
South
1 ♠
4 ♥
pas
pas
5 ♦
pas
6 ♦
pas
pas
pas
Twoje 5♦ jest jak bardziej na miejscu, gdyż jeÅ›li nawet nie wychodzi, to prawdopodobnie bÄ™dzie dobrÄ… obrona koÅ„cówki kierowej. Partner majÄ…c czterokartowy fit, i dwie ważne figury powinien doÅ‚ożyć szlemika. Jego optymizm może wynikać też z tego, że po bloku S, jakaÅ› ewentualna figura N, np. ♦K bÄ™dzie w impasie.
2) Czy z ręką E powinieneś szukać szlemika, dopuszczając niezbyt silna rękę partnera?
Tu jest wielka niewiadoma, gdyż partner mógÅ‚ zgÅ‚osić 4♠ tak ze sÅ‚abÄ… rÄ™kÄ… ukÅ‚adowÄ…, jak również z opartÄ… o sporÄ… siÅ‚Ä™ w honorach. Może siÄ™ zdarzyć, że idzie tylko 4♠, jak również może wychodzić szlem, gdy partner ma 2 asy i króla pik. Z tego wniosek, że trzeba statystycznie zrobić coÅ› wiÄ™cej niż pas. PraktycznÄ… odzywkÄ… jest pytanie o asy i po odpowiedzi 5♥ zgÅ‚osić 6♦, by partner dokonaÅ‚ wyboru. Partner majÄ…c 4 kara spasuje, a z czterema pikami poprawi na 6♠.
3. Jak partner zrozumiaÅ‚by twoje 5♦, zgÅ‚oszone po jego 4♠?
W licytacji w pełni naturalnej jest to inwit szlemikowy, poszukiwanie uzupełnienia (figury) karowej.
4. JeÅ›li to jest inwit szlemikowy, to zapewne z krótkoÅ›ciÄ… w kierach...
Jednak te wszystkie rozważania nie dają żadnej pewności, że nie zbłądzimy.
Pewnym antidotum na tego kÅ‚opoty jest wÅ‚oskie 4BA, które w skocznej licytacji dwustronnej nigdy nie jest blackwoodem, a jedynie inwitem szlemikowym. Na przykÅ‚ad w waszej licytacji:
West
North
East
South
1 ♠
4 ♥
4 ♠
pas
?
domniemam(!?), że 4BA zgÅ‚oszone teraz przez E, byÅ‚oby inwitem szlemikowym, wtedy na pewno z krótkoÅ›ciÄ… kier, w oczekiwaniu na reakcjÄ™ partnera. Jednak tak daleko idÄ…ce rozważania sÄ… dla profesjonalistów. Wiele na ten temat można znaleźć w książce "Nowe Å›cieżki licytacji", choć zapewne nie wszystko. Jak zapewne zauważyÅ‚eÅ›, wÅ‚oscy eksperci też nie zawsze lÄ…dujÄ… w optymalnych szlemikach.
Pozdrawiam - Władysław Izdebski