Witam,
Proszę o rozstrzygnięcie poniższego sporu:
♠
A 10 8 6
♥
A D W 10
♦
K 103
♣
4 2
♠
K D 9 4 2
♥
8 3
♦
6
♣
A K D 9 6
West
East
1 ♣
1 ♠
2 ♠
4 ♣
4 ♦
4 ♠
?
Spór dotyczy odzywki 4♣, którÄ… partner zakwalifikowaÅ‚ jako splintera (i zaÅ‚ożyÅ‚ krótkość treflowÄ…), w mojej ocenie jest to cue-bid (wszak kolor zostaÅ‚ już uzgodniony). Podobnie uważam, że jeÅ›li wyraziÅ‚em chęć gry premiowej i sprawdzam zatrzymania, to licytujÄ…c 4♠ wskazujÄ™, iż nie trzymam kierów i w mojej ocenie partner posiadajÄ…c zatrzymanie kierowe winien zapytać o wartoÅ›ci. Spór dotyczy wÅ‚aÅ›nie zakwalifikowania odzywki 4♣ jak i tego, czy partner powinien kontynuować licytacjÄ™, czy też twierdzÄ…c, że to ja jÄ… prowadzÄ™ - spasować na 4♠?
Pozdrawiam - Andrzej Szczygieł
RozwiÄ…zanie problemu:
Andrzeju,
1. 4♣ - to cue-bid, czy splinter?
♠
A 10 8 6
♥
A D W 10
♦
K 10 3
♣
4 2
♠
K D 9 4 2
♥
8 3
♦
6
♣
A K D 9 6
West
East
1 ♣
1 ♠
2 ♠
4 ♣
Każdy niepotrzebny przeskok jest splinterem. Tak wiÄ™c naturalnym wskazaniem trefli byÅ‚aby zapowiedź 3♣, zaÅ› 4♣ jest splinterem.
Z rÄ™kÄ… E możnaby ewentualnie skoczyć na 4♦ - splinter. Nie jest to jednak modelowa rÄ™ka na splintera. Po szczegóÅ‚y zapraszam do książki "Nowoczesna licytacja naturalna".
2. Czy partner powinien kontynuować licytacjÄ™, czy też twierdzÄ…c, że to ja jÄ… prowadzÄ™ - spasować na 4♠?
West
East
1 ♣
1 ♠
2 ♠
4 ♣
4 ♦
4 ♠
?
Partner sÅ‚usznie zakwalifikowaÅ‚ odzywkÄ™ 4♣ jako splintera. Splinter oznajmia: Partnerze posiadam krótkość trefl i siÅ‚Ä™ zapewniajÄ…cÄ… bilans na 10 lew (niezależnie czy wystÄ™puje wyÅ‚Ä…czenie treflowe). Jeżeli w kolorze krótkoÅ›ci masz same blotki (wyÅ‚Ä…czenie), to powinniÅ›my wygrać szlemika.
Tak wiÄ™c, w kontekÅ›cie splintera 4♣, partner powinien zareagować pozytywnie, a z maksymalnÄ… kartÄ… przesÄ…dzić szlemika, a wiÄ™c po 4♠ skorzystać z blackwooda.
3. Piszesz: Podobnie uważam, że jeÅ›li wyraziÅ‚em chęć gry premiowej i sprawdzam zatrzymania, to licytujÄ…c 4♠ wskazujÄ™, iż nie trzymam kierów i w mojej ocenie partner posiadajÄ…c zatrzymanie kierowe winien zapytać o wartoÅ›ci.
Andrzeju
I tym razem nie w peÅ‚ni masz racjÄ™. Przypuśćmy teraz, że 4♣ to tylko cue-bid (niekoniecznie krótkosciowy) - tak Ty uważaÅ‚eÅ›.
Cue-bid jest zaproszeniem do szlemika. Zaproszenie można przyjąć, odrzucić, wreszcie przyjąć warunkowo. 4♦ partnera mogÅ‚o wiÄ™c być tylko warunkowym przyjÄ™ciem zaproszenia do szlemika, które nie wymaga zbytniej nadwyżki, choć jej nie wyklucza. Tak wiec w sekwencji:
West
East
1 ♣
1 ♠
2 ♠
4 ♣
4 ♦
4 ♠
?
W może licytować dalej (przekroczyć strefÄ™ koÅ„cówki) tylko, gdy posiada zatrzymanie kier oraz nadwyżkÄ™. A wiÄ™c bez wyraźnej nadwyżki może spasować na Twoje 4♠, nawet z zatrzymaniem kierowym. W tym przypadku partner tÄ™ nadwyżkÄ™ posiadaÅ‚, wiÄ™c powinien skorzystać z blackwooda.
Andrzeju,
Jeszcze raz zapraszam do lektury książki "Nowoczesna licytacja naturalna"!!! Władysław Izdebski