<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj
<< Powrót do listy problemów
Problem nadesłany przez Zdzisław Wróbel

Panie Władysławie.

Mam dwa pytania dotyczące jednego rozdania. Mecz treningowy. Po licytacji:
W    N     E     S
-     1    1♠   3BA
Wistujący miał na wiście D-10-4 w pikach. Wist odmienny. Siedziałem na pozycji S. Gdy będę miał w pikach A-W-9, to wist inny niż naturalny spowoduje stratę lewy. W rzeczywistości miałem
AKW, a W wyszedł damą. E był przekonany, że jest to wist z konfiguracji DW(x) i po dojściu do ręki kontynuował atak pikowy, wypuszczając kontrakt.
Grający wistem odmiennym twierdzą, że należy wistować dziesiątką, a jeżeli trafią na taki układ, to trudno. To samo z konfiguracji K 10 x, jak również z K W x gdy będę miał D10 x.
Czytając sprawozdania z rozgrywek zauważyłem, że niektóre pary pomimo wistu odmiennego w kolor partnera wistują naturalnie. Czy jest to właściwe rozwiązanie? W większości gramy wistem MUD, a w niektórych zestawieniach odmiennym. Z powodu problemów j.w. nie przeszliśmy całkowicie na wist odmienny.

Drugie moje pytanie dotyczy wejścia kolorem z pięcioma blotkami. Niektórzy twierdzą, że aby wejść kolorem to trzeba coś w nim mieć. Jednak może to oznaczać rezygnację z walki o zapis. Z. Szurig sprecyzował wejście jako wskazanie wistu w sile 6 - 8 PC. 6PC było wtedy wyjątkiem: KDWxx. Natomiast o wejściu na blotkach nie ma żadnych informacji. Często następuje po nim wist drugim królem za impasem lub jak w powyższym rozdaniu, wist w kolor partnera zamiast w swój. Może jednak dobre pary mają jakieś ustalenia odnośnie siły wejścia aby przynosiło ono więcej korzyści niż szkody, gdy przy grze utrzymają się przeciwnicy.
Pozdrawiam - Zdzisław. Wróbel
Rozwiązanie problemu:

Zdzisławie,

1. Wist odmienny z konfiguracji D10x, K10x
Masz rację!.
Wist
dziesiątką z konfiguracji D10x lub K10x często prowadzi do straty lewy. Dlatego mimo, że wistujemy odmiennie, należy zrobić odstępstwo i wyjść blotką. Wist odmienny dobrze się sprawdza w grze kolorowej, przeciwko BA lepiej wistować naturalnie.

2. Wejście kolorem z pięcioma blotkami.
Ze słaba kartą i
słabym kolorem oczywiście nie wchodzimy do licytacji , ale z kartą w sile otwarcia, np.:
W     N     S    E
1♦     ?

N: 10 8 7 6 5   A D   7 6   A K W x

wejście 1nie jest niczym złym. Zachęcam do przeczytania książki M. Lawrence "Licytacja obrońców".

Pozdrawiam - Władysław Izdebski
wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl