Czy licytacja pary WE jest prawidłowa?
Mecz; obie po, otwiera W ,
♠
K D 9 x x
♥
x
♦
A W x x x x
♣
x
♠
W 10 x
♥
D W
♦
K 10 x x
♣
D x x x
West
North
East
South
1 ♠
2 ♣
2 ♠
4 ♥
4 ♠
ktr.
pas
5 ♣
pas
pas
ktr.
5 ♥
pas
pas
ktr.
pas
pas
pas
Marcin
RozwiÄ…zanie problemu:
Marcinie,
RÄ™ka zlimitowana (tu E) podlega decyzjom partnera, chyba że kapitan (W) poprosi o wspóÅ‚pracÄ™, zgÅ‚aszajÄ…c boczny kolor. W zapewne chÄ™tnie by to zrobiÅ‚ na poziomie czterech (4♦), ale zostaÅ‚ przyblokowany przez S odzywkÄ… 4♥. W tej sytuacji jego 4♠ byÅ‚o jak najbardziej naturalnÄ… akcjÄ…. Po 5♣, W stanÄ…Å‚ przed kolejnÄ… decyzjÄ…. Jego rÄ™ka woÅ‚a o grÄ™ wÅ‚asnÄ… i w zaÅ‚ożeniach korzystnych sporo graczy zgÅ‚osiÅ‚oby 5♦. Po partii, pas W jest jak najbardziej poprawny, zwÅ‚aszcza że po kontrze N na 4♠, spodziewa siÄ™ zÅ‚ego podziaÅ‚u w tym kolorze i wcale też nie ma pewnoÅ›ci, że spotka tak znakomity fit karowy u partnera. Nasz (WE) kontrakt na poziomie piÄ™ciu może zakoÅ„czyć siÄ™ nieopÅ‚acalnÄ… wpadkÄ….
Po pasie W na 5♣, E powinien tÄ™ decyzjÄ™ uszanować, gdyż jak już mówiÅ‚em: "rÄ™ka zbilansowana podlega decyzjom partnera". Wprawdzie sytuacja E też nie byÅ‚a zbyt Å‚atwa, gdyż z dotychczasowego przebiegu licytacji nie wiedziaÅ‚ jaki charakter ma odzywka 4♠, ale późniejszy brak kontry W na 5♣ wskazaÅ‚ brak lew defensywnych, a pusta dama trefl i kompletny brak opozycji w drugim kolorze przeciwników nie upoważniajÄ… do kontrowania 5♣ (DW sec w kierach wrÄ™cz wzmacnia bilans przeciwników). Gdy po kontrze na 5♣, S poprawiÅ‚ siÄ™ na 5♥, a W ich nie skontrowaÅ‚, do E powinno wreszcie dotrzeć, że jego kontra na 5♣ byÅ‚a bÅ‚Ä™dem, a kontra na 5♥ bÄ™dzie bÅ‚Ä™dem jeszcze wiÄ™kszym. Powinien wiÄ™c odpuÅ›cić i spasować. WÅ‚adysÅ‚aw Izdebski PS. Marcinie przeÅ›lij rÄ™ce NS, gdyż zakoÅ„czyÅ‚eÅ› ten kryminaÅ‚ w poÅ‚owie, a chcielibyÅ›my go doczytać do koÅ„ca.
PS.
Marcin nadesłał pełne rozdanie:
♠
A x
♥
x x x
♦
D x
♣
A 10 9 8 x x
♠
K D 9 x x
♥
x
♦
A W x x x x
♣
x
♠
W 10 x
♥
D W
♦
K 10 x x
♣
D x x x
♠
x x x
♥
A K 10 x x x x
♦
10
♣
K W
W rzeczywistoÅ›ci 5♥, po wiÅ›cie królem pik, zostaÅ‚ wygrane z dwoma nadróbkami.
* * * * *
Jak widać, mój komentarz rozminÄ…Å‚ siÄ™ nieco z rzeczywistoÅ›ciÄ… co do rozÅ‚ożenia pików. WynikÅ‚o to z niewÅ‚aÅ›ciwej reakcji N na 4♠ zgÅ‚oszone przez W. Jego (N) kontra z fitem kierowym, przy braku opozycji w pikach byÅ‚a bÅ‚Ä™dem. OczywiÅ›cie ja, widzÄ…c obie rÄ™ce (WE), domyÅ›laÅ‚em siÄ™ tego, natomiast podczas licytacji W nie widziaÅ‚ przecież rÄ™ki partnera, wiec jego rozumowanie mogÅ‚o przebiegać tak, jak to opisaÅ‚em. WÅ‚adysÅ‚aw Izdebski