<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj
<< Powrót do listy problemów
Problem nadesłany przez Adam Rokicki

Panie Władku,
Bardzo proszę o opinię nt. poniższej licytacji. Mecz III ligi. Rozdanie, które wywołało ożywioną dyskusję bez jednoznacznego werdyktu. Otwieramy 1 w kolor w przedziale 11-21 PC. Acol - 2
.

 
 W 7 4
 A W 3
 8 4 2
 D W 8 3
 
 6 5
 10
 A K W 10 9 7 6 5
 10 9
 A K 10 9
 K D 9 8 7 5 4
 3
 K
 
 D 8 3 2
 6 2
 D
 A 7 6 5 4 2
 

West East
   1
 2 2
 4  4
 5  pas

Mój (W) skok na 3
jest w naszym systemie konwencyjny, z fitem kierowym, więc zgłosiłem 2. 2- rewers.
Dalej są rozbieżności - moje 3oznaczałoby 9-11 PC na przyzwoitej 6-ce. 3jako czwarty kolor byłoby oczywiście w pierwszym czytaniu wywiadem. Uznałem, że 3NT absolutnie mnie nie interesuje i chcąc podkreślić wydłużenie z myślą o 5 - ciu karach (nie wykluczając jeszcze gry premiowej ale raczej tylko w karo) - partner nie ma acola na kierach a moja ręka przy grze innej niż w karo może być prawie bezwartościowa. Zalicytowałem więc 4, partner 4- ja konsekwentnie 5. Przyznaję, że pas na 4kier też chodził mi trochę po głowie. Partner spasował  przeciwnicy szybko obłożyli. Wist w damę trefl następnie dama karo i po zawodach. Na drugim stole również 5 wypuszczone po pikowym. Na 16-u stołach w karo grano 8 razy, w kiery 7 razy i raz kuriozalne 5BA puszczone po treflowym spod asa. Taki wynik świadczyłby, że oba kontrakty są mniej więcej równoważne, niemniej uważam, że kontrakt karowy jest nieco bardziej poprawny Bardzo ciekawi mnie Pańska opinia.
Pozdrawiam - Adam Rokicki
Rozwiązanie problemu:

Panie Adamie,


West East
   1
 2 2
 ?  

3♦  - po rewersie nie precyzuje siły, tak zalicytujemy także z większą siłą niż 11 PC, zawsze gdy chcemy porozmawiać z partnerem.
4- jest licytacją szlemikową, gdyż nie gracie forsującym zniesieniem 1- 3.
Najlepiej opisze pana rękę skok na 5
. Powie - partnerze chcę grać tylko w kara, ale nie mam ambicji szlemikowych, czyli bardzo długie kara, krótkość kier i brak bocznych wartości.
Jak widać z diagramu, bez pomocy przeciwników, nie wychodzi żadna końcówka.
Władysław Izdebski

wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl