<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj
<< Powrót do listy problemów
Problem nadesłany przez Roman Krzemień

Władek,
Rozdanie z Jesolo:
Mecz, rozd. W.

 A K
 K 8
 K 9 8 3
 8 7 6 3 2
 10 3
 A 6
 D 5 2
 A K D W 5 4

Zaproponuj licytację (klasyczny WJ).
Dziewczyny licytowały tak:

West East
 1  2
 3  3
 3 BA  4
 4  4 BA
 5  6
 7  

E uzgodniła kara (4), żeby zadać Blackwooda na karach, a W zrozumiała potem 6 jako inwit.
Rozwiązanie problemu:

Złoto z Jesolo


Powitanie Mistrzyń Europy Juniorek z Jesolo 2007
Natalia Sakowska, Kamila Wesołowska, Justyna Żmuda, Roman Krzemień npc, Marta Maj, Kamila Szczepańska 
 




Poniższe zadanie wyznaczył mi kapitan reprezentacji kobiet – Roman Krzemień.

Władek,
Rozdanie z Jesolo: Zaproponuj licytację (klasyczny WJ):







 PRZELICYTUJMY TO RAZEM

 A K
 K 8
 K 9 8 3
 8 7 6 3 2
 10 3
 A 6
 D 5 2
 A K D W 5 4

West East
 1  2
 3  ?

1 - budzi moje wątpliwości, taki pięciokart treflowy można zaniedbać i otworzyć 1 (WJ-2000).

3 – obiecuje nadwyżkę.
Jak dużą?
W sensie miltonów nie musi być zbyt duża, zgrabne 14, a nawet 13 PC wystarczy, bowiem drugim wzmocnieniem siły połączonych rąk jest fit treflowy. 3 znaczy tyle: Partnerko, nawet przy minimum odpowiedzi 2 (ok. 11PC) końcówkę 3BA grać powinniśmy. Końcówkę 3BA (9 lew) ale nie koniecznie 5 (11 lew). Bowiem, gdy w trakcie dalszej licytacji stwierdzimy brak stopera w kolorze starszym, możliwe jest zatrzymanie w częściówce 4.

Ręka W wygląda obiecująco; 13 PC w samych kontrolach. Nie należy jej jednak zbytnio przeceniać, bowiem niemal wszystkie figury są zgrupowane w kolorach krótkich. Patrząc na obie ręce, wiemy, że trzeba zatrzymać się w końcówce. Ale popatrzmy na takie ręce:

 A x
 x x
 A K W x x
 x x x x
 10 3
 A 6
 D 5 2
 A K D W 5 4

W ma tylko 12 PC, a szlem jest wykładany.
Wracamy do naszego rozdania:

West East
 1  2
 3  ?

We WJ-2000 otwarcie 1 jest zwykle z pięciokartu, z czwórki tylko przy trójkolorówce i układzie 4 kara - 5 trefli. 3  przekazuje intencje gry kolorowej, sugeruje więc ciekawy układ (5-4) lub lokalizację figur w kolorach licytowanych (tu w karach i treflach). Wprawdzie otwierający może niekiedy zalicytować tak tylko z fitem trzykartowym, ale raczej nie z trzema blotkami. Tak więc, w kontekście naszej ręki (E) oraz dotychczasowej licytacji, spodziewamy się u otwierającego układu 5-4-2-2 (z singlem nastąpiłby rebid 3/splinter). Z tego faktu wynika dla E jeden BARDZO WAŻNY WNIOSEK – nasze ręce nie dają, żadnej lewy przebitkowej! Źródłem dodatkowych lew może być tylko longer karowy.

E spodziewa się u partnera dłuższych kar od trefli, a wiec układu 5 kar i 4 trefle. Za tym modelem ręki otwierającego przemawia statystyka (o ręce modelowej przeczytasz w książce Nowoczesna licytacja naturalna). Co ciekawe, ten model ręki W wynika z samej licytacji, nie wymaga zaglądania w karty. Gdybyśmy brydżystę nie znającego tego rozdania zapytali jaki jest modelowy układ ręki W po licytacji:

West East
 1  2
 3  ?

Nie zaglądając w karty wytypowałby układ 2254. Otwierająca widzi swoją rękę i wie, że jej karta odbiega od modelu. Partner spodziewa się 5 kar, a on ma ich 4. Partner spodziewa się figur w kolorach młodszych, przede wszystkim w karach, a on je ma w niemal wszystkie w kolorach starszych. Niemodelowość obniża wartość karty. 

Co ma zalicytować teraz E?
Mówiliśmy, że E wie już o braku lew przebitkowych. Spodziewa się jednak pięciu kar i w tym widzi swe szanse szlemikowe. Licytuje więc 3, by ukierunkować partnera na ten kolor. E licytuje 3 w kontekście licytacji szlemikowej. Taki mini cue-bid (tylko dama) w kolor partnera jest w klasycznej licytacji naturalnej dopuszczalny, zawsze, gdy wiemy, że partner w tym kolorze starszą figurę mieć musi. Otwierająca jeszcze nic nie wie o aspiracjach partnerki. Bowiem 3 w żadnym razie nie musi być jeszcze licytacją szlemikową, przecież z taką ręką:

Ręka E1:
 10 3
 7 6
 D 5 2
 A K D W 5 4

E także zalicytuje 3, by otwierająca ze stoperami w starszych zapowiedziała 3BA.

West East
 1  2
 3  3
3 BA  

3BA - właściwa odzywka. W pierwszym czytaniu W powinna skoncentrować się nad wyborem końcówki, mając zatrzymania w kolorach starszych - zgłosić 3BA. Przy wspomnianej ręce E:

 A K
 K 8
 K 9 8 3
 8 7 6 3 2
 10 3
 7 6
 D 5 2
 A K D W 5 4

Będzie to optymalny kontrakt.
Do tej pory dziewczyny licytują po mojej myśli.

West East
 1  2
 3  3
3 BA


Co dalej?
3BA nieco zniesmaczyło E, wolałaby usłyszeć 3 (mam w pikach, nie mam w kierach).

Czy już pasować, czy też zrobić jeszcze krok do przodu?
E wie, że partnerka ma stopery w kolorach starszych w dubletonach, a więc w kierach: K-x/K-W/K-D, a w pikach: K-x/K-W/K-D lub A-x/ K-W/K-D.
Jedno jest pewne - szlem jest niemal wykluczony. Tylko taka wymarzona karta W:

 A x
 K x
 A K x x x
 x x x x
 10 3
 A 6
 D 5 2
 A K D W 5 4

daje 13 lew. Ale jest NIEMOŻLIWE, by z tak wybitnie piękną kartą, wołającą o grę kolorową W, po naszych 3, zalicytowała 3BA.

Jeśli do ręki W zaplącze się jeszcze jakaś dodatkowa figura w kolorze starszym, będzie to kosztem jakości koloru karowego. Np. przenieśmy króla karo do pików, a szlemik nie jest już pewny, choć nadal wielce szansowny. Ale już przy takich rękach W:

 A x
 K D
 A W x x x
 x x x x
 10 3
 A 6
 D 5 2
 A K D W 5 4
albo:
 A D
 K x
 A W x x x
 x x x x
 10 3
 A 6
 D 5 2
 A K D W 5 4

Szlemik nie jest rewelacyjny.
Proszę zauważyć, że gdyby E miała drugą damę karo, a nie trzecią, szanse szlemikowe wyraźnie by wzrosły, tak w przy powyższych rękach W, jak i przy autentycznej karcie,  tj.:

 A K
 K 8
 K 9 8 3
 8 7 6 3 2
 10 3
 A 6 2
 D 5
 A K D W 5 4

Zgubiliśmy przegrywającą lewę w karach, pojawiła się 12-ta (przebitkowa) lewa w kierach. 
Wracamy do autentycznej licytacji:

 A K
 K 8
 K 9 8 3
 8 7 6 3 2
 10 3
 A 6
 D 5 2
 A K D W 5 4

West East
 1  2
 3  3
 3 BA  4
 4  4 BA
 5  6
 7  

Roman Krzemień napisał:
E uzgodniła kara (4), żeby zadać Blackwooda na karach, a W zrozumiała potem 6 jako inwit wielkoszlemowy.

Domyślam się, że E chciała się dowiedzieć o A-K w karach, w kontekście potencjalnego szlema. Z tego co powiedzieliśmy wcześniej, jest to wręcz nierealny wariant. Ale jeśli nasza zawodniczka miała w zamyśle szlema, to znaczy, że była zdecydowana grać szlemika. Jeśli tak, to powinna go prostolinijnie zgłosić - licytując 6 (zamiast 4). Jednak teoretycznie rzecz ujmując, właściwym krokiem w kierunku szlemika jest 4 (po 3BA), by po cue-bidach 4-4-4 wycofać się na 5, oddając ostateczną decyzję w ręce partnera.
Czy 4 jest uzgodnieniem kar? Przecież trefle zostały uzgodnione wcześniej i dużo lepiej. Gdyby E chciała dążyć do kontraktu karowego miała do dyspozycji odwrotnie podniesienie kar, tj mogła w pierwszym okrążeniu podnieść 1 do 2. Ten temat wymaga dyskusji w parze.
Czy 6
jest inwitem szlemikowym?
Mój partner Leszek Ohrysko jest zdania, że
6 w nasz kolor NIGDY nie powinno być inwitem wielkoszlemowym! Ten temat wart jest bardziej szczegółowego omówienia.

Nasze rozważania jakby ograniczam do siły W nie przekraczającej 14 PC, a przecież podniesienie 3 może być silniejsze. Otóż nie przypuszczam, by tak było, gdyż z 15 PC, np. z taką ręką:

Ręka W:
 A D
 K D
 A 10 x x (x)
 x x x x (x)

W, mimo układu 5-4, ze względu na koncentrację figur w kolorach starszych, pewnie otworzyłaby 1BA (a i tak szlemik jest tu poniżej szans). A więc, nawet jeśli W ma 15 PC, to nie musi mieć, tak dla nas tak ważnego, waleta karo. Z kolei, jeśli W ma wymarzonego waleta karo, to po naszych 4 doceni jego wartość. A poza tym, czy W, mając dla nas wymarzone 14 PC, a więc rękę:

Ręka W:
 A K
 K 8
 K W 8 3 (x)
 8 7 6 3 (2)

Zalicytowałby 3BA? Już wtedy (po 3) doceniłby walory swej karty: same kontrole w starszych i dwie figury w karach i skłonił się do gry kolorowej, licytując 4. Poza tym jak często marzenia się sprawdzają? Prawie nigdy.
 
Możesz z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością przyjąć, iż partner wymarzonej dla ciebie karty nie ma nigdy! – Wynika to z nauki zwanej statystyką!

Do czego zmierzam: Otóż pesymista spasuje już na 3BA, uznając, iż szlemik jest wielce wątpliwy.
Mój pesymizm wynika z tego co powiedzieliśmy sobie wcześniej, być może z tego, że widzę obie ręce, a zapewne także z tego, że już od bardzo dawna nie mam 18-tu lat… 

GRATULUJĘ DZIEWCZĘTOM ZŁOTA! i życzę kolejnych sukcesów – Władysław Izdebski

 

wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl