<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj
<< Powrót do listy problemów
Problem nadesłany przez Andrzej Szczygieł

Witam,
Proszę o rozstrzygnięcie poniższego sporu:

 A 10 8 6
 A D W 10
 K 103
 4 2
 K D 9 4 2
 8 3
 6
 A K D 9 6

West East
 1 1
 2  4
 4  4 ♠ 
 ?  

Spór dotyczy odzywki 4, którą partner zakwalifikował jako splintera (i założył krótkość treflową), w mojej ocenie jest to cue-bid (wszak kolor został już uzgodniony). Podobnie uważam, że jeśli wyraziłem chęć gry premiowej i sprawdzam zatrzymania, to licytując 4wskazuję, iż nie trzymam kierów i w mojej ocenie partner posiadając zatrzymanie kierowe winien zapytać o wartości. Spór dotyczy właśnie zakwalifikowania odzywki 4jak i tego, czy partner powinien kontynuować licytację, czy też twierdząc, że to ja ją prowadzę - spasować na 4?
Pozdrawiam - Andrzej Szczygieł
Rozwiązanie problemu:

Andrzeju,

1. 4- to cue-bid, czy splinter?

 A 10 8 6
 A D W 10
 K 10 3
 4 2
 K D 9 4 2
 8 3
 6
 A K D 9 6

West East
 1 1
 2  4

Każdy niepotrzebny przeskok jest splinterem. Tak więc naturalnym wskazaniem trefli byłaby zapowiedź 3, zaś 4 jest splinterem.
Z ręką E możnaby ewentualnie skoczyć na 4- splinter. Nie jest to jednak modelowa ręka na splintera. Po szczegóły zapraszam do książki "Nowoczesna licytacja naturalna".

2. Czy partner powinien kontynuować licytację, czy też twierdząc, że to ja ją prowadzę - spasować na 4?


West East
 1 1
2  4
4 4
?  

Partner słusznie zakwalifikował odzywkę 4jako splintera. Splinter oznajmia: Partnerze posiadam krótkość trefl i siłę zapewniającą bilans na 10 lew (niezależnie czy występuje wyłączenie treflowe). Jeżeli w kolorze krótkości masz same blotki (wyłączenie), to powinniśmy wygrać szlemika.
Tak więc, w kontekście splintera 4, partner powinien zareagować pozytywnie, a z maksymalną kartą przesądzić szlemika, a więc po 4skorzystać z blackwooda.

3. Piszesz: Podobnie uważam, że jeśli wyraziłem chęć gry premiowej i sprawdzam zatrzymania, to licytując 4wskazuję, iż nie trzymam kierów i w mojej ocenie partner posiadając zatrzymanie kierowe winien zapytać o wartości.

Andrzeju
I tym razem nie w pełni masz rację. Przypuśćmy teraz, że 4
to tylko cue-bid (niekoniecznie krótkosciowy) - tak Ty uważałeś.
Cue-bid jest zaproszeniem do szlemika. Zaproszenie można przyjąć, odrzucić, wreszcie przyjąć warunkowo. 4
partnera mogło więc być tylko warunkowym przyjęciem zaproszenia do szlemika, które nie wymaga zbytniej nadwyżki, choć jej nie wyklucza. Tak wiec w sekwencji:

West East
 1 1
2  4
4 4
?


W może licytować dalej (przekroczyć strefę końcówki) tylko, gdy posiada zatrzymanie kier oraz nadwyżkę. A więc bez wyraźnej nadwyżki może spasować na Twoje 4, nawet z zatrzymaniem kierowym. W tym przypadku partner tę nadwyżkę posiadał, więc powinien skorzystać z blackwooda.
Andrzeju,
Jeszcze raz zapraszam do lektury książki "Nowoczesna licytacja naturalna"!!!
Władysław Izdebskiwykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl